تجربی

بودجه بندی کنکور تجربی

جدیدترین مطالب سایت

کانال تلگرام ما

بودجه بندی کنکور تجربی

سلام کنکوری عزیز! به مقاله بودجه بندی کنکور تجربی خوش اومدی. توی این مقاله قراره درمورد دروسی که در کنکور تجربی وجود داره و همینطور تعداد سوالات هر بخش در کنکور صحبت کنیم. این مقاله بودجه بندی تمام دروس تخصصی رو پوشش میده و براساس کنکور دی 1402 نوشته شده. پس تا انتها همراهمون باش چون قراره به خوبی برای کنکور آماده بشی. در ضمن می‌تونی بودجه بندی کنکور برای باقی رشته‌ها رو هم توی مطلب دیگه بخونی.

بودجه بندی کنکور تجربی 1403

برای بررسی بودجه بندی کنکور، بهتره اول با منابع کنکور آشنا بشیم. یعنی اول باید بدونیم کنکور تجربی از چه کتاب‌هاییه و بعد بریم سراغ اینکه از هر مبحث چندتا سوال میاد. بودجه بندی دروس تخصصی رو به سه شکل مختلف برات توضیح میدیم تا کاملا با نحوه بودجه بندی دروس تخصصی تجربی آشنا بشی.

اول: بودجه بندی از نظر کتاب سال تحصیل.

دوم: بودجه بندی از نظر مباحث کلی.

سوم: بودجه بندی جزئی.

بودجه بندی کنکور تجربی

بودجه بندی دروس تخصصی رشته تجربی

مهم‌ترین نکته‌ای که باید در نظر بگیری اینه که رفتار سازمان سنجش در سال‌های اخیر نشون داده که بودجه‌بندی رابطه‌ی بسیار نزدیکی با تعداد کتاب‌های مورد نظر داره. مثلا در درس زیست شناسی 50 تا سوال داریم و سازمان سنجش هم گفته از کتاب‌های زیست سه سال آخر سوال طرح میکنه. قراره سه کتاب زیست در کنکور مورد پرسش قرار بگیره و 50 سوال زیست هم داریم. 50 تقسیم بر سه تقریبا میشه 16. یعنی سازمان سنجش 16 سوال از هر سه پایه در آزمونش طرح کرده. البته سوالات ترکیبی زیادی هم داریم که این باعث میشه اهمیت سال آخر یه مقداری بیشتر بشه.

دفترچه‌ی اختصاصی کنکور 1403 تجربی شامل 5 درس کلی زمین، ریاضی، فیزیک، زیست و شیمی میشه. که در هر کدوم از این دروس، سوالات کتاب‌های مربوطه قرار می‌گیره. مثلا زیست هر سه پایه، در سوالات بخش زیست قرار می‌گیره و الی آخر.

سازمان سنجش و مراجع رسمی کنکور، هیچگاه بودجه بندی ریز مطالب رو اعلام نمیکنه و فقط منابع اصلی کنکور رو معرفی میکنه. پس بهترین راه حل، بررسی دقیق بودجه بندی کنکور 1402 بوده. ما تونستیم با کمک زبده‌ترین مشاوران کنکور و رتبه‌های برتر، این پیش‌بینی رو انجام بدیم و میتونیم بهتون این اطمینان رو بدیم که این تخمین‌ها، با ضریب 90 درصد صحیح هستن. در ادامه بودجه‌بندی دقیق تمامی دروس تخصصی کنکور تجربی رو قرار میدیم. پس تا انتها همراهمون باش.

درس زیست کنکور تجربی

این روزها خیلی از دانش‌آموزها به دلیل نقاط ضعف خودشون یا اطلاعات غلطی که دریافت کردن، فکر می‌کنن اهمیت یکی از کتاب‌های زیست شناسی (مثلا کتاب دوازدهم) خیلی بیشتر از بقیه پایه‌هاست. با یک نگاه ساده به بودجه‌بندی کنکور سال قبل میشه فهمید که طراحان کنکور نگاه تقریبا مساوی به هر سه تا کتاب دارند و تفاوت معناداری بین تعداد سوال‌های این سه پایه احساس نمیشه. بنابراین برای این که بتونی از پس سوال‌های زیست بر بیای و توی کنکور موفق بشی، لازمه که برای مطالعه هر سه کتاب زیست شناسی وقت کافی بذاری.

تعداد سوالات زیست در کنکور 50تاست که شامل کتاب‌های زیست پایه دهم، یازدهم و دوازدهمه. از این بین، به طور میانگین، از کتاب زیست دهم تعداد 16 سوال، زیست یازدهم 17 سوال و از کتاب درسی زیست دوازدهم هم 17 سوال در کنکور طرح میشه. در ادامه، جدولی از انواع مختلف پرسش‌های تستی در درس زیست ترسیم می‌کنیم.

 

نوع سوال تعداد سوال
سوالات شمارشی 5
جای خالی 11
درست – نادرست 25
مقایسه‌ای (همانند/برخلاف) 3
سوالات شکل‌دار 1
مسائل غیر محاسباتی 3
سایر تیپ‌ها 2
مجموع 50

 

 

 

 

بودجه بندی درس ریاضی

درس ریاضی در کنکور تجربی، مقدار 30 سوال رو به خودش اختصاص میده. این سوالات از کتاب‌های درسی ریاضی پایه‌های دهم، یازدهم و دوازدهم تجربی طرح میشه. هر یک از این کتاب‌ها، تعدادی سوال رو شامل میشن که به طور میانگین از ریاضی دهم، 4 سوال، ریاضی یازدهم 12 سوال و ریاضی دوازدهم 14 سوال در کنکور طرح میشه. تقسیم بندی سوالات بر اساس مباحث در ادامه و در طی یک جدول بررسی میشه.

 

مبحث تعداد سوال مبحث تعداد سوال
مثلثات 4 حد و پیوستگی 4
هندسه تحلیلی و جبر 2 حد بی‌نهایت/حد در بی‌نهایت 3
معادله‌ها و نامعادله‌ها 3 آمار و احتمال 3
شمارش، بدون شمردن 1 تابع 2
هندسه یازدهم 3 مشتق 4
هندسه دوازدهم 1 کاربرد مشتق 3
توابع نمایی و لگاریتم 1 مجموعه، الگو، دنباله 1

 

بودجه بندی درس فیزیک

سوالات بخش فیزیک در کنکور تجربی شامل 30 تسته. منبع طراحی سوالات هم کتاب های درسی فیزیک دهم، یازدهم و دوازدهمه. در نتیجه به طور میانگین تعداد تقریبی سوالات هر کتاب به ترتیب در پایه دهم 8 سوال، پایه یازدهم 9 سوال و پایه دوازدهم، 13 سواله. در ادامه بودجه‌بندی مبحثی این سه کتاب و مقدار سوالات هر مبحث در کنکور رو بررسی می‌کنیم.

 
مبحث تعداد سوال مبحث تعداد سوال
الکتریسیته ساکن 3 مغناطیس و القای الکترو مغناطیسی 3
جریان الکتریکی و مدارهای جریان مستقیم 3 حرکت در خط راست 3
ویژگی‌های فیزیک مواد 2 کار، انرژی و توان 2
دما و گرما 3 دینامیک 3
فیزیک و اندازه‌گیری 1 آشنایی با فیزیک اتمی و هسته‌ای 3
نوسان و امواج 4    

 

درس شیمی کنکور تجربی

درس شیمی در کنکور تجربی، در قالب 35 سوال طراحی میشه. این تعداد سوالات از کتاب‌های درسی شیمی دهم، یازدهم و دوازدهمه. از هر کتاب به ترتیب در پایه دهم 7 سوال، پایه یازدهم 14 سوال و پایه دوازدهم 14 سوال طراحی میشه. این سوالات در انواع مختلفی از این کتاب‌ها طرح میشه که این موارد به شرح زیره.

 

نوع سوال تعداد سوال
مسائل محاسباتی 18
تست‌های درست/نادرست غیرشمارشی 8
تستهای درست/نادرست شمارشی 5
سوالات تستی و جای خالی 5
سایر سوالات 2
مجموع 35

همچنین تعداد سوالات هر فصل از کتاب شیمی هر پایه به این صورته:

 

پایه فصل تعداد سوال
دهم اول 3
دوم 1
سوم 3
یازدهم اول 4
دوم 5
سوم 5
دوازدهم اول 3
دوم 4
سوم 5
چهارم 2

 

بودجه بندی درس زمین شناسی کنکور تجربی

این درس در کنکور با تعداد 25 سوال، کم‌ترین میزان سوالات رو در بین سایر دروس داره. در نظام آموزشی جدید و برای کنکور 1402، فقط کتاب زمین شناسی سال یازدهم در نظر گرفته شده و کل سوالات از این کتابه. در ادامه قالب طراحی سوالات رو در طی یک جدول قرار میدیم.

 

نوع سوال تعداد سوال
حفظی 15
مسائل 3
شکل‌دار 3
مفهومی و ترکیبی 4
مجموع 25

 

همچنین تنوع سوالات در قالب مباحث متنوع هم قابل دسته‌بندیه که در جدول زیر شرح میدیم.

 

مبحث تعداد سوال مبحث تعداد سوال
منظومه شمسی 1 تخلخل و نفوذپذیری 1
حرکات زمین 2 فرسایش 1
تکوین زمین و سن آن 2 زمین لرزه 2
زغال سنگ 1 رفتار مواد در برابر تنش 1
کانسنگ 2 کاربرد مصالح خاک و خرده سنگی در راه سازی 1
ترکیب آب زیرزمینی 1 گسل 2
آبدهی 1 غبارهای زمین زاد 1
پراکندگی و تمرکز عناصر 2 آتش فشان  1
پهنه‌های زمین ساختی ایران 1 گسل‌ها و آتش فشان‌های ایران 1
4.5/5 - (8 امتیاز)
اشتراک گذاری این مقاله:

مطالب زیر را حتما بخوانید ...

اسلایدرهای محبوب
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.

کاربر عزیز لطفا پروکسی یا فی.لت.ر شک.ن خود را روشن کنید و روی لینک زیر بزنید.

اگر در عضویت کانال مشکل دارید به آیدی darsban1@ داخل تلگرام پیام بدید تا شما را عضو کنند.