مطالعه برای امتحان نهایی

روش مطالعه صحیح زیست شناسی برای امتحان نهایی

جدیدترین مطالب سایت

کانال تلگرام ما

روش مطالعه صحیح زیست شناسی برای امتحان نهایی

امتحانات غالبا برای دانش‌آموزها موضوعی ترسناک و پر از استرسه. این نگرانی در درس زیست شناسی دو چندان میشه چون زیست شناسی مهم‌ترین درس رشته علوم تجربی بوده و بر خلاف تصور عموم، از جمله دروس مفهومی به حساب میاد نه درسی صددرصد حفظی. با یادگیری روش مطالعه صحیح زیست شناسی به راحتی میشه از پس این درس در امتحانات بر اومد. پس این مقاله رو تا آخر بخون تا با بهترین روش مطالعه زیست برای امتحان نهایی آشنا شی.

روش مطالعه صحیح زیست شناسی برای امتحان نهایی

روش مطالعه زیست شناسی

همونطور که گفته شد، درس زیست شناسی درس حفظی و فهمیدنیه که نیاز به مطالعه منظم داره. بسیار پیش اومده که سوالی رو می‌بینید و سوال برای شما آشنا به نظر می‌رسه ولی به دلیل مرور نکردن و مطالعه نامنظم، قادر به پاسخگویی اون نیستید. داشتن برنامه‌ی مطالعاتی و زمان‌بندی شده، اولین روش مطالعه صحیح زیست شناسی به حساب میاد. به دلیل اینکه تمام مباحث کتاب درسی به صورت زنجیروار به همدیگه مرتبطن باید وقتی درس رو می‌خونید، با بقیه بخش‌ها ترکیب کنید و چند بعدی بخونیدشون. همچنین سعی کنید هنگام مطالعه‌ی کتاب یک بار به صورت اجمالی و گذرا اون رو بخونید؛ سپس به‌ صورت دقيق کل کتاب رو بخوانيد و زير نکات مهم و کليدی خط بکشيد و حاشيه‌نويسی کنيد؛ چراکه این درس، درسی نیست که با یک بار خوندن بشه به تمام مطالب اون مسلط شد.

بارم بندی زیست شناسی در امتحان نهایی

  • درس مولکول‌های اطلاعاتی: 2.5 نمره

  • درس جریان اطلاعات در یاخته: 2.5 نمره

  • درس جریان اطلاعات در نسل‌ها: 2.5 نمره

  • درس تغییر در اطلاعات وراثتی: 2.5 نمره

  • درس تامین انرژی در یاخته: 2.5 نمره

  • درس تامین انرژی برای ساختن مواد عالی: 2.5 نمره

  • درس فناوری‌های نوین زیستی: 2.5 نمره

  • درس رفتارهای جانوران: 2.5 نمره

همونطور که میبینید برای امتحانات نیمه دوم، سازمان سنجش، تفاوتی بین دروس قرار نمیده و چه از دروس نیمه اول و چه از دروس نیمه دوم کتاب زیست 3 سوال میاد. از همه مهمتر اینکه بارم بندی همه درس‌ها یکی هست. یعنی همشون به یک اندازه اهمیت دارن.

ضریب زیست شناسی در امتحان نهایی

ضریب زیست در امتحان نهایی، 12.02 هست و درس زیست سومین درس مهم در رشته تجربی به حساب میاد. در نتیجه اگر رتبه‌ی کنکورتون براتون مهمه، باید در زیست شناسی ۲۰ بگیرید.  

حل نمونه سوال زیست

دسته‌ای از دانش‌آموزها، کتاب درسی که منبع اصلی مطالعه هست رو حفظ می‌کنند و مثل درس‌های ریاضی و فیزیک برای اون تمرین حل نمی‌کنند. حل تشریحی سوال، مرحله مهمی از یادگیری برای آمادگی در امتحان نهایی زیست شناسی هست. علاوه بر این، با گرفتن امتحان و سنجیدن خودتون، استرس رو بیشتر از قبل از خودتون دور می‌کنین!

