تاثیر معدل

ترمیم معدل 1403

جدیدترین مطالب سایت

کانال تلگرام ما

ترمیم معدل 1403

سلام بچه‌ها. همونطور که میدونید با توجه به اعلام سازمان سنجش مبنی بر تاثیر مستقیم معدل دانش آموزان در کنکور، نگرانی‌ها و استرس برای بچه‌ها زیاد شده بود. به خصوص کسانی که تو امتحانات نهایی نمرات خوبی کسب نکردن. چون این نگرانی و ترس وجود داشت که ممکنه حتی با کسب رتبه خوب در کنکور، رتبه دانش آموزان صرفا بخاطر معدل امتحانات نهایی، تغییر کنه.
بعد از اعلام تاثیر قطعی امتحانات نهایی در کنکور، نگرانی بچه‌ها بیشتر شد. اما قابلیت ترمیم معدل دیپلم برای دانش‌آموز وجود داره تا بدون نگرانی در کنکور شرکت کنه. تا آخر مقاله با ما همراه باشید که شرایط ترمیم معدل کاملا براتون روشن بشه.

ترمیم معدل چیست؟

ترمیم معدل

ترمیم معدل دیپلم قابلیتیه که آموزش و پرورش قرار داده تا بچه‌هایی که معدل ورقه‌های نهایی‌شون کم شده، بتونن معدلشون رو ارتقا بدن. این معدل به چه دردی می‌خوره؟ می‌تونید در این باره به مطلبی که درباره‌ی تاثیر معدل در کنکور نوشتیم مراجعه کنید.

اما به طور کلی تاثیر معدل در کنکور نظام جدید طبق اعلامیه سازمان سنجش قطعی اعلام شده. اما برخی از بچه‌ها شاید وقت امتحانات نهایی‌شون شرایط مناسبی نداشتن و نمرات خوبی نگرفتن. به همین دلیل ترجیح میدن دوباره امتحان بدن و شانس خودشونو امتحان کنن. علاوه بر این، شرکت در ترمیم معدل برای بچه‌ها هیچ ضرری نداره و حتی اگه نمراتشون کم‌تر از قبل بشه، بیشترین نمره اعمال میشه. البته باید توجه کنید که این نمرات در کارنامه‌تون و معدل کل دبیرستانتون اعمال نمیشه، فقط سازمان سنجش این نمرات رو در سیستم برای کنکورتون ارتقا میده. همینطور برای شرکت در برنامه ترمیم معدل هیچ محدودیتی وجود نداره و شما می‌تونید حتی برای همه دروستون اقدام به ترمیم کنید.

البته نکته مهم اینجاست که اگر دانش آموز دوازدهم هستی و در کنکور شرکت میکنی، نمره ترمیمی برای کنکور همون سال برات لحاظ نمیشه و فقط نمره کسب شده ات در خرداد ماه برات محاسبه میشه. اما اگر فارغ التحصیل هستی، مشکلی از این بابت وجود نداره و در صورتی که نمره ترمیمیت بالاتر باشه، همون محاسبه میشه.

زمان ثبت نام ترمیم معدل

فارغ‌التحصیلان از سال ۸۴ به بعد و دارندگان مدرک پیش دانشگاهی از سال ۹۱ به بعد، می‌تونن اقدام به ثبت نام در ترمیم معدل کنن. ترمیم معدل در سه نوبت امتحانات نهایی دی، خرداد و شهریور برگزار میشه. ثبت نام ترمیم معدل از دو ماه قبل از امتحانات نهایی شروع میشه و  همونطور که گفته شد محدودیتی برای تعداد درس‌ها وجود نداره. زمان ثبت نام امتحانات ترمیم معدل ۱۴۰3، هنوز اعلام نشده و به محض اعلام همینجا بهتون خبر میدیم.

سامانه ثبت نام ترمیم معدل

برای ثبت نام ترمیم معدل وارد سامانه my.medu.ir بشید و اطلاعاتی که لازمه رو ثبت کنید.

اگه فارغ التحصیل هستین، توی سایت از قسمتی که با عنوان “والدین” تعریف شده وارد بشیید.

هزینه ثبت نام ترمیم معدل

رئیس مرکز سنجش آموزش و پرورش توی مصاحبه‌ای درباره‌ی هزینه ثبت نام ترمیم معدل گفت که هزینه‌های برگزاری این آزمون‌ها به صورت استانی تعیین می‌شه و به صورت متمرکز در پایتخت هیچ هزینه‌ای برای سراسر کشور به عنوان هزینه ثابت و واحد در نظر گرفته نشده. پس هزینه شرکت در این آزمون‌ها در هر استان با توجه به شرایط اون استان، با جاهای دیگه متفاوته. 

اینجا هزینه ترمیم معدل در تعدادی از شهرها رو بر اساس فایل منتشر شده لیست مدارس بزرگسالان آموزش و پرورش استان‌ها براتون قرار دادیم.

لیست مدارس بزرگسالان برای ترمیم معدل

محل ثبت نام طرح ترمیم معدل، مدارس دولتی بزرگسالانه و دانش‌آموزان باید ثبت نام ترمیم معدلشون رو در منطقه‌ای انجام بدن که امتحانات نهایی‌شون در اون منطقه برگزار شده. لیست مدارس ترمیم معدل رو براساس چیزی که آموزش و پرورش منتشر کرده، به تفکیک استان اینجا براتون قرار دادیم. می‌تونید با زدن روی دکمه‌ی دانلود، پی‌دی‌اف استان خودتون رو دانلود کنید و آدرس مدارس ترمیم معدل رو در شهر خودتون پیدا کنید. 

شرایط ترمیم معدل دیپلم 1403

ترمیم معدل کنکور 1403 هم با همون شرایط سال های قبل برگزار میشه. مثل همیشه یه سری سوال براساس نظام جدید طراحی میشه و شما می تونید با شرکت تو این آزمون، نمره های قبلی تونو اصلاح کنید.

تاثیر 50 درصدی امتحان نهایی تو کنکور که یه بار هم لغو شد، مجددا تصویب شده! یعنی برای کنکوری های 1403، 50 درصد تراز و رتبه کنکورشون از مدل نهایی هست و 50 درصد دیگه از آزمون کنکور.

در حال حاضر تصویب شده که توی کنکور سال های بعد، 1404 و 1405، تاثیر معدل نهایی تا 60 درصد هم پیش بره.

در یک مطلب جدا معدل نهایی نفرات برتر کنکور رو براتون نوشتیم. 

اگر ترمیم کنم، معدلم عوض میشه؟

اول باید ببینیم منظورت از این سوال، کدوم معدله. معدلی که قراره توی مدرک دیپلمت بخوره، عوض نمیشه. معدلی که جزو شروط اولیه‌ی فرهنگیان بوده هم عوض نمیشه. ولی معدلی که در گزینش دانشگاه موثره و تاثیر قطعی داره، عوض میشه. یعنی با شرکت در امتحانات ترمیم، معدل کتبی ترم دوم دوازدهمت عوض میشه ولی توی مدرک دیپلمت نمی‌نویسن و صرفا عوض می‌کنن تا گزینش دانشگاهی براساس نمرات جدیدت صورت بگیره. 

بنابراین ترمیم معدل، نمراتی که برای ورود به دانشگاه موثره رو تغییر میده. اما نمرات مدرک تحصیلیت رو تغییر نمیده. چون همونطور که گفتیم، معدلی که تو مدرک تحصیلی‌ می‌خوره، اصلا اهمیتی نداره که بخوان تغییرش بدن.

نمره ی ۲۰ هم‌ ترمیم لازم داره؟

تراز نمرات 1402 و 1403 احتمالا شبیه هم خواهند بود، چون 1402 سطح بالایی داشت.
ولی امتحانات 1401 و سال‌های قبل‌تر، سطح پایین‌تری نسبت به 1402 داشتند، بنابراین نسبت به 1402 اختلاف تراز دارن.
طبق بررسی‌هایی که انجام دادیم، نمره‌ی ۲۰ چند سال پیش، ۲ هزارتا اختلاف تراز با نمره‌ی ۲۰ سال 1402 داشت و تراز کمتری داشت.
بنابراین اگه قصدتون کسب رتبه‌ی زیر ۲ هزاره و تو خودتون میبینید که دوباره نمره‌ی ۲۰‌بگیرید، بهتره که حتی نمرات ۲۰ رو هم ترمیم کنید.

بخشنامه ترمیم معدل

توی “شیوه نامه ی ترمیم معدل” درباره چگونگی و شرایط و جزییات ترمیم معدل اومده که تو همین مقاله موضوعاتی از این شیوه نامه مثل “افراد مجاز به ترمیم نمرات خود” و “افرادی که باید سابقه ی تحصیلی جدیدی بسازن ” رو براتون روشن می کنیم.

در مورد مجاز بودن:

تمام افراد مجاز به ترمیم نمرات هستن و هیچکس ممنوعیتی در این باره نداره. حتی افرادی که قبلا ترمیم کردن، میتونن مجددا با قوانین جدید اقدام به ترمیم کنن. هر شخص میتونه یک بار برای ترمیم هر درس اقدام کنه. همچنین اگر مایل به تغییر رشته هستید، میتونید یک بار برای ایجاد سابقه تحصیلی اقدام کنید و یک بار برای ترمیم همون درس.

در مورد اجبار به ایجاد سابقه تحصیلی :

در مورد اجباری بودن ترمیم یا همون ایجاد سابقه تحصیلی، در اصل اجبار خاصی در کار نیست! افراد در برخی حالت‌ها، بهتره دروس جدید رو پاس کنن چون در صورت پاس نکردن، نمره‌ش رو از دست خواهند داد. یعنی افراد میتونن تحت این اجبار قرار نگیرن و در عوض نمره‌ش رو از دست بدن. حالا اینکه کی، در چه دروسی مجبور به ترمیم یا ایجاد سابقه تحصیلی هست رو در اسلایدهای بعدی بررسی کردیم.

آخرین اخبار ترمیم معدل برای کنکور 1403

طبق آخرین خبری که در 27 آبان 1402 منتشر شد، کسانی که در خرداد ماه ترمیم معدل انجام دادن، باز هم مهلت ترمیم معدل خواهند داشت.

علاوه بر مواردی که بالاتر گفته شد، ترمیم معدل از حالا فرصت مجدد داره و صرفا یک بار نیست و اینکه اگه نمره‌هات رو ترمیم کنی، ترازی که بهت اختصاص داده میشه مثل بچه‌های دوازدهمیه و تراز سال امتحان خودت بهت تحمیل نمیشه.

شرایط ترمیم معدل نظام قدیم:

نظام قدیم‌ها برای کنکور مجدد نیازی به پاس کردن دروس سلامت و بهداشت و هویت اجتماعی نظام جدید ندارند. همچنین در مورد سایر دروس هم، هیچ الزامی بر ایجاد سابقه تحصیلی نیست، مگر اینکه قصد تغییر رشته داشته باشید، البته امکان ترمیم ‌نمرات برای همه موجوده.

در مورد تغییر رشته‌ی نظام قدیم‌ها، به صورت دقیق مشخص شده که از هر رشته‌ای به هر رشته‌ای، چه دروسی رو باید مجدد پاس کرد.

نظام قدیمم میخوام کنکور تجربی بدم

میتونی از نمرات نظام قدیمت برای تاثیر معدل استفاده کنی.

 

برای سلامت بهداشت و هویت اجتماعی، نیازی نیست امتحان مجدد بدی.

 

اگه خواستی ترمیم کنی، باید دروس نظام جدید تجربی رو پاس کنی.

باید «زیست شناسی دوازدهم و زمین شناسی یازدهم» تجربی‌های نظام جدید رو پاس کنی.

 

 برای بقیهی درس‌ها میتونی از همون نمره‌های قدیمیت استفاده کنی.

 

البته امکان ترمیم برای همه‌ی درس‌های قدیمیت، برات فراهمه.

دروس «زمین، ریاضی، زیست، فیزیک و شیمی» دوازدهم تجربی رو باید امتحان بدید.

 

برای سایر دروس می‌تونید از نمرات قدیمی‌ استفاده کنید.

 

اگر هم بخواید بقیه‌ی درس‌هاتون رو ترمیم کنید هم مشکلی نیست.

باید تمام دروس تجربی جدید رو پاس کنن.

نظام قدیمم میخوام کنکور انسانی بدم

 برای «تاریخ، جغرافی، علوم و فنون، عربی تخصصی، جامعه شناسی و فلسفه» باید امتحان نهایی بدید و نمره ثبت کنید.

برای «تاریخ، جغرافی، علوم و فنون، عربی تخصصی، جامعه شناسی و فلسفه» باید امتحان نهایی بدید و نمره ثبت کنید.

میتونی از نمرات نظام قدیمت برای تاثیر معدل استفاده کنی و نیازی به امتحان مجدد نیست!

 

 اگه خواستی ترمیم کنی، باید دروس نظام جدید انسانی رو پاس کنی.

باید تمام دروس نظام جدید انسانی رو پاس کنید.

نظام قدیمم میخوام کنکور ریاضی بدم

دروس «حسابان، هندسه و گسسته» دوازدهم رو باید امتحان بدی.

 

 برای سایر دروس، میتونی از نمرات قبلیت استفاده کنی.

 

 امکان ترمیم در تمام دروس فراهمه و اگه بخوای میتونی ترمیم کنی.

میتونی از همون‌ نمرات قدیمیت به عنوان سابقه تحصیلی استفاده کنی و اجباری برای امتحان مجدد نیست.

 

 البته برای ترمیم دستت بازه و هر درسی که بخوای رو میتونی از روی کتاب‌های دوازدهم ریاضی ترمیم کنی.

دروس «حسابان، هندسه و گسسته، فیزیک و شیمی» دوازدهم رو باید امتحان بدی.

 

 برای سایر دروس، میتونی از نمرات قبلیت استفاده کنی.

