افزایش تمرکز در مطالعه

چگونه تمرکز خود را در درس خواندن افزایش دهیم 

افزایش تمرکز در مطالعه

تمرکز حواس برای کنکوری ها

سلام کنکوری های عزیز وقتتون بخیر باشه در این مقاله راهکار های افزایش تمرکز رو به شما ارائه داده ایم.

تمرکز حواس برای انجام هر کاری مخصوصا درس خواندن بسیار مهم است.برای داشتن تمرکز اولین نکته اینه که توی ذهنتون فقط جای درس باشه و تا حد امکان به مسائل جانبی و اخبار موجود در فضا های مجازی بی توجه باشید! چون این اخبار حین درس خواندن میاد توی ذهنتون و وقتتون رو میگیره و تمرکزتون رو از بین میبره!!

نکاتی برای خالی کردن ذهن از مسائل جانبی :

ورزش کردن :

فعالیت بدنی و ورزش کردن باعث افزایش تمرکز میشه و شدیدا توصیه می کنیم اگر میخواید که ذهنتون آماده خوندن مباحث جدید بشه حتما در هفته یک الی دو روز را ورزش کنید!

خواب خوب :

شما باید خوابتون رو تنظیم کنید و یک ساعت مشخص برای خوابیدن و بیدار شدنتون داشته باشید! اگر یک روز ساعت ۶ و یک روز ساعت ۱۰ بیدار بشید، نظم فکری ندارید و نمی توانید خوب تمرکز کنید. پس حتما روزانه ۷-۸ ساعت خواب رو داشته باشید و ساعت خوابتون تنظیم باشه.

افزایش تمرکز در مطالعه

شما میتونید برای اطلاع از اینکه میزان خواب مناسب برای کنکوری ها چقدر است و برنامه ریزی مناسب برای ساعت خوابتون مقاله خواب کنکوری ها چقدر باشد؟ را مطالعه کنید.

غذای خوب:

این که چه غذایی می خورید خیلی زیاد روی تمرکز شما اثر گذار است. خوردن فست فود ها و نوشابه ها و خیلی از غذا های حاوی ادویه هایی تند موجب بروز استرس شده و تمرکزتون رو حین مطالعه بهم میزنه پس به تغذیتون بیشتر اهمیت بدید.

اجرای تمرینات تمرکز :

گام آخر بعد از ورزش کردن و تنظیم خواب و خوردن غذای خوب، اجرای تمرینات تمرکز است.

تمرینات تمرکز :

در ادامه راهکار هایی را برای تمرین و افزایش تمرکز به شما پیشنهاد داده ایم:

چگونه در هنگام درس خواندن حواسمان پرت نشود ؟

افزایش تمرکز در مطالعه

استفاده از کش برای تنبیه کردن :

در این روش یک کش به دستتون ببندید و هر وقت که حواستون پرت شد یک بار کش رو بکشید تا به دستتون ضربه بزنه! اینجوری شما ذهن رو تنبیه می کنید و باعث میشید که دیگه حواس ذهنتون پرت نشه!

جمله ی الان همین جا باش! :

هر وقت که حواستون موقع درس خواندن پرت شد سریع سرتان را تکان بدهید و به خودتون بگید : « الان اینجا باش! ». حتما این روش را امتحان کنید میبینید که چقدر خوب دوباره حواستان جمع درس میشه .

چگونه هنگام درس خواندن به چیزی فکر نکنیم ؟

نوشتن افکار مزاحم : 

یکی از راه های دیگر افزایش تمرکز نوشتن افکار مزاحم ذهن است. اگر وسط درس خواندن ذهنتان منحرف به موضوعی شد اون موضوع را روی یک کاغذ بنویسید و به خودتون بگید که بعد از مطالعه حتما بهش فکر می کنم.! اینطوری ذهنتان از افکار مزاحم آزاد میشه!

جایزه دادن :

بعضی از ذهن ها با تنبیه جواب نمیدن و لازمه که بهشون جایزه بدید تا با شما راه بیاد.! در این روش چون میدونید که یک جایزه خوب در انتظار شماست کل حواس و تمرکزتان  را به درس جمع می کنید و خود به خود تمرکزتان بالا می رود .

افزایش تمرکز در مطالعه

با امتیاز دهی ما را در کیفیت مطالب یاری کنید

مهندس جمالی

237 مطلب منتشر شده

درباره این مطلب نظر دهید !

مطالب زیرا حتما بخوانید ...

منابع کنکور ریاضی 1400 نظام جدید

منابع کنکور ریاضی

2
دقیـقه مطالعه
مشاهده

جدیدترین محصولات

%10
تخفیف
اقتصاد کنکور iQ گاج

اقتصاد کنکور iQ گاج

203 هزار تومان
0
%10
تخفیف
لقمه ریاضی تجربی یازدهم مهر و ماه

لقمه ریاضی یازدهم تجربی مهر و ماه

36 هزار تومان
0