خستگی سر جلسه کنکور
خستگی سر جلسه کنکور

خستگی سر جلسه کنکور

چرا سر جلسه کنکور احساس خستگی می کنیم ؟

خستگی سر جلسه کنکور

شاید برای خیلی هاتون پیش اومده که سر جلسه کنکور یا آزمون های آزمایشی دچار خستگی و بی حالی بشید . همین موضوع باعث میشه سوالاتی که آخر دفترچه هستش رو نزنید یا با بی دقتی جواب بدید . و به طور کلی درصد دروس آخرتون رو خراب کنید . این اتفاق برای بچه های رشته ریاضی و تجربی سخت تره چون دائم در حال محاسبه و انجام اعمال ریاضی هستن و این ذهنشون رو خسته تر میکنه .

خوب علت اینه که یا آمادگی ذهنی و بدنی خوبی برای کنکور و آزمون نداشتین . و یا خوب شب قبل نخوابیدین و استراحت نکردید . یا به طور کلی تغذیه خوبی نداشتید . البته علت میتونه خستگی تصمیم هم باشه . که در ادامه این موضوع براتون توضیح داده میشه . و البته لینک چندین مقاله در مورد تغذیه و خواب و … هم که قبلا براتون تالیف کردیم رو میزارم حتما مطالعه کنید .

خستگی تصمیم چیست ؟

خستگی تصمیم ( Decision fatigue )به این معناست که ذهن شما در انتخاب بین گزینه ها دائما دچار تردید میشه و وقتی نمیتونه تصمیم درست و مطمئنی بگیره احساس خستگی میکنه . در واقع ما در طول روز برای انجام هر کاری تصمیم می گیریم . یسری کارها انقد برامون راحت به نظر میاد که تصمیم گیریو احساس نمی کنیم اما به صورت نا خودآگاه داریم انجامش میدیم و از ذهنمون کار می کشیم . مثلا وقتی قصد استفاده از یکی از آسانسور ها رو برای بالا رفتن از پله ها داریم ، یعنی تصمیم می گیریم . ممکنه خیلی کوچیک و جزئی به نظر بیاد اما به نوعی تصمیم گیریه و ذهنمون برای انجام این فرآیند پروسه لازم رو طی میکنه .

در رابطه با کنکور هم قضیه همینه . داوطلبان نزدیک به ۴ ساعت از ذهنش کار می کشن که هم مطالب رو به یاد بیارن و گزینه درست رو انتخاب کنن و هم بتونن بین ۴ گزینه تصمیم بگیرن که کدوم رو بزنن . همین فرآیند به مرور ذهن مارو خسته میکنه . اما راهکارهایی واسه کاهش خستگی ذهن وجود داره که در ادامه بهتون معرفی می کنیم :

۱ – آمادگی برای آزمون :

هرچقدر برای آزمون از نظر علمی آمادگی بیشتری داشته باشید ، ذهنتون بهتر تصمیم میگیره . هرچقدر بین انتخاب گرینه ها مطمئن تر باشید در واقع از ذهنتون کم تر کار می کشید . اما تردید بین گزینه ها و تلاش یرای یاد آوری بهتر مطالب و در نتیجه انتخاب یک گزینه انرژی زیادی از ذهن شما رو می گیره . پس با حداکثر آمادگی در کنکور حاضر بشید .

خستگی سر جلسه کنکور

۲ – خواب مناسب و کافی :

همونطور که خیلی هاتون میدونید ، خواب مناسب و شبانگاهی میتونه تو عملکرد بدن و ذهن برای روز بعد تاثیر بسزایی بزاره . هر فرد باید در طول شبانه روز ۸ ساعت خواب مفید داشته باشه که خواب شب خیلی مهمه . چون خستگی ها و سموم بدن تو خواب شبانگاهی دفع میشه .

باور های غلط بین داوطلبین در رابطه به روز قبل کنکور خیلی زیاده . امه یکی از اونها اینه که شب کنکور تا صبح خلاصه ها و نکات آموزشی رو مرور کنید . اصلا اصلا توصیه نمیشه . شما باید شب قبل از کنکور ۶ تا ۸ ساعت خواب مناسب داشته باشید تا عملکرد ذهنتون برای روز پر فشار کنکور عالی باشه .

برای تنظیم هر چه بهتر خوابتون مقاله خواب دانش آموز کنکوری رو از دست ندید .

۳ – تمرین حفظ تمرکز :

مهم ترین فایده آزمون های آزمایشی محک زدن و تمرین برای به دست اوردن عادت های درست و مناسب هستش . پس خیلی خودتونو درگیر نتایج این آزمون ها نکنید . مهم ترین مسئله تو کنکور حفظ تمرکز شخصی شماست . ممکنه خیلی اتفاق ها سر جلسه موجب بهم خوردت تمرکز و پرتی حواس بشه . اما اگه از قبل تمرین کرده باشین ، هیچ چیزی نمیتونه حواس شما رو پرت کنه . بچه ها دقت کنید هر جا که تمرکزتون بهم خورد ، سریع اهدافتون و زحمت هایی که براش طی یک سال کنکور کشیدید رو به خاطر بیارید و به خودتون یاداوری کنید این مرحله آخرین و مهم ترین قسمت کنکوره پس خودتون رو درگیر حواشی نکنید.

خستگی سر جلسه کنکور

برای مطالعه دقیق تر جهت حفظ تمرکز کلیک کنید .

۴ – شبیه سازی کنکور :

فک نکنک هیچ دانش آموزسی در رابطه با اهمیت شبیه سازی کنکور سراسری چیزی نشنیده باشه یا نزدیک کنکور اون رو انجام نده . خیلی از دوستان و مشاوران نزدیک کنکور بهتون میگن که سوالات کنکور های قبلی رو حتما بزنید و سعی کنید شبیه کنکور عمل کنید . در واقع برای همین دلیله که ذهنتون به این کار عادت کنه حالا خیلی ها ممکنه این کارو انجام بدن ولی صبح شروع نکنن . یا مثلا سوالات هر درسو با فاصله بزنن و در واقع نظم کنکور رو رعایت نکنن .

بچه ها تاکید به زدن این سوالات و شبیه سازی دقیق علاوه بر اینکه شما رو یا سواات کنکور آشنا میکنه ، بیشتر برای اینه که پذیرش شرایط کنکور و قوانینش برای شما و ذهنتون راحت تر باشه و در واقع آمادگی ذهنی و جسمی از هر لحاظ رو برای کنکور داشته باشید . پس حتما تو شبیه سازی دقیق سوالات مشابه کنکور پویا باشید .

براتون ارزوی موفقیت می کنم.

خستگی سر جلسه کنکور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *