صفر تا صد ترمیم معدل

سلام بچه‌ها. همونطور که میدونید با توجه به اعلام سازمان سنجش مبنی بر تاثیر مستقیم معدل دانش آموزان در کنکور، نگرانی‌ها و استرس برای بچه‌ها زیاد شده بود. به خصوص کسانی که تو امتحانات نهایی نمرات خوبی کسب نکردن. چون این نگرانی و ترس وجود داشت که ممکنه حتی با کسب رتبه خوب در کنکور، رتبه دانش آموزان صرفا بخاطر معدل امتحانات نهایی، تغییر کنه. بعد از اعلام تاثیر قطعی امتحانات نهایی در کنکور، نگرانی بچه‌ها بیشتر شد. اما قابلیت ترمیم معدل دیپلم برای دانش‌آموز وجود داره تا بدون نگرانی در کنکور شرکت کنه. تا آخر مقاله با ما همراه باشید که شرایط ترمیم معدل کاملا براتون روشن بشه.

ترمیم معدل چیست؟

ترمیم معدل

ترمیم معدل دیپلم قابلیتیه که آموزش و پرورش قرار داده تا بچه‌هایی که معدل ورقه‌های نهایی‌شون کم شده، بتونن معدلشون رو ارتقا بدن. این معدل به چه دردی می‌خوره.؟ می‌تونید در این باره به مطلبی که درباره‌ی تاثیر معدل در کنکور نوشتیم مراجعه کنید.

 

اما به طور کلی تاثیر معدل در کنکور نظام جدید طبق اعلامیه سازمان سنجش قطعی اعلام شده. اما برخی از بچه‌ها شاید وقت امتحانات نهایی‌شون شرایط مناسبی نداشتن و نمرات خوبی نگرفتن. به همین دلیل ترجیح میدن دوباره امتحان بدن و شانس خودشونو امتحان کنن. علاوه بر این، شرکت در ترمیم معدل برای بچه‌ها هیچ ضرری نداره و حتی اگه نمراتشون کم‌تر از قبل بشه، بیشترین نمره اعمال میشه. البته باید توجه کنید که این نمرات در کارنامه‌تون و معدل کل دبیرستانتون اعمال نمیشه، فقط سازمان سنجش این نمرات رو در سیستم برای کنکورتون ارتقا میده. همینطور برای شرکت در ترمیم معدل هیچ محدودیتی وجود نداره و شما می‌تونید حتی برای همه دروستون اقدام به ترمیم کنید.

البته نکته مهم اینجاست که اگر دانش آموز دوازدهم هستی و در کنکور شرکت میکنی، نمره ترمیمی برای کنکور همون سال برات لحاظ نمیشه و فقط نمره کسب شده ات در خرداد ماه برات محاسبه میشه. اما اگر فارغ التحصیل هستی، مشکلی از این بابت وجود نداره و در صورتی که نمره ترمیمیت بالاتر باشه، همون محاسبه میشه.

زمان ثبت نام امتحانات ترمیم معدل

فارغ‌التحصیلان از سال ۸۴ به بعد و دارندگان مدرک پیش دانشگاهی از سال ۹۱ به بعد، می‌تونن اقدام به ثبت نام در ترمیم معدل کنن. ترمیم معدل در سه نوبت امتحانات نهایی دی، خرداد و شهریور برگزار میشه. ثبت نام ترمیم معدل از دو ماه قبل از امتحانات نهایی شروع میشه و هر دانش‌آموز فقط یکبار میتونه در ترمیم معدل ثبت نام کنه. البته همونطور که گفته شد محدودیتی برای تعداد درس‌ها وجود نداره.

 


مطلب پیشنهادی:  نحوه برگزاری کنکور ۱۴۰۲ 


 

هزینه ثبت نام ترمیم معدل

محل ثبت نام طرح ترمیم معدل، مدارس دولتی بزرگسالانه و دانش آموزان ثبت نام ترمیم معدل خود را باید در منطقه‌ای انجام بدن که امتحانات نهایی‌شون در اون منطقه برگزار شده .

بابت برگزاری امتحان مجدد برای کسانی که دیپلمشون رو گرفتن، یک شهریه‌ی ثابت ۵۰ هزارتومنی و برای هر درس مبلغ ۲۰ هزارتومن بابت چاپ و تصحیح اوراق از دانش‌آموزان دریافت می‌شه.

این قانون فقط شامل کسانی می‌شه که دیپلمشون رو سال ۸۴ و بعد از اون گرفتن. (قبل از ۸۴ رو شامل نمیشه.) یعنی سومی‌هایی که در خرداد در درسی تجدید شدن، در نوبت شهریور نمی‌تونن ترمیم کنن و باید منتظر دی ماه باشن.

شرایط ترمیم معدل دیپلم ۱۴۰۲

ترمیم معدل در کنکور ۱۴۰۲ هم با همون شرایط سال‌های قبل برگزار میشه. مثل همیشه یکسری سوال براساس نظام جدید طراحی میشه و شما میتونید با شرکت توی این آزمون، نمره‌های قبلیتون رو اصلاح کنید.

