ثبت نام کنکور

شرایط کنکور فرهنگیان

جدیدترین مطالب سایت

کانال تلگرام ما

شرایط کنکور فرهنگیان

سلام به دوستان عزیز کنکوری، خصوصا به داوطلبین کنکور فرهنگیان. حتما شنیدید که امسال کنکور رشته‌ی فرهنگیان و تربیت معلم حسابی تغییرات داشته و همه چیزش عوض شده. این مقاله رو بخون تا از تحولات جا نمونی.

کنکور فرهنگیان جدا شد

طبق آخرین مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، کنکور فرهنگیان از کنکور سراسری جدا شد و از کنکور 1403 به بعد، شرایط بسیار متفاوتی خواهد داشت. در ابتدا اعلام شده بود که هر فردی می‌تونه به انتخاب خودش، یکی یا هردو کنکور رو انتخاب کنه. اما طبق اطلاعیه دفترچه کنکور 1403، فردی که می‌خواد کنکور فرهنگیان قبول بشه، طبق ملاک اعلام شده برای دعوت به مصاحبه، باید هر دو کنکور رو شرکت کنه.

از جمله تغییرات قابل توجه پذیرش فرهنگیان، اینه که شرط معدل از شرایط پذیرش دانشگاه فرهنگیان، حذف شد. یعنی معدل تاثیری توی پذیرش دانشگاه فرهنگیان نداره.

کنکور فرهنگیان جدا شد

زمان برگزاری کنکور فرهنگیان

زمان برگزاری کنکور فرهنگیان، 6 و 7 اردیبهشت و همزمان با مرحله اول کنکور سراسری اعلام شده. یعنی داوطلبان فرهنگیان، فقط مرحله اول کنکور فرصت آزمون دادن دارن. به این صورت که دفترچه کنکور رشته خودشون رو همراه بقیه داوطلبان دریافت می‌کنن و آزمون میدن و داوطلبان فرهنگیان، علاوه بر سوالات دروس تخصصی رشته‌شون، باید سوالات دفترچه ویژه کنکور فرهنگیان رو هم تو همون جلسه کنکور جواب بدن.

از طرفی طبق اطلاعیه فعلی، داوطلبان فرهنگیان باید دی ماه انتخاب رشته‌شون رو انجام بدن. یعنی قبل از کنکور، انتخاب رشته‌ی فرهنگیان انجام میشه و انتخاب می‌کنید که کدوم رشته رو می‌خواید. با توجه به این شرایط، اگر قبلا داشتن یک مشاور تحصیلی جزو آپشن‌های کمکی دانش‌آموز بود، الان جزو واجباتش محسوب میشه. یعنی واقعا کسی نمیتونه همه رو خودش پیش ببره. بنابراین چه انتخاب رشته و چه باقی پروسه باید با مشاور پیش بره.

زمان ثبت نام کنکور فرهنگیان

۶ و ۷ اردیبهشت ⇐ کنکور رو شرکت می‌کنین و دفترچه فرهنگیان رو میدین.

۱۵ خرداد ماه تقریبا ⇐ درصدهای کنکور براتون میاد. چه آزمون تخصصی چه سراسری.

اواخر خرداد ⇐ اسامی کسانی که دعوت به مصاحبه شدن میاد و باید برن مصاحبه کنن. یعنی دقیقا بعد امتحانات نهایی برید مصاحبه.

ماه تیر ⇐ سوابق شما برای آموزش و پرورش ارسال میشه و بعد از اون کنکور تیر رو دارین.

نتایج نهایی کنکور فرهنگیان

اواخر تیر چون سوابق هم ارسال شده و مصاحبه تموم شده، نتایج نهایی کنکور فرهنگیان میاد. اینجا یه سری از بچه‌ها قطعی قبول  شدن یه سری‌ها هم قبول نشدن. اما نتایج نهایی کنکور سراسری، مرداد میاد و داوطلبین باید قبل از اومدن نتایج کنکور، تصمیمشون رو بگیرن.

مثلا یکی رتبه‌ش تو کنکور سراسری شده ۱۰۰، فرهنگیان هم قبول شده. طرف میگه حالا که رتبه‌م انقد خوب شده می‌خوام برم برای سراسری انتخاب رشته کنم. اینجا آموزش و پرورش میگه تو میای از قبولی قطعیت در فرهنگیان  انصراف میدی و من کارنامه کنکور سراسری رو بهت میدم تا انتخاب رشته کنی.

