معرفی سهمیه ها

سهمیه 5 درصد

جدیدترین مطالب سایت

کانال تلگرام ما

سهمیه 5 درصد

موضوع سهمیه در کنکور سراسری، برای کنکوری‌ها همیشه موضوع مهمی بوده. ما چند مدل سهمیه در کنکور داریم که سهمیه ایثارگران یکی از مهم‌ترین‌هاست. سهمیه ایثارگران هم به دو دسته تقسیم میشه، سهمیه ۵ درصد و سهمیه ۲۵ درصد.
ما در یک مطلب جدا، به طور مفصل شرایط سهمیه ۲۵ درصد رو براتون توضیح دادیم. اون مطلب رو هم از دست ندید.
اولین کنکوری که بچه‌ها می‌تونستن از این سهمیه استفاده کنن، کنکور ۹۶ بود. همه‌ی داوطلبان کنکور ۱۴۰۲ هم باید یکی از سهمیه‌های داخل دفترچه کنکور رو انتخاب کنن.
اما معمولا بچه‌ها اطلاعات زیادی از این سهمیه‌ها ندارن یا براشون کلی سوال وجود داره. سوالاتی مثل اینکه سهمیه ایثارگران شامل چه کسانی میشه؟ فرق سهمیه ۵ درصد و سهمیه ۲۵ درصد چیه؟ استفاده از کدومشون بهتره و سوالاتی از این قبیل. اما نگران نباشید. ما اینجاییم تا به سوالات شما جواب بدیم.

سهمیه ۵ درصد چیست؟

 سهمیه ۵ درصدی ایثارگری یعنی ۵ درصد ظرفیت هر کد رشته محل به داوطلبان مشمول این سهمیه تعلق می‌گیره. دقت کنید که سهمیه ایثارگری تاثیری روی تراز داوطلب نداره. این سهمیه فقط حد نصاب قبولی هر رشته رو کم میکنه. به عبارت ساده‌تر، کسانی که این سهمیه رو می‌گیرن، شانس بیشتری در قبولی کنکور دارن.

تاثیر سهمیه ۵ درصد زیاد نیست، ولی به هر حال موثره. اگه بخوایم به زبون ساده بگیم، اگه یه شخص بدون سهمیه، رشته‌ای رو با میانگین درصد ۵۵ قبول بشه. یه شخص سهمیه ۵ درصدی، همون رشته رو با میانگین درصد ۴۷ هم میتونه قبول بشه. از هر ۱۰۰ تا صندلی تو دانشگاه، ۲۰_۳۰ نفر از این سهمیه دارن.

سهمیه ۵ درصد شامل چه کسانی می‌شود؟

 1. افراد یا همسر و فرزندان افرادی که قبلا به جبهه رفتن. اما توجه داشته باشید این جبهه رفتن باید به صورت داوطلبانه بوده باشه. مثلا اگر پدر شما در دوران سربازیش به جبهه رفته و داوطلبانه نبوده، این سهمیه به شما تعلق نمی‌گیره. همچنین، حداقل حضور در جبهه ۶ ماهه. به عبارت دیگه، هرکس که از تاریخ ۳۱/۶/۵۹ تا ۳۱/۶/۶۷ حداقل ۶ ماه متوالی یا متناوب و داوطلبانه در جبهه حضور داشته. یعنی ۵ ماه و ۲۹ روز قابل قبول نیست و حتما باید شش ماه جبهه انجام شده باشه.
 2. جانبازان زیر ۲۵ درصد، همسر و فرزندانشون. قبلا فقط جانبازان بالای ۲۵ درصد سهمیه داشتن، اما الان جانبازان زیر ۲۵ درصد هم یه مقداری، سهمیه دارن.

نحوه محاسبه سهمیه ۵ درصد

سهمیه 5 درصدی برای افراد جانباز زیر 25 درصد و همسر و فرزندشون و همین طور همسر و فرزند افراد رزمنده با حداقل 6 ماه حضور داوطلبانه تو جبهه می تونن از سهمیه ایثارگری 5 درصدی تو کنکور استفاده کنن. نحوه محاسبه ی این سهمیه به این صورته که مثلا اگه یه کدرشته 100 نفر ظرفیت داشته باشه، 5 تا از ظرفیتاش به افراد سهمیه 5 درصدی اختصاص داده میشه. که البته برای قبولی با سهمیه 5 درصدی یه شرط وجود داره و اونم اینه که فرد باید حداقل 70 درصد نمره آخرین قبولی تو کدرشته مدنظرش رو گرفته باشه. برای اعمال شده سهمیه توی کنکور باید موقع ثبت نام کد پگیری 12 رقمی سهمیه شون رو وارد کنن.

مزایای ایثارگران ۵ درصد

سهمیه ایثارگری 5 درصدی همون طور که می دونید تو قبولی کنکور و هر نوع آزمون استخدامی تاثیر مثبت داره و شانس قبولی شما رو بالا میبره.

همچنین در صورت قبولی افراد دارای سهمیه 5 درصدی توی دانشگاه ها و دوره های شهریه پرداز، 30 درصد تخفیف روی شهریه ی این افراد محاسبه میشه.

سهمیه ۵ درصدی بهتر است یا سهمیه مناطق؟

توجه داشته باشید که دانش آموز نمیتونه هم از سهمیه منطقه استفاده کنه و هم از سهمیه ۵ درصدی، حالا سوال خیلیا اینه که کدوم یکی از این سهمیه‌ها بهتره؟

ببینید دوستان، سازمان سنجش هیچ کجا اعلام نکرده که سهمیه مناطق، چند درصد ظرفیت دارن. بنابراین نمیشه مقایسه‌ی خوبی بین این دو سهمیه داشت؛ اما طبق آماری که ما داریم، تعداد افرادی که این سهمیه رو دارن به صورت زیره :

۳۲ هزار نفر تجربی

۸ هزار نفر ریاضی

۶ هزار نفر انسانی

حالا فرض رو بر این بگیرید که در هر رشته ۲۰ هزار نفر میتونن برن دانشگاه‌های خوب. از این ۲۰ هزار نفر، ۵ درصدش رو اختصاص میدن به بچه‌های رزمندگان. ۵ درصدِ ۲۰ هزار نفر میشه هزار صندلی. یعنی هزارتا صندلی برای بچه‌های ایثارگران خالی شده.

پس طبق برآوردهای ما، مثلا اگه یه نفر از رشته‌ی تجربی، بخواد از سهمیه ایثارگران استفاده کنه، باید بین اون ۳۲ هزار نفر، رتبه‌ی هزار رو کسب کنه.

شما دیگه به توانایی‌های خودتون رجوع کنید ببینید میتونید بین ۳۲ هزار نفر رتبه هزار بشید یا نه.

در مطلب سهمیه مناطق کنکور می‌تونید اطلاعات بیشتری در این مورد کسب کنید.

سهمیه ۵ درصد چقدر رتبه را جابجا می‌کند؟

خب، تا اینجای کار شاید با خودتون بگید سهمیه ۵ درصد به درد نمیخوره، ما که نمیتونیم بین سی هزار نفر، هزار بشیم. اما؛ باید به این تبصره که در دفترچه‌ی سنجش اومده دقت کنید:

تذكر: طبق تبصره بند الف ماده ۹۰ قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي، جمهوري اسلامي ايران، در صورتی كه سهميه ۲۵ درصدی ايثارگران توسط داوطلبان مشمول سهميه فوق تكميل نشود، خالي مانده آن، ابتدا به مشمولين سهميه ۵ درصدی ايثارگران كه شرايط و حدنصاب لازم را داشته باشند، تخصيص يافته و اگر باز هم اين ظرفيت خالي ماند، باقيمانده آن به داوطلبان سهميه آزاد اختصاص مي‌یابد.

خب، این تبصره یعنی چی؟ یعنی یه سهمیه‌ای از قدیم برای جانبازان وجود داشته که معمولا خالی می‌مونده و ظرفیت اون سهمیه ۲۵ درصد بوده. حالا در این تبصره گفته شده که اون ظرفیت خالی مونده‌ی جانبازان، از این به بعد به رزمندگان تعلق می‌گیره.

در اینجا میتونیم بگیم که سهمیه‌ی رزمندگان ۵ درصد نیست و خیلی بیشتر از این حرفاست. چون رزمندگان از خالی مونده‌ی جانبازان هم استفاده می‌کنن. بنابراین، پاسخ این سوال که سهمیه مناطق بهتره یا سهمیه ۵ درصدی اینه که هرکی این سهمیه رو استفاده نکنه سرش کلاه رفته!.