 

 امکان ترمیم در تمام دروس فراهمه و اگه بخوای میتونی ترمیم کنی.

باید در تمام دروس، امتحان بدی و دروس ریاضی دوازدهم رو پاس کنی.

شرایط ترمیم معدل نظام جدید:

در مورد بچه‌های نظام جدید ، فقط بحث (تغییر رشته) چالش‌زاست، چرا که همه‌ی نظام جدیدها، سابقه‌ی تحصیلی لازم رو دارن و اگه نخوان تغییر رشته بدن، نیازی به ایجاد سابقه تحصیلی ندارن.

در مورد امکان ترمیم هم، لازم به ذکره که این امکان برای همه فراهمه و اگه نمره هویت و سلامتتون کمه، توصیه میشه اینارو هم ترمیم کنید چون تو معدل تاثیر داره. البته کم و زیاد بودن نمره رو ، هدف شما تعیین میکنه.

در ادامه آوردیم که هر شخصی که قصد تغییر رشته داره، باید برای چه دروسی سابقه تحصیلی ایجاد کنه.

نظام جدیدم میخوام کنکور تجربی بدم

فقط برای زیست باید امتحان مجدد بدید.

 

 امکان ترمیم برای همه‌ی دروس براتون فراهمه.

 

 برای درس ریاضی تجربی‌ها میتونید از نمرات حسابان و هندسه‌تون استفاده کنید.

برای دروس «ریاضی، زیست، فیزیک و شیمی» باید امتحان بدید.

 

 نمره‌ی جامعه شناسیتون، به جای نمره‌ی هویت اجتماعی استفاده میشه.

برای تمام دروس باید نمره نهایی داشته باشید.

 

 اگه عمومی‌ها رو دارید، میتونید مجدد امتحان ندید.

نظام جدیدم میخوام کنکور انسانی بدم

برای «تاریخ، جغرافی، علوم و فنون، عربی تخصصی، جامعه شناسی و فلسفه» باید امتحان نهایی بدید.

 

 امکان ترمیم برای سایر دروس فراهمه.

 

 نمره‌ی ریاضی انسانی، از مخلوط حسابان و گسسته‌‌تون استخراج میشه.

برای «تاریخ، جغرافی، علوم و فنون، عربی تخصصی، جامعه شناسی و فلسفه» باید امتحان نهایی بدید و نمره ثبت کنید.

برای تمام دروس باید نمره نهایی داشته باشید.

نظام جدیدم میخوام کنکور ریاضی بدم

باید برای دروس «حسابان، هندسه و گسسته» سابقه تحصیلی ایجاد کنی.

 برای فیزیک، نیازی به پاس کردن درس فیزیک ریاضی‌ها نیست.

باید برای دروس «حسابان، هندسه و گسسته» سابقه تحصیلی ایجاد کنی.

 

برای فیزیک، نیازی به پاس کردن درس فیزیک ریاضی‌ها نیست.

برای تمام دروس باید نمره نهایی داشته باشی.

 

 اگه عمومی‌ها رو دارید، میتونید مجدد امتحان ندید.

ثبت نام ترمیم معدل

برای ثبت نام ترمیم معدل دیپلم، باید در همون زمان اعلام شده توسط آموزش و پروش، مدارک لازمتون رو به اداره آموزش و پرورش منطقه ببرید و درخواست ترمیم معدل ثبت کنید.

مدارک مورد نیاز برای ترمیم معدل:

 • شناسنامه و کارت ملی
 • مدرک دیپلم
 • ریز نمرات دیپلم
 • رسید پرداخت هزینه ثبت نام

چه کسانی نمی‌توانند در ترمیم معدل شرکت کنند؟

 • فارغ‌التحصیلان پیش دانشگاهی قبل از ۹۱
 • دانش‌آموزان فارغ‌التحصیل دوره متوسطه قبل از ۸۴
 • فارغ‌التحصیلان نظام ترمی واحدی نظام قدیم آموزش متوسطه
 • دیپلمه‌های تطبیقی مدارس غیر ایرانی خارج از کشور
 • فارغ‌التحصیلان رشته‌های غیر نظری (دانش‌سراهای تربیت معلم)
 • فارغ‌التحصیلان شاخه فنی‌حرفه‌ای و کاردانش

 

برنامه ترمیم معدل

طبق آخرین مصوبه مرتبط با ترمیم معدل، بیش از یک بار میشه ترمیم معدل انجام داد و در حال حاضر، ترمیم توی خردادماه انجام میشه. اگر احیانا تصویب بشه که توی بازه های زمانی دیگه ای آزمون ترمیم معدل برگزار شه و یا هر تغییر دیگه ای توی دفعات و بقیه شرایط ترمیم مصوب بشه، حتما همینجا بهتون می گیم.