بنابراین بچه‌هایی که قطعی توی کنکور تربیت معلم قبول می‌شن، اگه بخوان بعد نتایج سراسری انتخاب رشته کنن، باید از اون انصراف بدن.

اونایی که توی فرهنگیان اصلا قبول نشدن، دو تا راه دارن. یا پشت کنکور بمونن برای کنکور فرهنگیان سال بعد یا اینکه بر اساس کنکور تیر انتخاب رشته کنن که ببینن چه رشته‌ای قبول میشن.

حالا باید چیکار کنیم؟ اصلا شرکت بکنیم فرهنگیان رو یا نه.

دانش آموزانی که خیلی علاقه به فرهنگیان دارن حتما باید شرکت کنن. شرایط قبولی در مصاحبه فرهنگیان رو هم جدا براتون توضیح دادیم.

خیلی‌ها میگن چطوری دعوت به مصاحبه میشیم وقتی سوابق ارسال نشده؟

شما اواخر خرداد براساس درصدهایی که توی کنکورتون گرفتین، دعوت به مصاحبه میشین. سوابق تحصیلی شما ربطی به مصاحبه‌تون نداره. شرط معدل هم که حذف کردن. پس امکان داره ۲۰ باشی ولی مصاحبه قبول نشی.

توی دفترچه راهنمای کنکور گفته شده که باید سوابق رو تاثیر بدیم اما پذیرش دانش آموزان در دانشگاه فرهنگیان وابسته به گزینش اون‌هاست. پس اول برای کنکور و بعد برای مصاحبه زمان بذارید. این سابقه به طور کلی تاثیر داره روی کنکور، اما از روی درصدهای خام یعنی بدون تاثیر معدل شما رو دعوت به مصاحبه می‌کنن. پس باید درصدهاتون رو بالا بزنید.

شرایط کنکور اختصاصی تربیت معلم

زمان ثبت‌نام کنکور اختصاصی فرهنگیان، همزمان با مرحله اول کنکور سراسری و از 5 تا 11 آذرماه هست. تمدید میشه معمولا، اما بهتره تو همون بازه زمانی اولیه ثبت‌نام کنید‌. زمان برگزاری این کنکور هم، با مرحله اول کنکور سراسری یکیه. یعنی تو همون جلسه کنکور دو دسته دفترچه به داوطلبان فرهنگیان داده میشه؛ هم دفترچه سوالات رشته تخصصی خودشون و هم دفترچه ویژه فرهنگیان.

 منابع کنکور ویژه فرهنگیان هنوز به طور دقیق اعلام نشده و به محض اعلام، همین جا براتون آپدیت میشه. تغییر مهم دیگه‌ای که توی پذیرش فرهنگیان صورت گرفته اینه که انتخاب رشته‌ی فرهنگیان، دی ماه و قبل از برگزاری کنکور انجام میشه.

معدل هم از شرایط پذیرش فرهنگیان حذف شد و دیگه شرط معدل برای پذیرش فرهنگیان نداریم.

 • ۵۰ درصد نمره کتبی خرداد
 • ۱۵ درصد کنکور
 • ۱۰ درصد آزمون اختصاصی
 • ۲۵ درصد مصاحبه و گزینش

شرایط سنی دانشگاه فرهنگیان

امسالم مثل سال قبل، اول اعلام شد که حداکثر سن پذیرش فرهنگیان 22 سال تمام هست، اما تو اصلاحیه اعلام شد که حداکثر سن همون 24 ساله و فعلا این موضوع تغییری نکرده.

ثبت نام دانشگاه فرهنگیان بدون کنکور

در حال حاضر شرایط پذیرش فرهنگیان بدون کنکور اعلام نشده اما مواردی که به احتمال خیلی زیاد توی این پذیرش تاثیر دارن، معدل داوطلب، مصاحبه عقیدتی سیاسی، معاینات پزشکی و … هستن. درباره‌ی ثبت نام کنکور فرهنگیان می‌تونید توی یک مقاله‌ی جدا مفصل مطالعه کنید.

منابع کنکور فرهنگیان 1403

اسامی دروس تخصصی فرهنگیان اعلام شده اما هنوز منابع به طور دقیق معرفی نشده. اسامی که برای دروس تخصصی عنوان شده، در ادامه براتون آورده شده:

1. هوش و استعداد معلمی‌: احتمالا شبیه ریاضی هست و جنبه تحلیلی داره.

