بودجه بندی کنکور

اهمیت هر پایه در کنکور

جدیدترین مطالب سایت

کانال تلگرام ما

اهمیت هر پایه در کنکور

سلام بچه‌ها، به معتبرترین سایت کنکوری دنیا خوش اومدید 🙂 در این نوشته می‌خوایم اهمیت هر پایه در کنکور رو بررسی کنیم و ببینیم تعداد سوالات کنکور از هر پایه چقدره؟ با ما همراه باشید.

درصد هر پایه در کنکور 1403

مرجع ما برای بررسی اهمیت هر پایه کجاست؟ خب، سازمان سنجش که هیچوقت بودجه‌بندی خاصی رو اعلام نمی‌کنه و همواره فقط منابع کنکور رو معرفی می‌کنه. بنابراین تنها مرجع بررسی ما، دفترچه‌های سوالات کنکور طی سال‌های اخیره. مدرسان و مشاوران باید این دفترچه‌ها رو خوب بررسی کنن و دقیق اعلام کنن از هر سال تحصیلی چند سوال مطرح شده. برای نظام قدیم این کار بارها و بارها صورت گرفته و مشاورین مجموعه‌ی ما هم این کار رو با دقت انجام دادن.

در این باره اختلاف نظر زیادی وجود داره، سنجش در سال‌های اخیر ثابت کرده که تمام کتاب‌ها براش ارزش یکسانی داره و طی چند سال اخیر، برای بعضی دروس ازهر سه کتاب اون درس تو پایه‌های مختلف، به تعداد یکسان سوال طرح کرده. اما همیشه هم این قاعده ثابت نبوده و در بعضی از دروس، جمله‌ی ۸۰ درصد دروس از دوازدهم است‌، ‌‌صدق میکنه. 

درصد دروس پایه در کنکور

درصد دروس پایه در کنکور

خیلی از بچه‌ها سوال می‌پرسن که درصد دروس پایه در کنکور چقدره؟ درواقع منظورشون از این سوال اینه که دروس پایه (یعنی دو سال اول) چقدر در کنکور اهمیت داره و سال آخر چقدر. آیا اهمیت دو پایه، اندازه‌ی سال آخره؟ یا کمتره یا بیشتر؟ خب، پاسخ به این سوال خیلی راحته. کافیه دفترچه‌ی کنکور چند سال اخیر رو باز کنید و ببینید هر سوال مال کدوم پایه‌ست. این کار تا حدی تخصصیه و زمان‌بر هم هست، شاید شما دقیق ندونید هر سوال توی دفترچه‌ی کنکور، متعلق به کدوم مبحث و کدوم پایه‌ست. اما نگران نباشید، ما تمام این دفترچه‌ها رو بررسی کردیم و ساعت‌ها با مدرسان و مشاوران تحلیل و بررسی انجام دادیم.

به صورت کلی جمع‌بندی بررسی‌هامون شده این:

هر سه پایه تو کنکور بسیار مهم‌ هستن. شاید گزاره‌ی غلطی نباشه که به طور تقریبی بگیم اهمیت پایه دوازدهم حدود ۵۰ درصد، پایه‌ی یازدهم ۳۰ درصد و پایه‌ی دهم، ۲۰ درصد کل کنکوره. اما این گزاره به معنای اهمیت کمتر پایه‌ی دهم یا یازدهم نسبت به دوازدهم نیست، چراکه پایه‌ی دروس دوازدهم از دهم و یازدهم شروع میشه، پس این پایه به طور کلی اهمیت خیلی زیادی تو کنکور داره و بدون تسلط روی دروس پایه، درک کامل و تسلط روی دروس دوازدهم ممکن نیست. 

اگر می‌خواید بدونید که درصد دروس در کنکور به چه شکله و برنامه‌ریزیتون رو براساس اون تنظیم کنید، در یک مطلب جدا مفصل براتون توضیح دادیم. 

