معرفی سهمیه ها

سهمیه ایثارگران ۲۵ درصد

جدیدترین مطالب سایت

کانال تلگرام ما

سهمیه ایثارگران ۲۵ درصد

تاثیر سهمیه 25 درصد در کنکور

همونطور که می‌دونید ما چند نوع سهمیه در کنکور داریم که سهمیه ایثارگران ۲۵ درصد یکی از اون‌هاست. این سهمیه تراز شما رو توی کنکور تغییر نمیده بلکه حد نصاب قبولی رشته رو برای افراد دارای سهمیه عوض می‌کنه. اما این سهمیه بسیار موثر و مهمه. اگر یکی از اعضای درجه یک خانواده شما، مثل پدر، زمان جنگ شهید، اسیر، مفقودالاثر یا جانباز بالای ۲۵ درصد شده، این سهمیه شامل شما ‌می‌شه.

توی این مطلب شرایط این سهمیه، تاثیرش بر شهریه و نحوه‌ی برخورداری از اون رو براتون توضیح دادیم.

سهمیه 25 درصد چیست؟

 سهمیه ایثارگری ۲۵ درصدی یعنی ۲۵ درصد ظرفیت هر کد رشته محل به داوطلبان دارای این سهمیه تعلق می‌گیره. یعنی اگر صد نفر ظرفیت یک رشته‌ست، ۲۵ نفر از اون ظرفیت فقط با هم رقابت می‌کنن. در واقع کسانی که دارای این سهمیه هستن، با هم رقابت می‌کنن و رتبه‌شون در سهمیه‌ی خودشون سنجیده میشه. اگر ظرفیت این ۲۵ درصد توی یک رشته تکمیل نشه، باقیمونده به سهمیه ۵ درصد اختصاص پیدا می‌کنه و اگر باز هم تکمیل نشه به افرادی که فقط سهمیه مناطق دارن، میرسه.

تاثیر این سهمیه زیاده، مثلا اگه یه شخص عادی، با میانگین درصد ۵۵، یه رشته ای رو قبول بشه، شخصی که سهمیه ۲۵ داره، همون رشته رو با میانگین درصد ۳۵ قبوله! از هر ۱۰۰ صندلی تو دانشگاه، 25 تای اون، به افراد دارای سهمیه 25 درصدی تعلق می‌گیره.

سهمیه ۲۵ درصد

سهمیه ۲۵ درصد شامل چه کسانی می‌شود؟

 • همسر و فرزندان شهدا و رزمندگان مفقودالاثر
 • جانبازان 25 درصد و بالاتر و همسر و فرزندان آنان
 • آزادگان و همسر و فرزندان آنان

 

دقت داشته باشید که سهمیه خانواده شهدا و رزمندگان، یعنی برادر و خواهر جانباز یا شهید شامل این سهمیه نمیشه و در سهمیه‌ی جدایی به نام سهمیه خانواده شهدا قرار گرفته. 

شرایط سهمیه ایثارگران ۲۵ درصد

برای استفاده از سهمیه ایثارگری 25 درصد، باید ۷۰ درصد نمره آخرین فرد پذیرفته شده در سهمیه آزاد رو بدست آورده باشید. در کنکور سال قبل، تعداد داوطلبان دارای سهمیه، تقریبا 3 درصد از جامعه آماری داوطلبان کل کنکور بود.

بعد از اینکه سهمیه جانبازان 25 درصد برای شما اعمال شد، در زمان اعلام نتایج کنکور، در کارنامه کنکور شما دوتا رتبه در سهمیه درج میشه که یکیش مربوط به رتبه در سهمیه منطقه شما و یکیش هم رتبه در سهمیه ایثارگری شماست.

سهمیه ایثارگران چقدر رتبه را کاهش می دهد؟

همونطور که گفتیم, سهمیه ۲۵ درصد، تاثیری روی تراز داوطلب نداره و فقط ظرفیت هر کد رشته محل رو برای شما افزایش میده. اما برای برخورداری از این سهمیه باید ۷۰ درصد نمره تراز آخرین فرد پذیرفته شده رو بدست بیارید. 