 برنامه امتحانات نهایی دوازدهم رو هم می‌تونید توی مقاله‌ی جدا ببینید.

رشته ریاضی:

رشته تجربی:

رشته انسانی:

رشته علوم و معارف اسلامی:

در ترمیم معدل دیپلم شرکت کنیم؟

و اما آیا بهتره در ترمیم معدل دیپلم شرکت کنید یا نه؟ بهتره اینجوری بگیم که ترمیم معدل امکان خوبیه که هیچ ضرری براتون نداره. یعنی اگر در این امتحانات شرکت کردید و نمره‌تون از قبل کمتر شد، همون نمره‌ی قبل اعمال میشه. پس فارغ از اینکه چقدره احتمال داره که نمره‌تون بیشتر از قبلی بشه، فایده‌ی شرکت در ترمیم معدل زیادتره. شما میتونید از این فرصت استفاده کنید تا نمره‌ی قبلی رو اصلاح کنید. این کار باعث میشه با روحیه‌ی بهتری هم در کنکور شرکت کنید.

اما مشکلی که بعضی از بچه‌ها با این کار دارن، بحث زمانه. خیلی‌ها این نگرانی رو دارن که بهتر نیست بجای وقت گذاشتن برای ترمیم، برای کنکور بخونن؟ جواب این سوال بستگی به وضعیت درسی شما و نمراتتون داره که باید بررسی بشه و به طور کلی نمیشه جواب داد. خیلی‌ها شاید براشون بهتر باشه که زمان بذارن و در این طرح شرکت کنند خیلی‌های دیگه نه.

ترمیم معدل برای مهاجرت

یکی از مسائل کسانی که قصد مهاجرت به خارج از کشور رو دارن، معدل دیپلمشونه. معدل دیپلم شما در کنار عوامل دیگه‌ای مثل سطح زبان و مقالات ثبت شده و … تاثیر مهمی روی پذیرشتون در دانشگاه‌های معتبر داره.

توی مقطع کارشناسی امکانی برای ترمیم معدل مدرک از سمت دانشگاه وجود داره. شما می‌تونید درخواستتون رو در دانشکده‌ی محل تحصیلتون مطرح کنید و بعد از گذروندن چند مرحله و دریافت تایید مدیر گروه، معدلتون رو افزایش بدید.

اما برای ترمیم معدل دیپلم، هنوز آموزش و پرورش تصمیمی در این باره نگرفته و امکان ترمیم معدل دیپلم وجود نداره. ترمیم معدل دیپلم فقط روی سوابق تحصیلی شما تاثیر داره و ریز نمرات شما رو ترمیم میکنه. اما معدل جدیدی در مدرک دیپلم به شما تحویل داده نمیشه تا ترجمه کنید و تحویل دانشگاه بدید. 

درواقع ترمیم معدل فقط روی رتبه‌ی کنکور شما تاثیر قطعی داره. به همین دلیل ترمیم معدل میتونه بهتون کمک کنه تا رتبه‌ی بهتری کسب کنید و از این طریق راحت‌تر پذیرش بشید.

 

آموزش رسمی ثبت نام ترمیم معدل

سوالات نظام قدیم‌ها

اگر بخواین ترمیم کنین باید کتابای نطام جدید رو بخونین اما اگه نمی خواین ترمیم کنین، همون معدل نظام قدیم خودتون با ضریب نظام قدیم براتون درنظر گرفته مبشه.

اگر تغییر رشته‌ای هستید، باید ایجاد سابقه بکنید که اجباری‌ست و بحثش جدا از ترمیم معدله. در غیر این صورت خیر اجباری نیست.

روی هر دو می‌تونه اثر کنه، انتخاب با خودته. 

سوالات فارغ‌التحصیلان

خیر نوبتشون نسوخته. طبق قانون جدید خرداد ۱۴۰۳ هم می‌تونید دوباره ترمیم معدل شرکت کنید.

خیر، دوازدهمی‌های تغییر رشته‌ای باید دی ترمیم کنن، چون خرداد باید امتحان خودشون رو بدن

سوالات نظام جدیدها

بله. به دو صورت:

۱. دی امتحان رشته‌ی دلخواه رو ایجاد کنی. خرداد دروس خودت.

۲. از زیر بکوبی کلا تغییر رشته بدی.

سوالات کلی درباره‌ی ترمیم معدل

چند بار مراجعه کن به مدارس بزرگسالان و آموزش و پرورش. معمولا تا اردیبهشت هم میشه ثبت نام کرد.

طبق شیوه نامه بله، اما بعضی مدارس گفتن نمیشه.

در حال حاضر ترمیم فقط توی خردادماه برگزار میشه اما شما می تونید چندبار توی سال های متفاوت، ترمیم انجام بدید.

