مرور و جمع بندی

برنامه جمع بندی کنکور

جدیدترین مطالب سایت

کانال تلگرام ما

برنامه جمع بندی کنکور

سلام به دوستان عزیز کنکوری، توی این مقاله قراره درباره‌ی برنامه جمع بندی کنکور باهاتون صحبت کنیم و در انتها یک برنامه‌ی خوب هم بهتون معرفی کنیم. پس این مقاله رو تا انتها دنبال کن.

جمع بندی کنکور چیست؟

بچه‌ها دوران جمع بندی کنکور رو اصلا سرسری نگیرید. این دوران، دوران مهمیه. درواقع بدون دوران جمع بندی، بخشی از مطالبی که در طول سال مطالعه کردید، عملا بی‌اثر میشه. جمع بندی کمک می‌کنه تا مطالب قبلی، خصوصا اون‌هایی که چندماه از مطالعه‌شون گذشته، مرور بشن و در ذهن شما تثبیت بشن.

مرور و تکرار در ماه آخر کنکور، به آشفتگی‌های ذهنیتون سر و سامان میده. شما می‌تونید با زدن تست‌های کنکور و مطالعه‌ی خلاصه نویسی‌هاتون، نقاط ضعف و قوتتون رو شناسایی کنید و بفهمید که باید روی چه مباحثی انرژی بیشتری بذارید.

همین شناسایی نقاط ضعف و قوت و آگاهی از اینکه کجا ایستادید و چقدر روی دروس تسلط دارید، استرس شما رو کمتر می‌کنه و باعث میشه سر جلسه‌ی کنکور، آرامش بیشتری داشته باشید. در نتیجه، دوران جمع بندی کنکور دوران مهمیه و بهتره اون رو جدی بگیرید.

جمع بندی کنکور در یک ماه

بهترین زمانی که مشاورین کنکور برای دوران جمع بندی به داوطلبان توصیه می‌کنن، یک ماه آخر کنکوره. یک ماه تقریبا زمان مناسبی برای جمع بندی مطالعه‌ی دروس و زدن تست‌های کنکور سال‌های قبله. و این زمان لازمه که حتما در مدت باقی مونده تا کنکور باشه. البته که 24 ساعت آخر مونده به کنکور زمان استراحت و آرامشه و درس خوندن توی این زمان توصیه نمیشه.

چگونه جمع بندی کنیم

جمع بندی کنکور

روش جمع بندی برای بچه‌هایی که مطالعه داشتن:

اگر مطالعه خوبی نداشتید، تا روز کنکور درس بخونید، خلاصه برداری کنید و تست بزنید و حدودا ده روز آخر رو از مطالبی که مطالعه کردید، جمع بندی کنید.

ولی اگر مطالعه خوبی داشتید جمع بندی یعنی: بررسی تست‌های سراسری اخیر یا تالیفی و مرور خلاصه برداری‌ها و تست‌های هایلایت‌شده‌ی خودتون. اگر این موارد رو انجام دادید، بهتره بیشتر تست تالیفی بزنید.

 

جمع بندی رو میشه بر اساس 3 محور انجام داد:

۱.  زدن آزمون‌های سراسری اخیر و روش سه روز یکبار

۲.  بررسی تست‌های هایلایت شده قدیمی که قبلا زدیم و نکته محور بوده و ذهن ما رو درگیر کرده.

۳.  مرور خلاصه نویسی‌ها

مورد 2 و 3 از اهمیت بالایی برخوردارن چون باعث میشه که مورد 1 رو به صورت مفیدی انجام بدید. هرچند این دو مورد هم مستلزم اینن که شما در طول سال و موقع مطالعه، خلاصه برداری کرده باشید و تست‌هایی که نکته‌ای داشتن رو هایلایت کرده باشید.

بعد باید برید سراغ تست‌‌زنی. البته فقط باید تست‌های کنکورهای نظام جدید رو بزنید که تعدادشون خیلی زیاد نیست. کنکورهای خارج از کشور رو فراموش نکنید. توجه داشته باشید که خیلی از بچه‌ها، از بس سوالات سراسری رو زدن، گزینه‌ها رو حفظن و براشون تکراریه. اگر شما هم جزو این دسته هستید، بهتره روی تست‌های تالیفی و آزمون‌های آزمایشی تمرکز کنید. آزمون‌های جامع قلمچی، گاج و گزینه دو برای شما مناسب‌ترن.

گرچه سوالات شبیه‌سازی کنکور نظام جدید هم وجود داره که واسه تمرین خوبه اما خیلی روشون تمرکز نکنید. بچه‌های با درصد بالا دقت کنن که شما نیازمند سوالات دشوار هستین. سوالات دشوار، فقط 20 درصد آزمون‌های آزمایشیه، پس رو این سوالات بیشتر از سوالات ساده و متوسط تمرکز کنید. چون سوالات ساده علی‌رغم اینکه ممکنه بهتون روحیه بدن، وقتتون رو می‌گیرن درحالیکه شما بیشتر به چالش نیاز دارید تا روحیه و درصد بالا .

