سایت در حال بارگذاری است ...

اهمیت زمین شناسی در کنکور سراسری

تاثیر زمین شناسی در رتبه کنکور

تاثیر زمین شناسی در رتبه کنکور : در كنكور سال های اخیر (دهه ی ٩٠) تعداد داوطلبان كنكور سراسری تجربی پا به افزایش گذاشته و هر سال به تعداد آن افزوده می شود. داوطلبان رشته تجربی در كنكور های اخیر به دلیل ازدیاد شركت كنندگان در این گروه آموزشی متضرر شده و بعضی از داوطلبان با درصد های خوب و قابل قبول نمی توانند به ۳ رشته پر طرفدار دسترسی پیدا كنند.

رشته های پزشكی،دندان پزشكی،داروسازی، ۳ رشته ی پر طرفدار گروه علوم تجربی هستند كه رشته های (پزشكی،دندان پزشكی، و رشته های پیرا پزشكی) در زیر گروه ١ و رشتۀ (داروسازی) در زیر گروه ٢ قرار دارند. شما میتونید مطلب مربوط به ضرایب دروس رو به صورت کامل در این مقاله بررسی بفرمایید : ضرایب دروس کنکور تجربی

درس هایی كه در كنكور سراسری از آن ها سوال مطرح می شوند دارای ضرایبی هستند كه در بعضی زیر گروه ها، درسی مثل زمین شناسی ضریب متفاوتی دارد.

در زیر گروه شماره ١ كه شامل رشته های پر طرفداری هستند درس زمین شناسی ضریب صفر دارد و اثری برای قبولی رشته های موجود در این زیر گروه ندارد.

اما در زیر گروه شماره ٢ كه رشته ی داروسازی در این زیر گروه قرار دارد ضریب زمین شناسی ٣ می باشد به اندازه ی درس دین و زندگی در این زیر گروه تأثیر می گذارد.

اما نكته ای كه اكثر داوطلبان از آن بی خبرند  تاثیر زمین شناسی در رتبه کنکور میباشد. معمولا اكثر داوطلبان این درس را صفر میزنند بنابر این تاثیرش به مراتب بیشتر از تأثیر دینی خواهد بود، درصد ٥٠ در آن تقریبا فاصله ی زیادی بین زیر گروه ١ و ٢ ایجاد میکند. با توجه به اینكه اكثر داوطلبان در فكر قبولی رشته های پزشكی،دندان پزشكی هستند داوطلب باهوش كنكور با جدی گرفتن زمین شناسی و وقت گذاشتن بر روی آن می توانند بقیه داوطلبان را دور بزند و به اصطلاح از میان بر استفاده كند و به رشته ی داروسازی دست پیدا كند.

ضریب زمین شناسی در کنکور ۱۴۰۰

توجه داشته باشید که ضریب زمین شناسی در تمام سالهای کنکور، یکسان هستش و تغییری نمیکنه. ضریب زمین شناسی در زیر گروه دو از قدیم الایام ۳ بوده و خواهد ماند. ضریب زمین شناسی در زیر گروه ۱ صفر هستش. این به این معنیه که اگر شما قصد رشته های زیر گروه یک را دارید، نیازی به مطالعه درس زمین نیست. اما قصد داشتن یک بحثه و پتانسیل قبول شدن یه بحث دیگه س .

شما باید به سطح و ویژگیهای خودتون رجوع کنید ببینید پتانسیل رتبه ی زیر هزار دارید یا خیر. اگر پتانسیل زیر هزار دارید، نیازی به مطالعه ی زمین نیست، و این تایم رو مثلا روی فیزیک بذارید. اما اگر فکر میکنید سطحتون نزدیک ۳-۴ هزاره و تو فیزیک زیاد قوی نیستید، توصیه میکنیم زمین شناسی رو جایگزین فیزیک کنید. چون ضریب زمین برای دارو سازی ۳ هستش، یعنی اندازه ی دینی. بنابر این همونقدری که به دینی اهمیت میدید میتونید به زمین هم اهمیت بدید.

ضریب زمین شناسی برای داروسازی

با توجه به قوانین سازمان سنجش، افرادی که قصد ادامه تحصیل در رشته ی داروسازی رو دارند بهتره به درس زمین شناسی هم توجه کنند. ضریب زمین شناسی برای داروسازی در دفترچه ی کنکور ۱ نوشته شده ، اما در بخش دیگری از دفترچه ذکر شده که دروس اختصاصی سه برابر دروس تخصصی تاثیر دارن. بنابر این ضرایب دروس تخصصی باید در ۳ ضرب بشن، مثلا وقتی نوشته شده ضریب زیست چهاره، در اصل ضریب زیست دوازدهه، و همینطور ضریب زمین شناسی برای داروسازی ۳ در نظر گرفته میشه . یعنی ارزش زمین شناسی برابر دین و زندگیه که ضریب اونم ۳ هست. اما توجه داشته باشید ضریب زمین برای پزشکی و دندون و پیرا پزشکی ها صفره و هیچ تاثیری نداره.

با امتیاز دهی ما را در کیفیت مطالب یاری کنید

مهندس جمالی

235 مطلب منتشر شده

درباره این مطلب نظر دهید !

مطالب زیرا حتما بخوانید ...