روش مطالعه صحیح زیست شناسی برای امتحان نهایی

امتحانات غالبا برای دانش‌آموزها موضوعی ترسناک و پر از استرسه. این نگرانی در درس زیست شناسی دو چندان میشه چون زیست شناسی مهم‌ترین درس رشته علوم تجربی بوده و بر خلاف تصور عموم، از جمله دروس مفهومی به حساب میاد نه درسی صددرصد حفظی. با یادگیری روش مطالعه صحیح زیست شناسی به راحتی میشه از پس این درس در امتحانات بر اومد. پس این مقاله رو تا آخر بخون تا با بهترین روش مطالعه زیست برای امتحان نهایی آشنا شی.


مطلب پیشنهادی: بهترین روش مطالعه و تست زنی زیست شناسی برای کنکور


 

روش مطالعه صحیح زیست شناسی برای امتحان نهایی

 

روش مطالعه صحیح زیست شناسی

همونطور که گفته شد، درس زیست شناسی درس حفظی و فهمیدنیه که نیاز به مطالعه منظم داره. بسیار پیش اومده که سوالی رو می‌بینید و سوال برای شما آشنا به نظر می‌رسه ولی به دلیل مرور نکردن و مطالعه نامنظم، قادر به پاسخگویی اون نیستید. داشتن برنامه‌ی مطالعاتی و زمان‌بندی شده، اولین روش مطالعه صحیح زیست شناسی به حساب میاد. به دلیل اینکه تمام مباحث کتاب درسی به صورت زنجیروار به همدیگه مرتبطن باید وقتی درس رو می‌خونید، با بقیه بخش‌ها ترکیب کنید و چند بعدی بخونیدشون. همچنین سعی کنید هنگام مطالعه‌ی کتاب یک بار به صورت اجمالی و گذرا اون رو بخونید؛ سپس به‌ صورت دقيق کل کتاب رو بخوانيد و زير نکات مهم و کليدی خط بکشيد و حاشيه‌نويسی کنيد؛ چراکه این درس، درسی نیست که با یک بار خوندن بشه به تمام مطالب اون مسلط شد.

حل نمونه سوال زیست

دسته‌ای از دانش‌آموزها، کتاب درسی که منبع اصلی مطالعه هست رو حفظ می‌کنند و مثل درس‌های ریاضی و فیزیک برای اون تمرین حل نمی‌کنند. حل تشریحی سوال، مرحله مهمی از یادگیری برای آمادگی در امتحان نهایی زیست شناسی هست. علاوه بر این، با گرفتن امتحان و سنجیدن خودتون، استرس رو بیشتر از قبل از خودتون دور می‌کنین!

حل نمونه سوال زیست

روش مطالعه صحیح زیست شناسی در شب امتحان نهایی:

اما قبل از هر چیز، سعی کنید درس خوندن رو به شب امتحان نرسونید. اما اگه رسید به شب امتحان، این چند تا راهکار میتونه بهتون برای ۲۰ گرفتن در زیست در امتحان نهایی کمک کنه.

۱- اول از همه استرس رو از خودتون دور کنید! حواستون باشه زمان در فرجه امتحانات خیلی کمه و استرس، بازده کارتون رو خیلی کم می‌کنه.

۲- استراحت رو یادتون نره. ممکنه فکر کنید چون زمان کمه باید همه مدت درس بخونم یا حتی شب امتحان بیدار باشم؛ اما اینو بدونید اگه استراحت و خواب کافی نداشته باشید راندمان مغزتون پایین میاد و ممکنه حتی دچارآشفتگی و سردرگمی بشید.

۳- به تغذیه خودتون اهمیت بدید! خوردن مواد مغذی‌ای مثل خرما، مغزها، بیسکوییت، میوه و کشمش، دارای کربوهیدرات فراوان بوده و باعث میشه دچار ضعف جسمانی نشید.

۴- شما در طول سال تحصیلی و با شرکت در کلاس‌های درس با مباحث آشنا شدید و با دیدن بارم‌بندی می‌تونید مباحث مهم و ساده‌تر رو در اولویت بذارید. برای مثال، فصل ۷ فناوری‌های نوین زیستی رو می‌تونید در زمان کمی بخونید.

۵- احتمالا برای شما هم پیش اومده که مطلبی رو خیلی می‌خونید ولی بازم فراموش می‌کنید. این حالت بخاطر اینه که طوطی‌وار خوندید و مفهومی یادش نگرفتید. میتونید برای یادگیری بهتر، از داستان‌سازی و رمزگذاری استفاده کنید.

 

بارم بندی زیست شناسی

تمامی ۸ فصل کتاب زیست دوازدهم در امتحان نهایی بارم یکسان و برابر با ۲٫۵ نمره دارند.