حل نمونه سوال زیست

سوالات امتحان نهایی زیست دوازدهم

چگونه زیست را 20 بگیریم؟

برای اینکه بتونید امتحان نهایی زیست رو ۲۰ بگیرید، برنامه‌ریزی و مدیریت زمان داشته باشید. اول از همه اینکه اجازه ندید کل درس برای شب امتحان بمونه. حجم زیست زیاده و جزو دروس خیلی مهم رشته تجربی به حساب میاد. پس این درس رو در طول سال به طور مداوم مطالعه و مرور کنید. برای مطالعه هم روشی که بهتون پیشنهاد می‌کنیم اینه که اول یکبار کل کتاب یا مباحث رو به صورت کلی و اجمالی، تندخوانی کنید. اینجوری ذهنتون به طور کلی با دروس آشنا میشه. بعد برگردید و با دقت بیشتری مطالعه کنید. زیر نکات مهم خط بکشید و خلاصه‌نویسی و حاشیه‌نویسی کنید. در آخر هم برگردید و همه‌ی یادداشت‌ها و خلاصه‌نویسی‌هاتون رو مرور کنید. 

چگونه زیست را سریع یاد بگیریم؟

زیست یه درس مفهومیه و نباید اون رو به عنوان درس حفظی بشناسید. پس تلاش کنید اون رو درک کنید چون با درک کردنش می‌تونید آسون‌تر پشت سر بذارینش. لزومی نداره زیست رو ده بار بخونید، یکبار مطالعه اما با کیفیت هم می‌تونه شما رو به نمره 20 برسونه. مباحث زیست، به صورت زنجیروار بهم متصلن، پس سعی کنید با ترکیب هر بخش با بخش دیگه، مفاهیم زیست رو توی ذهنتون جا بندازید. استفاده از تصاویر و رسم شکل هم در یادگیری سریع زیست بهتون کمک می‌کنه.

آسان‌ ترین فصل‌های زیست دوازدهم برای امتحان نهایی

دروس تغییر در اطلاعات وراثتی، فناوری‌های نوین زیستی، رفتارهای جانوران و گفتارهای ۲ و ۳، دروس حفظی‌تر کتاب زیست دوازدهمن و این بخش‌ها رو باید با مرور و خلاصه نویسی یاد بگیرید. 

اما فصل‌های ۱، ۲، ۵ و ۶، همچنین گفتار اول فصل ۴، دروس مفهومی‌ به حساب میان و باید سعی کنید این بخش‌ها رو کاملا درک کنید. از شکل‌ها و چرخه‌های کتاب زیست هم غافل نشید چون احتمال اومدنشون در امتحان نهایی زیاده. خصوصا فصل‌های ۱، ۲، ۳، و ۶.

چگونه زیست را شب امتحان بخوانیم؟

اما قبل از هر چیز، سعی کنید درس خوندن رو به شب امتحان نرسونید. اما اگه رسید به شب امتحان، این چند تا راهکار میتونه بهتون برای 20 گرفتن در زیست در امتحان نهایی کمک کنه.

1- اول از همه استرس رو از خودتون دور کنید! حواستون باشه زمان در فرجه امتحانات خیلی کمه و استرس، بازده کارتون رو خیلی کم می‌کنه.

2- استراحت رو یادتون نره. ممکنه فکر کنید چون زمان کمه باید همه مدت درس بخونم یا حتی شب امتحان بیدار باشم؛ اما اینو بدونید اگه استراحت و خواب کافی نداشته باشید راندمان مغزتون پایین میاد و ممکنه حتی دچارآشفتگی و سردرگمی بشید.

3- به تغذیه خودتون اهمیت بدید! خوردن مواد مغذی‌ای مثل خرما، مغزها، بیسکوییت، میوه و کشمش، دارای کربوهیدرات فراوان بوده و باعث میشه دچار ضعف جسمانی نشید.

