ثبت نام کنکور سراسری

سلام کنکوری‌های عزیز. توی این مطلب می‌خوایم درباره‌ی نحوه ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۲ و بعد از اون، دریافت کارت ورود به جلسه کنکور باهاتون صحبت کنیم و شما رو با این مراحل آشنا کنیم. پس تا آخر این مطلب با ما همراه باشید. 

 

قدم به قدم با ثبت نام کنکور سراسری:

تاریخ دقیق ثبت نام کنکور ۱۴۰۲ توسط سازمان سنجش اعلام میشه اما به طور کلی، بهمن‌ماه موعد ثبت نام کنکوره. البته این زمان همیشه توسط سازمان سنجش تمدید میشه و معمولا تا اسفند ادامه پیدا میکنه، اما شرط عقل حکم میکنه که کار رو به دقیقه‌ی نود نندازید و توی همون‌ روزهای اول اعلامی سازمان سنجش، ثبت نام رو انجام بدید. ثبت نام کنکور به صورت اینترنتی انجام میشه و باید بعد از انتخاب گروه آزمایشی امتحانی‌تون، از طریق sanjesh.org ثبت نامتون رو انجام بدید. 

 

خرید سریال ثبت نام کنکور:

بعد از وارد کردن اطلاعات شخصی‌تون در سایت سازمان سنجش، باید سریال ثبت نام کنکور رو تهیه کنید. هزینه‌ی خرید سریال ثبت نام کنکور، امسال ۷۵ هزارتومن بوده. شما باید از طریق کارت‌های عضو شبکه شتاب و با استفاده از رمز دوم، سریال ثبت نام کنکور رو بخرید. 

 


مطلب پیشنهادی: ثبت نام جاماندگان کنکور


 

کارت ورود به جلسه کنکور سراسری

گرفتن کارت ورود به جلسه کنکور

گرفتن کارت ورود به جلسه و مراحلش، یکی از دغدغه‌های دانش‌آموزان کنکوری محسوب میشه. مخصوصا اگر دفعه‌ی اولتونه که قراره توی کنکور شرکت کنید، احتمالا هیچ آشنایی‌ای هم با این روند ندارید و حسابی سوال براتون پیش اومده. اما نگران نباشید. ما اینجاییم تا نگرانی‌های شما رو برطرف کنیم. 

 

زمان دریافت کارت ورود به جلسه کنکور ۱۴۰۲

زمان دریافت کارت ورود به جلسه کنکور ۱۴۰۲ هنوز دقیقا اعلام نشده؛ اما به طور معمول چند روز قبل از کنکور، یعنی حدود یک هفته تا سه چهار روز قبل از خود روز موعود، سازمان سنجش اطلاعیه میده که باید برای دریافت کارت ورود به جلسه کنکور به سایت سازمان سنجش مراجعه کنید. ما هم این زمان رو توی همین سایت و توی پیج اینستا کنکور بهتون خبر میدیم پس اصلا نگران نباشید. 

 

اطلاعات کارت ورود به جلسه کنکور

اطلاعاتی که روی کارت ورود به جلسه ی شما درج میشه، دو دسته اطلاعات اولیه و مورد نیاز شماست. اولین دسته، اطلاعات فردی شما مثل اسم و فامیلی و محل تولد و سن و عکس پرسنلیتونه. دومیش هم شامل اطلاعات مشخص کنکورتونه که در ادامه توضیحاتش رو نوشتیم براتون.

 • شماره داوطلبی 
 • سهمیه کنکور شما
 • زمان و محل برگزاری جلسه ی کنکور
 • نوع معلولیت
 • و زبان خارجی انتخابی

 

نمونه کارت ورود به جلسه کنکور

کارت ورود به جلسه کنکور

 

منظور از زبان امتحانی در کارت ورود به جلسه چیست؟

یکی از سوالات پر تکرار که برای کنکور اولی ها پیش میاد اینه که زبان امتحانی چیه و چه معنایی داره. معمولا همه ی دانش آموزان پشت کنکوری زبان امتحانی شون را انگلیسی انتخاب میکنند. شما هم همین کار رو بکنید و استرس الکی به خودتون راه ندید. مگر اینکه زبان دیگری غیر از انگلیسی باشه که مهارت و تسلط شما در اون بیشتر باشه. در اون صورت میتونید زبان امتحانتون رو متفاوت انتخاب کنید.

