آزمون‌های آزمایشی

بهترین آزمون آزمایشی

جدیدترین مطالب سایت

بهترین آزمون آزمایشی

سلام‌ دوستای ‌خوبم، امیدوارم ‌در‌بهترین ‌روزهای ‌زندگیتون باشین. خب قراره آزمون‌های آزمایشی رو به لحاظ هزینه، سطح سوالات، بودجه‌ بندی، فاصله بین دو آزمون متوالی، تعداد شرکت‌کننده‌ها و ثبت نام از طریق سایت رو معرفی کنیم و به شما کمک کنیم تا بهترین آزمون آزمایشی رو بشناسید. اول‌ به چندتا سوال رایج شما در این زمینه ‌جواب‌‌‌ میدم.  

چرا باید در آزمون آزمایشی شرکت کنیم؟

اول ‌از‌ همه‌ یه‌ توضیح ‌‌کوتاه‌ درمورد ‌اینکه‌ اصلا ‌چرا باید‌ در آزمون‌های آزمایشی شرکت کنیم؟ وضعیت داوطلبی که آزمون نمیده همیشه تیره و تاره چون تا یک جامعه آماری نباشه که بتونی خودت رو با اون بسنجی، تو همیشه نفر اول هستی، اما در مقایسه با خودت! آزمون‌ها شبیه‌ساز کنکور هستند که کمک زیادی می‌کنند تا از وضعیت خودتون و سطح ‌سوالات، با خبر باشین. آزمون‌های ‌آزمایشی ‌به‌ داوطلب ‌این امکان رو میده که در طول یک سال، بارها خودش رو در شرایط یک آزمون مثل کنکور قرار بده. با شرکت کردن در این آزمون‌ها، این فرصت فراهم می‌شه تا نحوه برخورد با سوالات سخت و ساده رو یاد بگیرید و همچنین به این درک برسید که اگر سوالی پیچیده به نظر میاد، برای رقبا هم همینطور سخت خواهد بود. با شرکت در آزمون‌های آزمایشی، به نظر می‌رسه فرد، دائم در حال کنکور دادنه.

اگر توانایی‌ شرکت ‌در آزمون رو نداشته باشیم دیگه موفق ‌نمیشیم؟

یک سری از بچه‌ها، به هر دلیلی، توانایی شرکت در آزمون‌های آزمایشی رو ندارن ولی اصلا مشکلی نداره، فکر نکنید که دیگه نمی‌تونید موفق بشین. اصلا این طور نیست. شما تو خونه هم میتونین در آزمون شرکت کنید. گاهی اوقات برخی موسسات، یک سری آزمون رایگان به عنوان هدیه روی سایتشون قرار میدن یا بعضی‌ها اعلام می‌کنن ما رضایت داریم که بچه‌ها دفترچه رو دانلود کنند. یک روش دیگه‌ای هم هست که شما روز قبل آزمون، یک سری تست رو گلچین شده انتخاب کنید و بعد سر زمان آزمون، اون‌ها رو طبق زمان بندی اجرا کنید. بهتره که این تست‌ها حل شده و زیاد آسون نباشن. بعدا راحت با نرم افزار محاسبه درصد تست، درصد تست‌هاتون روهم حساب کنید و خودتون رو بسنجید. چیزی که مهمه اینه که ما اشکالات خودمون رو بفهمیم و برای اونا راهکار پیدا کنیم، اون موقعه که پیشرفت اتفاق میفته.

‌‌معرفی آزمون‌های آزمایشی

خب آزمون هارو به ترتیب شروع به بررسی می‌کنیم:

قلمچی

آزمون آزمایشی قلمچی

توی لیست معرفی بهترین آزمون آزمایشی، ابتدا آزمون‌های قلمچی رو که جزو معروف‌ترین آزمون‌های آزمایشیه، بررسی می‌کنیم. 

هزینه آزمون

هزینه و قیمت آزمون‌های قلمچی ثابت و معین نیست و در هر شهر و استانی متفاوته؛ اما در کل میشه گفت نسبت به دیگر آزمون‌ها هزینه بیشتری داره و چیزی حدود یک و نیم الی دو و نیم میلیون (در 1401) به طور سالانه هزینشه. رقمی که ممکنه برای خیلی از خانواده‌ها قابل پرداخت نباشه.