۱۲

اهمیت پایه دوازدهم در کنکور

اگه دفترچه‌های کنکور رو در سال‌های اخیر آنالیز کرده باشید، می‌بینید که سازمان سنجش علاقه‌ی خاصی داره که با توجه به حجم موضوعات و سرفصل‌های هر کتاب، تعداد سوال‌ها رو مشخص کنه.

یعنی چی؟ یعنی اینکه اگه سه تا کتاب ریاضی داریم و 30 تا سوال ریاضی، سازمان سنجش معمولا از هر کتاب 10 تا سوال مطرح می‌کنه. البته این قضیه به صورت قطعی درست نیست اما 80-90 درصد درسته. از طرفی سازمان سنجش هیچوقت بودجه‌بندی خاصی رو برای کنکور اعلام نکرده و فقط منابع کنکور رو معرفی می‌کنه. بودجه‌بندی‌هایی که در سطح اینترنت و سایت‌های کنکوری می‌بینید، همشون حاصل تحلیل و آنالیز مدرسان و مشاوران هست. با توجه به آنالیزی که ما روی مقطع دوازدهم داشتیم، برآورد اینه که اهمیت این پایه چیزی حدود 40-50 درصد کل سوالات کنکور رو شامل می‌شه. در دروسی مثل شیمی که دقیقا 3 تا کتاب در کنکور میاد و یکیش دوازدهمه و حجم کتاب‌ها هم تقریبا برابرن، مشاهده می‌شه که دقیقا یک سوم سوالات هم از دوازدهم مطرح می‌شه. تاثیر معدل دوازدهم در کنکور رو هم می‌تونید در یک مقاله‌ی جداگانه مطالعه کنید. 

منابع پایه دوازدهم در کنکور

ریاضی دوازدهم، زیست دوازدهم، فیزیک دوازدهم، شیمی دوازدهم

حسابان دوازدهم، هندسه دوازدهم، گسسته دوازدهم، فیزیک دوازدهم، شیمی دوازدهم

فنون ادبی دوازدهم، ریاضی و آمار دوازدهم، عربی دوازدهم، تاریخ دوازدهم، جغرافی دوازدهم، جامعه دوازدهم و فلسفه دوازدهم

۱۱

اهمیت پایه یازدهم در کنکور

در مورد مقطع یازدهم شاید عدد ۳۰ درصد سوالات کنکور عدد منطقی‌ای به حساب بیاد. اما همونطور که قبل‌تر گفتیم، این اعداد کاملا نسبیه و سازمان سنجش هیچ عدد رسمی‌ای اعلام نکرده. ولی با همین عدد نسبی می‌تونید برنامه ریزی پایه یازدهم رو انجام بدید.  

با توجه به منابع کنکور معرفی شده توسط سازمان سنجش، از پایه‌ی یازدهم کتاب‌های زیر تو کنکور میان.

منابع پایه یازدهم در کنکور

ریاضی یازدهم، زیست یازدهم، فیزیک یازدهم، شیمی یازدهم

حسابان 1 (یازدهم)، هندسه 2 (یازدهم)، فیزیک 2 (یازدهم)، شیمی 2 (یازدهم)

فنون ادبی یازدهم، ریاضی و آمار یازدهم، تاریخ یازدهم، جغرافیای ایران (یازدهم)، جامعه‌شناسی یازدهم، منطق، اقتصاد

۱۰

اهمیت پایه دهم در کنکور

با توجه به اینکه سازمان سنجش هیچوقت بودجه‌بندی خاصی رو برای کنکور اعلام نمی‌کنه و فقط منابع کنکور رو معرفی می‌کنه، میزان اهمیت پایه‌ی دهم باید طبق کنکور 1402 تخمین زده بشه. مهم‌ترین نکته اینه که سازمان سنجش عادت داره که با توجه به حجم کتاب‌ها، سوال مطرح کنه. یعنی اگه برای شیمی سه تا کتاب 150 صفحه‌ای تو کنکور میاد که یکیش مربوط به پایه‌ی دهمه، سازمان سنجش سعی می‌کنه دقیقا یک‌سوم سوالات دینی رو از پایه‌ی دهم مطرح کنه. همینطور برای کتاب‌های دیگه.