طبق آخرین اخبار کنکور ۱۴۰۲، تاثیر ۶۰ درصدی امتحانات (دروس عمومی) در کنکور ۱۴۰۲ که در یک تیرماه ۱۴۰۰ به تصویب رسیده بود، لغو شده. آخرین خبری که در ۵ بهمن ۱۴۰۰ اعلام شد، تاثیر ۶۰ درصد معدل دوره دوم متوسطه در کنکور تصویب شد. بر این اساس، تاثیر ۴۰ درصد قطعی معدل پایه دوازدهم در کنکور ۱۴۰۲، پایه یازدهم در کنکور ۱۴۰۳ و پایه دهم در ۱۴۰۴ اجرایی میشه.

در یک مطلب جدا معدل نهایی نفرات برتر کنکور رو براتون نوشتیم. 

نحوه ثبت نام ترمیم معدل دیپلم

برای ثبت نام ترمیم معدل دیپلم، باید در همون زمان اعلام شده توسط آموزش و پروش، مدارک لازمتون رو به اداره آموزش و پرورش منطقه ببرید و درخواست ترمیم معدل ثبت کنید.

مدارک مورد نیاز برای ترمیم معدل:

 • شناسنامه
 • کارت ملی
 • مدرک دیپلم
 • ریز نمرات دیپلم
 • رسید پرداخت هزینه ثبت نام

چه کسانی نمی‌توانند در ترمیم معدل شرکت کنند؟

 • فارغ‌التحصیلان پیش دانشگاهی قبل از ۹۱
 • دانش‌آموزان فارغ‌التحصیل دوره متوسطه قبل از ۸۴
 • فارغ‌التحصیلان نظام ترمی واحدی نظام قدیم آموزش متوسطه
 • دیپلمه‌های تطبیقی مدارس غیر ایرانی خارج از کشور
 • فارغ‌التحصیلان رشته‌های غیر نظری (دانش‌سراهای تربیت معلم)
 • فارغ‌التحصیلان شاخه فنی‌حرفه‌ای و کاردانش

 

آیا ترمیم معدل دیپلم خوب است؟

و اما آیا بهتره در ترمیم معدل دیپلم شرکت کنید یا نه.؟ بهتره اینجوری بگیم که ترمیم معدل امکان خوبیه که هیچ ضرری براتون نداره. یعنی اگر در این امتحانات شرکت کردید و نمره‌تون از قبل کمتر شد، همون نمره‌ی قبل اعمال میشه. پس فارغ از اینکه چقدره احتمال داره که نمره‌تون بیشتر از قبلی بشه، فایده‌ی شرکت در ترمیم معدل زیادتره. شما میتونید از این فرصت استفاده کنید تا نمره‌ی قبلی رو اصلاح کنید. این کار باعث میشه با روحیه‌ی بهتری هم در کنکور شرکت کنید.

اما مشکلی که بعضی از بچه‌ها با این کار دارن، بحث زمانه. خیلی‌ها این نگرانی رو دارن که بهتر نیست بجای وقت گذاشتن برای ترمیم، برای کنکور بخونن؟ جواب این سوال بستگی به وضعیت درسی شما و نمراتتون داره که باید بررسی بشه و به طور کلی نمیشه جواب داد. خیلی‌ها شاید براشون بهتر باشه که زمان بذارن و در این طرح شرکت کنند خیلی‌های دیگه نه.

ترمیم معدل برای مهاجرت

یکی از مسائل کسانی که قصد مهاجرت به خارج از کشور رو دارن، معدل دیپلمشونه. معدل دیپلم شما در کنار عوامل دیگه‌ای مثل سطح زبان و مقالات ثبت شده و … تاثیر مهمی روی پذیرشتون در دانشگاه‌های معتبر داره.

توی مقطع کارشناسی امکانی برای ترمیم معدل مدرک از سمت دانشگاه وجود داره. شما می‌تونید درخواستتون رو در دانشکده‌ی محل تحصیلتون مطرح کنید و بعد از گذروندن چند مرحله و دریافت تایید مدیر گروه، معدلتون رو افزایش بدید.

اما برای ترمیم معدل دیپلم، هنوز آموزش و پرورش تصمیمی در این باره نگرفته و امکان ترمیم معدل دیپلم وجود نداره. ترمیم معدل دیپلم فقط روی سوابق تحصیلی شما تاثیر داره و ریز نمرات شما رو ترمیم میکنه. اما معدل جدیدی در مدرک دیپلم به شما تحویل داده نمیشه تا ترجمه کنید و تحویل دانشگاه بدید. 

درواقع ترمیم معدل فقط روی رتبه‌ی کنکور شما تاثیر مثبت داره. به همین دلیل ترمیم معدل میتونه بهتون کمک کنه تا رتبه‌ی بهتری کسب کنید و از این طریق راحت‌تر پذیرش بشید.

 

4.4/5 - (7 امتیاز)

مهندس جمالی

237 مطلب منتشر شده

درباره این مطلب نظر دهید !

مطالب زیرا حتما بخوانید ...

محاسبه درصد تست

محاسبه درصد تست

5
دقیـقه مطالعه
مشاهده

جدیدترین محصولات

%10
تخفیف
اقتصاد کنکور iQ گاج

اقتصاد کنکور iQ گاج

203 هزار تومان
0
%10
تخفیف
لقمه ریاضی تجربی یازدهم مهر و ماه

لقمه ریاضی یازدهم تجربی مهر و ماه

36 هزار تومان
0