سطح سوالات

از نظر سطح سوالات، ثابت شده که سطح بالاتری از کنکورسراسری داره و خود این موضوع که سطح سوالات خیلی سخت یا خیلی آسون باشن، آزمون رو از شرایط استانداردش خارج می‌کنه. 

بودجه‌بندی

بودجه‌بندی قلمچی این طوریه که تا نیمه اول سال، یعنی بهمن، نیمه دوازدهم رو به همراه دهم، جمع‌بندی می‌کنه و پیشروی‌ معقولی رو طی می‌کنه. 

فاصله بین دو آزمون متوالی 

بین دو آزمون متوالی قلمچی، دو هفته فاصله‌ست که خود این مورد و داشتن ایستگاه جبرانی، یکی دیگه از مزایای این آزمونه. چراکه بعضی از داوطلبان ممکنه نتونن خودشون رو به برنامه آزمون برسونن و دچار استرس ناشی از این موضوع بشن.

جامعه آماری

 مهم‌ترین مورد در انتخاب آزمون آزمایشی، تعداد شرکت‌کننده‌ها و جامعه آماری اونه. قلمچی از قدیمی‌ترین موسسات برگزارکننده آزمون‌های آزمایشی به شمار میره که جامعه آماری بالایی داره و تعداد شرکت‌کننده‌های اون، به طور تقریبی یکصد هزار نفره. از دلایل این جامعه آماری بالا، سابقه‌ی زیاد این موسسه و عمل بورسیه کردن دانش آموزان مستعد و محرومه که قلمچی انجام میده. دلیل دیگه‌ای که برای این مقبولیت وجود داره اینه که قلمچی، حدودا ۵ الی ۷ ساعت بعد آزمون، چند کارنامه و پاسخنامه تشریحی به نسبت کاملی رو در پنل کاربری هرشخص قرار می‌ده و این امکان رو برای داوطلبان فراهم می‌کنه تا سوالاتی که اشتباه جواب دادن رو تحلیل کنن. 

نحوه ثبت نام

 اگر قصد ثبت نام در آزمون‌های قلمچی رو دارید، می‌تونید به سایت www.kanoon.ir  برید و بعد از پر کردن فرم، به پشتیبان وصل بشین و ثبت نام خودتون رو تکمیل کنید.

سنجش

آزمون آزمایشی سنجش

یکی از اشتباهاتی که بچه‌ها می‌کنن این تصوره که مولف آزمون‌های آزمایشی سنجش، همون تعاونی‌ سنجش کنکوره؛ در صورتی که این طور نیست. 

هزینه آزمون

آزمون سنجش به لحاظ هزینه، قیمت کمتری از دیگر آزمون‌ها داره و حتی شرکت در چهار آزمون جامع آخر اون، به شدت به صرفه و توصیه‌شده‌ست.

سطح سوالات

از نظر سطح سوالات، آزمون سنجش به دو گروه تقسیم میشه: آزمون‌های جامع و آزمون‌های غیر جامع (طی سال).

در آزمون‌هایی که سنجش طی سال برگزار می‌کنه، سوالات سطح متوسطی داره، اما به طور کلی بعد از عید و در آزمون‌های جامع، از آزمون سنجش استقبال بیشتری میشه و سطح سوالات اون در این آزمون‌ها، رو به بالا و استاندارد می‌شه.

بودجه‌بندی

بودجه‌بندی سنجش، کاملا نامنظم و غیر اصولیه و یکی از ضعف‌های آزمون سنجش محسوب میشه. توی این آزمون، تا نیمه اول بهمن، نیمه دوازدهم همراه با دهم بسته میشه.

فاصله بین دو آزمون متوالی 

فاصله بین دو آزمون متوالی سنجش، به طور ماهانه‌ست. 

جامعه آماری

آزمون‌های طول سال سنجش، از نظر جامعه آماری و تعداد شرکت‌کننده‌ها، وضعیت خوبی ندارن اما چهار آزمون آزمایشی جامع سنجش، تقریبا کامل‌ترین جامعه آماری رو داره. توصیه ما به شما اینه که حتی اگر در طی سال، آزمون آزمایشی دیگه‌ای رو انتخاب کردین، آزمون‌های جامع بعد از عید سنجش رو از دست ندین، چراکه این آزمون، تو جمع‌بندی برای کنکور هم حرف اول رو می‌زنه. 

نحوه ثبت نام

برای ثبت نام می‌تونین به آدرس sanjeshserv.ir برید و از زمان آزمون‌ها مطلع بشین.

گاج

آزمون گاج

هزینه آزمون

آزمون ‌گاج هم میشه گفت هزینه نسبتا کمی داره و کسانی که با هزینه آزمون‌های دیگه مشکل دارن، این بهترین گزینه براشون محسوب میشه.

سطح سوالات

سطح سوالات گاج، پیشرفت خوبی داشته و استاندارده. این آزمون کمی راحت‌تر از قلمچیه.

بودجه‌بندی

از لحاظ بودجه بندی، آزمون آزمایشی گاج، دهم رو به همراه نیمه دوازدهم تا بهمن جمع‌بندی می‌کنه‌.

فاصله بین دو آزمون متوالی 

 فاصله بین دو آزمون متوالی به صورت دو هفته یک باره و داوطلب میتونه به خوبی خودش رو برای آزمون آماده کنه.

جامعه آماری

جامعه آماری این موسسه، در سطح متوسط رو به پایین قرار می‌گیره، گرچه پاسخنامه نسبتا کاملی برای همه سطح‌ها داره. یکی ازنکات ویژه آزمون‌های گاج، خدمات پس از آزمون و کیفیت بالای کارنامه‌ست.

نحوه ثبت نام

برای ثبت نام آزمون آزمایشی گاج می‌تونید به آدرس azmoon.Gaj.ir  سر بزنید و از شرایط اون مطلع بشید. 

گزینه 2

آزمون آزمایشی گزینه دو

هزینه آزمون

هزینه‌ی این موسسه (در 1401) حدودا بین یک و نیم الی دو تومن سالانه هست و نسبت به آزمون‌های دیگه، حد وسط قرار داره.

سطح سوالات

آزمون‌های آزمایشی گزینه دو، استانداردترین سوالات رو دارن. این موسسه به واسطه سال‌ها فعالیت کنکوری، تونسته به سبک و روش سوالات کنکور نزدیک بشه.

بودجه‌بندی

آزمون‌های گزینه دو از لحاظ بودجه‌بندی پیش‌روی‌ آهسته‌ای داره و مخصوص داوطلبان سطح پایینه. این یکی از نقاط ضعف این موسسه‌ست. اگرچه داوطلب زمان کافی براي رسيدن به بودجه‌بندی داره، اما به دلیل ناهماهنگی و حجم زیاد در هر آزمون، این قضیه موجب ضعف اون شده. از نقاط قوت گزینه دو هم باید از انتشار چند نوع کارنامه برای هر داوطلب و پاسخنامه بسیار جامعش نام برد.

فاصله بین دو آزمون متوالی 

این آزمون هر سه هفته یکبار، برگزار میشه.

جامعه آماری

گزینه دو، جامعه آماری و تعداد شرکت‌کننده‌های متوسط رو به پایینی داره و در رتبه سوم نسبت به قلمچی و گاج قرار می‌گیره. یکی از نکات ویژه‌ی اون هم خدمات پس از آزمون و سایت فوق‌العادشه.

نحوه ثبت نام

برای شرکت در آزمون‌های آزمایشی، باید به صورت اینترنتی در سایت www.gozine2.ir یا به صورت حضوری در نمایندگی گزینه دو در شهر خودتون، ثبت نام کنید.

آزمون‌های آزمایشی ماز

موسسه ماز، از جدیدترین موسسات، در انتخاب آزمون آزمایشی هست و آزمون‌های اون فقط به صورت آنلاین برگزار میشه. همچنین آزمون‌های آنلاین کشوری زیست و سایر درس‌های تخصصی رو هم به صورت آنلاین برگزار می‌کنه. شرکت در این آزمون‌ها به صورت ثبت نام تک درس یا تمام دروس امکان پذیره.

هزینه آزمون

هزینه ثبت نام این آزمون نسبت به بقیه کمتره، با این وجود، دائما هم تخفیف قرار میدن.

سطح سوالات

تنوع تست‌های این آزمون بالاست و بیشترین شباهت رو در درس زیست به کنکور داره. پاسخنامه‌ی اون هم به نسبت برای اکثر دانش‌آموزان قابل درکه.

بودجه‌بندی

 بودجه بندی ماز، قابل قبول و کمی منطبق با قلمچیه.

فاصله بین دو آزمون متوالی 

دو آزمون متوالی ماز به صورت دو هفته یکبار برگزار می‌شه .

جامعه آماری

جامعه آماری این موسسه در آزمون‌های جامع، بسیار پایینه. علاوه بر این از نقاط ضعف دیگر ماز، میشه به کیفیت پایین کارنامه‌ها، رقابت محدود، سابقه کم در برگزاری آزمون و وجود سوالات اشتباه در درس‌های محاسباتی اشاره کرد‌. 

نحوه ثبت نام

برای ثبت نام هم می‌تونین در آدرس biomaze.ir اطلاعات به دست بیارین. 

 

آزمون کوییز 24

اما یکی دیگه از لیست بهترین آزمون آزمایشی که بهتون معرفی کنیم، آزمون کوییز 24 هست که شاید کمتر اسمش به گوشتون خورده باشه.

هزینه آزمون

هزینه زیادی برای ثبت نام نیاز نیست اما به طور کلی این موسسه به خاطر سوالات تشریحی، خدمات کلاس مجازی و وبینار دو طرفه‌ش، بیشتر برای متوسطه اول توصیه میشه.

سطح سوالات

سطح سوالات اون آنچنان سطح بالا نیستن اما از بانک سوالات بسیار خوبی برخورداره. کوییز24 جامعه آماری بسیار پایینی داره. همچنین بانک سوالات تستی تشریحی و درسنامه‌های آموزشی رو برای دبیران، مشاوران و دانش‌آموزان، فراهم کرده. 

نحوه ثبت نام

به سایت quiz24.ir مراجعه کنید.

آزمون آزمایشی منتا

تابحال درباره‌ی آزمون ساز منتا چیزی شنیدین؟ با این موسسه آشنایی دارین؟ 

منتا یکی از موسساتیه که برای ارزیابی دانش‌آموزها آزمون‌های آنلاین برگزار می‌کنه. منتا از نرم‌افزار یا سامانه‌ای برای ایجاد و مدیریت آزمون‌هاش استفاده می‌کنه که «آزمون‌ساز منتا» نام داره. این آزمون‌ساز هم برای استفاده‌ی خود دانش‌آموز و هم برای معلمان و آموزشگاه‌ها طراحی شده و بهشون کمک می‌کنه تا سوالات آزمون رو طراحی کنن، نتایجش رو تجزیه و تحلیل کنن و تقلب هم نتونن انجام بدن.

هزینه آزمون

این وبسایت یک سامانه‌ی آنلاینه که با استفاده از اون آزمون مورد نیاز خودتون رو براساس سطح و سختی سوالات و مبحث مورد نظرتون سفارش میدید. هزینه‌ی این آزمون بخاطر آماده بودن سوالاتش مناسب محسوب میشه. 

سطح سوالات

سوالات این آزمون ساز توی سه سطح پایه، متوسط و پیشرفته تقسیم بندی شده و برای هر دانش آموز آزمون مخصوص خودش رو ارائه میده. 

نحوه ثبت نام

به سایت monta.ir مراجعه کنید.

آزمون ساز پلکان

آزمون ساز پلکان هم مثل منتا، یک نرم‌افزار و سامانه‌ی آنلاینه که به مدیران آموزشگاه‌ها و مدارس، معلم‌ها و حتی خود دانش‌آموزها این امکان رو میده تا سوالات آزمونشون رو طراحی کنن و آزمون‌ها رو مدیریت کنن. 

هزینه آزمون

ثبت نام توی وبسایت این موسسه رایگانه و بعد می‌تونید پکیج‌های مختلفشون که شامل تمرین‌های مختلف، آزمون‌ساز، برنامه‌ی درسی و چیزهای دیگه‌ست رو با قیمت مناسب خریداری کنید. 

سطح سوالات

این موسسه هم از سطح پایه تا پیشرفته برای دانش‌آموزهای مختلف سوال طراحی کرده و محدود به سطح خاصی نیست. 

نحوه ثبت نام

به سایت peleyad.com مراجعه کنید.

درصد مهم‌تره یا تراز آزمون؟

خیلی از بچه‌ها درگیر تراز آزمون میشن و درصد رو فراموش می‌کنن، اما چیزی که مهمه، درصده‌ نه تراز.

تراز، سختی و آسونی‌ سوالات رو مشخص می‌کنه. ممکنه بعضی از بچه‌ها، توی اون آزمون خوب خونده باشن و تراز بالایی بگیرن اما شما نه! چون عملکرد سایر بچه‌ها، روی تراز شما تاثیر می‌ذاره و عملکرد شما رو به صورت خالص نشون نمیده. اما درصد، دقیقا عملکرد شما‌‌ رو نشون میده. ضمنا تراز شما ممکنه با کنکورتون فرق داشته باشه چون جامعه آماری و سختی سوالات، با هم فرق دارن؛ اما درصد شما  چه توی کنکور باشین، چه آزمون آزمایشی، همونه و فرقی نداره. پس بیاین روی درصد دروس کار کنین نه تراز.

آیا تراز آزمون با تراز کنکور برابر خواهد بود؟

بعضی از بچه‌ها میگن خب من الان ترازم‌ بد شد تو کنکور هم همینطور میشه؟ پس دیگه نمیخونم اصلا…

اتفاقا ما وقتی آزمون رو بد میدیم، باید خوشحال باشیم چون از اون آزمون باید چیزهای جدیدی یاد بگیریم که قبلا بلد نبودیم.

‌‌موفقیت در آزمون‌های آزمایشی

هر آزمون باید به دو جهت بررسی شود:  از نظر علمی و مهارت آزمون دادن.

از جهت علمی باید بررسی بشه که کجاها رو‌ درست زدید و کجاها‌ غلط تا یاد بگیرید برای آزمون بعد دیگه اون اشتباهات رو تکرار نکنید. مثلا قرابت رو به کل خراب کردید، پس بیاید هر شب چند بیت رو بررسی کنید.

از جهت مهارت آزمون دادن هم بررسی بشه که دلیل بد آزمون دادنتون چی بوده و چطور باید جبران کنید. از نظر مشکلاتی مثل استرس، کمبود زمان، عجله کردن و … .

این میشه هدف گذاری! یک هدف انتخاب کن و خودت رو به اون هدف برسون. شروع کن به تلاش کردن، قوی کردن خودت در اون درس و دیگه اشتباهاتت رو تکرار نکن.  اگر شک داری روی هر سوالی جواب نده، اگر بین دو گزینه شک داری، بیین آیا شکت بیشتر روی کدوم گزینه‌ست؟ میتونی از بین ببری یا نه؟

پس اگر الان ترازت‌ پایینه، قرار نیست تو کنکور هم تکرار بشه، نه تراز بالا نه تراز پایین. هیچکدوم در کنکور ادامه پیدا نمیکنه، مگر با عملکرد ضعیف خودت. کسی که تا کنکور قوی پیش بره، ترازش هم همینطور قوی می‌مونه اما کسی که ول می‌کنه، قطعا پیشرفتی هم نمی‌کنه. 

حالا تراز چه کسانی در کنکور تغییر نمی‌کنه؟

هر آزمون باید به دو جهت بررسی شود:  از نظر علمی و مهارت آزمون دادن.

از جهت علمی باید بررسی بشه که کجاها رو‌ درست زدید و کجاها‌ غلط تا یاد بگیرید برای آزمون بعد دیگه اون اشتباهات رو تکرار نکنید. مثلا قرابت رو به کل خراب کردید، پس بیاید هر شب چند بیت رو بررسی کنید.

از جهت مهارت آزمون دادن هم بررسی بشه که دلیل بد آزمون دادنتون چی بوده و چطور باید جبران کنید. از نظر مشکلاتی مثل استرس، کمبود زمان، عجله کردن و … .

این میشه هدف گذاری! یک هدف انتخاب کن و خودت رو به اون هدف برسون. شروع کن به تلاش کردن، قوی کردن خودت در اون درس و دیگه اشتباهاتت رو تکرار نکن.  اگر شک داری روی هر سوالی جواب نده، اگر بین دو گزینه شک داری، بیین آیا شکت بیشتر روی کدوم گزینه‌ست؟ میتونی از بین ببری یا نه؟

پس اگر الان ترازت‌ پایینه، قرار نیست تو کنکور هم تکرار بشه، نه تراز بالا نه تراز پایین. هیچکدوم در کنکور ادامه پیدا نمیکنه، مگر با عملکرد ضعیف خودت. کسی که تا کنکور قوی پیش بره، ترازش هم همینطور قوی می‌مونه اما کسی که ول می‌کنه، قطعا پیشرفتی هم نمی‌کنه. 

کدام آزمون آزمایشی شرکت کنم؟

مطلب پیشنهادی: برنامه جمع بندی کنکور

4.8/5 - (5 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه + 5 =

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.