مثلا آخرین فردی که با سهمیه آزاد در رشته بیولوژی قبول شده، تراز ۸۰۰۰ داشته. داوطلبی که شامل سهمیه شده، باید حداقل ۷۰ درصد تراز اون رو کسب کنه. یعنی با فرمول (۷۰/۱۰۰) × ۸۰۰۰ باید حداقل ترازش ۵۶۰۰ باشه. 

اگر داوطلب مشمول سهمیه ایثارگران ۲۵ درصد، بتونه این شرط ۷۰ درصد نصاب علمی رو بدست بیاره، ۲۵ درصد ظرفیت قبولی اون رشته به داوطلب اختصاص داه میشه و می‌تونه با بقیه داوطلبای دارای این سهمیه رقابت کنه. 

برای مثال اگر ۳۰ نفر ظرفیت پذیرش رشته بیولوژی دانشگاه شهید بهشتی باشه، ۲۵ درصد این ظرفیت به داوطلبان دارای سهمیه ایثارگری اختصاص پیدا میکنه. البته ۲۵ درصد ۳۰ نفر میشه ۷/۵ نفر که در این شرایط عدد اعشاری به پایین گرد میشه و ظرفیت پذیرش داوطلبان سهمیه ایثارگری بیولوژی بهشتی، ۷ نفر میشه.

سهمیه ایثارگری پدربزرگ

سهمیه ها چه 5 چه 25 درصد، از طریق پدربزرگ برای نوه محاسبه نمیشه.

سهمیه های 5 و 25 درصد از طریق والدین و همسر برای افراد درنظر گرفته میشه.

دریافت کد رهگیری سهمیه ۲۵ درصد

نحوه‌ی محاسبه و اعمال سهمیه ۲۵درصد ایثارگران رو کمی بالاتر توضیح دادیم، در اینجا شرایط استفاده از این سهمیه رو هم میگیم تا دوستانی که میخوان استفاده کنن راحت باشن.

مشمولان سهمیه ایثارگری ۲۵ درصد، باید زمان ثبت نام کنکور ۱۴۰۲ یا زمان تمدید مهلت ثبت نام کنکور یا نهایتا زمان ویرایش کارت ورود به جلسه، کد رهگیری ۱۲ رقمی سهمیه ایثارگری خودشون رو در فرم مربوطه ثبت نام، وارد کنن.

کد رهگیری ۱۲ رقمی برای هر آزمون و هرسال متفاوته. 

تاثیر سهمیه 5 درصد بر شهریه

تاثیر سهمیه 25 درصد بر شهریه

خبر خوب برای داوطلبان دارای سهمیه ۲۵ درصد اینه که نیازی به پرداخت شهریه ندارن. دانشجویان مشمول این سهمیه، در دانشگاه‌های آزاد، نوبت دوم (شبانه) دانشگاه‌های سراسری، پردیس خودگردان، غیرانتفاعی و پیام نور، برای شهریه مشمول تخفیف صد درصدی میشن. این یعنی بدون نیاز به پرداخت هیچ مبلغی می‌تونید در دانشگاه‌های نیاز به شهریه تحصیل رایگان کنید. 

