بهترین کتاب های کمک درسی

بهترین کتاب شیمی کنکور

جدیدترین مطالب سایت

کانال تلگرام ما

بهترین کتاب شیمی کنکور

سلام دوستان عزیز کنکوری. در این مقاله قصد داریم بهترین کتاب شیمی کنکور در سه پایه‌ و جامع رو از انتشارات‌های مختلف بهتون معرفی کنیم. علاوه بر اون می‌تونید از همین مطلب هرکدوم از کتاب‌هایی که خواستید رو انتخاب کنید و به سبد خریدتون اضافه کنید و با رفتن به صفحه‌ی پرداخت، اون‌ها رو بخرید. 

آنچه در این مقاله می‌خوانید

دسترسی سریع به مطالب این مقاله:

بهترین منابع شیمی جامع کنکور

۱. شیمی جامع کنکور تست خیلی سبز

ادبیات کتاب: ادبیات کتاب شیمی جامع 2 جلدی خیلی سبز ترکیبی از رسمی و صمیمیه.

مخاطب: پاسخ‌های تشریحی سعی شده که در اکثر تست‌ها به بررسی تمامی گزینه‌هدر ا پرداخته‌ بشه و مسئله‌ها به دو روش تناسب و کسر تبدیل حل بشن و به‌گونه‌ای باشن که برای تمامی دانش آموزان قابل‌درک و فهم باشن.

درسنامه:

جلد اول شامل درسنامه و سواله و پاسخ‌های تشریحی در جلد دوم بیان شده. در جلد اول این کتاب، تمام فصل‌های سه پایه دهم، یازدهم و دوازدهم به چندین بخش تقسیم‌ شده که هر بخش شامل درس‌نامه و تست‌هاست. درسنامه تمام مفاهیم رو در قالب مقدمه، توضیحات و جمع‌بندی بیان کرده. همچنین در مقدمه به معرفی مفاهیم پرداخته ‌شده و در توضیحات به این مفاهیم شاخ و برگ داده‌ شده و مثال‌هایی برای تفهیم مطالب آورده شده.

در قسمت آخر، مفاهیم در قالب نکات و جدول‌ها جمع‌بندی شدند. در پایان جلد اول این کتاب، بخشی به نام “ضمیمه” وجود داره که مطالب حفظی سه‌پایه رو به‌صورت عنصر شناسی، ماده‌شناسی، فرمول شناسی، نمودار شناسی و مقایسه شناسی مرور و بررسی می‌کنه. مطالب درس‌نامه‌ها به شیوه‌ای نگارش شدن تا برای تمامی دانش آموزان قابل‌ درک باشن. حجم مطالب کتاب شیمی جامع کنکور خیلی سبز و درس‌نامه‌های اون، به‌گونه‌ایه که برای دوران جمع‌بندی مناسب نیستن. 

تست:

در جلد اول کتاب تست شیمی جامع دوجلدی خیلی سبز، در هر بخش پس از پایان درس‌نامه‌ها، تعدادی تست قرار داده‌ شده. تعداد تست‌های هر بخش با توجه به سختی و اهمیت موضوع مناسبن. ترتیب تست‌ها با توجه به مفاهیم هر بخش و کتاب درسی قرار داده شده. در تست‌ها سعی شده که تیپ‌های مختلف پوشش داده بشه. حجم تست‌ها با توجه به جامع بودن کتاب زیاده و نمیشه از اون‌ها در دوران جمع‌بندی استفاده کرد. مخاطب تست‌ها، تمامی دانش آموزان کنکوری در تمامی سطوح هستند.

پاسخ‌های تشریحی تست‌های هر بخش در جلد دوم این کتاب وجود دارن. 

پاسخ تشریحی:

در پاسخ‌های تشریحی به برخی نکات مهم اشاره‌ شده و در برخی موارد جدول‌هایی آورده شده است. روش حل سؤالات در درس‌نامه‌ها با پاسخ‌های تشریحی همخونی دارن.

۲. شیمی جامع کنکور مهروماه

مخاطب: مخاطب اصلی این کتاب، دانش آموزان ضعیف و متوسط هستن و برای پوشش دانش آموزان سخت‌کوش هم قسمت هایپر در نظر گرفته شده.

کتاب در ابتدا درسنامه رو به همراه کتاب درسی توضیح میده و بعد تست‌هایی از همون بخش از کتاب رو به ترتیب از آسون به سخت قرار داده. در آخر فصل  با قرار دادن تست، مرور فصل رو انجام میده. در پایان این قسمت، تست‌های سخت‌تری به اسم «هایپر» قرار داده شده و در انتهای کار هم پاسخ تشریحی فصل قرار داره. 

درسنامه:

یکی از ویژگی‌های کتاب شیمی جامع کنکور مهر و ماه اینه که علاوه بر جامع بودن، خلاصه هم هست. یعنی مختصر و مفید به آموزش مطالب پرداخته. 

تست:

تمرین در کتاب شیمی جامع مهروماه به چند بخش تقسیم میشه. اول تمرین‌های اولیه که بعد درسنامه آورده شده و بعد تست‌های مروری و جمع بندی فصل که در قالب تست‌های ترکیبیه. بعد از اون، تست‌های «هایپر» که تست‌هایی با سطح بالاتر هستن. و در آخر هم تست‌های کنکور سراسری از مبحث مورد نظر.

پاسخنامه تشریحی:

یکی از نکات مثبت کتاب شیمی جامع کنکور مهروماه، بخش پاسخ تشریحی اونه. در قسمت پاسخ تشریحی فقط به توضیح گزینه درست پرداخته نشده، بلکه سایر گزینه‌های غلط هم بررسی شده و این نکته به فهم بیشتر کمک می‌کنه.

۳. فصل آزمون شیمی جامع خیلی سبز

مخاطب: تمام دانش‌آموزان رشته‌های ریاضی و تجربی پایه دوازدهم در تمام سطوح. 

درسنامه:

کتاب شیمی جامع فصل آزمون خیلی سبز شامل آزمون‌های مبحثی و جامعه و هیچ‌گونه درس‌نامه‌ای نداره.

