بودجه بندی کنکور

بودجه بندی کنکور 1403

جدیدترین مطالب سایت

کانال تلگرام ما

بودجه بندی کنکور 1403

سلام دوست عزیز! امیدواریم حالت خوب باشه. به مقاله بودجه بندی کنکور 1403 خوش اومدی! توی این مطلب با یه طبقه بندی حرفه‌ای برات توضیح میدیم که بودجه بندی اصلا یعنی چی و برای گرفتن بهترین نتیجه تو کنکور، باید چه اطلاعاتی داشته باشیم. با توجه به تجربه‌ی 10 ساله‌ای که در امر مشاوره‌ی کنکور داشتیم، متوجه شدیم که یک سری مفاهیم هستن که بهتره به ترتیب یاد بگیری تا به صورت کامل معنی بودجه بندی رو درک کنی.

بودجه بندی دروس کنکور 1403

برای درک کامل بودجه بندی کنکور، بهتره قدم‌به‌قدم پیش بریم و از کل به جزء برسیم. به همین دلیل مواردی که لازمه بدونیم به ترتیب عبارتند از:

  • منابع معرفی شده‌ی سازمان سنجش
  • تعداد سوالات کنکور از هر پایه (ارزش هر پایه)
  • تعداد سوالات کنکور از هر مبحث
  • بودجه بندی جزئی و ریز‌به‌ریز هر رشته

 ما تک‌تک این مفاهیم رو به صورت دقیق و با زبان ساده بیان کردیم. پس میتونی بعد از مطالعه این مقاله، دایره‌المعارف کنکور رو کامل یاد بگیری. در مورد بودجه‌بندی باید به این نکته توجه داشته باشی که خیلی‌ها فکر میکنن که سازمان سنجش هرساله بودجه‌بندی تک تک دروس رو اعلام میکنه. در حالی که سازمان سنجش هیچوقت این کار رو نکرده و نخواهد کرد. سنجش فقط منابع کنکور رو معرفی میکنه و میگه از این کتاب سوال میاد و از اون کتاب نمیاد. حتی نمیگه از هر کتاب چندتا سوال میاد. بنابراین سازمان سنجش بودجه بندی دروس برای کنکور رو ارائه نمیده.

با این شرایط پس باید چه کنیم؟ راه حلش بررسی رفتار سنجش در 10 سال اخیره. باید رفتار سازمان سنجش در طراحی سوالات کنکور رو بررسی کنیم و ببینیم از هر کتاب و هر مبحث، چه تعداد سوال طرح میکنه. نگران نباش چون مشاورین دپارتمان ما به صورت دقیق این کار رو انجام داده و یه تحلیل آماری دقیق در اختیارت قرار میده. پس تا آخر این مقاله دنبالمون کن.

تعداد سوالات کنکور از هر کتاب

قبل از بررسی جزئی و ریز‌به‌ریز بودجه‌بندی‌ها، ابتدا تعداد سوالات کنکور از هر کتاب رو مشخص می‌کنیم. به صورت کلی، ما باید اطلاعاتِ آماریِ سوالات رو در کنکور بدونیم تا بتونیم یه کنکور موفق رو پشت سر بذاریم. اولین نکته‌ای که در مورد بودجه بندی باید در نظر بگیری، اهمیت هر پایه‌ی تحصیلیه. در کنکور سراسری از 3 سال آخر تحصیلی سوال طرح میشه (هم نظام قدیم و هم نظام جدید). ارزش هر پایه دقیقا به صورت مساوی و برابره. متاسفانه یک غلط رایج بین مشاورین کنکوری در جریانه که میگن اهمیت سال آخر، بیشتر از سال‌های دیگه‌ست، در حالی که اینطور نیست.

اهمیت تمام پایه‌ها تقریبا یکسانه. میشه به راحتی یکی از دفترچه‌های کنکور رو بذاری جلوت و سوالات رو بررسی کنی و با منابع سازمان سنجش تطبیق بدی. در این صورت مشاهده می‌کنی که ارزش و اهمیت همه‌ی کتاب‌ها و پایه‌ها برای سنجش یکسانه. مثلا اگه برای درس ادبیات تخصصی، 6 تا منبع معرفی شده و 30 سوال داریم، تقریبا از هر کتاب 5 سوال میاد. یا مثلا اگه برای درس شیمی 3 منبع معرفی شده و 35 سوال داریم، تقریبا از هر کتاب 11 سوال مطرح میشه.

ممکنه هر سال یه سوال کم و زیاد بشه و یا هر سال از یه پایه بیشتر سوال بدن اما میانگین کلی 10 سال اخیر نشون میده که در 90 درصد دروس، ارزش کتاب‌ها و پایه‌ها باهم برابره. مهندس جمالی در ویدئو زیر توضیحات بیشتری راجع به این موضوع دادن:

 

تعداد سوالات کنکور از هر مبحث

بعد از اینکه از اهمیت هر پایه با خبر شدیم، میتونیم بریم سراغ بودجه بندی فصلی و مبحثی هر درس. هر رشته حدود 15-10 درس تخصصی داره و هر درس باید به صورت دقیق و جزئی بررسی بشه که از هر فصل و مبحثش چند سوال در کنکور میاد. نگران نباش. ما این تحلیل رو هم برات انجام دادیم. همچنین باید توجه داشته باشی که علاوه بر بودجه بندی، به مفاهیمی از قبیل منابع سنجش، ضرایب دروس و بهترین منابع کمک آموزشی هم توجه کنی.

قبل از شروع بررسی بودجه بندی‌های دروس تخصصی برای هر رشته، اول بذار یه نکته رو دوباره بهت بگیم. بودجه بندی‌ها هیچوقت توسط سازمان سنجش اعلام نمیشن. سازمان سنجش فقط منابع کنکور رو معرفی می‌کنه و بودجه بندی باید توسط مشاورین حدس زده بشه. در ادامه بودجه بندی هر گروه آزمایشی رو واست به صورت مجزا توضیح میدیم.

بودجه بندی کنکور 1403 تجربی

در رشته‌ی تجربی 5 درس تخصصی داریم که به ترتیب زمین شناسی، ریاضی، زیست شناسی، فیزیک و شیمی هستن. این استایل برای نظام جدید ثابته و هر ساله تکرار میشه.

خیلی‌ها میپرسن که آیا نیازی هست که زمین شناسی رو بخونیم یا خیر؟ پاسخ به این سوال اینه: اگه در دانشگاه قصد خوندن رشته‌هایی مثل داروسازی داری، بهتره درس زمین شناسی رو بخونی. چون در رشته‌ی دارو سازی، ضریب زمین‌شناسی اهمیت داره. جزئیات دقیق این موضوع رو میتونی در مقاله‌ی ارزش زمین شناسی در کنکور مطالعه کنی.

 

در مورد بودجه بندی سایر دروس اختصاصی تجربی، لازمه که بگیم از درس ریاضی، 30 سوال مطرح میشه. از درس زیست شناسی 45 سوال، از درس فیزیک 30 سوال، درس شیمی 35 سوال و درس زمین‌شناسی هم 15 سوال. همچنین یک دفترچه هم مخصوص داوطلبان دارای سهمیه بهیاری بهتون داده میشه که اون هم 30 سوال ازش طرح میشه. بودجه بندی جزئی مبحثی و پایه‌ای هر کدوم از این دروس رو در مقاله بودجه بندی رشته تجربی در کنکور بخون. در ادامه جدول بودجه بندی کلی دروس تخصصی رشته تجربی قرار داره.

 

نام درس تعداد سوال
ریاضی 30
زیست شناسی 45
فیزیک 30
شیمی 35

زمین شناسی

مختص داوطلبان بهیاری

15

30

مجموع 170

 

بودجه بندی کنکور 1403 انسانی

دروس اختصاصی رشته انسانی، به ترتیب شامل 20 سوال ریاضی، 15 سوال اقتصاد، 30 سوال ادبیات تخصصی، 20 سوال عربی تخصصی، 13 سوال تاریخ، 12 سوال جغرافی، 15 سوال علوم اجتماعی، 20 سوال فلسفه و منطق و 15 سوال روانشناسیه. بودجه بندی دقیق و جزئی تمام این دروس رو در مطلبی مجزا برای شما شرح دادیم و در مقاله بودجه بندی رشته انسانی در کنکور می‌تونی مطالعه‌ش کنی. 

 

مهم‌ترین موضوعی که بچه‌های انسانی باید ساعت مطالعه‌شون رو بر مبنای اون بذارن، بحث ضرایب دروسه. ضرایب یعنی اینکه با توجه به رشته‌ای که قراره در آینده بخونی باید یک کتاب رو بیشتر بخونی و یک کتاب رو کمتر. پس اگه می‌خوای به صورت کامل بفهمی ضرایب یعنی چی، مقاله ضرایب دروس در کنکور انسانی رو با دقت و کامل بخون. در ادامه، جدول بودجه بندی کلی دروس تخصصی رشته انسانی رو قرار میدیم.

 

نام درس تعداد سوال
ریاضی 20
اقتصاد 15
ادبیات تخصصی 30
عربی تخصصی 20
تاریخ 13
جغرافی 12
علوم اجتماعی 15
فلسفه و منطق 20
روانشناسی 15
مجموع 160

 

بودجه بندی کنکور 1403 ریاضی

دروس اختصاصی برای بچه‌های ریاضی سه تا درس ریاضی، فیزیک و شیمیه.

درس ریاضی 40 سوال داره و تمام کتاب‌های درسی ریاضی در این 40 سوال میان. مثل کتاب‌های درسی هندسه، گسسته، حسابان و… . درس فیزیک 35 سوال داره و تمام کتاب‌های درسی فیزیک در این 35 سوال مطرح میشن. درس شیمی هم 30 سوال داره و از کتاب‌های شیمی سه سال پایانی سوال مطرح میشه. میتونی ضرایب این دروس رو توی مقاله‌ی ضرایب دروس ریاضی به طور دقیق‌ ببینی. 

 

برای بررسی دقیق این موضوع که بودجه بندی هر فصل و مبحث دروس ریاضی، فیزیک، شیمی به چه صورته، مقاله بودجه بندی رشته ریاضی برای کنکور رو مطالعه کن. در ادامه، در یک جدول، بودجه بندی کلی این دروس تخصصی رشته ریاضی رو بررسی می‌کنیم.

 

نام درس تعداد سوال
ریاضی 40
فیزیک 35
شیمی 30
مجموع 105

بودجه بندی کنکور 1403 هنر

در کنکور هنر ما با سه درس تخصصی درک عمومی هنر، سوالات درک عمومی ریاضی فیزیک و خلاقیت تصویری و تجسمی روبرو هستیم. علاوه بر این دروس، کنکور هنر در بعضی از رشته‌ها دارای آزمون عملی هم هست که ضریب اون هم روی رتبه تاثیر جداگانه داره. 

 

اما ضرایب کنکور هنر کمی متفاوته. برای آشنایی با ضرایب دروس هنر میتونی روی مقاله‌ی خودش کلیک کنی. علاوه بر اون، توی مطلب بودجه بندی رشته هنر در کنکور هم میتونی با جزئیات بودجه بندی این درس آشنا بشی. 

 

نام درس تعداد سوال
درک عمومی هنر 50
درک عمومی ریاضی فیزیک 30
خلاقیت تصویری و تجسمی 20
مجموع 100

 

بودجه بندی کنکور 1403 زبان تخصصی

گروه آزمایشی زبان تخصصی، یکی از رشته‌های کنکوری شناور هست که همه داوطلب‌ها میتونن در اون شرکت کنن. این رشته در بخش تخصصی شامل 70 سوال تخصصی زبان خارجه هست که میتونی با توجه به رشته انتخابیت، به این سوالات پاسخ بدی. البته باید بدونی رشته زبان‌های خارجه فقط برای زبان‌های انگلیسی، آلمانی و فرانسه بخش تخصصی داره. برای اطلاعات بیشتر درمورد بودجه بندی و ضرایب این رشته میتونی مقاله ضرایب دروس و بودجه بندی زبان تخصصی رو مطالعه کنی.

 

از اونجایی که این گروه آزمایشی هم مثل گروه هنر، منبع خاصی از نظر کتاب درسی نداره، باید از منابع کمک درسی در این رشته کمک بگیری. میتونی برای اطلاع از منابع مهم کنکور زبان تخصصی، مقاله خودش کلیک کن. در ادامه در یک جدول تعداد سوالات و بودجه بندی هر قسمت از آزمون رو قرار میدیم.

 

مبحث تعداد سوال
واژگان 15
گرامر 10
کاربرد زبان 10
ترتیب واژه 5
کلوز تست 10
ریدینگ 20
مجموع 70
5/5 - (7 امتیاز)
اشتراک گذاری این مقاله:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + 17 =

اسلایدرهای محبوب
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.

کاربر عزیز لطفا پروکسی یا فی.لت.ر شک.ن خود را روشن کنید و روی لینک زیر بزنید.

اگر در عضویت کانال مشکل دارید به آیدی darsban1@ داخل تلگرام پیام بدید تا شما را عضو کنند.