سهمیه ۵ درصد چیست؟

قانون جدید سهمیه 5 درصد

در مورد استفاده از سهمیه، باید به این نکته توجه داشته باشید که محدودیت‌هایی وجود داره. این محدودیت‌ها وقتی ایجاد میشن که داوطلب، قبول بشه. یعنی قبولیه که باعث مصرف شدن سهمیه میشه نه صرفا ثبت نام و شرکت در کنکور. شما میتونید هزار بار کنکور بدید و سهمیه‌تون سر جاش بمونه. حالا این سوال پیش میاد که محدودیت‌های استفاده از سهمیه به چه صورته؟ تا پارسال هر سهمیه داری که روزانه قبول میشد، سهمیه‌ش کاملا از بین می‌رفت! اما امسال قانون جدیدی گذاشتن. قبولی روزانه، باعث از بین رفتن کامل سهمیه نمیشه. هرکی روزانه قبول بشه، میتونه دوباره کنکور بده و یه بار دیگه برای رشته‌های (هزینه‌دار) هم از سهمیه‌ش استفاده کنه.

به این نکته توجه داشته باشید که در صورت قبولی رشته روزانه، دیگه نمیتونید با سهمیه‌تون، روزانه قبول بشید و سهمیه‌تون برای روزانه میسوزه. بازم‌ تاکید میکنم، (کنکور دادن) باعث از بین رفتن سهمیه نمیشه، بلکه (قبولی) باعث مصرف شدن سهمیه میشه. همچنین افرادی که با سهمیه‌شون، یه بار در رشت‌ های هزینه‌دار قبول شدن، الان بازم میتونن از سهمیه‌شون استفاده کنن. حتی میتونن برای قبولی روزانه از سهمیه‌شون استفاده کنن! چون سهمیه‌شون هنوز به طور کامل مصرف نشده. یکبار قبولی در رشته‌های هزینه‌دار، باعث مصرف شدن سهمیه نخواهد شد. دوبار قبولی در رشته‌های هزینه‌دار، باعث سوختن کامل سهمیه می‌شه. مطلب آموزش انتخاب رشته کنکور سراسری رو مطالعه کنید تا اطلاعات کامل‌تری بدست بیارید. 

قبولی فرهنگیان با سهمیه 5 درصد

تاثیر سهمیه 5 درصدی برای قبولی فرهنگیان، مشابه تاثیرش تو قبولی بقیه دانشگاه هاست و 5 درصد ظرفیت هر کدرشته، با شرایطی که تو همین مقاله توضیح داده شد، برای افراد سهمیه 5 درصدی درنظر گرفته میشه.

کد رهگیری سهمیه ۵ درصدی ایثارگران

نحوه‌ی محاسبه و اعمال سهمیه ۵ درصد ایثارگران رو کمی بالاتر توضیح دادیم، در اینجا شرایط استفاده از این سهمیه رو هم میگیم تا دوستانی که میخوان استفاده کنن راحت باشن.

 

از کجا بفهمیم سهمیه ایثارگران داریم؟

حالا اگر شرایطی که بالاتر ذکر کردیم رو دارید یا حداقل تصور می‌کنید که دارید و می‌خواید مطمئن بشید که شامل این سهمیه میشید یا نه، باید برید داخل آدرس اینترنتی معرفی شده و استعلام بگیرید. 

مشمولان سهمیه ایثارگری یا همون سهمیه ۵ درصد، باید زمان ثبت نام کنکور ۱۴۰۲ یا موقع تمدید مهلت ثبت نام کنکور یا نهایتا زمان ویرایش کارت ورود به جلسه، کد رهگیری ۱۲ رقمی سهمیه ایثارگری خودشون رو در فرم مربوطه ثبت نام، وارد کنن.

کد رهگیری ۱۲ رقمی برای هر آزمون و هرسال متفاوته. 

سهمیه ایثارگری پدربزرگ

سهمیه ها چه 5 چه 25 درصد، از طریق پدربزرگ برای نوه محاسبه نمیشه. سهمیه‌های 5 و 25 درصد از طریق والدین و همسر برای افراد درنظر گرفته میشه.

سامانه تایید سهمیه ایثارگران

سامانه تایید و دریافت کد رهگیری انواع سهمیه ایثارگران، به جز سهمیه ایثارگری ارتش، isaar.ir هست و سامانه دریافت کد رهگیری برای سهمیه یثارگری ارتش، aja.ir  هست.