بنابراین به صورت کلی اهمیت پایه‌ی دهم در کنکور، بین 25 تا 35 درصد تخمین زده می‌شه و در دروسی که پایه‌ی دهم، (دقیقا یک‌سوم حجم کتاب‌ها رو شامل بشه)، تعداد سوالات از پایه‌ی دهم هم یک‌سوم کل سوالات خواهد بود. پس نگاهی هم به مقاله‌ی ترتیب دفترچه کنکور داشته باشید.

 

منابع پایه دهم در کنکور

ریاضی دهم، زیست دهم، فیزیک دهم و شیمی دهم

ریاضی دهم، هندسه دهم، فیزیک دهم و شیمی دهم

فنون ادبی دهم، ریاضی و آمار دهم، تاریخ دهم، جغرافیای ایران (دهم)، جامعه‌شناسی دهم، منطق و اقتصاد.

سوالات متداول

ارزش تمام پایه‌ها به صورت میانگین برابره اما به علت ترکیبی بودن یکسری از سوالات کنکور در درس‌های مختلف، ممکنه تعدادی از مشاورین اهمیت پایه دوازدهم رو بیشتر بدونن. 

باتوجه به اینکه خیلی از دروس در پایه دهم پیش نیاز پایه‌های بالاتره، در اکثر مواقع بهتره استارت کنکور از پایه‌ی دهم زده بشه. البته در شرایط خاص میشه این ترتیب رو تغییر داد که حتما باید تحت نظر مشاور تحصیلی انجام بشه.

4.3/5 - (43 امتیاز)
اشتراک گذاری این مقاله:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 3 =

7 دیدگاه در “اهمیت هر پایه در کنکور

 1. هستی گفت:

  سلام ممنون بابت اطلاعاتتون
  میخواستم بدونم برای کنکور ریاضی مسلط بودن فقط روی درس های دوازدهم با فرض اینکه معدل خوبی داشته باشیم نتیجه مناسبی میده؟

 2. shadi گفت:

  سلام خسته نباشید من دیپلم گرافیک دارم میخواستم بدونم که میتونم در کنکور انسانی 1402 شرکت کنم؟ یا حتما نیاز به پاس کردن امتحان هس ؟ممنون میشم جواب بدین🙏🙏

  1. محمدرضا سلیمی مدیر سایت گفت:

   سلام. طبق اعلام سازمان سنجش، باید امتحانات خرداد ماه دوازدهم انسانی 1402 رو شرکت کنید. در واقع برای شرکت در هر کنکور، دیپلم نظام جدید اون رشته رو باید داشته باشید. البته فعلا این قانون ابلاغ شده و احتمال تغییر هم وجود داره.

  2. Roho گفت:

   سلام یه سوال، من اگه فقط کتاب زیست یک پایه رو خوب بخونم آیا ممکنه تراز تقریبی از 40 هزار پایین تر بیاد؟ لطفا حاشیه ای هم باشه جواب بدید

   1. faz گفت:

    سلام هر سه پایه رو اگر بخونید به نتایج بهتری خواهید رسید تا زیست یک پایه زیرا شمااگر دهم ویا یازدهم را انتخاب کنید ممکنه سوالات ترکیبی بیاد و موفق نشوید پس هر سه پایه رو مطالعه کنید
    امیدوارم موفق شوید

 3. فاطمه .م گفت:

  سلام عالی بود

 4. زهرااکرمی گفت:

  اطلاعات خوب ومفیدی بودباتشکر.

اسلایدرهای محبوب
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.

کاربر عزیز لطفا پروکسی یا فی.لت.ر شک.ن خود را روشن کنید و روی لینک زیر بزنید.

اگر در عضویت کانال مشکل دارید به آیدی darsban1@ داخل تلگرام پیام بدید تا شما را عضو کنند.