 

ترم اول:

  • فصل یک در مورد سرگذشت کشف دنا (DNA) و دانشمندان اون توضیحاتی داده شده که لازمه هر دانشمند و کارهای اونا رو خوب بلد باشید. همانند سازی دنا، انواع اونا و عوامل موثر بر همانندسازی، از نکات مهم این فصل هستند. ساختار پروتئین‌ها و سطوح مختلف پروتئین‌سازی از مباحث قابل توجه و پرسوال این فصل هستند که نیاز به مرور و تمرین زیادی دارند. صحبت در مورد آنزیم‌ها، ساختار، عملکرد و عوامل موثر بر فعالیت آنزیم‌ها، آخرین بحث مطرح شده در این فصل هستند.
  • فصل دو این کتاب، درباره‌ی جریان اطلاعات در سلوله. تو این فصل در مورد رونویسی و ساخت پروتئین با توجه به اطلاعات دنا بحث میشه. مراحل رونویسی و ترجمه جزو مباحث نسبتا سخت و چالش برانگیز این فصل در کنکور محسوب میشه که با تمرین خوب میشه به اون مسلط شد. تنظیم بیان ژن و انواع تنظیمات و تفاوت اونا در پروکاریوت‌ها و یوکاریوت‌ها، موضوع دیگه‌ای هست که نیاز به دقت زیادی داره.
  • فصل سه، در ابتدا گروه‌های خونی و مبانی ژنتیک رو توضیح میده که جزو مطالب مهمه و بعد از اون سراغ انواع صفات میره. تسلط در این فصل نیاز به چندین بار مطالعه داره که توصیه میشه وقت کافی برای اون پیش بینی بشه.
  • فصل چهار درباره‌ی جهش و انواع جهش‌هاست. یادگیری صحیح این موضوع و مبانی ژنتیک که در فصل سه بررسی شده، برای فهم گفتار تو همین فصل که در مورد جمعیته، لازم و ضروریه.

 

ترم دوم:

  • فصل پنج و شش درباره تبدیل ماده به انرژی و انرژی به ماده صحبت شده. این دو فصل جزو فصل‌های سخت زیست‌شناسی دبیرستان محسوب میشه که علاوه بر امتحان نهایی، در کنکور سراسری هم تعداد سوالات قابل توجه و چالشی‌ای ازش طرح میشه. حل نمونه سوال‌های مختلف و مرور و خلاصه‌نویسی، راهکار خوبی برای مسلط شدن به مباحث این دو فصله. قندکافت، اکسایش پیرووات، چرخه کربس، زنجیره انتقال الکترون، چرخه کالوین و فتوسنتز در گیاهان C3، C4 و CAM مباحث اصلی، پرنکته و سوال خیز هستند.
  • فصل هفت که در مورد زیست فناوری و مهندسی ژنتیکه، مباحث روز و بسیار جذابی داره که یادگیری اون آسون‌تر از فصل‌های قبلیه.
  • و در نهایت فصل هشت زیست شناسی ۳ در مورد رفتار جانورانه. انواع رفتارها از قبیل خوگیری، شرطی شدن، نقش پذیری و حل مسئله که پیچیده‌ترین رفتاره، توضیح داده شده. مبحث انتخاب طبیعی و ارتباط جانوران، موضوعات بعدی بررسی شده در این فصله.

 

آیا خلاصه نویسی الزامی است؟

سوال اصلی دانش آموزان اینه که خلاصه نویسی زیست الزامی است؟

خلاصه نویسی یکی از راه‌های موفقیت در یادگیری درس زیست شناسیه که کمک زیادی به مرور اون می‌کنه. خلاصه نویسی به دلیل بالا بردن تمرکز حین مطالعه و بالاتر رفتن یادگیری در نتیجه اون و همچنین استفاده از اون برای مرور، اهمیت بالایی داره. در ادامه ۵ گام اصلی خلاصه نویسی زیست در روش مطالعه صحیح زیست شناسی رو بیان می‌کنیم.

۱-بهترین زمان خلاصه نویسی درس زیست بعد از مسلط شدن روی فصل مورد نظره. وقتی درسی رو برای اولین بار مطالعه می‌کنید، خلاصه نویسی اصلا توصیه نمیشه چون دو تا ایراد داره: یک، به دلیل جدید بودن مطالب خلاصه نویسی حجم زیادی پیدا می‌کنه، دو، ممکنه حاوی مطالب زاید و غیر مهم باشه.

۲- یکی از عوامل موفقیت در کنکور تجربی خلاصه نویسی درس زیست شناسی بصورت یکجا و مرتبه. چون این درس جنبه‌ی مفهومی و ترکیبی داره. در صورت مواجه شدن با انبوهی از خلاصه‌های بهم ریخته، باعث اتلاف وقت، گیجی و استرس می‌شه.

۳-برای ثبت بهتر در ذهن و نشون دادن ارتباط بین موضوعات مختلف درس زیست شناسی، میشه از نمودار و اشکال استفاده کرد.

 

اگر میخوای با بهترین استاد زیست شناسی آشنا بشی، روی عنوانش کلیک کن و مقاله‌ای که در این رابطه نوشتیم رو مطالعه کن.

5/5 - (2 امتیاز)

مهندس جمالی

237 مطلب منتشر شده

درباره این مطلب نظر دهید !

جدیدترین محصولات

%10
تخفیف
اقتصاد کنکور iQ گاج

اقتصاد کنکور iQ گاج

203 هزار تومان
0
%10
تخفیف
لقمه ریاضی تجربی یازدهم مهر و ماه

لقمه ریاضی یازدهم تجربی مهر و ماه

36 هزار تومان
0