4- شما در طول سال تحصیلی و با شرکت در کلاس‌های درس با مباحث آشنا شدید و با دیدن بارم‌بندی می‌تونید مباحث مهم و ساده‌تر رو در اولویت بذارید. برای مثال، فصل 7 فناوری‌های نوین زیستی رو می‌تونید در زمان کمی بخونید.

5- احتمالا برای شما هم پیش اومده که مطلبی رو خیلی می‌خونید ولی بازم فراموش می‌کنید. این حالت بخاطر اینه که طوطی‌وار خوندید و مفهومی یادش نگرفتید. میتونید برای یادگیری بهتر، از داستان‌سازی و رمزگذاری استفاده کنید.

جمع بندی زیست امتحان نهایی

درس زیست بخاطر حجم زیاد، اسامی متفاوت و مباحث مختلفش، نیاز شدیدی به جمع بندی داره. پس حتما جوری برنامه ریزی کنید که روز آخر فورجه‌ها یا حداقل شب قبل از امتحان نهایی رو به جمع بندی اختصاص بدید. برای جمع بندی هم علاوه بر مرور خلاصه‌نویسی‌ها و یادداشت‌هایی که در طول درس خوندن جمع‌آوری کردید، حل سوال خیلی کمک می‌کنه. برای این کار می‌تونید هم از کتاب‌های کمک آموزشی مخصوص امتحان نهایی کمک بگیرید و نمونه سوالات اون‌ها رو حل کنید و هم می‌تونید از نمونه سوالات سال‌های قبل استفاده کنید. البته اگر سوالات امتحان نهایی سال‌های قبل رو حل نکردید و هنوز مطالعه هم نکردید، حتما اون‌ها رو در اولویت قرار بدید. 

حل نمونه سوالات زیست بهتون کمک می‌کنه تا اشکالات خودتون رو پیدا کنید. بعد از اون باید به سراغ کتاب برید و اون بخش‌هایی که مشکل داشتید رو از روی کتاب دوباره مطالعه کنید. 

مطلب پیشنهادی: بهترین کتاب زیست کنکور

آیا خلاصه نویسی زیست الزامی است؟

خلاصه نویسی یکی از راه‌های موفقیت در یادگیری درس زیست شناسیه که کمک زیادی به مرور اون می‌کنه. خلاصه نویسی به دلیل بالا بردن تمرکز حین مطالعه و بالاتر رفتن یادگیری در نتیجه اون و همچنین استفاده از اون برای مرور، اهمیت بالایی داره. در ادامه 5 گام اصلی خلاصه نویسی زیست در روش مطالعه صحیح زیست شناسی رو بیان می‌کنیم.

1-بهترین زمان خلاصه نویسی درس زیست بعد از مسلط شدن روی فصل مورد نظره. وقتی درسی رو برای اولین بار مطالعه می‌کنید، خلاصه نویسی اصلا توصیه نمیشه چون دو تا ایراد داره: یک، به دلیل جدید بودن مطالب خلاصه نویسی حجم زیادی پیدا می‌کنه، دو، ممکنه حاوی مطالب زاید و غیر مهم باشه.

2- یکی از عوامل موفقیت در کنکور تجربی خلاصه نویسی درس زیست شناسی بصورت یکجا و مرتبه. چون این درس جنبه‌ی مفهومی و ترکیبی داره. در صورت مواجه شدن با انبوهی از خلاصه‌های بهم ریخته، باعث اتلاف وقت، گیجی و استرس می‌شه.

3-برای ثبت بهتر در ذهن و نشون دادن ارتباط بین موضوعات مختلف درس زیست شناسی، میشه از نمودار و اشکال استفاده کرد.

مطلب پیشنهادی: بهترین استاد زیست شناسی

5/5 - (3 امتیاز)
اشتراک گذاری این مقاله:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + پانزده =

اسلایدرهای محبوب
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.

کاربر عزیز لطفا پروکسی یا فی.لت.ر شک.ن خود را روشن کنید و روی لینک زیر بزنید.

اگر در عضویت کانال مشکل دارید به آیدی darsban1@ داخل تلگرام پیام بدید تا شما را عضو کنند.