روش مطالعه ادبیات کنکور
روش مطالعه ادبیات کنکور

روش مطالعه ادبیات کنکور

روش مطالعه و خلاصه برداری ادبیات کنکور

روش مطالعه ادبیات کنکور

سلام بچه ها وقتتون بخیر تو این مقاله چگونگی مطالعه و خلاصه برداری ادبیات رو براتون شرح میدم.

ارکان اصلی مطالعه برای کنکور :

۱) یادگیری و آموزش

۲) خلاصه برداری

۳) تست زنی

این سه مورد رو هم زمان باهم سعی کنید انجام بدید چون این سه رکن از هم جدا نیستند.

روش مطالعه ادبیات کنکور
روش مطالعه ادبیات کنکور

اولین قدم برای مطالعه هر درسی ابتدا آموزش صحیح هستش . که میتونه از طریق دبیر ، ویدیو های آموزشی ، کلاس تست ، خود آموز و … باشه . فقط مهم ترین نکته اینه که ابتدا همه مباحث رو خوب مطالعه کنید و یادگیری براتون صورت بگیره و بعد برید سراغ تست زدن . در غیر این صورت اگر اول سراغ تست زدن برید قطعا به نتیجه خوبی نمیرسید و بی انگیزه میشید . برای ابتدا از کتاب های سیر تا پیاز میتونید شروع کنید .

به طور کلی همه موارد آموزشی رو از رو این کتاب میتونید مطالعه کنید و بعد از یادگیری شروع به تست زدن کنید . در قدم دوم که همه مباحثو یادگرفتید وارد تست زنی و استفاده از کتاب های جامع بشید . یا بنا بر ضعفتون از کتاب های موضوعی استفاده کنید . اکثر انتشارات هم کتاب های خوبی دارن و دارای اساتید برتر هستن . یعنی فرقی نمیکنه از کدوم انتشارات استفاده میکنید . فقط یادگسری و بعد تست زنی رو فراموش نکنید و مسیر مطالعتون برای همه دروس باید به همین شکل حفظ کنید .

مباحث ادبیات کنکور :

۱) معنی واژگان

۲) املا

۳) تاریخ ادبیات

۴) دستور زبان

۵) آرایه

۶) قرآبت

که با این موارد آشنا هستید. افرادی که سطحشون صفره بهتره درس به درس بخونن و افرادی که در حد ۴۰-۵۰ هستن میتونن موضوعی کار کنن.

موضوعی خواندن ادبیات یعنی چه ؟

لغات ادبیات کنکور نظام جدید:

 روش مطالعه معنی واژگان ادبیات کنکور : برای مطالعه ی معنی واژه ها ترجیحا از یک کتاب موضوعی ادبیات استفاده کنید چون تمامی واژگان رو کنار هم به صورت یکجا آورده. کتاب های موضوعی مثل گاج، خیلی سبز، نشر الگو و لقمه مهر و ماه و … .

ما باید واژه ها رو حفظ کنیم و هیچ راه حل خاصی هم نداره حالا بعضی ها میان از روش لایتنر استفاده می کنن. حالا چیزی که ما به دانش آموزان پیشنهاد میدیم ب این صورته که ما یک ستون واژه داریم و در رو به روی هر واژه معنی اون رو داریم دستتون رو روی معنی واژه بذارید و معنی واژه رو حدس بزنید شما میتونید از روش های دیگه هم استفاده کنید. در دور اول احتمالا نصفش رو بلدیم و باهاشون آشنایی داریم یک بار دیگه این کار رو تکرار می کنیم و میبینیم که یک مقداری به اطلاعاتمون اضافه شد برای بار سوم و چهارم که این کارو انجام میدیم میبینیم که بعضی واژه ها هستن که هرچی میبینیم همون لحظه معنیش از ذهنمون میپره به این واژه ها، میگیم واژه های فرار که کنار اون واژه رو علامت گذاری می کنیم برای یادگیری واژگان تست زنی لزومی نداره پس ارکان اصلی یادگیری واژگان مطالعه و یادگیری است. در معنی واژگان رکن تست زنی ضرورتی ندارد.

