مطالعه برای امتحان نهایی

روش مطالعه صحیح شیمی برای امتحان نهایی

جدیدترین مطالب سایت

کانال تلگرام ما

روش مطالعه صحیح شیمی برای امتحان نهایی

سوال بسیاری از دانش آموزان در ماه‌های پایانی نزدیک به امتحانات اینه که روش مطالعه صحیح  شیمی برای امتحان نهایی چیه؟ از اونجایی که شیمی درس مهمی برای رشته‌ی ریاضی و تجربیه و نمره اون در کنکور تاثیر داره، روش‌هایی برای خوندن این درس بهتون یاد میدیم.

روش مطالعه صحیح شیمی

روش مطالعه شیمی

درس شیمی شامل دو قسمت حفظیات و مسائله. بنابراین جزو درس‌های سخت محسوب میشه. این درس، پیوستگی و ارتباط زنجیر مانندی با فصل‌های قبل داره که لازمه‌ی مرور و مسلط شدن تو فصل‌های قبلیه. ماهیت مفاهیم این درس با بقیه درس‌های حفظی فرق می‌کنه و ممکنه برای یادگیری اون، زمان بیشتری صرف بشه.

امتحان نهایی شیمی سوالاتش بصورت سراسریه و دبیر شما طراح نیست، پس لازمه که به کل کتاب درسی که منبع اصلی مطالعه برای امتحاناته، مسلط بشید. توجه داشته باشید که در امتحان نهایی سوالی خارج از کتاب درسی طرح نمیشه و اگر مطالبش رو خوب یاد بگیرید و رفع اشکال کرده باشید، می‌تونید به نمره خوبی دست پیدا کنید. اما در کنار کتاب درسی، می‌تونید از کتاب کمک درسی برای شیمی هم استفاده کنید تا تسلطتون بیشتر بشه.

در شیمی دوازدهم یک ‌سری نکات ریز و چالش‌برانگیز وجود داره که باید موقع مطالعه، در صورتی که قسمتی از اون رو متوجه نشدید، اون‌ها رو در يک کاغذ بنويسيد و سعي کنيد جوابشون رو پيدا کنيد يا در اولين فرصت از معلم یا دوستتون بپرسيد؛ چراکه مطالب زنجیروار به هم پیوسته‌ست و در صورتی که قسمت‌های اولیه را به‌خوبی متوجه نشید، در قسمت‌های بعدی با مشکل مواجه میشید.

ضریب شیمی در امتحان نهایی

ضریب شیمی در رشته تجربی، 9/91 عه. پس دیگه لازم نیست تاکید کنیم که این درس رو جدی بگیرید و برای امتحانش نهایت تلاشتون رو بکنید. 

خواندن شیمی شب امتحان

فکر مطالعه این درس تو شب امتحان رو اصلا نکنید! در طی سال سعی کنید که سرکلاس حضور فعال داشته باشید و از نکات گفته شده دبیرتون یادداشت‌برداری کنید و اونا رو بعد کلاس مرور کنید، همچنین سوالاتی که نمیتونید حل کنید و براتون نامفهومه رو از دبیرتون بپرسید. حتی اگه تا بعد عید هم خوب مطالعه نکردید یک برنامه تهیه کنید و تو مدت باقی مونده تا امتحان، درس شیمی رو بخونید.

اگر میخواید پی‌دی‌اف کتاب شیمی دوازدهم رو توی گوشیتون داشته باشید که راحت‌تر بهش دسترسی داشته باشید، از لینکی که گذاشتیم دانلود کنید.

چگونه در شیمی 20 بگیریم؟

امتحان نهایی شیمی به هیچ عنوان سخت نیست. فقط باید نحوه نوشتن تشریحی مفاهیم و مسائل رو بصورت تشریحی یاد بگیرید که با حل نمونه سوالات، بخصوص امتحان نهایی‌های سال‌های قبل، این مورد به طور کامل آموخته میشه. با حل کردن نمونه سوالات امتحان نهایی شیمی می‌تونید با شیوه طرح سوال آشنا بشید. همچنین این کار علاوه بر موارد گفته شده باعث میشه که تمرین کنید و خودتون رو محک بزنید.

مفاهیم و تعاریف، تصاویر، فرمول‌ها، نمودارها، اعداد، جدول‌ها، تصاویر و حاشیه‌های مهم اهمیت دارن و باید به اونا توجه داشته باشید. خیلی وقت‌ها سوالات امتحان نهایی شیمی از تمرین‌ها طراحی میشه، پس توجه ویژه‌ای به اونا داشته باشید. همچنین بخش‌های «آزمایش کنید» و حل مسئله، از جمله مواردی‌اند که مورد توجه طراح‌ها هستند. تو امتحان نهایی سهم مفاهیم بر خلاف کنکور بیشتره و سطح مسایل کمتر از کنکوره (بین 34 تا 35 درصد نمره کل آزمون)، پس تو اولویت‌بندی‌هاتون می‌تونید این مورد رو لحاظ کنید.

خلاصه نویسی یکی از تکنیک‌های افزایش نمره امتحان نهایی درس شیمی هست و تو این درس خیلی مهمه و به یادگیری بهتر شما کمک میکنه. از خلاصه نویسی برای مرور درس میتونید استفاده کنید. ممکنه مرور کردن برای شما کار سختی باشه ولی همونطور که خودتون میدونید بدون مرور کردن، این درس رو کامل و عمقی یاد نمی‌گیرید.

این درس به دلیل ماهیتش نیاز به تمرکز بالایی داره. سعی کنید مکان خلوت و آرومی رو برای مطالعه انتخاب کنید و تو زمان‌های استراحت از کار کردن با گوشی و … پرهیز کنید. ممکنه جزو دانش آموزانی باشید که وقتی با مطلب سختی رو برو می‌شید، به خاطر نفهمیدن اون قسمت، حواستون پرت بشه. برای حل این موضوع می‌تونید از فصل‌های آسون شروع کنید و در انتها سراغ بخش‌های سخت برید.

مطلب پیشنهادی: لیست بهترین اساتید شیمی

بارم بندی امتحان نهایی شیمی

اکثر دانش‌آموزا برای مطالعه این درس، شب امتحان با مشکل کمبود وقت مواجه میشند و در نتیجه دچار استرس زیادی میشند. بهترین راهکار روش مطالعه صحیح شیمی برای امتحان نهایی اینه که قبل از شروع درس خوندن، مطالب کتاب رو اولویت بندی کنید. این اولویت بندی می‌تونه شامل میزان تسلط شما بر اون مبحث، سختی یا آسونی اون و یا بارم اون قسمت تو امتحان نهایی باشه.

بارم بندی درس شیمی در امتحان نهایی به شرح زیره:

فصل اول (مولکول‌ها در خدمت تندرستی): 6/5 نمره

این فصل در مورد پاک کننده‌ها و شوینده‌ها و اثرات زیست محیطی و عوارض جانبی اون‌ها توضیحاتی میده. پاک‌کننده‌های صابونی و غیر صابونی و نحوه کار اونا که مربوط به انحلال و قطبی و ناقطبی بودنه، در این فصل بررسی شده. ساختار شیمیایی و گروه‌های عاملی صابون‌ها اهمیت دارند و به اونا باید دقت کرد. اسیدها و بازها و رسانایی الکتریکی محلول‌ها و قدرت اسیدی و تعاریف مطرح شده مثل رساناهای الکترونی و یونی و الکترولیت‌ها، مواردی هستند که باید به اونا توجه کافی رو داشته باشید. اندازه‌گیری میزان اسیدی بودن مقیاس PH و روش بدست آوردن اون توضیح داده شده و باید حل این مسئله‌ها رو به خوبی بلد باشید.

فصل دوم (آسایش و رفاه در سایه الکتروشیمی): 5 نمره

این فصل در مورد شیمی و انجام واکنش با جابه‌جایی الکترون و استفاده از این موضوع در ساختن باتری‌هاست. فرایند اکسایش-کاهش و بدست آوردن انرژی از انجام این واکنش‌ها، موضوعیه که دقت زیادی رو می‌طلبه. سلول‌های گالوانی و اجزای اون مثل آند و کاتد و واکنش‌هایی که در اون‌ها انجام میشه، جزو مواردیه که امکان طرح سوالات خوبی رو داره. به سلول سوختی که نوعی سلول گالوانیه و اجزا و نحوه کارکردن اون باید توجه کافی رو داشته باشید. اندازه گیری و محاسبه عدد اکسایش و نیروی الکتروموتوری یا emf جزو مباحثیه که در امتحانات نهایی از اونا سوال طراحی شده و نیاز به تمرین زیادی داره. حفاظت کاتدی و نحوه کار اون هم جزو موارد دیگه‌ای هست که سوالاتی رو در امتحانات نهایی به خودش اختصاص داده. انواع برقکافت‌ها مانند برقکافت آب، NACL  و فرایند هال که برای تهیه فلز آلومینیومه رو باید به خوبی بلد باشید.

فصل سوم (شیمی جلوه‌ای از هنر، زیبایی و ماندگاری): 4 نمره

این فصل بیشتر شامل موارد حفظیه و موادی مثل الماس، گرافیت، گرافن، تیتانیوم، سیلیس و… مطرح شده. ساختار شبکه بلوری، چگالی بار و ارتباط شعاع کاتیون‌ها و آنیون‌ها با آنتالپی فروپاشی شبکه نیز در این فصل بررسی شده.

فصل چهارم (شیمی راهی به سوی آینده روشن‌تر): 4.5 نمره

فصل آخر کتاب شیمی 3 در مورد گازها و ذرات آلاینده موجود در هوای آلوده‌ست. انرژی فعال سازی، گرماگیر بودن و گرماده بودن و نمودارهای مربوط به اونا، مباحثی هستند که در امتحان نهایی شیمی از اونا سوال میاد و تسلط زیادی رو میطلبه و نیاز به حل تعداد زیادی نمونه سوال داره. نقش کاتالیزگرها و سرعت انجام واکنش و تشخیص اون در نمودارها هم مطالبی هستند که در این فصل به اونا پرداخته میشه. همچنین واکنش‌های تعادلی، عوامل موثر بر تعادل و مسائل مربوط به اونا جزو مواردی هستند که باید به اونا توجه ویژه‌ای داشت.

مطلب پیشنهادی: بهترین کتاب شیمی کنکور

سوالات امتحان نهایی شیمی دوازدهم

4.6/5 - (12 امتیاز)
اشتراک گذاری این مقاله:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسلایدرهای محبوب
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.

کاربر عزیز لطفا پروکسی یا فی.لت.ر شک.ن خود را روشن کنید و روی لینک زیر بزنید.

اگر در عضویت کانال مشکل دارید به آیدی darsban1@ داخل تلگرام پیام بدید تا شما را عضو کنند.