تست:

کتاب فصل آزمون شیمی جامع خیلی سبز به‌صورت جامع طراحی ‌شده و هر سه‌پایه دهم تا دوازدهم رو دربر می‌گیره. برای هر فصل از کتاب‌های درسی هر پایه، سه آزمون مبحثی 15 سواله و یک آزمون 25 سواله به‌صورت جامع قرار داده ‌شده و در پایان، شش آزمون جامع 35 سواله از پایه دهم، پایه یازدهم، پایه نیم سال اول دوازدهم، پایه دوازدهم و جامع سه‌پایه قرار داده‌ شده . 

در تست‌های آزمون‌ها سعی شده که تیپ‌های مختلف پوشش داده بشه.

پاسخ تشریحی:

پاسخ‌های تشریحی تست‌ها، کامل و جامعن و در تمام اون‌ها، همه گزینه‌ها بررسی‌ شده‌ و مسائل به دو روش تناسب و کسر تبدیل حل ‌شدن. در پاسخ‌های تشریحی نکات و مطالب تستی بیان شده.

۴. بانک تست شیمی جامع کنکور میکرو گاج

کتاب شیمی جامع کنکور سری میکرو از انتشارات گاج در 2 جلد تألیف شده. جلد اول اون، درسنامه و بانک تست و جلد دوم، پاسخنامه تشریحیه.

ادبیات کتاب: کتاب با لحنی رسمی و قابل فهمه.

نکته مثبت: درسنامه‌های میکرو شیمی جامع کنکور گاج، خلاصه و مفیده و نکات اصلی و مطالب مهم رو شامل میشه.

درسنامه:

کتاب شیمی جامع کنکور میکرو گاج برای هر قسمت، درسنامه جداگونه‌ای آورده و چند تست بعد از هر درسنامه ارائه شده و بعد درسنامه بعدی شروع میشه. طبقه بندی مطالب یک فصل در درسنامه‌ها، به چند بخش و به صورت موضوعی و ریزتر باعث عدم خستگی میشه. همچنین بلافاصله بعد از درسنامه، تست‌های اون مبحث قرار گرفته که حل چند تست از همون مبحث باعث میشه تاثیر مطالعه بیشتر بشه.

تست:

در کتاب شیمی جامع کنکور میکرو، تست‌ها بلافاصله بعد از درسنامه‌ی هر قسمت آورده شده و مباحث درسنامه‌ی قبل از خودش رو پوشش میده.

پاسخنامه تشریحی:

در جلد دوم کتاب شیمی جامع میکرو گاج، پاسخ تشریحی تست‌ها آورده شده. با توجه به مبحثِ تست، نکات آموزشی رو در قالب «نیم نگاه» در پاسخنامه میبینیم. در انتهای کتاب هم، پاسخنامه کلیدی تست‌ها قرار گرفته.

بهترین کتاب شیمی جامع در یک نگاه

بهترین منابع شیمی دهم

۱. کتاب شیمی دهم تست خیلی سبز

ادبیات کتاب: کتاب تست شیمی دهم خیلی سبز، یکی از بهترین کتاب‌های  پایه دهمه که به دلیل ادبیات صمیمی و گاهی اوقات طنزش می‌تونی از درس خوندن لذت ببری.

مخاطب: درسنامه سعی کرده مخاطبش رو دانش آموز ضعیف و متوسط در نظر بگیره و نه دانش آموز قوی.

نکات مثبت: یکی از نکات مثبت کتاب، نشانه‌گذاری تست‌هاست. اگه وقت نداری که همه تست‌ها رو بزنی یا قراره به صورت رندوم تست بزنی، میتونی از این تست‌ها کمک بگیری.

درسنامه:

در کتاب تست شیمی دهم خیلی سبز، بخشی مجزا به عنوان درسنامه وجود نداره و درسنامه درکنار پاسخ تشریحی تست‌ها آورده شده. درسنامه کتاب کاملا جامع ولی بدون اضافه گویی به تمام نکات می‌پردازه.

درسنامه کتاب شیمی دهم تست خیلی سبز سعی کرده یک پله بالاتر از کتاب صحبت کنه. اما در مسیر کتاب درسیه و نیم نگاهی به کنکور داره.

تست:

در کناردرسنامه  تست‌هایی رو با ذکر منبع توی کتاب بیان می‌کنه. مثلا در قسمت عنوان نوشته شده تست‌های صفحات 13 و 14 کتاب درسی. در این بین اگه توضیحاتی هم درباره این تست‌ها نیاز بوده که مطرح بشه، بیان کرده. در مقدمه به خوبی روش استفاده از این کتاب آورده شده.

نکته مهم در کتاب‌های انتشارات خیلی سبز اینه که تست‌ها نه خیلی آسونه و نه خیلی سخت و آزاردهنده. همچنین تست‌ها یک نظم خاصی رو دنبال می‌کنن.

پاسخ تشریحی:

پاسخ‌های تشریحی هم ادبیات صمیمی و قابل فهمی داره.

۲. آی کیو شیمی دهم

مخاطب: به عنوان مخاطبی که سطح علمی متوسط رو به بالایی داره، می‌تونی از نکات خلاصه‌ی کتاب آی کیو شیمی دهم به عنوان درسنامه‌ای خوب استفاده کنی.

 نکته مثبت: نکته مثبت درسنامه‌ها اینه که مسیر مستقیم کنکور و کتاب درسی روحفظ کرده و تقریبا تمام نکات، پوشش داده شده.

انتشارات گاج مطالب بخش پایه دهم شیمی میکرو رو عینا با همون قالب و محتوا (ابتدا درسنامه نکته‌وار و بعد از هر قسمت درسنامه، تست‌های همون بخش و در انتها پاسخ تشریحی) در سری کتاب‌های آی کیو چاپ کرده. به گفته خود مؤلفین، در صورت تهیه شیمی میکرو جامع، نیازی به تهیه کتاب شیمی دهم آی کیو گاج نیست. 

درسنامه:

درسنامه‌های آموزشی کتاب آیکیو شیمی 10 ام، با هدف مرور مطالب مهم و کلیدی در یک زمان کوتاه تالیف شده وتقریبا مطالب کتاب درسی رو جمع بندی می‌کنه.

تست:

چینش تست‌های کتاب شیمی 10 ام IQ در نگاه اول، ترتیب خاصی نداره اما به تست‌های انتهای هر مبحث که می‌رسیم، با توجه به نمادها و لوگوهای مخصوص برای «تست‌های بدون زمان یا تست‌های خیلی سخت»، متوجه می‌شیم که سوالات انتهایی درجه سختی بیشتری دارن و آسان به سخت مرتب شدن. اکثر تست‌ها، ایده‌ی جدید دارن و تیپ‌های مختلف رو شامل میشن.

تست‌های کنکور سراسری تا سال 99 در تست‌ها دیده میشه و تست‌های مربوط به کنکور سال 1400 (ریاضی و تجربی داخل کشور) در انتهای کتاب شیمی دهم آی کیو به صورت جامع (تست‌های مربوط به سال دهم) آورده شده. تست‌های واجب یا اورژانسی برای مرور سریع با نماد «ستاره» علامت‌گذاری شدن.

پاسخنامه تشریحی:

پاسخنامه تشریحی بسیار کاملی داره که با روش‌های درسنامه کاملا مطابقت داره و در صورت نیاز، تمام نکات و گزینه‌های دیگه هم بررسی شدن.

۳. فیل شیمی دهم مبتکران

 ادبیات کتاب: لحن کتاب فیل شیمی 10ام مبتکران، ترکیبی از رسمی و صمیمیه.

مخاطب: مخاطب کتاب، تمامی دانش‌آموزانی هستند که داوطلب کنکور سراسری‌ان. هر دانش‌آموزی با هر سطحی می‌تونه از این کتاب استفاده کنه.

درسنامه:

فصل‌های کتاب فیل شیمی دهم، شامل تعدادی مبحث میشه و هر مبحث شامل سه گام آشنایی، چکیده و خلاصه درس و حل تمرینه. در کل، درسنامه‌ها با توجه به لحن صمیمی‌ای که نویسنده استفاده کرده، ساده و قابل فهم هستند. حجم درسنامه‌ها، با توجه به مطالب کتاب درسی، کافی و معقوله.

آموزش نکته‌وار و تستی این کتاب، برای مرور و یادآوری سریع مطالب مفیده. مولف در نگارش درسنامه تلاش کرده تا از مسیر کنکور خارج نشه.

در درسنامه سعی شده که ابتدا تست‌ها آسون‌تر باشه و سپس به سوالات سخت‌تر پرداخته. درسنامه‌ها و مثال‌های حل شده با توجه به نکات و مطالب مهمی که در اون‌ها ذکر شده، موجب حل راحت‌تر تست‌ها و آزمون‌های کتاب میشه.

تست:

در گام حل تمرین، برای هر مبحث، تعدادی مثال تستی قرار گرفته. ترتیب تست‌های فیل شیمی دهم مبتکران، طوریه که ابتدا در گام چکیده و خلاصه درس، تست‌های ساده و آموزشی، بعد در گام حل تمرین، تست‌هایی مشکل‌تر و در سطح کنکور سراسری قرار گرفته. در برخی از تست‌ها ایده‌هایی نو به چشم می‌خوره.  اکثر تست‌ها، به‌گونه‌ای‌ان که بالاتر از سطح کنکور نیستند. 

پاسخ تشریحی:

نکته‌های تستی  در درسنامه‌ها بیان شده ودر گام حل تمرین، بعد  از هر مثال، پاسخ تشریحی اون قرار داده شده که اکثرا کامل و قابل فهمن و تمام گزینه‌ها در اون‌ها بررسی شده. همچنین مسائل به دو روش تناسب و کسرتبدیل، حل شدن. 

در کل، در تست‌های کتاب فیل شیمی 1 مبتکران، اکثر تست‌های کنکورهای سراسری سال‌های اخیر پوشش داده شده و تست‌های تالیفی هم سعی شده که در سطح کنکور باشن.

۴. شیمی دهم میکرو گاج

مخاطب: مخاطب درسنامه‌ها، تمامی دانش‌آموزان رشته‌های تجربی و ریاضی پایه‌ی دهم در تمامی سطوحن.

درسنامه:

درسنامه‌ها در ابتدای هر فصل از کتاب شیمی دهم میکرو قرار دارن. درسنامه‌های هر فصل، به بخش‌هایی به نام «قسمت‌های آموزشی» تقسیم بندی شده و همین قسمت‌ها، به چندین بسته آموزشی دسته بندی شدن. در هر بسته، درسنامه‌هایی وجود داره و در پایان بسته‌های هر قسمت، تست‌های مربوط به اون بسته قرار گرفته .

در درسنامه‌ها، آیکونی با نام «آقا اجازه» وجود داره که سوال‌ها و نکات احتمالی  ذهن دانش آموز رو پاسخ میده. درسنامه‌ها، تمامی مطالب، جدول‌ها، نمودارها و تصاویر کتاب درسی روتحت پوشش قرار میده. درسنامه با زبانی ساده و قابل درک و فهم بیان شده.

 درسنامه‌ها از مسیر کنکور خارج نشده . تست ها یا مثال‌های حل شده در درسنامه‌ها، به ترتیب از ساده به سخت مرتب شده.

تست:

بعد از بسته‌های آموزشی هر قسمت، تعدادی تست قرار گرفته. بعد از تست‌های قسمت‌های آموزشی، قسمتی با نام «تست‌های پخش و پلا» آورده شده. در تست‌های پخش و پلا، هم سوال‌هایی از قسمت‌های مختلف فصل و هم سوال‌های ترکیبی با فصل‌های دیگه آورده شده. تست‌های کتاب شیمی دهم میکرو گاج، تمامی تمرین‌های دوره‌ای، مطالب کتاب درسی، با هم بیاندیشیم، خود را بیازمایید، کاووش کنید، شکل‌های مهم، جداول و نمودارهای مهم کتاب درسی رو تحت پوشش قرار میدن و همچنین سوالات کنکورهای سراسری سال‌های اخیر رو دربرمی‌گیرن.

پاسخنامه تشریحی:

پاسخنامه‌های تشریحی تست‌ها که در انتهای تست‌های هر فصل گنجونده شده، کامل و قابل درک و فهمه. در پاسخنامه‌های تشریحی کتاب شیمی دهم میکرو، دو کادر مهم وجود داره. کادرهایی با نام «نیم نگاه» که مطالب مهم رودوباره مرور می‌کنه و یا یک مطلب خاص رو برای حل تست‌های آموزش میده وکادر «ترفندهای محاسباتی» که در اون روش‌هایی برای افزایش سرعت در محاسبات آموزش داده شده.

