سهمیه ۵ درصد

موضوع سهمیه در کنکور سراسری، برای کنکوری‌ها همیشه موضوع مهمی بوده. ما چند مدل سهمیه در کنکور داریم که سهمیه ایثارگران یکی از مهم‌ترین‌هاست. سهمیه ایثارگران هم به دو دسته تقسیم میشه، سهمیه ۵ درصد و سهمیه ۲۵ درصد.

ما در یک مطلب جدا، به طور مفصل سهمیه ۲۵ درصد رو براتون توضیح دادیم. اون مطلب رو هم از دست ندید.

اولین کنکوری که بچه‌ها می‌تونستن از این سهمیه استفاده کنن، کنکور ۹۶ بود. همه‌ی داوطلبان کنکور ۱۴۰۱ هم باید یکی از سهمیه‌های داخل دفترچه کنکور رو انتخاب کنن.

اما معمولا بچه‌ها اطلاعات زیادی از این سهمیه‌ها ندارن یا براشون کلی سوال وجود داره. سوالاتی مثل اینکه سهمیه ایثارگران شامل چه کسانی میشه؟ فرق سهمیه ۵ درصد و سهمیه ۲۵ درصد چیه؟ استفاده از کدومشون بهتره و سوالاتی از این قبیل. اما نگران نباشید. ما اینجاییم تا به سوالات شما جواب بدیم.

دسترسی سریع به مطالب این مقاله:

سهمیه ۵ درصد چیست؟

 سهمیه ۵ درصدی ایثارگری یعنی ۵ درصد ظرفیت هر کد رشته محل به داوطلبان مشمول این سهمیه تعلق می‌گیره. دقت کنید که سهمیه ایثارگری تاثیری روی تراز داوطلب نداره. این سهمیه فقط حد نصاب قبولی هر رشته رو کم میکنه. به عبارت ساده‌تر، کسانی که این سهمیه رو می‌گیرن، شانس بیشتری در قبولی کنکور دارن.

تاثیر سهمیه ۵ درصد زیاد نیست، ولی به هر حال موثره. اگه بخوایم به زبون ساده بگیم، اگه یه شخص بدون سهمیه، رشته‌ای رو با میانگین درصد ۵۵ قبول بشه. یه شخص سهمیه ۵ درصدی، همون رشته رو با میانگین درصد ۴۷ هم میتونه قبول بشه. از هر ۱۰۰ تا صندلی تو دانشگاه، ۲۰_۳۰ نفر از این سهمیه دارنن.

سهمیه ۵ درصد شامل چه کسانی می‌شود؟

  1. افراد یا همسر و فرزندان افرادی که قبلا به جبهه رفتن. اما توجه داشته باشید این جبهه رفتن باید به صورت داوطلبانه بوده باشه. مثلا اگر پدر شما در دوران سربازیش به جبهه رفته و داوطلبانه نبوده، این سهمیه به شما تعلق نمی‌گیره. همچنین، حداقل حضور در جبهه ۶ ماهه. به عبارت دیگه، هرکس که از تاریخ ۳۱/۶/۵۹ تا ۳۱/۶/۶۷ حداقل ۶ ماه متوالی یا متناوب و داوطلبانه در جبهه حضور داشته. یعنی ۵ ماه و ۲۹ روز قابل قبول نیست و حتما باید شش ماه جبهه انجام شده باشه.
  2. جانبازان زیر ۲۵ درصد، همسر و فرزندانشون. قبلا فقط جانبازان بالای ۲۵ درصد سهمیه داشتن، اما الان جانبازان زیر ۲۵ درصد هم یه مقداری، سهمیه دارن.

