بودجه بندی کنکور

اهمیت هر پایه در کنکور

جدیدترین مطالب سایت

کانال تلگرام ما

اهمیت هر پایه در کنکور

سلام بچه‌ها، به معتبرترین سایت کنکوری دنیا خوش اومدید 🙂 در این نوشته می‌خوایم اهمیت هر پایه در کنکور رو بررسی کنیم و ببینیم تعداد سوالات کنکور از هر پایه چقدره؟ با ما همراه باشید.

 

انتخاب رشته مهندس جمالی

"*" indicates required fields

هر پایه چقدر در کنکور اهمیت داره؟

مرجع ما برای بررسی اهمیت هر پایه کجاست؟ خب، سازمان سنجش که هیچوقت بودجه‌بندی خاصی رو اعلام نمی‌کنه و همواره فقط منابع کنکور رو معرفی می‌کنه. بنابراین تنها مرجع بررسی ما، دفترچه‌های سوالات کنکور طی سال‌های اخیره. مدرسان و مشاوران باید این دفترچه‌ها رو خوب بررسی کنن و دقیق اعلام کنن از هر سال تحصیلی چند سوال مطرح شده. برای نظام قدیم این کار بارها و بارها صورت گرفته و مشاورین مجموعه‌ی ما هم این کار رو با دقت انجام دادن که نتیجه رو پایین‌تر براتون آوردیم.

سنجش در سال‌های اخیر ثابت کرده که تمام کتاب‌ها براش ارزش یکسانی داره. مثلا اگر قراره در دفترچه‌ی سوالات کنکور، در درس ادبیات، 3 تا کتاب مورد سوال قرار بگیرن، سنجش عموما در 10 سال اخیر، از این 3 کتاب تعداد مساوی سوال مطرح کرده. میشه حدودا 8 سوال از هر کتاب. در ادامه، به بررسی دقیق‌تر این موضوع پرداختیم.

مطلب پیشنهادی: تاثیر معدل در کنکور 1402

درصد دروس پایه در کنکور

درصد دروس پایه در کنکور

خیلی از بچه‌ها سوال می‌پرسن که درصد دروس پایه در کنکور چقدره؟ درواقع منظورشون از این سوال اینه که دروس پایه (یعنی دو سال اول) چقدر در کنکور اهمیت داره و سال آخر چقدر. آیا اهمیت دو پایه، اندازه‌ی سال آخره؟ یا کمتره یا بیشتر؟ خب، پاسخ به این سوال خیلی راحته. کافیه دفترچه‌ی کنکور چند سال اخیر رو باز کنید و ببینید هر سوال مال کدوم پایه‌ست. این کار کمی تخصصیه و زمان‌بره، شاید شما دقیق ندونید هر سوال در دفترچه‌ی کنکور، متعلق به کدوم مبحث و کدوم پایه‌ست. اما نگران نباشید، ما تمام این دفترچه‌ها رو بررسی کردیم و ساعت‌ها با مدرسان و مشاوران تحلیل و بررسی انجام دادیم.

به صورت کلی جمع‌بندی بررسی‌هامون شده این:

اهمیت هر سه پایه برابره و تقریبا پایه‌ای به طور قطعی ارجحیت نداره، اما خیلی از مشاورین معتقدن که اهمیت پایه دوازدهم بیشتره و خصوصا به خاطر ترکیبی بودن سوالات، مطالعه‌ی جدی‌تر پایه‌ی دوازدهم، نسبت به دو پایه‌ی دیگه مهم‌تره. ضمناً تاثیر قطعی معدل بر کنکور سراسری هم دلیل دیگه‌ای بر اهمیت مطالعه‌ی بیشتر این پایه‌ست. اما فراموش نکنید که بدون تسلط بر دروس پایه، یعنی دروس دهم و یازدهم، درک کامل و تسلط روی دروس دوازدهم ممکن نیست. پس هیچ پایه‌ای رو رها نکنید و هر سه پایه رو به خوبی مطالعه کنید. 

۱۲

اهمیت پایه دوازدهم در کنکور

اگه دفترچه‌های کنکور رو در سال‌های اخیر آنالیز کرده باشید، می‌بینید که سازمان سنجش علاقه‌ی خاصی داره که با توجه به حجم موضوعات و سرفصل‌های هر کتاب، تعداد سوال‌ها رو مشخص کنه.