در پاسخنامه‌های تشریحی، سطح دشواری تست‌ها با سه رنگ مختلف مشخص شده. رنگ سبز نشانه تست‌های آسون، رنگ نارنجی نشانه تست‌های متوسط و رنگ قرمز نشانه تست‌های دشواره. در پاسخ‌های تشریحی، تمام گزینه‌های تست‌ها بررسی شده و مسائل به دو روش کسرتبدیل و تناسب حل شدن. 

بهترین کتاب شیمی دهم در یک نگاه

بهترین کتاب شیمی دهم

بهترین منابع شیمی یازدهم

۱. شیمی یازدهم تست خیلی سبز

ادبیات کتاب: کتاب شیمی یازدهم تست خیلی سبز، یکی از بهترین کتاب‌های پایه یازدهمه که به دلیل ادبیات صمیمی و گاهی اوقات طنزش، می‌تونی از درس خوندن لذت ببری.

مخاطب: درسنامه سعی کرده مخاطبش رو تمام دانش‌آموزان با هر سطحی قرار بده. درسنامه کتاب شیمی یازدهم تست خیلی سبز، سعی کرده یک پله از کتاب بالاترصحبت کنه اما از مسیر کنکور سراسری خارج نشه.

درسنامه:

درسنامه کتاب کاملا جامعه ولی بدون اضافه‌گویی به تمام نکات می‌پردازه. در کتاب شیمی دهم تست خیلی سبز، بخشی مجزا به عنوان درسنامه وجود نداره و درسنامه درکنار پاسخ تشریحی تست‌ها آورده شده. درسنامه مطابق روند آموزشی تست‌ها و به صورت موضوعیه. مطالب درسی به کمک جدول، نمودار و نکات کاملا بررسی شده.

تست:

در کناردرسنامه، تست‌هایی رو با ذکر منبع توی کتاب بیان میکنه. مثلا در قسمت عنوان نوشته شده تست‌های صفحات 13 و 14 کتاب درسی. ابتدا تست‌هایی با عنوان سری A، سپس تست‌های جامع‌تر و در آخر تست‌هایی با سطح بالاتر با عنوان تست‌های سری Z قرار دارن. در این بین، اگه توضیحاتی هم درباره این تست‌ها نیاز بوده که مطرح بشه، بیان کرده و در مقدمه به خوبی روش استفاده از این کتاب آورده شده. تست‌های هر فصل از کتاب شیمی 11 تست خیلی سبز، شامل سه قسمته. قسمت اول تست‌هایی با عنوان تست‌های سری A هستند که با توجه به موضوع‌های مختلف هر فصل، بیان شدن. قسمت دوم، آزمون‌های جامعی هستند که دانش‌آموزان می‌تونن در این مرحله خودشون رو محک بزنند و توانایی‌ها و ضعف‌هاشون رو در موضوع‌های مختلف هر فصل، شناسایی و بررسی کنند. قسمت سوم، تست‌هایی با عنوان تست‌های سری Z هستند که سطح بالاتر و ایده‌های نو و جدید دارن که برای دانش آموزان متوسط و قوی بسیار مناسبن.

۲. فیل شیمی یازدهم مبتکران

ادبیات کتاب: لحن کتاب فیل شیمی 10ام مبتکران، ترکیبی از رسمی و صمیمیه.

مخاطب: مخاطب کتاب، همه‌ی دانش‌آموزانی هستند که داوطلب کنکور سراسری‌ان. هر دانش‌آموزی با هر سطحی، میتونه از این کتاب استفاده کنه.

درسنامه:

فصل‌های کتاب فیل شیمی دهم، شامل تعدادی مبحث میشه و هر مبحث، سه گام آشنایی، چکیده، خلاصه درس و حل تمرین داره. در کل، درسنامه‌ها با توجه به لحن صمیمی که نویسنده استفاده کرده، ساده و قابل فهمن. حجم درسنامه‌ها، باتوجه به مطالب کتاب درسی، کافی و معقوله.

آموزش نکته‌وار و تستی این کتاب، برای مرور و یادآوری سریع مطالب مفیده. مولف در نگارش درسنامه تلاش کرده تا از مسیر کنکور خارج نشه.

در درسنامه سعی شده که ابتدا تست‌ها، آسون‌تر باشه و سپس به سوالات سخت‌تر پرداخته. درسنامه‌ها و مثال‌های حل شده، با توجه به نکات و مطالب مهمی که در اون‌ها ذکر شده، موجب حل راحت‌تر تست‌ها و آزمون‌های کتاب میشه.

تست:

در گام حل تمرین، برای هر مبحث تعدادی مثال تستی قرار گرفته. ترتیب تست‌های فیل شیمی دهم مبتکران، طوریه که ابتدا در گام چکیده و خلاصه درس، تست‌های ساده و آموزشی، بعد در گام حل تمرین، تست‌هایی مشکل‌تر و در سطح کنکور سراسری قرار گرفته. در برخی از تست‌ها ایده‌هایی نو به چشم می‌خوره. اکثر تست‌ها، به‌گونه‌ای‌ان که بالاتر از سطح کنکور نیستند. 

پاسخنامه تشریحی:

نکته‌های تستی در درسنامه‌ها بیان شده ودر گام حل تمرین، بعد از هر مثال، پاسخ تشریحی اون قرار داده شده. 

اکثرا کامل و قابل فهمن و تمام گزینه‌ها در اون‌ها بررسی شده. همچنین مسائل به دو روش تناسب و کسرتبدیل، حل شدن. 

در کل، در تست‌های کتاب فیل شیمی 1 مبتکران، اکثر تست‌های کنکور‌های سراسری سال‌های اخیر پوشش داده شده و تست‌های تالیفی هم سعی شده که در سطح کنکور باشن.

۳. شیمی یازدهم پیشرفته نردبام خیلی سبز

مخاطب: همونطور که گفته شد، درسنامه‌های این کتاب برای دانش آموزان قوی مناسبن، پس خیلی نمی‌تونن به رشد سطح علمی دانش آموزان ضعیف کمک کنن. در درسنامه‌ها، مطالبی فراتر از سطح کنکور و کتاب درسی هم به چشم می‌خوره.

مجموعه کتاب‌های نردبام از انتشارات خیلی سبز، سطح پیشرفته‌تری نسبت به سایر کتاب‌های خیلی سبز دارن.