قبل از ثبت نام کنکور، با توجه به نوع سهمیه ایثارگری تون از طریق سامانه ی مرتبط، کد رهگیری تون رو دریافت کنید و موقع ثبت نام کنکور همراه داشته باشید و حتما وارد کنید که تو مراحل مختلف براتون درنظر گرفته بشه.

دریافت کد ایثارگری سپاه

کد ایثارگری سپاه رو از سایت isaar.ir دریافت کنید. برای این کار از منوی سمت چپ سایت، گزینه خدمات پرکاربرد رو انتخاب کنید. بعد از اولین گزینه‌ی سمت راست، استعلام ایثارگر یا وابسته رو انتخاب کنید. در صفحه‌ی باز شده، کد ملی خودتون رو بزنید و از وضعیت ایثارگری‌تون مطلع بشید. 

دریافت کد ایثارگری ارتش

کد ایثارگری ارتش رو هم از سایت aja.ir دریافت کنید. داخل این سایت، گزینه‌ی کد رهگیری ایثارگر رو از منوی سمت راست انتخاب کنید. بعد بر اساس وضعیت اعزامی خودتون، یکی از دو گزینه‌ی وظیفه و پایور رو انتخاب کنید. اگر داوطلب وظیفه هستید، کد ملی رزمنده رو وارد کنید و اگر داوطلب پایور هستید، کد کارگزینی، کد ملی و شماره کارت رزمنده رو وارد کنید.

تاثیر سهمیه 5 درصد بر شهریه

تاثیر سهمیه ۵ درصد بر شهریه

خبر خوب برای بچه‌هایی که از سهمیه ۵ درصد برخوردارن. این سهمیه روی شهریه دانشگاهتون هم تاثیر داره. حداقل 30 درصد تخفیف یا معافیت شهریه در دوره‌های شبانه، دانشگاه‌های دولتی، دانشگاه پیام نور و دانشگاه‌های دیگری که مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی قرار دارن، با سهمیه ۵ درصد ایثارگران براتون اعمال میشه.

دفعات استفاده از سهمیه ۵ درصد

و سوال دیگه‌ای که بچه‌ها دارن اینه که ما یه بار از این سهمیه استفاده کردیم، آیا بازم میتونیم استفاده کنیم؟

در مورد تعداد دفعات مجاز استفاده از سهمیه 5 درصد ایثارگران برای دوره روزانه، در دفترچه سنجش نوشته:

  داوﻃﻠﺒﺎن ﻣﺸﻤﻮل سهمیه رزﻣﻨﺪﮔﺎن بسیجی، داوﻃﻠﺐ وزارت ﺟﻬﺎد ﻛﺸﺎورزی و ﺳﺘﺎد ﻛﻞ ﻧﻴﺮوﻫﺎی ﻣﺴﻠﺢ از ﺳﺎل 1368 ﺑﻪ ﺑﻌـﺪ و داوﻃﻠﺒـﺎن ﻣﺸـﻤﻮل ﺳـﻬﻤﻴﻪ‌ﻫـﺎی رزﻣﻨـﺪﮔﺎن و اﻳﺜﺎرﮔﺮان ﺑﻨﻴﺎد ﺷﻬﻴﺪ و اﻣﻮر اﻳﺜﺎرﮔﺮان بعد از ﺳﺎل 1376، ﻓﻘﻂ  یکبار  می‌ﺗﻮاﻧﻨﺪ ﺑﺎ اﺳﺘﻔﺎده از ﺳﻬﻤﻴه 5 درصد ایثارگران، در رشتهﻫﺎی تحصیلی دوره‌ی روزاﻧﻪ ﭘﺬﻳﺮﻓﺘـﻪ ﺷـﻮﻧﺪ. اﻳـﻦ داوﻃﻠﺒـﺎن ﻣﺠﺎز ﺑﻪ اﺳﺘﻔﺎده ﻣﺠﺪد از ﺳﻬﻤﻴﻪ نمی‌ﺑﺎﺷﻨﺪپس داوطلبان سهمیه 5 درصد ایثارگران در انتخاب رشته به این نکته توجه داشته باشند که در صورتی که به هر دلیلی ممکن است پس از قبولی در دوره‌های روزانه، در دانشگاه مربوطه ثبت نام نکنند، دیگر نمی‌توانند مجددا از سهمیه 5 درصد ایثارگران استفاده کنند.