سهمیه ۵ درصدی بهتر است یا سهمیه مناطق؟

توجه داشته باشید که دانش آموز نمیتونه هم از سهمیه منطقه استفاده کنه و هم از سهمیه ۵ درصدی، حالا سوال خیلیا اینه که کدوم یکی از این سهمیه‌ها بهتره؟

ببینید دوستان، سازمان سنجش هیچ کجا اعلام نکرده که سهمیه مناطق، چند درصد ظرفیت دارن. بنابراین نمیشه مقایسه‌ی خوبی بین این دو سهمیه داشت؛ اما طبق آماری که ما داریم، تعداد افرادی که این سهمیه رو دارن به صورت زیره :

۳۲ هزار نفر تجربی

۸ هزار نفر ریاضی

۶ هزار نفر انسانی

حالا فرض رو بر این بگیرید که در هر رشته ۲۰ هزار نفر میتونن برن دانشگاه‌های خوب. از این ۲۰ هزار نفر، ۵ درصدش رو اختصاص میدن به بچه‌های رزمندگان. ۵ درصدِ ۲۰ هزار نفر میشه هزار صندلی. یعنی هزارتا صندلی برای بچه‌های ایثارگران خالی شده.

پس طبق برآوردهای ما، مثلا اگه یه نفر از رشته‌ی تجربی، بخواد از سهمیه ایثارگران استفاده کنه، باید بین اون ۳۲ هزار نفر، رتبه‌ی هزار رو کسب کنه.

شما دیگه به توانایی‌های خودتون رجوع کنید ببینید میتونید بین ۳۲ هزار نفر رتبه هزار بشید یا نه.

در مطلب سهمیه مناطق کنکور می‌تونید اطلاعات بیشتری در این مورد کسب کنید.

تاثیر سهمیه ۵ درصد در کنکور ۱۴۰۱

خب، تا اینجای کار شاید با خودتون بگید سهمیه ۵ درصد به درد نمیخوره، ما که نمیتونیم بین سی هزار نفر، هزار بشیم. اما؛ باید به این تبصره که در دفترچه‌ی سنجش اومده دقت کنید :

تذكر: طبق تبصره بند الف ماده ۹۰ قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي، جمهوري اسلامي ايران، در صورتی كه سهميه ۲۵ درصدی ايثارگران توسط داوطلبان مشمول سهميه فوق تكميل نشود، خالي مانده آن، ابتدا به مشمولين سهميه ۵ درصدی ايثارگران كه شرايط و حدنصاب لازم را داشته باشند، تخصيص يافته و اگر باز هم اين ظرفيت خالي ماند، باقيمانده آن به داوطلبان سهميه آزاد اختصاص مي‌یابد.

خب، این تبصره یعنی چی؟ یعنی یه سهمیه‌ای از قدیم برای جانبازان وجود داشته که معمولا خالی می‌مونده و ظرفیت اون سهمیه ۲۵ درصد بوده. حالا در این تبصره گفته شده که اون ظرفیت خالی مونده‌ی جانبازان، از این به بعد به رزمندگان تعلق می‌گیره.

در اینجا میتونیم بگیم که سهمیه‌ی رزمندگان ۵ درصد نیست و خیلی بیشتر از این حرفاست. چون رزمندگان از خالی مونده‌ی جانبازان هم استفاده می‌کنن. بنابراین، پاسخ این سوال که سهمیه مناطق بهتره یا سهمیه ۵ درصدی اینه که هرکی این سهمیه رو استفاده نکنه سرش کلاه رفته!.

سهمیه ۵ درصد چیست؟

تغییر آپدیت قوانین استفاده از سهمیه

در مورد استفاده از سهمیه، باید به این نکته توجه داشته باشید که محدودیت‌هایی وجود داره. این محدودیت‌ها وقتی ایجاد میشن که داوطلب، قبول بشه. یعنی قبولیه که باعث مصرف شدن سهمیه میشه نه صرفا ثبت نام و شرکت در کنکور. شما میتونید هزار بار کنکور بدید و سهمیه‌تون سر جاش بمونه. حالا این سوال پیش میاد که محدودیت‌های استفاده از سهمیه به چه صورته؟ تا پارسال هر سهمیه داری که روزانه قبول میشد، سهمیه‌ش کاملا از بین می‌رفت! اما امسال قانون جدیدی گذاشتن. قبولی روزانه، باعث از بین رفتن کامل سهمیه نمیشه. هرکی روزانه قبول بشه، میتونه دوباره کنکور بده و یه بار دیگه برای رشته‌های (هزینه‌دار) هم از سهمیه‌ش استفاده کنه.