اگه نمره نهایی عمومی داری، نه. اگه نداری باید ایجادش کنی.

اگه نمرش رو داری نه. اگه نداری باید ایجادش کنی.

زمان ثبت نام ترمیم معدل خرداد 1403 هنوز به طور دقیق اعلام نشده و به محض اعلام تو همین متن آپدیت می کنیم براتون.

بعد از اعلام تاریخ ثبت نام، تو بازه ی اعلام شده باید به صورت حضوری به مدرسه‌ی بزرگسالان منطقه‌ی خودتون که در این مقاله لیستش به صورت کامل آورده شده مراجعه کنید. همچنین باید در سامانه فاینال هم ثبت نامتون رو نهایی کنید.

در حاضر تنها چیزی که قطعی اعلام شده، اینه که بیش از یه بار فرصت ترمیم به افراد داده میشه.

هر اطلاعات بیشتری تو این زمینه قطعی و مصوب بشه، تو همین مقاله براتون آپدیت می کنیم.

 

زمان ترمیم معدل خرداد یا درواقع زمان امتحانات نهایی خرداد از ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۲ شروع میشه و تا ۲۵ خرداد ۱۴۰۲ ادامه داره.

خیر اینا فقط برای مدرک گرفتن و قبولیه. اما نمره ی خرداد هم برای قبولیه هم سابقه تحصیلی محسوب میشه.

برای هر درس ۲ بار فرصت ترمیم هست. یعنی تو دو تا خرداد ماه مختلف

خیر نباید ترمیم کنن، چون جزو عناوین دروس کارنامشون نبوده

خیر، ترمیم زمین برای نظام قدیمها ایجاد شده

تو یه هایلایت به نام (زیر و بم ترمیم) در مورد این موضوع صحبت کردم.

بهتره معدلت بالای ۱۸.۵ باشه، وگرنه جبران معدل کم، با درصد کنکور یه مقدار سخته.

بله احتمالا امتحانات هم سطح با ۴۰۲ رو شاهد خواهیم بود.

در صورتی که سال فارغ التحصیلیتون ۴۰۱ و قبل تره، و هدفتون کسب رتبه ی زیر هزاره، بله بهتره ترمیم کنید، حتی ممکنه با نمره ی کمتر در سال ۴۰۳، تراز بیشتری بگیرید.

سوالات متداول

زمان ثبت نام ترمیم معدل خرداد 1403 هنوز به طور دقیق اعلام نشده و به محض اعلام تو همین متن آپدیت می کنیم براتون.

بعد از اعلام تاریخ ثبت نام، تو بازه ی اعلام شده باید به صورت حضوری به مدرسه‌ی بزرگسالان منطقه‌ی خودتون که در این مقاله لیستش به صورت کامل آورده شده مراجعه کنید. همچنین باید در سامانه فاینال هم ثبت نامتون رو نهایی کنید.

اگر در ترمیم معدل نمره کمتر از نمره اصلی خودمون کسب کنیم، در این صورت نمره‌ای که بالاتر هست برامون لحاظ میشه. پس در هر صورت ضرر نمی‌کنید. 

اگر تغییر رشته‌ای هستید، باید ایجاد سابقه بکنید که اجباری‌ست و بحثش جدا از ترمیم معدله. در غیر این صورت خیر اجباری نیست.

4.9/5 - (46 امتیاز)
اشتراک گذاری این مقاله:

مطالب زیر را حتما بخوانید ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو − 1 =

31 دیدگاه در “ترمیم معدل 1403

 1. Sarma گفت:

  سلام.میشه شهر دیگه ای برای ترمیم معدل امتحان نهایی بدیم ؟من به دلایلی توی بازه امتحان نهایی نمیتونم شهر خودم باشم،امکانش هست شهر دیگه ای برای ترمیم معدل امتحان نهایی بدم؟ مثلا یه شهر نزدیک به شهر خودم باشه اشکالی داره؟؟
  فارغ‌التحصیل هستم و محصل نیستم

  1. محمدرضا سلیمی مدیر سایت گفت:

   سلام. وقت بخیر
   خیلی رو این موضوع سختگیر نیستن منتهی با دلیل باید بیان بشه.
   موفق باشید

 2. علی گفت:

  خسته نباشید میشه دروس عمومی مثل نگارش 3 یا علوم اجتماعی و بهداشت رو برای نظام جدید ترمیم کرد؟ برای اسمال کجا باید ثبت نام کنیم؟

  1. محمدرضا سلیمی مدیر سایت گفت:

   سلام. وقت بخیر
   بله. در این مقاله کامل توضیح دادیم شرایطش و وبسایت ثبت نام و هزینه و …. مطالعه کنید باز اگر سوالی بود در خدمتتون هستیم.
   موفق باشید

 3. رها گفت:

  ایا امکان ترمیم همه ی دروس وجود دارد؟

  1. محمدرضا سلیمی مدیر سایت گفت:

   سلام. وقت بخیر
   بله امکان پذیره. موفق باشید

 4. Saghar گفت:

  سلام من پارسال ترمیم معدل انجام دادم و نمره خوبی نگرفتم. امسال میتونم برا ۱۴۰۳ دوباره ترمیم کنم؟قطعی هست؟رسمی گفتن؟

  1. محمدرضا سلیمی مدیر سایت گفت:

   سلام. بله قطعی هست و میتونید دوباره ترمیم معدل انجام بدید.