قانون جدید سهمیه ایثارگران

چندبار می‌توان از سهمیه 25درصد استفاده کرد؟

در مورد استفاده از سهمیه، باید به این نکته توجه داشته باشید که محدودیت‌هایی وجود داره. این محدودیت‌ها وقتی ایجاد میشن که داوطلب، قبول بشه. یعنی قبولیه که باعث مصرف شدن سهمیه میشه نه صرفا ثبت نام و شرکت در کنکور. شما میتونید هزار بار کنکور بدید و سهمیه‌تون سر جاش بمونه. حالا این سوال پیش میاد که محدودیت‌های استفاده از سهمیه به چه صورته؟ سال‌های اخیر هر فردی که سهمیه داشت و روزانه قبول می‌شد، سهمیه‌ش کاملا از بین می‌رفت! اما اخیرا قانون جدیدی گذاشتن که طبق این قانون قبولی روزانه، باعث از بین رفتن کامل سهمیه نمیشه. هرکی روزانه قبول بشه، می‌تونه دوباره کنکور بده و یه بار دیگه برای رشته‌های (هزینه‌دار) هم از سهمیه‌ش استفاده کنه.

به این نکته توجه داشته باشید که در صورت قبولی رشته روزانه، دیگه نمی‌تونید با سهمیه‌تون، روزانه قبول بشید و سهمیه‌تون برای روزانه می‌سوزه. بازم‌ تاکید میکنم، “کنکور دادن” و “انتخاب رشته”  باعث از بین رفتن سهمیه نمیشه، بلکه “قبولی با استفاده از سهمیه” باعث مصرف و سوخت شدن سهمیه میشه. همچنین افرادی که با سهمیه‌شون، یه بار در رشته‌های هزینه‌دار قبول شدن، الان بازم می‌تونن از سهمیه‌شون استفاده کنن. حتی می‌تونن برای قبولی روزانه از سهمیه‌شون استفاده کنن! چون سهمیه‌شون هنوز به طور کامل مصرف نشده. یک‌بار قبولی در رشته‌های هزینه‌دار، باعث مصرف شدن سهمیه نخواهد شد. دوبار قبولی در رشته‌های هزینه‌دار، باعث سوختن کامل سهمیه می‌شه. این موضوع رو به طور کامل در آموزش روش انتخاب رشته توضیح دادیم.

کارنامه قبولی سهمیه ۲۵ درصد

حالا برای اینکه با تاثیر سهمیه ایثارگران روی انتخاب رشته و رتبه‌تون بیشتر آشنا بشید، چندتا نمونه کارنامه سهمیه ایثارگران رو براتون اینجا قرار دادیم. می‌تونید با مطالعه‌ی این کارنامه‌ها، به نتیجه‌ی بهتری برسید.

سوالات متداول

25 درصد ظرفیت هر کد رشته‌ محل به همسر و فرزندان جانبازان 25 درصد و بالاتر، شهدا، رزمندگان مفقودالاثر یا آزادگان اختصاص داره.

تاثیر سهمیه 25 درصد در قبولی کنکور به مراتب بهتر از سهمیه 5 درصده. چراکه درصد زیادی از حد نصاب قبولی هر کد رشته محل به این داوطلبین اختصاص پیدا کرده و همینطور تعداد دارندگان این سهمیه خیلی محدوده. برای اینکه این تاثیر رو دقیق‌تر متوجه بشید کارنامه‌های موجود در این مقاله رو به دقت مشاهده کنید. 

4.2/5 - (24 امتیاز)
اشتراک گذاری این مقاله:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 دیدگاه در “سهمیه ایثارگران ۲۵ درصد

 1. Ghasemi گفت:

  سلام خسته نباشید میخواستم بدونم برای قبولی پرستاری روزانه یا پزشکی آزاد با سهمیه ۲۵ درصد 1403باید رتبه در سهمیه چند باشه؟

 2. محمد گفت:

  سلام وقت بخیر با رتبه 2915 و تراز 5590 احتمال قبولی در رشته داروسازی وجود دارد؟
  شهر و دوره دانشگاه مهم نیست
  ممنون میشم جواب بدید

اسلایدرهای محبوب
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.

کاربر عزیز لطفا پروکسی یا فی.لت.ر شک.ن خود را روشن کنید و روی لینک زیر بزنید.

اگر در عضویت کانال مشکل دارید به آیدی darsban1@ داخل تلگرام پیام بدید تا شما را عضو کنند.