مرور و جمع بندی

توصیه‌های هفته آخر کنکور

جدیدترین مطالب سایت

کانال تلگرام ما

توصیه‌های هفته آخر کنکور

سلام بچه‌ها چطورین؟ هفته‌ی آخر کنکور رو چطور می‌گذرونید؟ احتمالا الان همتون دنبال توصیه‌های هفته آخر کنکور می‌گردید.                        

میدونیم که نزدیک کنکوره و استرستون به اوج خودش رسیده. احتمالا الان حس می‌کنید این هفته آخر، زمان واستون کند می‌گذره یا حتی نمی‌گذره. شاید هرروز با دیدن روزشمار، استرس بیشتری هم بگیرید. توی این شرایط آدم نه میدونه چطور باید مطالعه کنه و نه دقیقاً چطور باید زمانش رو بگذرونه.

اما نگران نباشید. این هفته هم زود تموم میشه و هفته‌ی بعد یکی از آزادترین آدم‌های جهانید. اما ما اینجاییم تا کمکتون کنیم این هفته رو راحت‌تر بگذرونید. توی این مطلب، توصیه‌های هفته‌ آخر کنکور رو بخونید.

جمع بندی هفته آخر کنکور

درس خواندن در هفته آخر کنکور

هفته پایانی کنکور، درس خوندن رو قطع نکنید. هنوز خیلی فرصت برای مرور مباحث مونده. مثلا مرور فرمول‌ها یا مرور اشتباهاتتون. یا نکات خیلی ریزی که باعث میشه اشتباه کنید و درصد از دست بدید.

جای مرور این مباحث همین هفته قبل از کنکوره. پس تا جایی که می‌تونید برنامه‌ی مطالعه‌تون رو ادامه بدید.

اما به‌جز مطالعه، هفته آخر کنکور رو چطور بگذرونیم؟

اینجا توی توصیه‌های هفته آخر کنکور، یه سری پیشنهاد داریم براتون تا هفته‌ی راحت‌تری رو بگذرونید:

دو هفته آخر کنکور چه کنیم؟

ورزش کنید:

روزی ۲۰ دقیقه اول صبح واسه ورزش و به کار گرفتن عضلاتتون وقت بگذرونید. چون با تولید آندروفین تو بدنتون انگیزه و انرژی‌تون بالا میره و علاوه بر این وقتتون هم می‌گذره.

ورزش بهترین سرگرمی‌ایه که می‌تونید در هفته‌ آخر کنکور تجربه کنید. فقط یهو ورزش سنگین نکنید تا بدن درد نگیرید. ورزش سبک و هوازی بهترین کار برای این روزاست.

سراغ مطالب جدید نرید:

خوندن مطالب جدید به جز افزایش نگرانی و فراموش کردن مطالب قبلی، هیچ فایده‌ای نداره. واسه اینکه گیج نشید و مطالب قبلی هم تو ذهنتون تثبیت بشه، سعی کنید مطلب جدید نخونید. در عوض وقت بیشتری بذارید تا مطالبی که قبلا خوندید رو مرور کنید و تو ذهنتون تثبیت کنید .

خواب کافی داشته باشید:

تلاش کنید برنامه‌ی خواب‌تون رو تنظیم کنید. بهتره قبل از کنکورتون حداقل ۷ ساعت خواب مفید داشته باشید.

یادتون باشه که بهترین وضعیت ذهن، بعد از ۷ ساعت استراحت و خواب مفیده. در ضمن به دلیل حجم بالای مطالعه در طول سال تحصیلی، ممکنه خسته به نظر برسید. تو این هفته می‌تونید ساعت خوابتون رو بیشتر کنید تا سرحال سر جلسه کنکور حاضر بشید.

اینم درنظر داشته باشید که خواب بیشتر از 8 ساعت، ممکنه شما رو کسل و بی‌حوصله کنه و از طرفی بیش از حد خوابیدن ممکنه باعث شه شب قبل از کنکور، خوابتون نبره و روز کنکور با مشکل مواجه بشید. پس خواب بین 6 تا 8 ساعت پیشنهاد میشه، و بیشتر یا کمتر از اون آسیب زننده هست.

تغذیه خوبی داشته باشید:

سعی کنید از غذاها و خوراکی‌های دیرهضم استفاده نکنید. دور غذاهای پر چرب و روغنی رو خط بکشید. بجاش، میزان استفاده از پروتئین رو توی رژیم غذاییتون افزایش بدید.

 ذهنتون برای اینکه فعال باشه و خوب کار کنه به مواد قندی و مرکبات مثل کشمش، بادوم، گردو و …  هم نیاز داره. فقط نباید زیاده روی بشه چون این خوراکی‌ها خودشون چربن و ممکنه سیستم بدنیتون رو تغییر بدن. پس فقط به اندازه نیاز ذهنتون ازشون استفاده کنید.

 

توصیه‌های نزدیک کنکور

حالا که از توصیه‌های هفته قبل از کنکور گذشتیم، وقتشه به شب کنکور بپردازیم. بچه‌ها این روز مشخصا براتون سخت‌تر می‌گذره. اما نکاتی که بالا تر بهتون گفتیم رو فراموش نکنید و حتی یک روز مونده به کنکور هم اونا رو استفاده کنید.

روز قبل از کنکور حتماً یکبار تا حوزه‌ امتحانیتون برید‌‌. تا ضمن یاد‌‌‌گرفتن مسیر و مطمئن شدن از زمان رسید‌‌ن به حوزه‌ امتحان، از استرستون هم کم کنید‌.

برنامه ریزی برای روزهای آخر کنکور:

اما راجع به مطالعه در روز آخر، پیشنهاد میشه واسه آمادگی ذهنتون و آرامش خودتون سراغ کتاب نرید. اون روز رو کاملا استراحت کنید و خودتون رو با فعالیت‌های ورزشی یا هنری یا هرچیز دیگه‌ای سرگرم نگه دارید. چون شما سر جلسه کنکور، هم آرامش خاطر و هم آرامش و آمادگی بدنی نیاز دارید.

 پس خیلی خودتون رو با درس خوندن خسته نکنید. نهایتا فقط دو سه ساعت اولیه‌ی روز رو مطالعه کنید. اما باقی روز کتاب‌ها رو کنار بذارید. چون با درس خوندن دائما فکر می‌کنید که مطالبی رو جا انداختید. یا همه چیز رو یادتون رفته. همه‌ی این افکار باعث میشن که استرس بیشتری تجربه کنید.

مطلب پیشنهادی: بهترین مداد کنکور

توصیه‌های روز قبل از کنکور

تغذیه روزهای پایانی کنکور

موضوع مهم در توصیه‌های هفته آخر کنکور، تغذیه‌ی هفته‌ی آخر و خصوصا شب کنکوره. توی این شب، خواب و تغذیه خیلی مهمه. همونطور که بهتون گفتیم، اصلا سراغ غذاهای چرب و دیرهضم یا حتی غذاهایی که ممکنه براتون انواع حساسیت‌ها رو به وجود بیاره، نرید.

شامتون رو دو ساعت قبل از خواب بخورید. اینجوری خواب آروم‌تری رو تجربه می‌کنید. ضمناً بهتره اون شب یه غذای سبک انتخاب کنید. برای رفع استرس و حفظ آرامشتون هم بهتون دمنوش‌های آرامش‌بخش رو توصیه می‌کنیم. دمنوش‌هایی مثل چای زعفران،‌ بابونه، به‌لیمو و دارچین، دمنوش‌های آسون و دلپذیری هستن که می‌تونید برای خودتون درست کنید. طرز تهیه‌ی این دمنوش‌ها و دمنوش‌های دیگه رو از مقاله‌ی دمنوش‌های آرامبخش گیاهی بخونید.

توی مقاله‌ی تغذیه قبل از کنکور، نکته‌های مهمی براتون نوشتیم.

شب کنکور

لوازمی که قراره با خودتون به جلسه ببرید رو حتما شب قبل از کنکور آماده کنید. توی مقاله‌ی وسایل مورد نیاز جلسه کنکور، هرچی لازمه با خودتون ببرید رو براتون لیست کردیم. این لیست رو از الان نگهدارید و شب کنکور همه‌ی وسایل رو آماده بذارید.

توی مقاله‌ی قوانین جلسه کنکور هم لوازمی که نمی‌تونید با خودتون به جلسه ببرید رو نوشتیم. غیر از اون می‌تونید با فضای کنکور هم توی اون مقاله آشنا بشید و سوالاتتون رو برطرف کنید.

نکته مهم بعدی، خواب شب کنکوره. سعی کنید استرستون رو مهار کنید و خواب آروم و مفیدی داشته باشید. اما اصلا از قرص‌های خواب‌آور استفاده نکنید. چون این قرص‌ها حالت خواب آلودگی و گیجیشون تا چند روز باقی می‌مونه. بجاش می‌تونید از دمنوش‌های آرام بخش گیاهی استفاده کنید.

حتما چند تا ساعت رو زنگ بذارید و از افراد خانواده خواهش کنید صبح بیدارتون کنند. سعی کنید نهایتا ده شب بخوابید. اما بی‌خوابی توی اون شب پر از آدرنالین اتفاق عجیبی نیست. اگر برای خوابیدن به مشکل خوردید، استرس نگیرید. هرچقدر بدنتون رو در آرامش بیشتری نگهدارید، روز کنکور شادابی بیشتری خواهید داشت.

 

توصیه‌های شب کنکور

توصیه‌های روز کنکور

صبح کنکور باتوجه به مسیر و مدت زمان آماده شدنتون، بین ساعت ۵ تا حداکثر ۶ صبح بیدار بشید. یادتون باشه که اصلا از صبحانه‌تون غافل نشید. صبحانه رو کامل بخورید که انرژی ۴ ساعت جلسه کنکور رو داشته باشید. زمان حرکت‌تون به سمت جلسه کنکور رو با ترافیک و حوادث دیگه درنظر بگیرید و حتما زودتر از خونه خارج بشید.

دیر رسیدن سر جلسه استرس شما رو زیاد می‌کنه. لوازم مورد نیاز رو که از شب قبل آماده کردید، یک‌بار دیگه چک کنید. در ضمن ساعت مچی فراموش نشه.

امیدوارم توصیه‌های هفته قبل از کنکور به کارتون اومده باشه. یادتون نره که مهم‌ترین موضوع آرامش شماست. کمترین نگرانی‌ای به دلتون راه ندید و مطمئن باشید که بهترین نتیجه از آن شماست.

موفق باشید 🙂 

سوالات متداول:

در هفته پایانی کنکور، درس خوندن رو قطع نکنید اما به هیچ عنوان مطالعه جدید نداشته باشید. درواقع سعی کنید مطالبی که تا الان خوندید رو مرور کنید و آزمون شبیه‌ساز از خودتون بگیرید. 

به جز حالتی که دکتر برای شما تجویز قرص آرامبخش کرده باشه، مطلقا از قرص‌های آرامبخش برای رفع استرستون استفاده نکنید. خواب کافی، تغذیه مناسب و دمنوش‌های آرامبخش گیاهی، مختلفی وجود داره که می‌تونه تا حد خوبی استرستون رو کاهش بده. این دمنوش‌ها رو بالاتر معرفی کردیم. 

4.6/5 - (10 امتیاز)
اشتراک گذاری این مقاله:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 3 =

اسلایدرهای محبوب
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.

کاربر عزیز لطفا پروکسی یا فی.لت.ر شک.ن خود را روشن کنید و روی لینک زیر بزنید.

اگر در عضویت کانال مشکل دارید به آیدی darsban1@ داخل تلگرام پیام بدید تا شما را عضو کنند.