 5. صبا گفت:

  سلام الان ک میگن ترمیم روازتوی سایت ثبت نام کنی یعنی نمیشه حضوری بریم مدرسه بزرگسالان ثبت نام کنیم برای ترمیم معدل!؟؟؟؟

  1. علی اکبرپور مدیر سایت گفت:

   سلام بله ثبت نام از طریق سایت مای مدیو هستش ، برای اطمینان مدارس بزرگسالان هم سر بزنین.

 6. Bb گفت:

  سلام وقت بخیر طبق مصوبه جدید آیا کسانی ک دروس تجدیدی دارن میتون همزمان با پاس کردن دروس تجدید بقیه دروس ک پاس شدند رو ترمیم بزنن؟

  1. محمدرضا سلیمی مدیر سایت گفت:

   سلام. وقت بخیر
   متاسفانه در بخش حضوری ثبت نام همچنان با این موضوع مشکل دارن و اجازه ثبت نام همزمان نمیدن. شما دروسی که هنوز قبول نشدید رو مجددا امتحان میدید تا دیپلم رو کسب کنید.
   موفق باشید

 7. امیر گفت:

  من چنتا از درسام رو تو ۱۴۰۰ ۲۰ گرفتم
  امکان ترمیم زدنش و ثبت نام کلاس هست؟

  1. محمدرضا سلیمی مدیر سایت گفت:

   سلام. وقت بخیر
   بله حتی با نمره 20 هم میتونید برای جبران اثر منفی هم ترازی، ترمیم انجام بدید. هر چند به خاطر سال دیپلم شما توصیه میکنیم انرژی خودتون رو بیشتر برای افزایش درصد کنکور تیر بگذارید.
   موفق باشید

 8. حامد گفت:

  درود و عرض ادب. خسته نباشید.
  من فارغ‌التحصیل پیش دانشگاهی سال ۹۶ هستم. درس فیزیک رو با تک ماده قبول شدم. می‌تونم ترمیم معدل خرداد ۱۴۰۳ رو شرکت کنم؟
  سپاس از شما.

  1. محمدرضا سلیمی مدیر سایت گفت:

   سلام. وقت بخیر
   بله با این شرایط شما مشکلی برای ترمیم ندارید.
   موفق باشید

 9. L گفت:

  سلام
  با توجه به بخشنامه كسايي كه دروس افتاده و يا ديپلم ناقص دارند هم ميتونن ترميم معدل كنند درسته؟

  1. محمدرضا سلیمی مدیر سایت گفت:

   سلام. وقت بخیر
   متاسفانه در بخش حضوری ثبت نام همچنان با این موضوع مشکل دارن و اجازه ثبت نام همزمان نمیدن. شما دروسی که هنوز قبول نشدید رو مجددا امتحان میدید.
   موفق باشید

 10. محمد کنکوریان گفت:

  شما استانی به اسم کرمانشاه میشناسی؟

 11. آیناز گفت:

  سلام من یک درس افتاده دارم که مدرسه بزرگسال به من گفته که زمان ثبت نام تموم شده وباید خرداد بیای و من میخوام خرداد ترمیم کنم آیا میشه خرداد هم درس افتاده رو پاس کنم هم دورس دیگر رو ترمیم؟؟ ممنون میشم جواب بدید

  1. محمدرضا سلیمی مدیر سایت گفت:

   سلام. وقت بخیر
   خیر این امکان وجود نداره. نمیتونید همزمان درس افتاده رو پاس کنید و دروس دیگه رو ترمیم انجام بدید.

