روش مطالعه صحیح زیست شناسی برای امتحان نهایی

امتحانات غالبا برای دانش‌آموزها موضوعی ترسناک و پر از استرسه. این نگرانی در درس زیست شناسی دو چندان میشه چون زیست شناسی مهم‌ترین درس رشته علوم تجربی بوده و بر خلاف تصور عموم، از جمله دروس مفهومی به حساب میاد نه درسی صددرصد حفظی. با یادگیری روش مطالعه صحیح زیست شناسی به راحتی میشه از پس این درس در امتحانات بر اومد. پس این مقاله رو تا آخر بخون تا با بهترین روش مطالعه زیست برای امتحان نهایی آشنا شی.

روش مطالعه صحیح زیست شناسی برای امتحان نهایی

روش مطالعه زیست شناسی

همونطور که گفته شد، درس زیست شناسی درس حفظی و فهمیدنیه که نیاز به مطالعه منظم داره. بسیار پیش اومده که سوالی رو می‌بینید و سوال برای شما آشنا به نظر می‌رسه ولی به دلیل مرور نکردن و مطالعه نامنظم، قادر به پاسخگویی اون نیستید. داشتن برنامه‌ی مطالعاتی و زمان‌بندی شده، اولین روش مطالعه صحیح زیست شناسی به حساب میاد. به دلیل اینکه تمام مباحث کتاب درسی به صورت زنجیروار به همدیگه مرتبطن باید وقتی درس رو می‌خونید، با بقیه بخش‌ها ترکیب کنید و چند بعدی بخونیدشون. همچنین سعی کنید هنگام مطالعه‌ی کتاب یک بار به صورت اجمالی و گذرا اون رو بخونید؛ سپس به‌ صورت دقيق کل کتاب رو بخوانيد و زير نکات مهم و کليدی خط بکشيد و حاشيه‌نويسی کنيد؛ چراکه این درس، درسی نیست که با یک بار خوندن بشه به تمام مطالب اون مسلط شد.

بارم بندی زیست شناسی در امتحان نهایی

  • درس مولکول‌های اطلاعاتی: ۲٫۵ نمره

  • درس جریان اطلاعات در یاخته: ۲٫۵ نمره

  • درس جریان اطلاعات در نسل‌ها: ۲٫۵ نمره

  • درس تغییر در اطلاعات وراثتی: ۲٫۵ نمره

  • درس تامین انرژی در یاخته: ۲٫۵ نمره

  • درس تامین انرژی برای ساختن مواد عالی: ۲٫۵ نمره

  • درس فناوری‌های نوین زیستی: ۲٫۵ نمره

  • درس رفتارهای جانوران: ۲٫۵ نمره

همونطور که میبینید برای امتحانات نیمه دوم، سازمان سنجش، تفاوتی بین دروس قرار نمیده و چه از دروس نیمه اول و چه از دروس نیمه دوم کتاب زیست ۳ سوال میاد. از همه مهمتر اینکه بارم بندی همه درس‌ها یکی هست. یعنی همشون به یک اندازه اهمیت دارن.

حل نمونه سوال زیست

دسته‌ای از دانش‌آموزها، کتاب درسی که منبع اصلی مطالعه هست رو حفظ می‌کنند و مثل درس‌های ریاضی و فیزیک برای اون تمرین حل نمی‌کنند. حل تشریحی سوال، مرحله مهمی از یادگیری برای آمادگی در امتحان نهایی زیست شناسی هست. علاوه بر این، با گرفتن امتحان و سنجیدن خودتون، استرس رو بیشتر از قبل از خودتون دور می‌کنین!

حل نمونه سوال زیست

شب امتحان چطور باید زیست خواند؟

اما قبل از هر چیز، سعی کنید درس خوندن رو به شب امتحان نرسونید. اما اگه رسید به شب امتحان، این چند تا راهکار میتونه بهتون برای ۲۰ گرفتن در زیست در امتحان نهایی کمک کنه.

۱- اول از همه استرس رو از خودتون دور کنید! حواستون باشه زمان در فرجه امتحانات خیلی کمه و استرس، بازده کارتون رو خیلی کم می‌کنه.

۲- استراحت رو یادتون نره. ممکنه فکر کنید چون زمان کمه باید همه مدت درس بخونم یا حتی شب امتحان بیدار باشم؛ اما اینو بدونید اگه استراحت و خواب کافی نداشته باشید راندمان مغزتون پایین میاد و ممکنه حتی دچارآشفتگی و سردرگمی بشید.

۳- به تغذیه خودتون اهمیت بدید! خوردن مواد مغذی‌ای مثل خرما، مغزها، بیسکوییت، میوه و کشمش، دارای کربوهیدرات فراوان بوده و باعث میشه دچار ضعف جسمانی نشید.

۴- شما در طول سال تحصیلی و با شرکت در کلاس‌های درس با مباحث آشنا شدید و با دیدن بارم‌بندی می‌تونید مباحث مهم و ساده‌تر رو در اولویت بذارید. برای مثال، فصل ۷ فناوری‌های نوین زیستی رو می‌تونید در زمان کمی بخونید.

۵- احتمالا برای شما هم پیش اومده که مطلبی رو خیلی می‌خونید ولی بازم فراموش می‌کنید. این حالت بخاطر اینه که طوطی‌وار خوندید و مفهومی یادش نگرفتید. میتونید برای یادگیری بهتر، از داستان‌سازی و رمزگذاری استفاده کنید.

مطلب پیشنهادی: بهترین کتاب زیست کنکور

آیا خلاصه نویسی الزامی است؟

خلاصه نویسی یکی از راه‌های موفقیت در یادگیری درس زیست شناسیه که کمک زیادی به مرور اون می‌کنه. خلاصه نویسی به دلیل بالا بردن تمرکز حین مطالعه و بالاتر رفتن یادگیری در نتیجه اون و همچنین استفاده از اون برای مرور، اهمیت بالایی داره. در ادامه ۵ گام اصلی خلاصه نویسی زیست در روش مطالعه صحیح زیست شناسی رو بیان می‌کنیم.

۱-بهترین زمان خلاصه نویسی درس زیست بعد از مسلط شدن روی فصل مورد نظره. وقتی درسی رو برای اولین بار مطالعه می‌کنید، خلاصه نویسی اصلا توصیه نمیشه چون دو تا ایراد داره: یک، به دلیل جدید بودن مطالب خلاصه نویسی حجم زیادی پیدا می‌کنه، دو، ممکنه حاوی مطالب زاید و غیر مهم باشه.

۲- یکی از عوامل موفقیت در کنکور تجربی خلاصه نویسی درس زیست شناسی بصورت یکجا و مرتبه. چون این درس جنبه‌ی مفهومی و ترکیبی داره. در صورت مواجه شدن با انبوهی از خلاصه‌های بهم ریخته، باعث اتلاف وقت، گیجی و استرس می‌شه.

۳-برای ثبت بهتر در ذهن و نشون دادن ارتباط بین موضوعات مختلف درس زیست شناسی، میشه از نمودار و اشکال استفاده کرد.

مطلب پیشنهادی: بهترین استاد زیست شناسی

5/5 - (2 امتیاز)

مهندس جمالی

237 مطلب منتشر شده

درباره این مطلب نظر دهید !