 

مراحل دریافت کارت ورود به جلسه کنکور ۱۴۰۲

زمانی که سازمان سنجش، زمان دریافت کارت کنکور ۱۴۰۲ رو اعلام کرد، شما میتونید با وارد شدن به آدرس sanjesh.org، روی لینک دریافت کارت کنکور کلیک کنید و مراحل دریافت رو طی کنید. سازمان سنجش چهار روش برای دریافت کارت کنکور شما قرار داده. اینجا روش ها رو به شما توضیح دادیم.

 1. اولین شیوه: وارد کردن شماره پرونده، کدملی و سریال شناسنامه
 2. دومین شیوه: وارد کردن شماره سریال و شماره شناسنامه
 3. سومین شیوه: وارد کردن شماره پرونده، کد رهگیری و شماره شناسنامه
 4. چهارمین شیوه: وارد کردن شماره پرونده و شماره داوطلبی

 

ویرایش اطلاعات کارت ورود به جلسه

بعد از دریافت کارت ورود به جلسه کنکور، اگر اطلاعات درج شده روی کارت شما، مشکلی داشت یا مغایرتی با اطلاعات اصلیتون داشت، باید قبل از جلسه کنکور، اون اشکالات رو برطرف کنید و کارتتون رو ویرایش کنید. ویرایش کردن کارتتون، بر اساس اطلاعاتی که به ویرایش نیاز داره، روش های مختلفی هم داره.

معمولا بیشتر اطلاعات رو میتونید از طریق سایت سازمان سنجش و با ورود به بخش ویرایش اطلاعات، تغییرات بدید و ایراداتش رو برطرف کنید. اما بعضی از اطلاعات هم هستند که باید از طریق مراجعه به باجه های رفع نقص یا مراجعه به آموزش و پرورش محل اخذ مدرک تحصيلیتون ویرایششون کنید.

در ادامه روش ویرایش اطلاعات شما رو به تفکیک روش ویرایش براتون قرار دادیم. 

مراحل دریافت کارت ورود به جلسه کنکور

 

روش ویرایش اطلاعات کارت ورود به جلسه کنکور ۱۴۰۲

ویرایش اطلاعات از طریق سایت سازمان سنجش:

 • نام و نام خانوادگی، سال تولد، شماره ملی، شماره شناسنامه
 • نوع ديپلم، سال اخذ دیپلم و منطقه اخذ دیپلم
 • كد دانش آموزی
 • تفاوت توی نمره های امتحان نهایی یا ارسال نشدن امتحانات نهایی به سازمان سنجش
 • بخش محل اخذ مدرک پیش دانشگاهی و سال اخذ
 • عنوان مدرک پيش دانشگاهی

 

ویرایش اطلاعات از طریق مراجعه به سایت سازمان سنجش:

 • سریال شناسنامه و سری شناسنامه
 • محل تولد شما
 • محل اخذ مدرک قبل از دیپلم
 • وضعیت تحصیلی و اشتغال
 • سهمیه کنکور

 

ویرایش اطلاعات از طریق مراجعه به باجه های رفع نقص:

 • زبان خارجی امتحانی، دين، جنسیت، معلوليت و بهيار
 • هر اشکالی در عکس داوطلب از قبیل اشتباه بودن یا واضح نبودن عکس
 • مهر نداشتن کارت
 • اگر زمان پر کردن اطلاعات خودتون در سایت، هرکدوم از بندهای مربوط به معلولیت رو پر کردید اما سازمان بهزیستی اون معلولیت رو تایید نکرده، حتما توی زمانی که خود سازمان سنجش تعیین کرده، به همراه گواهی معلولیت و کارت شناسایی معتبر خودتون، شخصا به باجه رفع نقص تعیین شده برای شما مراجعه کنید. 
 • مورد آخر هم برای دانش آموزهایی هست که به هر دلیلی از ثبت نام کنکور جا موندند. شما هم با مراجعه به باجه‌های رفع نقص میتونید شانس دوباره‌ای داشته باشید. 