ونکته آخری که بچه های درس خون باید بهش توجه کنن اینه که هر کدوم از شماها ممکنه یه پاشنه آشیلی داشته باشید و تو یک یا چندتا از درس‌ها بلنگید. پس برید دنبال اینکه اون درس خاص رو یاد بگیرید، نه این که از درسی که بلد نیستین، مدام تست بزنید. اولین گام برای جمع بندی، آموزش مطالبی هست که لنگ می‌زنید؛ گام بعدی زدن تست اون مطالبه.

مطلب پیشنهادی: محاسبه درصد تست

جمع بندی کنکور برای بچه‌هایی که اصلا مطالعه نداشتن:

خب بچه‌های عزیز دقت کنید که وقتی حرف از جمع بندی میشه، خیلی‌ها فکر میکنن این روش‌ها مخصوص بچه‌هایی هست که مطالعه داشتن. یعنی حداقل حدود 50 درصد مطالب رو مطالعه کردن که تا حدودی هم این تصور و باور درسته. اما امروز می‌خوایم تو این مقاله چندتا استراتژی مخصوص بچه‌هایی که هیچ مطالعه‌ای نداشتن معرفی کنیم.

  • راه اول اینه که 3 تا از دروسی که دوست دارید، مثلا شیمی و فیزیک و ادبیات رو انتخاب کنید و براش وقت بذارید و خیلی خوب روی اون درس‌ها مسلط بشید تا بتونید درصد قابل قبولی رو کسب کنید.
  • دوم اینکه،‌ دو تا پایه رو انتخاب کنید و فقط مباحث مهم اون پایه‌ها رو مطالعه کنید. به خصوص پایه دهم و یازدهم که پیشینی میشه امسال 80 درصد سوالات از این 2 پایه باشه.
  • و اما استراتژی سوم که خیلی بهش توصیه نمی‌کنیم اینه که مباحث مهم و پر تکرار از پایه‌های مختلف رو انتخاب کنید و فقط همون‌ها رو مطالعه کنید. اما این استراتژی به علت این که ممکنه یکم سردرگمتون کنه، چندان توصیه نمیشه.

شما می‌تونید هر کدوم از این روش‌ها رو انتخاب کنید و تو مدت محدودی که دارید، خودتون رو محک بزنید.

منابع جمع بندی کنکور

مطالعه‌ی دوباره‌ی کتب درسی و کتاب‌های کمک آموزشي در دوران جمع بندی، فقط شما رو سردرگم و فرسوده می‌کنه. قبل‌تر گفتیم که بهترین روش و منبع برای جمع بندی و مرور، خلاصه نویسی‌های خودتون هست. اما اگر خلاصه نویسی درستی انجام ندادید یا دنبال منبعی علاوه بر اون می‌گردید، می‌تونید از کتاب‌های جمع بندی که در بازار وجود دارن استفاده کنید.

انتشارات‌های مختلفی مثل مهر و ماه، خیلی سبز، گاج و نشر الگو کتاب‌هایی مخصوص دوران جمع بندی کنکور تالیف کردن که مطالعه‌ی اون‌ها براتون مفید خواهد بود. بهترین کتاب جمع بندی، کتابیه که هم نکات درسی و خلاصه رو ذکر کرده باشه و هم تست‌های مفیدی برای جمع بندی داشته باشه.

علاوه بر این، از کتاب‌های شبیه ساز کنکور مهر و ماه و خیلی سبز هم می‌تونید برای زدن تست‌های کنکورهای سال‌های گذشته داخل و خارج و آزمون‌های تالیفی استفاده کنید.

کلاس های جمع بندی کنکور

اما منابع جمع بندی کنکور الزاماً کتاب و جزوه نیست؛ دوره‌های خیلی مفیدی هم برای جمع بندی کنکور وجود داره که توسط اساتید مجرب کنکوری در موسسات مختلف برگزار میشه. ویژگی اصلی این دوره‌ها، زمان کوتاه دوره و حل تست‌های فراوان در اون‌هاست. اما برای انتخاب بهترین دوره، باید به فاکتورهای مختلفی از جمله سابقه و رزومه‌ی استاد، نظرات دانش‌آموزها و تطابق سطح تدریس استاد با سطح خودتون دقت کنید.

مطلب پیشنهادی: کلاس آنلاین کنکور

انواع برنامه درسی

باتوجه به زمانی که تا کنکور دارید، یکی از برنامه‌های آکادمی MSBOOK رو انتخاب کنید و با توجه به سطح درسیتون، برنامه درسی تحویل بگیرید. همچنین امکانات زیر رو هم دریافت کنید:

  • استفاده از کانال کمکی با وویس‌های مشاوره‌ای
  • آزمون‌های آزمایشی
  • استفاده از جداول ارزش‌گذاری هر فصل
  • و امکانات مختلف دیگه

از طریق مطلبی که لینک کردیم، ثبت نام رو انجام بدید. 

5/5 - (11 امتیاز)
اشتراک گذاری این مقاله:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 2 =

اسلایدرهای محبوب
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.

کاربر عزیز لطفا پروکسی یا فی.لت.ر شک.ن خود را روشن کنید و روی لینک زیر بزنید.

اگر در عضویت کانال مشکل دارید به آیدی darsban1@ داخل تلگرام پیام بدید تا شما را عضو کنند.