در مورد تعداد دفعات مجاز استفاده از سهمیه 5 درصد ایثارگران برای دوره نوبت دوم (شبانه)، در دفترچه سنجش ذکر شده که داوطلبانی که از قبولی خود انصراف دهند تنها یک بار دیگر مجاز به استفاده از سهمیه 5 درصد خود در کنکور می باشند.

تعداد دفعات مجاز استفاده از سهمیه 5 درصد ایثارگران برای دوره پردیس خودگردان، غیر انتفاعی و پیام نور، طبق متن دفترچه سنجش دو بار هست. یعنی داوطلبانی که مایل به انتخاب دوره‌های پردیس خودگردان باشن، در صورت یکبار استفاده از سهمیه 5 درصد و انصراف از قبولی، تنها یکبار دیگه برای استفاده از سهمیه ایثارگری فرصت دارند.

کارنامه کنکور سهمیه ایثارگران 5 درصد

حالا برای اینکه با تاثیر سهمیه ۵ درصد روی انتخاب رشته و رتبه‌تون بیشتر آشنا بشید، چندتا نمونه کارنامه سهمیه 5 درصد رو براتون اینجا قرار دادیم. می‌تونید با مطالعه‌ی این کارنامه‌ها، به نتیجه‌ی بهتری برسید.

سوالات متداول

خانواده افرادی که حداقل ۶ ماه متوالی به صورت داوطلبانه به جبهه رفتند و همینطور خانواده جانبازان زیر 25 درصد شامل سهمیه 25 درصد ایثارگران می‌شن. یعنی 5 درصد هر کد رشته محل به داوطلبان مشمول این سهمیه تعلق می‌گیره. درواقع این سهمیه حد نصاب قبولی هر رشته رو کم می‌کنه. 

قطعا سهمیه 5 درصد از تمام سهمیه منطقه‌ها بهتره و توصیه می‌کنیم اگر این سهمیه رو دارید حتما ازش استفاده کنید.

سهمیه 5 درصد تاثیری روی تراز به دست اومده نداره بلکه به خاطر ظرفیت دهی جداگانه هر دانشکده به این داوطلبین، شانس قبولی در کنکور افزایش پیدا می‌کنه. برای اینکه به طرز حدودی بتونید تخمین بزنید می‌تونید رتبه در منطقه رو 30 درصد بهتر کنید. چند نمونه کارنامه در این مقاله قرار داده شده که برای آگاهی بیشتر می‌تونید او‌ن‌ها رو مشاهده کنید.

4.4/5 - (42 امتیاز)
اشتراک گذاری این مقاله:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + شش =

95 دیدگاه در “سهمیه 5 درصد

 1. محمد گفت:

  واقعا ممنون. اطلاعاتتون خیلی مفید و کامل بود

 2. محدثه گفت:

  سلام من با رتبه۱۲۰۰۰ سهمیه پنج درصد منطقه سه میتونم پرستاری یا مامایی آزاد برم؟

 3. ایلار گفت:

  سلام من زمان دریافت کارت ورود به جلسه سهمیه 5 درصدی و ویرایش و انتخاب کردم
  الان چطوری میتونم چک کنم تایید شده یا نه

 4. علی گفت:

  سلام در قانون جدیدی سهمیه ۵ درصدی آیا اگر در دانشگاه های غیر دولتی مثل آزاد پیام نور قبول شود باز هم میتونه از سهمیه استفاده کنه

  1. محمدرضا سلیمی مدیر سایت گفت:

   سلام. وقت بخیر🌺
   بله با این شرایط باز هم قابل استفاده است.

 5. زهرارمضانلو گفت:

  سلام درمورد سهمیه ها الان میشه سهمیه رو از منطقه ۳ به ۵ درصد تغییر داد 🤔؟ یا امکانش نیست ؟😬

  1. محمدرضا سلیمی مدیر سایت گفت:

   سلام. زودتر اقدام میکردید بهتر بود ولی سریعتر تیکت بزنید به سایت سازمان سنجش.

 6. کیان گفت:

  سلام، با زیست۳۰ریاضی۱۴فیزیک۵۱زمین۵۱شیمی۲۷,با معدل کتبی نهایی ۱۹.۳۷و سهمیه ۵درصد،طبق کنکور دی،احتمال قبولی پزشکی وجود داره برای قزوین یا زنجان؟چه تعهدی چه پردیس؟

 7. امیرمهدی گفت:

  سلام کارنامه ها برای کنکور چه سالیه ؟

 8. مهدی گفت:

  سلام چرا کامنت منو نمیزارید؟……پرسیده بودم سهمیه پنج درصد دارم تور ریاضی…با چه میانگین درصدی میتونم مکانیک شریف قبول شم؟..

