تبدیل نمره و معدل کتبی نهایی به رتبه و درصد

سلام به کنکوری‌های عزیز. امسال قراره یه تغییر بزرگ توی کنکور ۱۴۰۲ اتفاق بیفته که قطعا در جریانید. تاثیر قطعی معدل در رتبه‌ی کنکور، اتفاقیه که سال‌های قبل وجود نداشت و از امسال وارد کنکور شد. به همین دلیل ابهامات زیادی هم برای بچه‌ها به وجود آورده و اطلاعات درموردش زیاد نیست. اما ما اینجاییم که تاجایی که می‌تونیم بخشی از ابهامات شما رو برطرف کنیم.

تبدیل معدل کتبی نهایی به رتبه تراز میانگین درصد

با توجه به اینکه از کنکور ۱۴۰۲، تاثیر معدل به صورت قطعی لحاظ میشه، هر داوطلب باید بدونه که معدلی کتبی‌ای که داره، برابر با چه رتبه و ترازی هست. قبل از پاسخ به این سوال، لازمه بدونید که کدوم معدل تو کنکور تاثیر داره! معدل کتبی نهایی، معدل کل یا … . در جواب باید گفت که در اصل فقط معدل کتبی نهایی که حاصل نمرات برگه امتحان نهایی شماست، در کنکور تاثیر داره. اگر می‌خواید در مورد انواع معدل‌ها مطالعه‌ی بیشتری داشته باشید، توصیه می‌کنیم به مطلب ابزار محاسبه معدل کتبی نهایی و ضرایب امتحانات نهایی مراجعه کنید.

برای رسیدن به پاسخ این سوال که هر معدل برابر چه تراز و رتبه‌ای هست، ما اومدیم داده‌ها و دیتای ۱۰ سال اخیر سازمان سنجش رو بررسی کردیم و به یک دسته‌بندی کلی رسیدیم. اگه فرض کنیم که معدل، مثلا یکی از دروس کنکوری شماست، شما می‌تونید هر معدل رو به کمک جدول زیر، به درصد تبدیل کنید.

نمره ورقه ۱۰ ⬅️⬅️⬅️ درصد صفر در کنکور
نمره ورقه ۱۱ ⬅️⬅️⬅️
نمره ورقه ۱۲ ⬅️⬅️⬅️
نمره ورقه ۱۳ ⬅️⬅️⬅️
نمره ورقه ۱۴ ⬅️⬅️⬅️
نمره ورقه ۱۵ ⬅️⬅️⬅️
نمره ورقه ۱۶ ⬅️⬅️⬅️ درصد ۳۰ در کنکور
نمره ورقه ۱۷ ⬅️⬅️⬅️ درصد ۳۵ در کنکور
نمره ورقه ۱۸ ⬅️⬅️⬅️ درصد ۵۵ در کنکور
نمره ورقه ۱۹ ⬅️⬅️⬅️ درصد ۶۵ در کنکور
نمره ورقه ۲۰ ⬅️⬅️⬅️ درصد ۹۰ در کنکور

همونطوری که در زیست، ریاضی، شیمی، اقتصاد و…. یه درصدی به دست میارید، می‌تونید معدلتون رو به عنوان یه درس در نظر بگیرید و معدل رو هم به درصد تبدیل کنید.

در این جدول، معدل ۹_۱۰ اندازه‌ی درصد صفر در نظر گرفته میشه و معدل ۲۰ اندازه‌ی درصد ۱۰۰.

مثلا اگه معدل یه دانش آموز، ۱۰ باشه، مثل این می‌مونه که یه درس رو صفر زده، چرا که همه بلدن ۱۰ بگیرن و ۱۰ گرفتن کار خاصی نیست. از طرفی اگه کسی معدلش ۲۰ باشه، انگار یه درس رو ۱۰۰ زده. همونطوری که جمعیتی کمتر از ۵۰ نفر، می‌تونن یه درس رو ۱۰۰ بزنن، جمعیت افرادی که میتونن ۲۰ بگیرن هم کمتر از ۵۰ نفر و صد نفره. 

4.3/5 - (20 امتیاز)

محمدرضا سلیمی

234 مطلب منتشر شده

درباره این مطلب نظر دهید !

مطالب زیرا حتما بخوانید ...

بهترین مداد کنکور

بهترین مداد کنکور

4
دقیـقه مطالعه
مشاهده