2-تعلیم و تربیت اسلامی: احتمالا محتواش مربوط به مسائل دینی هست.

3-فرهنگ و تمدن ایرانی اسلامی: احتمالا محتواش مربوط به مسائل تاریخی دینی هست.

توی اصلاحیه، ماده امتحانی فرهنگ و تمدن ایرانی و اسلامی از دفترچه ویژه آزمون اختصاصی حذف شد و فقط دو ماده امتحانی هوش و استعداد معلمی و تعلیم و تربیت اسلامی توی دفترچه ویژه آزمون اختصاصی هستن که منابع این دو ماده امتحانی، تا بیستم آذر، از طریق آموزش و پرورش اعلام میشه.

منابع دو ماده امتحانی کنکور اختصاصی فرهنگیان اعلام شد و در ادامه مطلب براتون قرار داده میشه.

منبع ماده امتحانی تعلیم و تربیت اسلامی که ضریب 2 داره توی کنکور فرهنگیان، سه فصل اول کتاب مهارت‌های معلمی از استاد محسن قرائتی و بخش‌هایی از کتاب‌های دین و زندگی متوسطه دوم هست. برای بچه‌های رشته ریاضی و تجربی و فنی و کار و دانش، دینی دهم از درش هشتم تا درس دوازدهم؛ یعنی از صفحه 98 تا 152؛ و دینی یازدهم درس یازدهم و دوازدهم؛ یعنی از صفحه 134 تا 158؛ هست. برای بچه‌های رشته علوم انسانی، دین و زندگی از درس نهم تا درس چهاردهم؛ یعنی از صفحه 96 تا صفحه 158؛ دین و زندگی پایه یازدهم از درس شانزدهم تا درس هجدهم؛ یعنی از صفحه 196 تا 230؛ منبع مطالعاتی هست.

سوالات ماده امتحانی هوش و استعداد معلمی، با ضریب 3، از جنس شناختی و تحلیلی و درک مطلب، طبقه بندی و مقایسه‌های کمی و حل مسائل عددی و … هست. چون این ماده امتحانی میخواد توانایی ذهنی و طبیعی فرد رو بررسی کنه، نه اینکه توانایی‌های اکتسابی فرد رو بسنجه؛ به همین جهت این ماده امتحانی فاقد منبع هست.

تخمین رتبه فرهنگیان

با توجه به اینکه امسال برای اولین بار کنکور اختصاصی فرهنگیان برگزار میشه و دیتا و کارنامه‌ای از گذشته در دسترس نیست که براساس اون بشه استناد و پیش بینی کرد، به همین دلیل در حال حاضر امکان ساخت ابزار کارآمدی تو این زمینه وجود نداره.

4.5/5 - (12 امتیاز)
اشتراک گذاری این مقاله:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 + 18 =

5 دیدگاه در “شرایط کنکور فرهنگیان

 1. آرینا گفت:

  یعنی قبل از اینکه کنکور بدیم، انتخاب رشته میکنیم؟؟؟
  اگه رتبه م خوب شه و بجای فرهنگیان بخوام مثلا پرستاری بخونم، نمیتونم؟🤔🤔🤔

  1. mahiiii گفت:

   آره اول کدرشته ها رو انتخاب میکنیم بعد کنکور میدیم. من هدفم فرهنگیانه فقط. نمیدونم دقیقا که میشه یا نه. اما اینطور شنیدم که نمیشه

  2. محمدرضا سلیمی مدیر سایت گفت:

   سلام. وقت بخیر
   این موضوع اطلاع رسانی شده و نگرانی از این بابت نداشته باشید. در شرایطی که شما گفتید میتونید پرستاری بخونید.

  3. زهرا گفت:

   به نظرم اگه از اول هدفتو روشن کنی خیلی بهتره. این دوتا رشته ای که میگی فرقشون از زمین تا آسمونهههههه👀

  4. علی گفت:

   سلام خسته نباشید
   من فقط کنکور فرهنگیان رو ثبت نام کردم ایا به جز کتاب های دینی دهم و یازدهم و کتاب محسن قرائتی و هوش و استعداد معلمی باید کتاب دیگه ای هم بخونم؟

اسلایدرهای محبوب
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.

کاربر عزیز لطفا پروکسی یا فی.لت.ر شک.ن خود را روشن کنید و روی لینک زیر بزنید.

اگر در عضویت کانال مشکل دارید به آیدی darsban1@ داخل تلگرام پیام بدید تا شما را عضو کنند.