 12. م.ن گفت:

  سلام من سال ۹۵ الی ۹۶ دیپلم و پیش دانشگاهی تجربی رو گرفتم با معدل دیپلم ۱۸.۵ و پیش دانشگهای که همون کتبی نهایی هست ۱۵.۷
  ایا تاثیر دارن تو رتبه؟خوب یا بد؟ترمیم معدل نیازمه؟
  واقعا تو دو راهی گیر کردم بخونم واسه کنکور یا نه ممنون میشم جواب بدین

  1. محمدرضا سلیمی مدیر سایت گفت:

   سلام. وقت بخیر
   قطعا برای کسب رتبه خوب باید ترمیم معدل شرکت کنید و تا جایی که میشه معدلتون رو ارتقا بدید. 50 درصد تراز کل شما وابسته به تراز سابقه تحصیلیتون یا همون تراز معدل نهایی شماست. در صورتی که برنامه فشرده و ترکیبی از الان برای برقراری تعادل بین تستی و تشریحی خوندن داشته باشید قطعا میتونید به رتبه مناسبی دست پیدا کنید. با توجه به شرایطتتون پیشنهاد میکنم حتما از مشاور تحصیلی استفاده کنید.

 13. F.A گفت:

  سلام وقت شما بخیر
  اخیرا یه صحبتی شده که گفته میشه امتحانات نهایی خرداد ماه به صورت مفهومی و سخت تر از نهایی های سال های گذشته طرح میشه و سوالات تکراری نهایی های گذشته رو نمیارن
  سوالات نهایی دی ماه راحت بودن اما اگه خرداد سخت طراحی بشه حق ما دوازدهمی ها ضایع میشه
  نظر شما در این باره چیه
  ممنون میشم پاسخ بدید 🙏

  1. محمدرضا سلیمی مدیر سایت گفت:

   سلام. وقت بخیر 🌹
   بله احتمالا نهایی ها از امسال کمی‌ سخت تر از سال های گذشته طراحی بشن و بیشتر به نفع فارغ التحصیل های سال های گذشته است.

 14. عباس گفت:

  سلام خوب هستین ببخشین من شهریور ماه امسال ترمیم معدل کردم رفتم مدرسه بزرگسالان اول گفتن نه نمیشه و بعد گفتم آخه اون موقع ترمیم میگفتن ۱۰ بار میشه انجام داد گفت باشه من این درس ها رو که ترمیم کردی رو مینویسم و پایینش نوشت این دانش آموز در شهریور ماه این درس ها رو ترمیم کرده و یک درس رو غایب بود کفت اگه سیستم قبول کنه میتونی بدی و هیچ تضمینی نمیکنم که سیستم قبول کنه یا نه من تمام سایت ها رو نگاه کردم دیدم که نوشتن میشه ترمیم کرد و یکی نوشته بود باید موافقت آموزش و پرورش رو دریافت کنین من موندم باید برم آموزش پروش موافقت کنن یا همون سیستم رو میگن که قبول کنه خواهش میکنم اگه کسی مثل منه ترمیم کرده کمکم کنه ببینم چطور ترمیم کرده یا از دوستانتان بپرسین خواهش میکنم استرس تمام وجودم رو فرا گرفته میترسم اینا منو سیاه کنن و نتونم ترمیم کنم و بقیه کنن

  1. محمدرضا سلیمی مدیر سایت گفت:

   سلام دوست گرامی، منعی برای ترمیم معدل شما وجود ندارد. چون شما در شهریور ترمیم کردید و اون موقع قانونش مشخص نشده بود.
   افرادی که قبل از دی ماه ترمیم معدل کردن، میتونن باز هم ترمیم کنن. از دی به بعده که ترمیم فقط یکبار هست.

  2. Sarma گفت:

   سلام.میشه شهر دیگه ای برای ترمیم معدل امتحان نهایی بدیم ؟من به دلایلی توی بازه امتحان نهایی نمیتونم شهر خودم باشم،امکانش هست شهر دیگه ای برای ترمیم معدل امتحان نهایی بدم؟ مثلا یه شهر نزدیک به شهر خودم باشه اشکالی داره؟؟
   فارغ‌التحصیل هستم و محصل نیستم

 15. Miss گفت:

  سلاگ امکان ترمیم معدل برای من وجود داره؟
  من رشته حسابداری ،کاردانش ترمی واحدی دیپلم گرفتم و پیش دانشگاهی تجربی سال۱۳۹۵ مدرک گرفتم که بتونم کنکورتجربی شرکت کنم

  1. محمدرضا سلیمی مدیر سایت گفت:

   سلام. با توجه به اطلاع رسانی آخر سازمان سنجش، امکان ترمیم معدل برای تمام افراد وجود داره

 16. جواد آتش فراز گفت:

  با سلام دانش آموزانی که در خرداد ماه 1396 فارغ التحصیل شده اند ( دیپلم ) میتوانند در شهریور همان سال در ترمیم معدل شرکت کنند /

اسلایدرهای محبوب
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.

کاربر عزیز لطفا پروکسی یا فی.لت.ر شک.ن خود را روشن کنید و روی لینک زیر بزنید.

اگر در عضویت کانال مشکل دارید به آیدی darsban1@ داخل تلگرام پیام بدید تا شما را عضو کنند.