ثبت نام کنکور

کنکور دو مرحله ای

جدیدترین مطالب سایت

کانال تلگرام ما

کنکور دو مرحله ای

سلام کنکوری عزیز، به مقاله امروز در مورد کنکور دوم یعنی کنکور تیر، خوش اومدی. اینجا قراره هر اطلاعات جدیدی رو که درمورد آزمون تیرماه به دستمون می‌رسه، باهات به اشتراک بذاریم. پس حتما گاهی به این مقاله سر بزن تا از اتفاقات جدید و به‌روز آگاه بشی.

کنکور دو مرحله ای یعنی چه؟

طبق برنامه‌ای که سازمان سنجش درباره‌ی نحوه برگزاری کنکور اعلام کرده، از کنکور 1402، این آزمون در دو نوبت برگزار میشه. این دو نوبت مکمل هم نیستن و هر دو دقیقا مشابه با هم برگزار میشن و تنها تفاوتشون در زمان برگزاریشونه. سال 1402 یکی از این آزمون‌ها، در دی ماه و اون یکی در تیر ماه برگزار شد اما از کنکور 1403، نوبت اول به اردیبهشت منتقل شده. تمام سطوح سوالات و شرایط برگزاری این دو کنکور یکسانه.

این اتفاق که به نفع داوطلب‌هاست، چندین مزیت داره. اول این که می‌تونی در صورت نیاز، توی هر دو آزمون شرکت کنی. نتیجه اون آزمونی که برات ایده‌آل‌تر بود رو در نظر بگیری و با همون، انتخاب رشته‌ت رو انجام بدی. دوم اینکه، کنکور دو مرحله ای، باعث میشه که اگر داوطلب بنا به هر دلیلی از شرکت در آزمون محروم شد، ناچار نباشه یکسال تا آزمون بعدی صبر کنه و بتونه با فاصله چند ماه دوباره در آزمون شرکت کنه.

کنکور دو مرحله ای چگونه است؟

از مزیت‌های این دو نوبت برگزاری آزمون، میشه به این نکته اشاره کرد که امکان جبران برای داوطلب فراهم میشه. یعنی اگر یه داوطلب بنا بر دلایلی نتونست در آزمون تیر شرکت کنه یا در آزمون شرکت کرد اما از نتیجه‌ای که به دست آورد راضی نبود، به جای این که یکسال منتظر آزمون سال بعد بمونه، می‌تونه با فاصله چند ماه، دوباره در آزمون شرکت کنه. نکته مهم اینجاست که زمان ورود به دانشگاه برای هر دو نوبت این آزمون فقط مهر ماهه.

نکته مهم در رابطه با دومین کنکور وجود داره اینه که نتیجه آزمون هر چه که باشه، تا دو سال اعتبار داره و می‌تونی تا دو سال با اون نتیجه انتخاب رشته کنی. همینطور می‌تونی در صورتی که از نتیجه آزمونی که به دست آوردی راضی نبودی، دوباره در اردیبهشت آزمون بدی و برای سال بعد با هر کدوم از نتایجی که ایده‌آل‌تر بود، انتخاب رشته کنی.

می‌تونی تغییرات در کنکور 1403 رو توی یه مطلب جدا به طور مفصل بخونی.

آیا باید در هر دو کنکور شرکت کرد؟

قوانین برگزاری کنکور دور مرحله ای

تمام شرایط و ضوابط جدیدی که از طرف سازمان سنجش برای برگزاری کنکور اعلام شد، در هر دو این آزمون‌ها برقراره. یعنی عمومی‌ها حذف هستن و تاثیر معدل 50 درصد قطعیه. کنکور تیرماه، در هفته دوم مطابق با قواعد جدید برگزار میشه و داوطلب‌ها میتونن برای ثبت نام کنکور 1403، به محض اعلام اطلاعیه‌های جدید در سایت سازمان سنجش، اقدام کنن.

توجه کن که بین نتیجه آزمون تیر و اردیبهشت (در صورتی که در هر دو شرکت کنی) اونی رو انتخاب می‌کنن که بهتره و می‌تونی با اون بعد از آزمون تیرماه انتخاب رشته کنی. اگر هم از نتیجه راضی نبودی، می‌تونی برای اردیبهشت و تیرماه سال بعد مجدد اقدام کنی. همچنین لازمه بدونی که اعتبار نتیجه آزمونت تا دوساله. یعنی می‌تونی در صورتی که به هر دلیلی نتونستی انتخاب رشته کنی، با همین نتیجه برای سال بعد اقدام کنی و دیگه نیازی به کنکور مجدد نداشته باشی.

نکته مهم اینجاست، در صورتی که در آزمون اردیبهشت در یک رشته نظری و یک رشته شناور ثبت نام کردی، می‌تونی برای کنکور تیرماه، در یک رشته نظری دیگه ثبت نام کنی. مثلا اگر در اردیبهشت، آزمون ریاضی و هنر رو دادی، می‌تونی برای تیرماه هم کنکور انسانی و زبان شرکت کنی و در نهایت بعد از اعلام نتایج، تصمیم بگیری که در کدوم رشته شرکت کنی.

شرایط ثبت نام کنکور دو مرحله ای

در این آزمون، تنها فارغ‌التحصیلان و دانش‌آموزان پایه دوازدهم که در خرداد همون سال فارغ‌التحصیل شدن، می‌تونن شرکت کنن. در غیر این صورت امکان ثبت نام و شرکت در این آزمون رو نداری. یعنی حتی اگر دانش‌آموز سال یازدهم باشی هم امکان این رو ندرای که به صورت آزمایشی در این کنکور شرکت کنی. 

نکته مهم دیگه اینه که حداقل مدرک لازم برای ثبت نام و شرکت در این کنکور، دیپلمه. دیپلم نظام جدید در رشته‌های فنی یا رشته‌های نظری برابره اما دیپلم فنی نظام قدیم، مطابق با نظام جدید نیست. در نتیجه حداقل مدرک مورد قبول برای شرکت در این کنکور، فوق دیپلم رشته فنی نظام قدیمه که با نظام جدید مطابقه. 

مطلب ثبت نام کنکور سراسری رو مطالعه کن تا اطلاعات کامل‌تری بدست بیاری.

ثبت نام کنکور اردیبهشت:

طبق اطلاعیه سازمان سنجش، زمان ثبت نام برای آزمون اردیبهشت، 5 تا 11 آذرماه  ماهه که می‌تونی در این تاریخ با مراجعه به سایت سازمان سنجش، برای این آزمون ثبت نام کنی. زمان برگزاری آزمون اردیبهشت هم مطابق با جدول زمان‌بندی، صبح روز پنجشنبه 6 اردیبهشت در گروه آزمایشی علوم تجربی، بعدازظهر در گروه آزمایشی زبان‌های خارجی، صبح روز جمعه 7 اردیبهشت، در گروه آزمایشی علوم انسانی و ریاضی و فنی و بعدازظهر در گروه آزمایشی هنر، برگزار میشه.

پورعباس رئیس سازمان سنجش اعلام کرده که با توجه به اینکه قراره نتیجه‌ی هر کنکور، دوسال اعتبار داشته باشه، یک سامانه‌ی جدید طراحی شده تا هر دانش‌آموز، یه پنل اختصاصی برای خودش داشته باشه و بتونه تا آخر عمرش هر وقت میخواد وارد این پنل بشه. برای ورود به این پنل، داشتن یه شماره موبایل اختصاصی لازمه.

‌نکته‌ی بسیار مهم دیگه‌‌ای که داوطلبان باید رعایت کنن، اینه که موقع ثبت نام کنکور، باید معدلشون رو درست وارد کنن. به خصوص معدل کتبی نهاییشون رو. افرادی که دوازدهم هستند و هنوز معدل ندارن، طبیعتا بعد از اینکه امتحان دادن میتونن معدل کتبیشون رو وارد کنن.

قیمت ثبت نام آزمون‌های سراسری برای هر رشته، ۱۳۰ هزار تومانه و حتما پیامک اطلاع رسانی رو هم فعال کنید. با پیامک قیمتش میشه ۱۳۳ هزار تومان. آخرین نکته‌ی حائز اهمیت در صحبت‌های رئیس سنجش این بود که ۹۰ درصد خطاها و مشکلات ثبت نام، به خاطر مراجعه‌ی داوطلب به کافی نت رخ میده. ترجیحا ثبت نام رو خودتون یاد بگیرید و انجام‌ بدید و حتی اگه به کافی نت مراجعه می‌کنید، باید حتما رو فرآیند ثبت نام نظارت داشته باشید. اینکه کار رو بسپرید دست یکی دیگه و هیچ نظارتی هم نکنید، ممکنه شما رو از حضور در دانشگاه محروم کنه.

ثبت نام کنکور تیر:

زمان ثبت نام آزمون تیرماه هم طبق اطلاعیه سازمان سنجش، از 15 تا 21 فروردین سال 1403 هست. زمان برگزاری این آزمون صبح روز چهارشنبه 14 تیرماه در گروه آزمایشی ریاضی و فنی، بعد از ظهر در گروه آزمایشی هنر، صبح روز پنجشنبه 15 تیرماه در گروه آزمایشی تجربی و بعد از ظهر همان روز در گروه آزمایشی زبانه.

تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور اردیبهشت و تیر

سهم سوابق تحصیلی در کنکور 1403 شامل 28 درصد دروس عمومی و 22 درصد دروس تخصصیه که در مجموع 50 درصد تاثیر سوابق تحصیلی رو شامل میشه. این تاثیر معدل در سال 1404 به 60 درصد تاثیر قطعی می‌رسه. 

برای تخمین معدل نهایی کلیک کنید.

نمره‌ای که به عنوان سوابق تحصیلی در کنکور در نظر گرفته میشه، برای دانش‌آموزان سال دوازدهم، نمره خرداد ماهشونه. یعنی اگر حتی در امتحان ترمیمی شهریور ماه هم شرکت کنن، همچنان نمره خرداد ماه برای کنکورشون لحاظ میشه. در نتیجه خیلی مهمه که در امتحانات نهایت دقت رو به خرج بدن. اما برای فارغ‌التحصیلان یا پشت کنکوری‌ها این شرایط متفاوت میشه. یعنی اگر در امتحان ترمیمی شرکت کرده باشن، نمره‌ای که بهتر بوده برای تاثیر در کنکورشون در نظر گرفته میشه. اگر فردی به هر دلیلی سوابق تحصیلی نداشته باشه، باید حتما برای شرکت در کنکور، حداقل سوابق تحصیلی برای دروس عمومی رو دارا باشه.

نکته بعدی این که افرادی که در تیرماه، در کنکور دیگه‌ای متفاوت با دیپلمشون شرکت می‌کنن، تنها شامل 26 درصد سوابق تحصیلی دروس عمومی میشن و سابقه تحصیلی دروس تخصصی براشون در نظر گرفته نمیشه. 

میشه کنکور اردیبهشت و تیر رو متفاوت بدم؟

با توجه به تاثیر ۵۰ درصدی معدل، بهتره اگه کنکور یه رشته‌ای رو میدید، سوابق تحصیلیش رو هم داشته باشید. امکان ثبت نام در دو رشته‌ی متفاوت برای اردیبهشت و تیر فراهمه، اما آیا امکان داشتن دو سری سابقه  تحصیلی متفاوت هم فراهمه؟
در جواب این سوال باید گفت که فقط در صورتی که پشت کنکوری باشید، می‌تونید دو سری سابقه تحصیلی متفاوت داشته باشید. در اصل دوازدهمی‌ها، مجبورن امتحانات رشته‌ی خودشون رو بدن تا بتونن مدرکشون رو بگیرن. اما اگه پشت کنکوری هستید، و مدرک رشته‌ی خودتون رو دارید، می‌تونید یه بار دیگه برای یه رشته‌ی دیگه، سابقه تحصیلی ایجاد کنید و کنکور یه رشته‌ی دیگه رو هم بدید.

اهمیت دروس در کنکور دو مرحله ای

از اونجایی که دروس عمومی از کنکور سراسری حذف شدن، در نتیجه یکسری از دروس در کنکور و یکسری در امتحان نهایی، اهمیت زیادتری پیدا کردن. در نتیجه توجه به این دروس خاص به اندازه سایر دروس از اهمیت بالایی برخورداره. در رشته انسانی، دروس تاریخ و جغرافیا و در رشته تجربی، درس زمین شناسی، در کنکور سراسری اهمیت بالاتری پیدا کردن. پس مطالعه این دروس بسیار مهمه. همچنین دروس سلامت بهداشت و علوم اجتماعی برای امتحان نهایی ضریب بالایی پیدا کرده و مستلزم مطالعه بیشتره. 

رشته‌های زبان انگلیسی، آلمانی، روسی، فرانسه و ایتالیایی، مستقل شدن و باید برای تحصیل در هر کدوم از این رشته‌ها در دانشگاه، کنکور مرتبط به خودش رو شرکت کنی. تنها برای رشته مترجمی زبان چینی و زبان انگلیسیه که می‌تونی از طریق کنکور زبان انگلیسی اقدام کنی.

رشته‌هایی که آزمون عملی دارن، خود آزمون به عنوان یه درس تخصصی براشون محسوب میشه که ضریب 12 داره. در نتیجه نباید از اهمیت این آزمون‌های عملی غافل بشی. 

5/5 - (3 امتیاز)
اشتراک گذاری این مقاله:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + پنج =

اسلایدرهای محبوب
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.

کاربر عزیز لطفا پروکسی یا فی.لت.ر شک.ن خود را روشن کنید و روی لینک زیر بزنید.

اگر در عضویت کانال مشکل دارید به آیدی darsban1@ داخل تلگرام پیام بدید تا شما را عضو کنند.