درسنامه:

درسنامه‌های شیمی یازدهم نردبام خیلی سبز در ابتدای هر فصل قرار داره. فصل‌های کتاب درسی بخش به بخش تقسیم شدن. ابتدا درسنامه‌ی هر بخش قرار داده شده و بعد، تست‌های مربوط به اون. درسنامه‌ها قابل فهم و درکن و تمام دانش آموزان در تمامی سطوح، می‌تونن از اون استفاده کنند، اما برای دانش آموزان قوی مناسب‌تره. تست‌ها و مثال‌های درسنامه‌ها از ساده به سخت مرتب شده.

تست:

در کناردرسنامه، تست‌هایی رو با ذکر منبع توی کتاب بیان میکنه. مثلا در قسمت عنوان نوشته شده تست‌های صفحات 13 و 14 کتاب درسی. ابتدا تست‌هایی با عنوان سری A، سپس تست‌های جامع‌تر و در آخر تست‌هایی با سطح بالاتر با عنوان تست‌های سری Z قرار دارن. در این بین، اگه توضیحاتی هم درباره این تست‌ها نیاز بوده که مطرح بشه، بیان کرده و در مقدمه به خوبی روش استفاده از این کتاب آورده شده. تست‌های هر فصل از کتاب شیمی 11 تست خیلی سبز، شامل سه قسمته. قسمت اول تست‌هایی با عنوان تست‌های سری A هستند که با توجه به موضوع‌های مختلف هر فصل، بیان شدن. قسمت دوم، آزمون‌های جامعی هستند که دانش‌آموزان می‌تونن در این مرحله خودشون رو محک بزنند و توانایی‌ها و ضعف‌هاشون رو در موضوع‌های مختلف هر فصل، شناسایی و بررسی کنند. قسمت سوم، تست‌هایی با عنوان تست‌های سری Z هستند که سطح بالاتر و ایده‌های نو و جدید دارن که برای دانش آموزان متوسط و قوی بسیار مناسبن.

پاسخنامه تشریحی:

پاسخنامه‌های تشریحی تست‌ها، در انتهای کتاب اومده. پاسخنامه‌های تشریحی قابل فهم و کاملن. در پاسخنامه‌های تشریحی، تمام گزینه‌های تست‌ها بررسی شده و مسائل به دو روش کسر تبدیل و تناسب حل شدن. 

بهترین کتاب شیمی یازدهم در یک نگاه

بهترین منابع شیمی دوازدهم

۱. شیمی دوازدهم تست خیلی سبز

ادبیات کتاب: کتاب شیمی دوازهم تست خیلی سبز یکی از بهترین کتاب‌های  پایه یازدهمه که به دلیل ادبیات صمیمی و گاهی اوقات طنزش، می‌تونی از درس خوندن لذت ببری.

مخاطب: مخاطب درسنامه‌ش رو تمام دانش آموزان با هر سطحی قرار داده. درسنامه کتاب شیمی یازدهم تست خیلی سبز سعی کرده به خصوص برای دانش آموزان ضعیف، با بیان ساده و صمیمی و قابل فهم و یک پله از کتاب بالاترصحبت کنه اما از مسیر کنکور سراسری خارج نشه.

نکات مثبت: یکی از نکات مثبت کتاب، نشانه‌گذاری تست‌هاست. اگه وقت نداری که همه تستها رو بزنی یا قراره به صورت رندوم تست بزنی، میتونی از این تست‌ها کمک بگیری. همچنین در اون‌ها تست‌های کنکورهای سال‌های اخیر به خصوص ٩٢ تا ٩٨ و همچنین المپیادهای علمی آورده شده و سعی شده ایده‌ی تست‌هایی که از کنکور آورده نشده، در قالب تست‌های تالیفی گنجونده بشه. از ویژگی‌های خاص این کتاب، درسنامه‌های قوی، تست‌های نشانه‌دار و تست‌های سری Z برای دانش‌آموزان قوی‌تره. استفاده از کتاب شیمی دوازدهم تست خیلی سبز به عنوان منبع اول برای تمام دانش‌آموزان مفیده. بهترین زمان استفاده از اون هم در طول سال تحصیلی و طبق برنامه آزمون‌های آزمایشیه. 

درسنامه:

درسنامه کتاب، کاملا جامع ولی بدون اضافه‌گویی، به تمام نکات می‌پردازه. گرچه در کتاب شیمی دهم تست خیلی سبز، بخشی مجزا به عنوان درسنامه وجود نداره و درسنامه در کنار پاسخ تشریحی تست‌ها، آورده شده. درسنامه مطابق روند آموزشی تست‌ها و به صورت موضوعیه. مطالب درسی به کمک جدول، نمودار و نکات، کاملا بررسی شده. همچنین سعی شده نکات سوالات کنکورهای سال‌های اخیر تا اونجا که نیاز بودهع در درسنامه آورده بشه. در درسنامه، به تمرین‌های کتاب درسی توجه ویژه شده. همچنین سعی شده ابتدا با مثالی ساده، مطلب آموزش داده بشه و سپس سراغ مسائل پیچیده‌تر بره.

تست:

تست‌های هر فصل از کتاب شیمی 12 تست خیلی سبز، شامل سه قسمته. قسمت اول، تست‌هایی با عنوان تست‌های سری A هست که با توجه به موضوع‌های مختلف هر فصل بیان شدن. قسمت دوم، آزمون‌های جامعن که دانش‌آموزان می‌تونن در این مرحله، خودشون رو محک بزنن و توانایی‌ها و ضعف‌هاشون رو در موضوع‌های مختلف هر فصل، شناسایی و بررسی کنند. قسمت سوم، تست‌هایی با عنوان تست‌های سری Z هست که دارای تست‌هایی با سطح بالاتر و دارای ایده‌های نو و جدیده که برای دانش آموزان متوسط و قوی بسیار مناسبن.

پاسخنامه تشریحی:

نکته‌های تستی در درسنامه‌ها بیان شده ودر گام حل تمرین، بعد از هر مثال، پاسخ تشریحی اون قرار داده شده. 

اکثرا کامل و قابل فهمن و تمام گزینه‌ها در اون‌ها بررسی شده. همچنین مسائل به دو روش تناسب و کسرتبدیل، حل شدن. 