روش مطالعه املا کنکور :

املا برای دانش آموزانی طرح میشه که میخوان رتبه خوبی کسب کنن. اگر قصد قبولی در رشته های تاپ رو دارید روی املا وقت بذارید. برای یادگیری املا هم باید از کتاب های موضوعی استفاده کنید که املا ها رو به صورت دسته بندی و تیتر بندی شده کنار هم چیده. املا رو باید بخونید و حفظ کنید. باز هم رکن اصلی مطالعه در بحث املا میشه یادگیری و آموزش. در املا اگر دیدیم که کلمه ای فراره خلاصه برداری هم انجام بدید. ریشه یابی در املا میتونه به ما کمک کنه. اون تیپ از سوالاتی که میگه تعداد غلط های املایی رو بشمارید سوالات ریسکی هستند و اگر مهارت کافی ندارید این دسته سوالات رو نزنید. در مبحث املا هم تست زنی ضرورتی ندارد.

روش مطالعه تاریخ ادبیات :

برای خوندن تاریخ ادبیات رکن خلاصه برداری خیلی پر رنگه. ما باید سعی کنیم با کلید واژه های رمزی مثلا بیایم از آثار کلید واژه بسازیم و با اون کلید واژه آثار رو به یاد بیاریم. در این مورد هم تست زنی ضرورتی ندارد.

روش مطالعه دستور زبان فارسی:

بعضی از دستور زبان ها ساده هستند و سوال سنگین نمیدن مثلا یک سوال میدن با یکسری ابیات و از ما میخوان که نقش فلان کلمه رو تشخیص بدین. سوالاتی که ساده هستند رو بچه هایی که میخوان یک رتبه معمولی بگیرن بخونن یعنی نصف دستور زبان رو شما میتونین بخونین حتی اگه رتبه خوب نخواید افردای که میخوان رتبه زیر ۱۰۰۰ و زیر ۲۰۰۰ کسب کنن باید دستور زبان رو فول بخونن. ارکان مطالعه در دستور زبان یادگیری و آموزش خیلی مهمه همچنین خلاصه برداری و تست زنی هم خیلی مهمن. پس توی دستور زبان سه تا رکن درگیر میشن.

روش مطالعه آرایه های ادبی :

از آرایه ۴-۵ تا تست توی کنکور مطرح میشه. آرایه یک فاز اولیه آموزش داره که ما برای یادگیری آرایه باید چند ساعت وقت بذاریم تمام آرایه هارو جمع آوری کنیم و این هارو توی یک ورقه a4 می نویسیم ( اسم آرایه رو بنویسید و براش یک مثال بیارید ). بنابراین رکن های یادگیری و آموزش و خلاصه برداری توی مبحث آرایه خیلی مهمن. از این مرحله به بعد باید تست بزنید یعنی هرکی تست بیشتری بزنه و انواع تست ها رو یاد بگیره موفق تره.

از سوالات آرایه دو موردش ساده میاد معمولا که به راحتی میشه بهشون پاسخ داد. فقط یک نکته رو توجه داشته باشید که اگر دیدید یکسری آرایه ها در تست هایی که میزنید تکراری هستند و به دردتون نمیخورن و به شما کمکی نمی کنن هوشیار باشید که اون آرایه ها رو دیگه دنبالشون نرید. یکسری آرایه ها در تمام ابیات تکرار میشن که فقط برای گرفتن وقت دانش آموز هستند. یکسری دیگه از آرایه ها هستند که خیلی شاخصن یعنی تا نگاه می کنیم میتونیم از تست بکشیمشون بیرون. پس نتیجه میگیریم با حل تست زیاد میشه به این تسلط رسید.

چگونه قرآبت معنایی یاد بگیریم:

روش مطالعه قرآبت معنایی : مهم ترین رکن در قرآبت یادگیری و آموزش هست. قرآبت نیازی به خلاصه برداری نداره چون خیلی حجیمه. به نظر من تست زنی هم در قرابت خیلی مهم نیس با اینکه کتاب های موضوعی زیادی از مبحث قرابت منتشر شده. اصل موضوع قرابت آموزشه . آموزش در قرابت یعنی درست خوندن شعر جالبه بدونید حتی در آرایه هم درست خوندن شعر کاربرد داره. پس توی تمام ابیات عمیق بشید معنیش رو درک کنید، ضمایر رو تشخیص بدید. پس سعی کنید شعر رو درست بخونید و خیلی درگیر تست زنی  نشید و فکر نکنید که اگر تست نزنید عقبید.

همچنین برای یادگیری روش کلی مطالعه و خلاصه برداری به مقاله روش مطالعه و خلاصه برداری برای کنکور مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *