یازدهمی ها چجوری درس بخونن؟

موضوعی که امروز مورد بررسی قرار میدیم، اینه که یازدهمی ها چجوری درس بخونن؟ شاید برای خیلی از شما دهمی‌ها که سال آینده تصمیم به کنکوری خوندن گرفتین، سوال باشه که باید برای انجام این کار چطوری پیش رفت؟ چطور مطالعه کرد؟ آیا آزمون آزمایشی خاصی رو انتخاب کنیم؟ ساعت مطالعه چقدر باشه؟ توی این مقاله تصمیم داریم تمامی این سوالات رو پاسخ بدیم.

ساعت مطالعه‌ی لازم برای شروع کنکور از یازدهم

اول راجع به ساعت مطالعه صحبت کنیم. دانش آموز پایه یازدهمی که تصمیم به کنکوری خوندن گرفته، باید بدونه که مسیر پیش روش دوساله‌ست و تداوم مطالعه و برنامه‌ریزی در تمام این دوسال الزامیه. پس باید ساعت مطالعه به اندازه‌ای باشه که دانش‌آموز وسط راه خسته نشه و دست از تلاش نکشه؛ علاوه بر این شروع باید با ساعت مطالعه‌ی منطقی باشه و کم‌کم و در ادامه‌ی مسیر افزایش پیدا کنه. برای شروع به شما دانش‌آموزهای یازدهمی توصیه می‌کنیم با حدودا ۴ الی ۵ ساعت استارت مطالعه رو بزنین و بعد از گذشت مدت زمانی که به این ساعت مطالعه عادت کردین و دیگه مشکلی در اجرای اون نداشتین، تا ۳۰ دقیقه الی ۱ ساعت اون رو افزایش بدین. بعد از اینکه به ساعت مطالعه‌ی جدید هم عادت کردین، دوباره نیم ساعت الی یک ساعت افزایش ساعت مطالعه داشته باشین و این روند رو تا حد ۷ الی ۸ ساعت ادامه بدین.

موضوع بعدی، چگونگی مطالعه از نظر تستی خوندن یا تشریحی خوندنه که باهم بررسیش می‌کنیم. دانش‌آموز پایه‌ی یازدهم باید بدونه که برای موفقیت و نتیجه گرفتن توی امتحانات مدرسه، نیاز به مطالعه‌ی یازدهم به صورت تشریحی داره و باید برای یادگیری خوب دروس به تکالیف مدرسه هم اهمیت بده. اما در کنار اون به راحتی میشه تستی هم کار کرد. به این صورت که دانش‌آموز می‌تونه در حین مطالعه‌ی مطلب، تست آموزشی بزنه تا هم مطلب در ذهنش تثبیت بشه هم با تست‌زنی و ریزه‌کاری‌های اون کم‌کم آشنایی پیدا کنه. بهتره که دانش‌آموزهایی که از یازدهم شروع به کنکوری خوندن میکنن، هم روش‌های تستی و هم راه حل‌های تشریحی رو یاد بگیرن و هر دوی اون‌ها رو تمرین کنن تا در امتحانات هم نتیجه‌ی قابل قبولی بگیرن. طبیعتا در بازه‌ی زمانی امتحانات نوبت اول و دوم، توصیه به تشریحی خوندن و استفاده از راه حل‌های تشریحی و کامل میشه. اگه بخوایم یکم ریزتر راجع به این موضوع توضیح بدیم باید بهتون بگم که سطح خودتون رو بسنجین و طبق اون عمل کنین. یعنی چطوری؟ یعنی اگه دانش آموزی هستی که سطحت ضعیفه و هنوز توی یادگیری یازدهم مشکل داری، باید بیشتر روی تمرین‌های کتاب و تکالیف مدرسه متمرکز شی و وقت کمتری برای تست بذاری؛ اما اگه دانش‌آموز متوسط یا قوی‌ای هستی که مشکل چندانی با یازدهم نداری، میتونی تایم بیشتری رو به تست‌زنی اختصاص بدی و سعی کنی تسلطی که داری رو بیشتر و بیشتر کنی.

در انتخاب آزمون آزمایشی برای دانش‌آموزهای یازدهمی، اولویت یک آزمون با کیفیت از نظر سواله و جامعه‌ی آماری خیلی مطرح نیست؛ چرا که برای شماها که از یازدهم شروع می‌کنین، لازمه تا تست‌هایی با کیفیت و ارزشمند از لحاظ نکات و محتوا رو ببینین و با اون‌ها آشنا بشین. آزمون باید به گونه‌ای انتخاب بشه که شما توانایی مطالعه‌ی کامل بودجه‌بندیش رو توی بازه‌ی زمانی تعیین شده، داشته باشین. باید توجه کرد که بعضی آزمون‌ها، حجم سنگین‌تری رو در بازه‌ی زمانی ۱۴ روز یا ۲۱ روز توی بودجه‌بندی در نظر می‌گیرن و بعضی دیگه از آزمون‌ها، حجمی کمتر. پس سرعت مطالعه‌ی شما و توانمندیتون، توی تکمیل برنامه‌ی آزمون بسیار مهمه. یادآوری کنم که اگه دانش‌آموز ضعیفی هستی و از بیخ با دروس یازدهم مشکل داری، بهتره که اصلا بیخیال آزمون دادن بشی و سعی کنی با حل سوالات کتاب درسی و تمرین‌هایی که معلم میده یا توی کتاب کمک آموزشیته، تسلط و یادگیریت رو بهتر کنی.

باید بدونیم که توی سال یازدهم، اولویت ما خود سال یازدهمه! ما باید طوری مطالعه کنیم که هم پایه‌ی یازدهم رو به صورت تشریحی یاد بگیریم هم بصورت تستی و هم اینکه توی امتحانات نتیجه‌ی خوبی بگیریم. پس باید بدونیم اگه دانش آموز متوسط یا قوی‌ای هستیم که می‌رسیم علاوه بر مطالعه‌ی کامل یازدهم، دهم رو هم بخونیم، پس مانعی نداره و میتونیم شروع کنیم. اما اگه هنوز با دروس یازدهم مشکل داریم، بهتره که اصلا سمت دهم نریم و ترجیحا وقتمون رو بذاریم برای یادگیری هر چه بهتر یازدهم. اما اگه قراره بریم سراغ دهم، باید کامل بخونیمش؟ نه! اول توصیه میشه که سراغ مطالب پایه‌ای و مهم دهم برین؛ مثلا اگه می‌خواین ریاضیش رو بخونین، بهتره اول سراغ مباحثی مثل تابع و مثلثات برید که هر سه سال تکرار شدن و سوالات نسبتا زیادی رو هم توی کنکور دارن. با مطالعه‌ی اینجور مباحث، توی فصول مربوط بهشون در سال یازدهم و دوازدهم هم دچار مشکل نمیشین. پس واسه خوندن دهم خیلی عجله نکن!

برنامه‌ریزی برای دانش‌آموزای یازدهم که قصد شروع مطالعه برای کنکور رو دارن، باید هم تکالیف و برنامه‌ی مدرسه رو دربربگیره، و هم کنکوری خوندن و تست‌زنی رو. طبعا اگر دانش‌آموزی، آزمون شرکت کنه، برنامه‌ی منطبق با آزمون دریافت می‌کنه و اگر آزمون شرکت نکنه، برنامه‌ای پایه‌ای دریافت می‌کنه. اگر شما بیاین از تابستون استارت بزنین، میتونین توی این برنامه دروس پایه‌ی دهم رو هم لحاظ کنین؛ اما در غیر این صورت، در طی سال تحصیلی بهتره که پایه‌ی یازدهم رو بطور کامل مطالعه کنین و سراغ مطالعه‌ی دهم نرید. البته اگه دانش‌آموزی باشین که توانایی مطالعه‌ی یازدهم بطور کامل رو داشته باشین، میتونین در کنار اون شروع به مطالعه‌ی پایه‌ی دهم هم بکنین، اما به شرطی که ضربه‌ای به درس‌های یازدهمتون وارد نشه. توی برنامه‌ریزی یازدهمی‌ها، باید ساعاتی رو هم به تکالیف مدرسه اختصاص داده بشه که البته این زمان جدا از ساعت مطالعه‌ی دانش آموز نخواهد بود. یک برنامه‌ریزی مناسب، میتونه نهایت بازدهی مطالعاتی رو برای دانش آموز تضمین کنه.  

در کنار همه‌ی این‌ها، دانش‌آموز یازدهمی، باید با اصول مطالعه‌ی کنکوری و تست‌زنی و روش مطالعه‌ی هر درس هم آشنایی پیدا کنه که در این راستا حضور یک مشاور کاربلد کنار دانش‌آموز میتونه بهش بسیار کمک کنه.

مطلب پیشنهادی: آموزش برنامه ریزی درسی

5/5 - (6 امتیاز)

مهندس جمالی

237 مطلب منتشر شده

درباره این مطلب نظر دهید !