در کل، در تست‌های کتاب فیل شیمی 1 مبتکران، اکثر تست‌های کنکور‌های سراسری سال‌های اخیر پوشش داده شده و تست‌های تالیفی هم سعی شده که در سطح کنکور باشن.

۲. شیمی دوازدهم پیشرفته نردبام خیلی سبز

ادبیات کتاب: کتاب هم لحنی کاملاً علمی و کتابی داره. 

مخاطب: کتاب شیمی 12 نردبام خیلی سبز، برای دانش آموزهایی که می‌خوان درصدهای بالایی رو کسب کنن، بسیار مفیده. سطح سؤالات نردبام بالاتر از سطح سؤالات عادی کتاب‌های خیلی سبزه.

درسنامه:

یکی از ویژگی‌های درسنامه‌ها در شیمی دوازدهم نردبام خیلی سبز، کاربردی بودن اون‌هاست.یعنی در ابتدای هر فصل به این موضوع اشاره شده که این فصل چند آزمون در کنکور داره و بار تستی، حفظی و مسئله اون چقدره. درس‌نامه‌ها به قسمت‌هایی از کتاب اشاره می‌کنه که می‌تونه اون‌ها رو راحت‌تر توضیح بده، یا مواردی که به مسئله‌ها ارتباط داره و همچنین مطالبی که در تست‌ها می خواد به اون‌ها بپردازه.

تست:

تست‌ها در این کتاب نشانه‌گذاری نشدن. همچنین سعی شده که تست‌ها ایده‌دار باشن. مخاطبین با گرفتن جواب سؤالاتشون، می‌تونن تسلط خوبی روی شیمی پایه دوازدهم داشته باشن و مطالب رو به خوبی فرابگیرن. 

پاسخنامه تشریحی:

در صورت لزوم همه گزینه‌ها در این بخش بررسی شدن و این از نکات مثبت پاسخ تشریحیه.

۳. شیمی دوازدهم تست مبتکران

ادبیات کتاب: لحن کتاب در بخش درسنامه‌ها، رسمی و صمیمیه، اما در بخش تست‌ها، کاملاً رسمیه.

مخاطب: درسنامه برای هر دانش‌آموزی با هر سطحی می‌تونه مناسب باشه.

نکات مثبت: از ویژگی‌های خاص این کتاب، خودآموز بودن درسنامه‌ها و شیوه‌ی آموزش مطالب به صورت مناظره‌ایه.

کتاب شیمی دوازدهم، دوجلدیه و جلد اول به توضیح و آموزش فصل اول و دوم کتاب درسی پرداخته. جلد دوم هم فصل سوم و چهارم کتاب درسی رو بررسی کرده. تمام مباحث کنکور و همچنین آزمون‌های آزمایشی هم پوشش داده شده.

درسنامه:

یکی از دغدغه‌های دانش آموزان سال دوازدهم به جز کنکور سراسری، امتحانات نهایی پایان ترمه. درسنامه‌های این کتاب اشاره مستقیمی به سوالات امتحان نهایی نداره، اما چون در راستای کتاب درسیه، تمام مباحث بلکه خیلی بیشتر از امتحان نهایی رو پوشش میده. 

تست:

تست‌های کتاب شیمی دوازدهم مبتکران (دوجلدی)، مهم‌ترین بخش این کتاب هستند و در انتهای هر فصل، یک آزمون جامع قرار گرفته. همچنین در انتهای هر جلد، سوالات کنکور مربوط به همون دو فصل آورده شده که از نکات مثبت تست‌ها به شمار میره.

پاسخنامه تشریحی:

و اما پاسخ تشریحی کتاب که بعد از تست‌ها و همینطور بعد از پاسخنامه کلیدی قرار گرفته و با 4 نوع کاراکتر (ساده، متوسط، سخت، خیلی سخت)، در کنار هر پاسخ سوال، سطح سختی سوالات مشخص شده.

۴. موج آزمون شیمی دوازدهم نشر الگو

از کتاب موج آزمون میتونی به عنوان یک منبع خوب برای سوال‌های شبیه ساز کنکور استفاده کنی. کتاب موج آزمون شیمی دوازدهم شامل آزمون‌های شبیه ‌ساز کنکور برای آمادگی در  شرکت در آزمون سراسری و آزمون‌های آزمایشیه. در مقدمه‌ی کتاب، توضیحاتی کلی راجع به روند کتاب و نحوه‌ی استفاده‌ی بهتر از آزمون‌ها داده‌ شده.

فهرست کتاب، تنها شامل شماره صفحات مربوط به هر آزمون، عبارات درست- نادرست و صفحات مربوط به پاسخ تشریحیه.  

ادبیات کتاب: لحن کتاب کاملاً رسمیه.

مخاطب:تمامی دانش‌آموزان در تمام سطوح.

نکته مثبت: تقریباً تمام نکات و تیپ‌های مختلف سوالات پوشش داده شدن. وجود تست‌های با ایده‌ی جدید در بین سوالات، از نکات قابل توجه کتاب موج آزمونه. اما در عین حال  از مسیر کنکور و کتاب درسی خارج نشده. . پاسخ‌های تشریحی آزمون‌ها، تا حد امکان ساده و قابل فهم بیان شدن و جایی که نیاز بوده، سوالات از دو روش حل شدن یا نکته‌ی تستی هم در قالب “توجه” ذکر شده. همچنین در صورت لزوم، همه‌ی گزینه‌ها و عبارات هم بررسی شدن.

و قالب کلی کتاب به این شکله که در هر فصل ابتدا عبارات درست و نادرست، سپس آزمون‌ها و در نهایت پاسخ تشریحی آورده شده. 

بهترین زمان استفاده از این کتاب، روزهای جمع‌بندی و بعد از عید نوروزه.

درسنامه:

کتاب درسنامه محور نیست، اما در پاسخنامه تشریحی، درسنامه‌ها در قالب “کلاس نکته” بیان شدن. مفاهیم در این کادرها به صورت نکته‌وار بررسی میشن. حجم درسنامه‌ها با توجه به محتوای اون مناسبه. 

بهتره قبل از انجام آزمون‌ها مطالب کادرهای کلاس نکته مطالعه بشن. این کار باعث مرور مطالب و بررسی نکته‌های کادرها میشه.