به این نکته توجه داشته باشید که در صورت قبولی رشته روزانه، دیگه نمیتونید با سهمیه‌تون، روزانه قبول بشید و سهمیه‌تون برای روزانه میسوزه. بازم‌ تاکید میکنم، (کنکور دادن) باعث از بین رفتن سهمیه نمیشه، بلکه (قبولی) باعث مصرف شدن سهمیه میشه. همچنین افرادی که با سهمیه‌شون، یه بار در رشت‌ های هزینه‌دار قبول شدن، الان بازم میتونن از سهمیه‌شون استفاده کنن. حتی میتونن برای قبولی روزانه از سهمیه‌شون استفاده کنن! چون سهمیه‌شون هنوز به طور کامل مصرف نشده. یکبار قبولی در رشته‌های هزینه‌دار، باعث مصرف شدن سهمیه نخواهد شد. دوبار قبولی در رشته‌های هزینه‌دار، باعث سوختن کامل سهمیه می‌شه. مطلب انتخاب رشته کنکور سراسری _ آموزش صفر تا صد رو مطالعه کنید تا اطلاعات کامل‌تری بدست بیارید. 

کد رهگیری سهمیه ۵ درصدی ایثارگران

نحوه‌ی محاسبه و اعمال سهمیه ۵ درصد ایثارگران رو کمی بالاتر توضیح دادیم، در اینجا شرایط استفاده از این سهمیه رو هم میگیم تا دوستانی که میخوان استفاده کنن راحت باشن.

مشمولان سهمیه ایثارگری یا همون سهمیه ۵ درصد، باید زمان ثبت نام کنکور ۱۴۰۱ یا موقع تمدید مهلت ثبت نام کنکور یا نهایتا زمان ویرایش کارت ورود به جلسه، کد رهگیری ۱۲ رقمی سهمیه ایثارگری خودشون رو در فرم مربوطه ثبت نام، وارد کنن.

کد رهگیری ۱۲ رقمی برای هر آزمون و هرسال متفاوته. 

دریافت کد ایثارگری سپاه

کد ایثارگری سپاه رو از سایت isaar.ir دریافت کنید. برای این کار از منوی سمت چپ سایت، گزینه خدمات پرکاربرد رو انتخاب کنید. بعد از اولین گزینه‌ی سمت راست، استعلام ایثارگر یا وابسته رو انتخاب کنید. در صفحه‌ی باز شده، کد ملی خودتون رو بزنید و از وضعیت ایثارگری‌تون مطلع بشید. 

دریافت کد ایثارگری ارتش

کد ایثارگری ارتش رو هم از سایت aja.ir دریافت کنید. داخل این سایت، گزینه‌ی کد رهگیری ایثارگر رو از منوی سمت راست انتخاب کنید. بعد بر اساس وضعیت اعزامی خودتون، یکی از دو گزینه‌ی وظیفه و پایور رو انتخاب کنید. اگر داوطلب وظیفه هستید، کد ملی رزمنده رو وارد کنید و اگر داوطلب پایور هستید، کد کارگزینی، کد ملی و شماره کارت رزمنده رو وارد کنید.

تاثیر سهمیه 5 درصد بر شهریه

تاثیر سهمیه ۵ درصد بر شهریه

خبر خوب برای بچه‌هایی که از سهمیه ۵ درصد برخوردارن. این سهمیه روی شهریه دانشگاهتون هم تاثیر داره. حداقل ۳۰ درصد تخفیف یا معافیت شهریه در دوره‌های شبانه، دانشگاه‌های دولتی، دانشگاه پیام نور و دانشگاه‌های دیگری که مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی قرار دارن، با سهمیه ۵ درصد ایثارگران براتون اعمال میشه.