یعنی چی؟ یعنی اینکه اگه سه تا کتاب ریاضی داریم و 30 تا سوال ریاضی، سازمان سنجش معمولا  از هر کتاب 10 تا سوال مطرح می‌کنه. البته این قضیه به صورت قطعی درست نیست اما 80-90 درصد درسته. از طرفی سازمان سنجش هیچوقت بودجه‌بندی خاصی رو برای کنکور اعلام نکرده و فقط منابع کنکور رو معرفی می‌کنه. بودجه‌بندی‌هایی که در سطح اینترنت و سایت‌های کنکوری می‌بینید، همشون حاصل تحلیل و آنالیز مدرسان و مشاوران هست. با توجه به آنالیزی که ما روی مقطع دوازدهم داشتیم، برآورد اینه که اهمیت این پایه چیزی حدود 30-40 درصد کل سوالات کنکور رو شامل می‌شه. در دروسی مثل شیمی که دقیقا 3 تا کتاب در کنکور میاد و یکیش دوازدهمه و حجم کتاب‌ها هم تقریبا برابرن، مشاهده می‌شه که دقیقا یک سوم سوالات هم از دوازدهم مطرح می‌شه.

مطلب پیشنهادی: آموزش برنامه ریزی درسی

کتاب‌هایی که از سال دوازدهم به عنوان منابع کنکور معرفی شدن، برای هر رشته به صورت زیره:

ریاضی دوازدهم، زیست دوازدهم، فیزیک دوازدهم، شیمی دوازدهم

حسابان دوازدهم، هندسه دوازدهم، گسسته دوازدهم، فیزیک دوازدهم، شیمی دوازدهم

فنون ادبی دوازدهم، ریاضی و آمار دوازدهم، عربی دوازدهم، تاریخ دوازدهم، جغرافی دوازدهم، جامعه دوازدهم و فلسفه دوازدهم

با توجه به منابع تخصصی هر رشته و توضیحاتی که در اول متن داشتیم، اهمیت پایه‌ی دوازدهم، 33 درصد کل سوالات است، چرا که به طور مثال، 3 تا کتاب فارسی داریم و پایه‌ی دوازدهم یک سوم کتاب‌ها رو شامل می‌شه. بنابراین تعداد سوالاتش هم 33 درصد کل سوالاته.

با توجه به این توضیحات، می‌تونید به صورت کامل متوجه بشید که چند درصد کنکور از سال دوازدهم هست.

حالا میریم سراغ درصد دروس پایه در کنکور برای نظام جدیدها :

۱۱

اهمیت پایه یازدهم در کنکور

در مورد مقطع یازدهم هم شرایط مثل دهمه و یک سوم سوالات کنکور، به این مقطع وابسته است. اگه بخوایم مثال بزنیم، از 25 تا سوال دینی حداقل 8 تاش مربوط به دینی یازدهمه. همینطور در دروس اختصاصی. با توجه به منابع کنکور معرفی شده توسط سازمان سنجش، از پایه‌ی یازدهم کتاب‌های زیر تو کنکور میان.

کتاب‌هایی که از سال یازدهم به عنوان منابع کنکور معرفی شدن، برای هر رشته به صورت زیره:

ریاضی یازدهم، زیست یازدهم، فیزیک یازدهم، شیمی یازدهم

حسابان 1 (یازدهم)، هندسه 2 (یازدهم)، فیزیک 2 (یازدهم)، شیمی 2 (یازدهم)

فنون ادبی یازدهم، ریاضی و آمار یازدهم، تاریخ یازدهم، جغرافیای ایران (یازدهم)، جامعه‌شناسی یازدهم، منطق، اقتصاد

۱۰

اهمیت پایه دهم در کنکور

با توجه به اینکه سازمان سنجش هیچوقت بودجه‌بندی خاصی رو برای کنکور اعلام نمی‌کنه و فقط منابع کنکور رو معرفی می‌کنه، میزان اهمیت پایه‌ی دهم باید طبق کنکور 98 تخمین زده بشه. مهم‌ترین نکته اینه که سازمان سنجش عادت داره که با توجه به حجم کتاب‌ها، سوال مطرح کنه. یعنی اگه برای دین و زندگی سه تا کتاب 150 صفحه‌ای تو کنکور میاد که یکیش مربوط به پایه‌ی دهمه، سازمان سنجش سعی می‌کنه دقیقا یک‌سوم سوالات دینی رو از پایه‌ی دهم مطرح کنه. همینطور برای کتاب‌های دیگه. بنابراین به  صورت کلی اهمیت پایه‌ی دهم در کنکور، بین 25 تا 35 درصد تخمین زده می‌شه و در دروسی که پایه‌ی دهم، (دقیقا یک‌سوم حجم کتاب‌ها رو شامل بشه)، تعداد سوالات از پایه‌ی دهم هم یک‌سوم کل سوالات خواهد بود.

