سایت در حال بارگذاری است ...

روش مطالعه صحیح شیمی برای امتحان نهایی

سوال بسیاری از دانش آموزان در ماه های پایانی نزدیک به امتحانات اینه که بهترین روش مطالعه برای امتحان نهایی شیمی چیه؟ از اونجایی که شیمی درس مهمی برای رشته ی ریاضی و تجربیه و نمره اون در کنکور تاثیر داره، روش هایی برای خوندن این درس بهتون یاد میدیم.

درس شیمی شامل دو قسمت حفظیات و مسائله. بنابراین جزو درس های سخت محسوب میشه. این درس پیوستگی و ارتباط زنجیر مانندی با فصل های قبل داره که لزوم مرور و مسلط شدن تو فصل های قبلی رو میرسونه. ماهیت مفاهیم این درس با بقیه درس های حفظی فرق می کنه و ممکنه برای یادگیری اون زمان بیشتری صرف بشه. امتحان نهایی شیمی سوالاتش بصورت سراسریه و دبیر شما طراح نیست، پس لازمه که به کل کتاب درسی که منبع اصلی مطالعه برای امتحاناته مسلط بشید. توجه داشته باشید که در امتحان نهایی سوالی خارج از کتاب درسی طرح نمیشه و اگر مطالبش رو خوب یاد بگیرید و رفع اشکال کرده باشید می تونید به نمره خوبی دست پیدا کنید. اما در کنار کتاب درسی می تونید از کتاب کمک درسی برای شیمی هم استفاده کنید تا تسلطتون بیشتر بشه. در شیمی دوازدهم یک ‌سری نکات ریز و چالش‌برانگیز وجود داره که باید هنگام مطالعه در صورتی که قسمتی از آن را متوجه نشدید، آن‌ها را در يک کاغذ بنويسيد و سعي کنيد جواب آن‌ها را پيدا کنيد يا در اولين فرصت از معلم یا دوست‌تان بپرسيد؛ زيرا مطالب زنجیروار به هم پیوسته است و در صورتی که قسمت‌های اولیه را به‌خوبی متوجه نشید در قسمت‌های بعدی با مشکل مواجه میشید.

 

برنامه داشته باشید

فکر مطالعه این درس تو شب امتحان رو اصلا نکنید! در طی سال سعی کنید که سرکلاس حضور فعال داشته باشید و از نکات گفته شده دبیرتون یادداشت برداری کنید و اونا رو بعد کلاس مرور کنید، همچنین سوالاتی که نمیتونید حل کنید و براتون نامفهومه رو از دبیرتون بپرسید. حتی اگه تا بعد عید هم خوب مطالعه نکردید یک برنامه تهیه کنید و تو مدت باقی مونده تا امتحان، درس شیمی رو بخونید.

تمرکزتون رو بالا ببرید

این درس به دلیل ماهیتش نیاز به تمرکز بالایی داره. سعی کنید مکان خلوت و آرومی رو برای مطالعه انتخاب کنید و تو زمانهای استراحت از کار کردن با گوشی و … پرهیز کنید. ممکنه جزو دانش آموزانی باشید که وقتی با مطلب سختی رو برو میشید به خاطر نفهمیدن اون قسمت، حواستون پرت بشه. برای حل این موضوع می تونید از فصل های آسون شروع کنید و در انتها سراغ بخش های سخت برید.

توجه کافی به خواب داشته باشید

وقتی که شما می خوابید، مغز شما به ترمیم و بازسازی خودش می پردازه، همچنین برای یادگیری و بهبود حافظه شما خیلی موثره. پس سعی کنید حداقل ۸ ساعت خواب رو تو دوران امتحانات داشته باشید.

از این موارد غافل نشید

مفاهیم و تعاریف، تصاویر ، فرمول‌ها، نمودارها، اعداد، جدول‌ها، تصاویر و حاشیه‌های مهم اهمیت دارند و باید به اونا توجه داشته باشید. خیلی وقت ها سوالات امتحان نهایی شیمی از تمرین ها طراحی میشه، پس توجه ویژه ای به اونا داشته باشید. همچنین بخش های آزمایش کنید ، حل مسئله و آزمایش کنید از جمله مواردی هستند که مورد توجه طراحا هستند. تو امتحان نهایی سهم مفاهیم بر خلاف کنکور بیشتره و سطح مسایل کمتر از کنکوره (بین ۳۴ تا ۳۵ درصد نمره کل آزمون)، پس تو اولویت بندی می تونید این مورد رو لحاظ کنید.

خلاصه نویسی رو فراموش نکنید

خلاصه نویسی یکی از تکنیک های افزایش نمره امتحان نهایی درس شیمی هستش و  تو این درس خیلی مهمه و به یادگیری بهتر شما کمک میکنه. از خلاصه نویسی برای مرور درس میتونید استفاده کنید. ممکنه مرور کردن برای شما کار سختی باشه ولی همونطور که خودتون میدونید بدون مرور کردن، این درس رو کامل و عمقی یاد نمیگیرید.

حل نمونه سوال رو جدی بگیرید

امتحان نهایی شیمی به هیچ عنوان سخت نیست. فقط باید نحوه نوشتن تشریحی مفاهیم و مسائل رو بصورت تشریحی یاد بگیرید که با حل نمونه سوالات، بخصوص امتحان نهایی های سال های قبل، این مورد به طور کامل آموخته میشه. با حل کردن نمونه سوالات امتحان نهایی شیمی می تونید با شیوه طرح سوال آشنا بشید. همچنین این کار علاوه بر موارد گفته شده باعث میشه که تمرین کنید و خودتون رو محک بزنید.

اولویت بندی کنید

اکثر دانش آموزا برای مطالعه این درس، شب امتحان با مشکل کمبود وقت مواجه میشند و در نتیجه دچار استرس زیادی میشند. بهترین راهکار اینه که قبل از شروع درس خوندن مطالب کتاب رو اولویت بندی کنید. این اولویت بندی می تونه شامل میزان تسلط شما بر اون مبحث، سختی یا آسونی اون و یا بارم اون قسمت تو امتحان نهایی باشه.

بارم بندی درس شیمی در امتحان نهایی به شرح زیره:

فصل اول (مولکول ها در خدمت تندرستی):  ۶/۵ نمره

فصل دوم (آسایش و رفاه در سایه الکتروشیمی) :۵ نمره

فصل سوم (شیمی جلوه ای از هنر، زیبایی و ماندگاری) :۴ نمره

فصل چهارم (شیمی راهی به سوی آینده روشن تر) :۴٫۵ نمره

 

سخن آخر

خیلی از بچه ها این موقع از سال اعتراض زیادی دارند که وقت ما با تشریحی خوندن درس شیمی هدر میره و روش حل مسائل تشریحی با تستی فرق داره. اما امتحان نهایی رو غنیمت بدونید. تو این دوران می تونید شیمی دوازدهم رو برای کنکور مرور کنید!

 

با امتیاز دهی ما را در کیفیت مطالب یاری کنید

مهندس جمالی

235 مطلب منتشر شده

درباره این مطلب نظر دهید !