  1. مهندس جمالی مدیر سایت گفت:

   سلام دوست گرامی. باید تقریبا مثل قبولی های منطقه سه بزنید

 9. Kkkkkhhhhhooooo گفت:

  سلام با رتبه ۴هزار میشه رشته تاریخ یا جغرافیا اصفهان اورد؟

 10. hadise گفت:

  سلام یه سوال داشتم مثلا من اگه تو مصاحبه دانشگاه شاهد دعوت بشم و حتی درمصاحبه قبول بشم وموقع اعلام نتایج من دریکی از رشته های دانشگاه شاهد قبول شده باشم وبا توجه به کارنامه سبز متوجه شم که در رشته های بعداز این رشته هم رشته ای رو قبول میشدم میتونم ازشاهد انصراف بدم و اون یکی روبرم??

  1. مهندس جمالی مدیر سایت گفت:

   سلام، اگه دانشگاههای مبدا و مقصد قبول کنن میتونید

  2. زهرا کیان گفت:

   سلام وقتتون بخیر
   برای استفاده از سهمیه پنج درصد بعد از اعلام نتایج کاری میشه انجام داد اطلاع نداشتم که میشه استفاده کرددندان پردیس خودگردان کیش قبول شدم

   1. محمدرضا سلیمی مدیر سایت گفت:

    سلام. وقت بخیر
    خیر متاسفانه. زودتر باید اقدام میکردید. البته الان سهمیه رو اگر اوکی کنید کمک میکنه تا هزینه کمتری در دانشگاه پرداخت کنید.

 11. kiana گفت:

  سلام ببخشيد تو قسمت مجاز دانشگاه فرهنگيان تو كارنامم سه تا ستاره خورده اين ب چه معنيه؟؟؟

 12. kiana گفت:

  توروخدا جواب بدين ٢٣هزار ٥ درصدي با تراز ٦١٠٠ مامايي دولتي جايي ميارن ؟؟مامايي ازاد كرج چي؟؟؟

 13. فرزاد گفت:

  سلام به نظرتون كنكور امسال از لحاظ ميانگين درصدي به كدوم كنكور شباهت بيشتري داره من مشاورم گفت نتايج بين ٩٤ و ٩٥ مياد چون كنكور سخت شده بود خواستم نظر شمارو هم بدونم

 14. Matiiin گفت:

  ۱۳ هزار منطقه ۲ زیر هزار سهمیه ۵ درصدی نمیشه؟؟؟؟؟

 15. Matiiin گفت:

  میشه جواب این سوالمم بدین؟!
  سلام
  ۱۳ هزار منطقه ۲ در سهمیه ۵درصدی چند میشه ؟امکان دندون،دارو،پردیس یا تعهدی وجود داره؟

 16. مهندس جمالی مدیر سایت گفت:

  سلام، همون 5 درصده

 17. Matiiin گفت:

  سلام
  ۱۳ هزار منطقه ۲ در سهمیه ۵درصدی چند میشه ؟؟؟؟و از تعداد سهمیه ۵ درصدی اطلاعی دارین؟؟امکان دندون،دارو،پردیس یا تعهدی وجود داره؟؟چون کنکور ۹۷ نسبت به کنکور ۹۶ سخت تر بود پذیرش راحت تر میشه؟
  ینی مثلا ۱۲۵۵ پردیس،دندون میگرف الان رتبه بالاتر میگیره؟؟؟اگر کسی ۵ درصد جانبازی داشته باشه با ۵ درصد(حداقل ۶ ماه ) کلا ۱۰ درصد میشه با همون ۵ درصده؟؟؟؟ممنون میشم جوابمو بدین🙏🙏

  1. مهندس جمالی مدیر سایت گفت:

   سلام، در سایت سرچ کنید جمعیت کنکوری ها، تعداد هر سهمیه میاد. همچنین بعیده آمار 97 نسبت به 96 تغییر کنه،چون 97 جمعیتش زیاد شده

اسلایدرهای محبوب
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.

کاربر عزیز لطفا پروکسی یا فی.لت.ر شک.ن خود را روشن کنید و روی لینک زیر بزنید.

اگر در عضویت کانال مشکل دارید به آیدی darsban1@ داخل تلگرام پیام بدید تا شما را عضو کنند.