خب میریم سراغ پایه‌ی دهم:

اهمیت این پایه دقیقا یک سوم کنکور رو شامل میشه! یعنی در تک‌تک دروس، یک سوم سوالات کنکور دقیقا از کتاب‌های دهم مطرح می‌شه. مثلا از 25 تا سوال ادبیات، حتما 8 تاش از ادبیات دوم میاد. همینطور در مورد سایر دروس، مثل عربی، زیست، ریاضی، فیزیک شیمی و… بنابراین اصلا فکر نکنید چون پایه‌ی دهمه، اهمیتش کمه پس مجازیم کمتر بخونیم. اهمیت دهم دقیقا مثل دوازدهمه و یک سوم کنکوره!

کتاب‌هایی که از سال دهم به عنوان منابع کنکور معرفی شدن، برای هر رشته به صورت زیره:

ریاضی دهم، زیست دهم، فیزیک دهم و شیمی دهم

ریاضی دهم، هندسه دهم، فیزیک دهم و شیمی دهم

فنون ادبی دهم، ریاضی و آمار دهم، تاریخ دهم، جغرافیای ایران (دهم)، جامعه‌شناسی دهم، منطق و اقتصاد.

مطلب پیشنهادی: بودجه بندی کنکور 1402

سوالات متداول

هر پایه به صورت میانگین ۳۳ درصد اهمیت داره و ارزش تمام پایه‌ها برابره اما به علت ترکیبی بودن یکسری از سوالات کنکور در درس‌های مختلف، ممکنه تعدادی از مشاورین اهمیت پایه دوازدهم رو بیشتر بدونن. 

باتوجه به اینکه خیلی از دروس در پایه دهم پیش نیاز پایه‌های بالاتره، در اکثر مواقع بهتره استارت کنکور از پایه‌ی دهم زده بشه. البته در شرایط خاص میشه این ترتیب رو تغییر داد که حتما باید تحت نظر مشاور تحصیلی انجام بشه.

4.3/5 - (34 امتیاز)
اشتراک گذاری این مقاله:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × پنج =

6 دیدگاه در “اهمیت هر پایه در کنکور

 1. shadi گفت:

  سلام خسته نباشید من دیپلم گرافیک دارم میخواستم بدونم که میتونم در کنکور انسانی 1402 شرکت کنم؟ یا حتما نیاز به پاس کردن امتحان هس ؟ممنون میشم جواب بدین🙏🙏

  1. محمدرضا سلیمی مدیر سایت گفت:

   سلام. طبق اعلام سازمان سنجش، باید امتحانات خرداد ماه دوازدهم انسانی 1402 رو شرکت کنید. در واقع برای شرکت در هر کنکور، دیپلم نظام جدید اون رشته رو باید داشته باشید. البته فعلا این قانون ابلاغ شده و احتمال تغییر هم وجود داره.

  2. Roho گفت:

   سلام یه سوال، من اگه فقط کتاب زیست یک پایه رو خوب بخونم آیا ممکنه تراز تقریبی از 40 هزار پایین تر بیاد؟ لطفا حاشیه ای هم باشه جواب بدید

   1. faz گفت:

    سلام هر سه پایه رو اگر بخونید به نتایج بهتری خواهید رسید تا زیست یک پایه زیرا شمااگر دهم ویا یازدهم را انتخاب کنید ممکنه سوالات ترکیبی بیاد و موفق نشوید پس هر سه پایه رو مطالعه کنید
    امیدوارم موفق شوید

 2. فاطمه .م گفت:

  سلام عالی بود

 3. زهرااکرمی گفت:

  اطلاعات خوب ومفیدی بودباتشکر.

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.

کاربر عزیز لطفا پروکسی یا فی.لت.ر شک.ن خود را روشن کنید و روی لینک زیر بزنید.

اگر در عضویت کانال مشکل دارید به آیدی darsban1@ داخل تلگرام پیام بدید تا شما را عضو کنند.