تست:

قبل از آزمون‌های تستی، تمرین‌های (درست و نادرست) بیان شده. معمولاً هر فصل به  2 الی 3 قسمت تقسیم میشه و سوالات مطابق با سر فصل آزمون‌ها انتخاب شدن. همچنین صفحات مرتبط از کتاب درسی در هر قسمت بیان شده تا در صورت نیاز از اون‌ها کمک بگیری .سوال‌ها به سبک کنکورهای سال‌های اخیر طرح شده. پاسخ سوالات هم (در حد صحیح و غلط بودن در کنار یک توضیح کوتاه) بعد از آزمون‌های هر فصل قرار گرفته. بعد از سوالات صحیح و غلط، آزمون‌های تستی وجود داره. ابتدای هر آزمون، مدت زمان پاسخ دهی به سوالات مشخص شده که بهتره در مدت زمان مشخص شده به سوالات پاسخ داده بشه.

تعداد تست‌ها در هر آزمون (بجز آزمون‌های جامع که 35 سوال دارن) 20 سواله. هر فصل با توجه به اهمیت اون فصل، تعداد آزمون‌های متفاوتی رو شامل میشه. 

آزمون‌های ابتدایی هر فصل، به صورت فصل به فصله و بعد از هر دو فصل، آزمون‌های جامع از اون دو فصل و در ادامه، چندین آزمون جامع (ترکیبی از یک پایه، دو پایه یا هر 3 پایه) آورده شده. همه‌ی سوالات، تألیفی‌ان و سوالات کنکور و آزمون‌های موسسات (قلمچی، گزینه 2 و ) در اون وجود نداره.

بهتره آزمون‌های جامع انتهای فصل به صورت آزمونی و در زمان مشخص شده، حل بشه و سپس با دقت، سوال‌ها رفع و اشکال نکات اون‌ها یادداشت بشه. آزمون آخر هر فصل هم سعی شده سوال‌ها به صورت ترکیبی از چند نکته و با ایده‌ی جدید باشن.

۵. سیر تا پیاز شیمی دوازدهم گاج

کتاب شیمی دوازدهم سری سیر تا پیاز از انتشارات گاج شامل 3 کتاب در یک کتاب میشه. این کتاب متشکل از 3 بخش مجزاست که بخش اول اون تحت عنوان کتاب آموزشی، بخش دوم به اسم کتاب کنکور (تست) و بخش سوم تحت عنوان کتاب امتحانه. در تألیف کتاب سعی شده تمام مطالب به صورت جامع، منطبق بر کتاب درسی و یک پله بالاتر برای موفقیت در امتحانات نهایی گنجونده بشه.

ادبیات کتاب: ادبیات کتاب، مثل متن کتاب درسی رسمیه.

 حجم کتاب: حجم کتاب با توجه به 3 کتاب آموزش، تست و آزمون در یک کتاب بسیار متناسبه. تفکیک کتاب به سه بخش اصلی، این امکان رو به مخاطب می‌ده تا بخش مورد نیاز خودش رو به‌راحتی انتخاب کنه. 

مخاطب: درسنامه‌های کتاب سیر تا پیاز شیمی 3 گاج، برای دانش آموزان با هر سطحی مناسبه و با زبان ساده بیان شده.

ویژگی مثبت: تست‌هایی که در درسنامه میبینیم، جنبه‌ی آموزشی دارن و باعث بخاطر سپردن راحت‌تر مطالب میشن. 

درسنامه:

 بخش اول کتاب سیر تا پیاز شیمی دوازدهم، شامل آموزش اصولی و پوشش کامل، منطبق بر متن کتاب درسیه به همراه مثال و تست. درسنامه‌ها به آموزش صفر تا صد موضوع پرداختند. 

 بعد از اون به ایستگاه‌های مرور درس (سوالات جای خالی و درست نادرست) و پاسخنامه تشریحی ایستگاه‌ها می‌رسیم. نکات کنکوری در قالب «نکته»، «توجه» و «راهکارهای میانبر تستی» در درسنامه قابل مشاهده‌ست. همچنین «فعالیت»، «خود را بیازمایید»، «باهم بیندیشیم» و در درسنامه پوشش داده شده.

درسنامه‌های سیر تا پیاز شیمی دوازدهم گاج، هم برای قبولی در امتحانات نهایی و هم کنکور سراسری، مناسبن و در اون‌ها، از مفاهیم سال‌های قبل آورده شده. مثلاً در فصل اول قبل از شروع مبحث انواع کلوئیدها، مفاهیم محلول همگن و ناهمگن یادآوری شده.

تست:

تست‌های ابتدایی ساده‌ترن و هرچه به سمت جلو حرکت می‌کنیم تست‌ها سخت‌تر میشن. 

پاسخنامه تشریحی:

و اما پاسخ تشریحی کتاب که بعد از تست‌ها و همینطور بعد از پاسخنامه کلیدی قرار گرفته و با 4 نوع کاراکتر (ساده، متوسط، سخت، خیلی سخت)، در کنار هر پاسخ سوال، سطح سختی سوالات مشخص شده.

بهترین کتاب شیمی دوازدهم در یک نگاه

مقایسه بهترین کتاب شیمی دوازدهم

بهترین منابع شیمی پایه دهم و یازدهم

۱. موج آزمون شیمی پایه دهم و یازدهم نشر الگو

نکته مثبت: از ویژگی‌های خاص کتاب موج آزمون شیمی پایه دهم و یازدهم الگو، داشتن آزمون‌های مسئله‌ای برای تسلط بیشتر به مباحث محاسبه‌ای شیمی کنکوره.

مخاطب: استفاده از این کتاب به عنوان منبع اول برای تست زنی توسط دانش‌آموزان متوسط و قوی کنکور و منبع دوم برای دانش‌آموزان ضعیف و دانش‌آموزان دهم و یازدهم پیشنهاد میشه.

ادبیات کتاب: لحن کتاب رسمیه.

هر فصل تقریبا شامل ٧ آزمون میشه که ۴ آزمون اول پوشش کاملی روی مطالب کتاب دارند و در انتها 3 آزمون جامع برای مرور و جمع بندى فصل و ١ آزمون مسئله برای تسلط بیشتر روی مسائل آورده شده.

 ابتدای هر فصل و قبل از شروع آزمون‌ها، عبارت‌های درست و نادرست برای مرور سریع نکات فصل آورده شده.

درسنامه:

درسنامه‌های کتاب موج آزمون شیمی پایه الگو در پاسخنامه قرار گرفته و در اون کلیه‌ی مطالب کتاب درسی آورده شده و کتاب با بیانی ساده، مطالب رو به توضیح داده و تقریباً چیزی رو گنگ و مبهم نذاشته. در درسنامه‌ها، به شکل ها، نمودارها و تمرین‌های کتاب درسی توجه ویژه شده و تا حد امکان از آوردن مطالب خارج از کتاب، خودداری شده. در واقع کتاب از مسیر کنکور خارج نشده. درسنامه موج آزمون شیمی نشر الگو، مخصوص دانش‌آموز کنکوریه. البته دانش‌آموزان پایه دهم و یازدهم هم می‌تونن به عنوان منبع دوم از درسنامه‌های این کتاب برای جمع بندی و مرور نکات استفاده کنند.

تست:

در این کتاب سعی شده تا تیپ‌های مختلف تست پوشش داده بشه و در اون، ایده‌های نو و تیپ‌های مختلفی از تست‌ها بیان میشه. در کتاب موج آزمون شیمی پایه، تست‌های کنکور سراسری و آزمون‌های آزمایشی مختلف به ندرت دیده میشه و سوالات آزمون‌ها، اغلب تیپ کنکوری دارند.

در ابتدای هر آزمون، سطح اون مشخص شده و مدت زمان لازم برای پاسخگویی به آزمون هم آورده شده. در کل دانش آموزان با هر سطحی می‌تونن از تست‌های این کتاب استفاده کنن. 

پاسخ تشریحی:

در کتاب موج آزمون شیمی پایه دهم و یازدهم الگو، پاسخ تشریحی آزمون‌ها کامله و همه‌ی عبارات و گزینه‌ها، به طور کامل تشریح شده. 

۲. جامع شیمی پایه دهم و یازدهم نشر الگو

ادبیات: لحن نوشتار در سراسر کتاب رسمیه.

مخاطب: سؤالات کتاب جامع شیمی پایه الگو برای همه دانش‌آموزان در تمام سطوح مناسبه. 

درسنامه:

کتاب جامع شیمی پایه دهم و یازدهم نشر الگو، درسنامه نداره و تنها خلاصه نکات نموداری، جدولی، پرسش‌های چهارگزینه‌ای و پاسخ‌های تشریحی رو بیان میکنه.

تست:

پرسش‌های چهارگزینه‌ای به چهار دسته تقسیم می‌شن: تست‌های موضوعی از کل فصل، سوال‌های ترکیبی از کل فصل، سؤال‌های سطح دوم و در آخر سؤال‌های کنکورهای سراسری سال‌های گذشته. 

پاسخ‌های تشریحی این کتاب در پایان چهار بخش پرسش‌های چهارگزینه‌ای هر فصل قرار داده‌ شده. در پاسخ‌های تشریحی، تمام عبارت‌ها و گزینه‌ها بررسی ‌شده‌. اکثر مسائل به دو روش تناسب و کسر تبدیل حل‌ شدن. همچنین در بین پاسخ‌های تشریحی، کادرهای نکته و توجه وجود داره که در اون‌ها حل سریع‌تر سؤالات و نکات انحرافی طراحان و تمام نکات و جزئیات فصل بیان‌ شده.

پاسخنامه تشریحی:

در پاسخ‌نامه این کتاب سؤالات ساده، متوسط و سخت به ترتیب با حروف A، B و C مشخص ‌شدن. 

۳. شیمی پایه دهم و یازدهم تست خیلی سبز

ادبیات کتاب: ترکیبی از صمیمی و رسمیه. 

نکته مثبت: از ویژگی‌های خاص این کتاب، میشه به پاسخ‌های تشریحی اشاره کرد که با استفاده از عنوان‌های بیان‌ شده، موجب تفهیم و تثبیت هر چه‌بهتر مطالب در ذهن میشه.

مخاطب: کتاب شیمی پایه دهم و یازدهم خیلی سبز برای همه دانش‌آموزان در همه‌ی سطوح مناسبن.

درسنامه:

کتاب شیمی پایه خیلی سبز، شامل سه قسمت آموزشی، سؤال‌ها و پاسخ‌های تشریحی میشه. قسمت‌های آموزشی هر بخش شامل درس‌نامه‌ها هستند که مطالب کتاب رو در قالب مقدمه، توضیحات و جمع‌بندی بیان می‌کنه. در مقدمه، مفاهیم به‌صورت کلی بیان‌ میشه و نکات، در قسمت توضیحات به همراه مثال‌ بررسی میشه. در آخر هم مطالب برای مرور و تکرار به‌صورت نمودار و جدول جمع‌بندی شده. 

درسنامه‌ها تمام مطالب کتاب درسی و تمرین‌های کتاب درسی به‌خصوص تمرین‌های دوره‌ای که در آخر هر فصل کتاب درسی قرار داره رو پوشش میده.  

تست:

در بخش‌های مختلف هر فصل بعد از درس‌نامه‌ها، تست‌ها یا سؤالات مربوط به اون‌ها قرار داره. در پایان تست‌های هر فصل، تعدادی تست مشکل‌تر و جامع از کل فصل با نام “از هر دری سخنی” قرار گرفته. 

پاسخ تشریحی:

بعد از سؤالات، در انتهای هر فصل پاسخ‌های تشریحی قرار داره. در پاسخ‌های تشریحی سعی شده تا تمام گزینه‌های تست‌ها بررسی بشه. مسائل به دو روش تناسب و کسر تبدیل حل شده. همچنین در بین پاسخ تست‌ها، از عنوان‌هایی مثل: نکته، نتیجه‌گیری، بچه‌ها مراقب باشین، پاورقی و سؤال و جواب برای یادگیری ‌بهتر مطالب و تثبیت اون‌ها در ذهن استفاده‌ شده. 

بهترین کتاب شیمی پایه دهم و یازدهم در یک نگاه

5/5 - (4 امتیاز)
اشتراک گذاری این مقاله:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − هجده =

اسلایدرهای محبوب
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.

کاربر عزیز لطفا پروکسی یا فی.لت.ر شک.ن خود را روشن کنید و روی لینک زیر بزنید.

اگر در عضویت کانال مشکل دارید به آیدی darsban1@ داخل تلگرام پیام بدید تا شما را عضو کنند.