 


مطلب پیشنهادی: دریافت کد سوابق تحصیلی


 

ابهامات پرسش‌های متداول کارت کنکور

+ بعد از کنکور به مدت یک هفته فرصت دارید وارد سایت سنجش بشید و معدلتون رو ویرایش و تایید کنید.

+ بعد از کنکور به مدت یک هفته فرصت دارید وارد سایت سنجش بشید و معدلتون رو ویرایش و تایید کنید.

+ اهمیتی نداره و نیاز به تصحیح نیست، خطای سنجشه.

+ منظورش زبان خارجی کنکوره، که درسته.

+ بله باید برای هر کنکور یک کارت اختصاصی بگیرید.

+ ویرایش خاصی در کار نیست، صرفا دوازدهمی‌ها میتونن معدلشون رو بعد از کنکور وارد کنن.

+ هرچقدر بخوای تا سه‌شنبه شب.

+ تا شب هفتم تیرماه، سه شنبه شب. اما همین الان میتونید تو گوشیتون سیو کنید.

+ خیر امکان تغییر وجود نداره.

+ موضوع مهمی نیست، همین کد درسته.

+ نمیشه ویرایشش کرد، البته اهمیتی هم نداره.

+ معدل کل دیپلم فرمول خودش رو داره، میتونید در مطلب ابزار محاسبه‌ی معدل کتبی نهایی همه چیز رو در موردش بخونید. 

+ بعد از کنکور، شرایط اعمال شدنش براتون sms میشه و امکان ویرایش خواهید داشت.

+ اگه موقع ثبت نام کنکور، سهمیه‌ی مورد نظر رو انتخاب کرده باشی و الان اشتباه نشون میده، جای نگرانی نیست و میشه ویرایش کرد.
اما اگه موقع ثبت نام کنکور، سهمیه‌ی مورد نظرت رو وارد نکردی، الان نمیشه انتخابش کنی.

+ در صورتی که هنگام ثبت نام کنکور، سهمیه ایثارگری رو انتخاب کرده باشید، لحاظ میشه. در صورتی که مشکلی داشته باشد، بعد از کنکور برای شما پیامک ارسال میشه تا مشکل رو رفع کنید.

+ سنجش در یک حرکت غیر قانونی، بدون اطلاع قبلی داره قانون جدیدی رو در مورد نحوه‌ی استفاده از سهمیه اعمال میکنه. این قانون قبل از انتخاب رشته‌ی سال قبل اعلام نشده بود و سوخت شدن سهمیه یک حرکت غیر قانونیه. باید منتظر شکایت سهمیه‌داران به دیوان عدالت اداری و لغو این قانون باشیم. شما هم اگه سهمیه دارید، حتما به دیوان عدالت شکایت کنید و اعلام کنید که سنجش، قبل از انتخاب رشته‌ی سال قبل، این موضوع رو اعلام نکرده بود.

+ ممکنه در کارت، چپ دست ذکر نشده باشه، یا حتی با وجود ذکر شدن، ممکنه صندلی راست دست براتون چیده شده باشه. بعد از حضور در حوزه، میتونید به مسئول حوزه بگید براتون صندلی چپ دست بیاره.

+ خیر اهمیتی نداره.

+ خیر در جلسه‌ی کنکور باید انجام بشه، خودشون خودکار و استمپ میارن.

+ اگه روزانه قبول شدید و نرفتید اهمیتی نداره؛ اگه روزانه هستید و تا شهریور فارغ التحصیل میشید هم اهمیتی نداره؛ اگه روزانه بودید و انصراف دادید هم‌ مشکلی نیست.

 


مطلب پیشنهادی: قوانین جلسه کنکور


 

 

5/5 - (10 امتیاز)

محمدرضا سلیمی

207 مطلب منتشر شده

درباره این مطلب نظر دهید !

مطالب زیرا حتما بخوانید ...