دفعات استفاده از سهمیه ۵ درصد

و سوال دیگه‌ای که بچه‌ها دارن اینه که ما یه بار از این سهمیه استفاده کردیم، آیا بازم میتونیم استفاده کنیم؟

در مورد تعداد دفعات مجاز استفاده از سهمیه ۵ درصد ایثارگران برای دوره روزانه، در دفترچه سنجش نوشته:

  داوﻃﻠﺒﺎن ﻣﺸﻤﻮل سهمیه رزﻣﻨﺪﮔﺎن بسیجی، داوﻃﻠﺐ وزارت ﺟﻬﺎد ﻛﺸﺎورزی و ﺳﺘﺎد ﻛﻞ ﻧﻴﺮوﻫﺎی ﻣﺴﻠﺢ از ﺳﺎل ۱۳۶۸ ﺑﻪ ﺑﻌـﺪ و داوﻃﻠﺒـﺎن ﻣﺸـﻤﻮل ﺳـﻬﻤﻴﻪ‌ﻫـﺎی رزﻣﻨـﺪﮔﺎن و اﻳﺜﺎرﮔﺮان ﺑﻨﻴﺎد ﺷﻬﻴﺪ و اﻣﻮر اﻳﺜﺎرﮔﺮان بعد از ﺳﺎل ۱۳۷۶، ﻓﻘﻂ  یکبار  می‌ﺗﻮاﻧﻨﺪ ﺑﺎ اﺳﺘﻔﺎده از ﺳﻬﻤﻴه ۵ درصد ایثارگران، در رشتهﻫﺎی تحصیلی دوره‌ی روزاﻧﻪ ﭘﺬﻳﺮﻓﺘـﻪ ﺷـﻮﻧﺪ. اﻳـﻦ داوﻃﻠﺒـﺎن ﻣﺠﺎز ﺑﻪ اﺳﺘﻔﺎده ﻣﺠﺪد از ﺳﻬﻤﻴﻪ نمی‌ﺑﺎﺷﻨﺪپس داوطلبان سهمیه ۵ درصد ایثارگران در انتخاب رشته به این نکته توجه داشته باشند که در صورتی که به هر دلیلی ممکن است پس از قبولی در دوره‌های روزانه، در دانشگاه مربوطه ثبت نام نکنند، دیگر نمی‌توانند مجددا از سهمیه ۵ درصد ایثارگران استفاده کنند.

در مورد تعداد دفعات مجاز استفاده از سهمیه ۵ درصد ایثارگران برای دوره نوبت دوم (شبانه)، در دفترچه سنجش ذکر شده که داوطلبانی که از قبولی خود انصراف دهند تنها یک بار دیگر مجاز به استفاده از سهمیه ۵ درصد خود در کنکور می باشند.

تعداد دفعات مجاز استفاده از سهمیه ۵ درصد ایثارگران برای دوره پردیس خودگردان، غیر انتفاعی و پیام نور، طبق متن دفترچه سنجش دو بار هست. یعنی داوطلبانی که مایل به انتخاب دوره‌های پردیس خودگردان باشن، در صورت یکبار استفاده از سهمیه ۵ درصد و انصراف از قبولی، تنها یکبار دیگه برای استفاده از سهمیه ایثارگری فرصت دارند.

نمونه کارنامه سهمیه ایثارگران

حالا برای اینکه با تاثیر سهمیه ۵ درصد روی انتخاب رشته و رتبه‌تون بیشتر آشنا بشید، چندتا نمونه کارنامه سهمیه ایثارگران رو براتون اینجا قرار دادیم. می‌تونید با مطالعه‌ی این کارنامه‌ها، به نتیجه‌ی بهتری برسید.

4.6/5 - (18 امتیاز)

مهندس جمالی

237 مطلب منتشر شده

درباره این مطلب نظر دهید !

مطالب زیرا حتما بخوانید ...

متاسفانه موردی یافت نشد ...