بهترین کتاب های کمک درسی

بهترین کتاب قرابت معنایی

جدیدترین مطالب سایت

کانال تلگرام ما

بهترین کتاب قرابت معنایی

مبحث قرابت معنایی در کنکور سراسری بسیار مبحث مهمیه. بیشتر از یک سوم سوالات ادبیات فارسی در کنکور، قرابت معناییه. اما همونطور که می‌دونید، در کتاب درسی ادبیات ما جایگاه ویژه‌ای برای مبحث قرابت معنایی نداریم و داخل کتاب، آموزش خاصی برای این مبحث داده نمیشه. در واقع تست‌های قرابت معنایی به طور کلی به چالش کشیدن توانایی شما در معنی ابیات و تفسیر اون‌هاست. یعنی سنجیدن توانایی فهم شما از ادبیات فارسی و ارتباط دادن بین اشعار مختلف. به همین دلیل بهترین روش برای تقویت این توانایی در خودتون، زیاد تست زدن این مبحثه. در این مطلب قصد داریم شما رو با بهترین کتاب قرابت معنایی آشنا کنیم.

قرابت معنایی جامع کنکور نشر الگو

نشر الگو در زمینه‌ی تالیف کتاب‌های مخصوص ادبیات، سابقه‌ی طولانی داره. این کتاب هم با درسنامه‌ی مفصل خودش و سوالات تستی تالیفی و کنکور سراسریش، برای تمرین و آموزش تست زنی قرابت معنایی، بسیار مفیده. در اولین کتاب قرابت معنایی نشر الگو، ۶۵ مفهوم پرتکرار در کنکورهای سراسری و کنکورهای آموزشی، قرار داده شده. در این بخش، هر مفهوم رو با زبونی ساده و روان، توضیح داده و بعد چندین مثال آورده. کار خوبی که نشر الگو انجام داده اینه که کلمات دشوار مثال‌هایی که زده رو معنی کرده تا معانی ابیات هم راحت‌تر درک بشن.

فصل بعدی کتاب، مفاهیم کتاب‌های درسی دهم، یازدهم و دوازدهم، درس‌به‌درس مورد بررسی قرار گرفته. توی این بخش به طور جزئی کل کتاب درسی بررسی شده و هیچ نکته‌ای از قلم نیفتاده. در آخرین بخش درسنامه‌ی کتاب هم تکنیک‌های قرابت معنایی گفته شده. درسنامه‌ی نشر الگو بیشتر مبتنی بر کنکور سراسریه و چندان مناسب امتحان‌های تشریحی نیست.

تست قرابت معنایی نشر الگو

کتاب قرابت معنایی نشر الگو، بخشی داره به عنوان «نون شب» که شامل ۱۵۱ آزمون ۵ تستی برای مطالعه آخر شب دانش آموزهاست. در مجموع ۷۵۵ تست در بخش نون شب قرار داده شده که هم ذهنتون رو برای تست زنی خسته نمیکنه و هم بسیار تمرین مناسب و لازمیه. بعد از این فصل، تست‌های درس‌به‌درس کتاب‌های درسی دهم، یازدهم و دوازدهم قرار گرفتن که برای آمادگی واسه آزمون‌های آزمایشی طول سال، خیلی کاربردی‌ان.

تعداد تست‌های این کتاب به قدری هست که شما رو از هر کتاب تست دیگه‌ای در زمینه‌ی قرابت معنایی بی‌نیاز کنه. تست‌های تالیفی کتاب هم در سطح کنکور سراسری طراحی شدن و سعی شده که مدل سوالات کنکور شبیه‌سازی بشه. در آخر کتاب هم پاسخ تشریحی تمام آزمون‌ها موجوده تا بتونید عملکرد خودتون رو خیلی خوب و با جزئیات ارزیابی کنید.

بهترین کتاب های قرابت معنایی

سیر تا پیاز قرابت معنایی جامع کنکور گاج

انتشارات گاج رو همه میشناسن، کتاب‌های این مجموعه بسیار حرفه‌ای و جامع طراحی میشن. قرابت معنایی جامع کنکور گاج هم کتاب کامل کافی‌ای محسوب میشه براتون و برای تمرین این مبحث قبل از کنکور خیلی کتاب مهمیه. علاوه بر این، کتاب قرابت معنایی گاج به دلیل اینکه درسنامه‌های جدا و درس‌به‌درس داره، واسه دانش‌آموزهای پایه دهم و یازدهم هم مناسبه.

در درسنامه‌ی کتاب سیر تا پیاز قرابت معنایی گاج، ابتدا مهارت‌های تست زنی قرابت معنایی، با عناوینی مثل شناخت انواع متن از نظر پیام، خوانش پیام محور، شناخت چیستی پیام و عناوینی از این دست آورده شده. ساختار درسنامه هم براساس ترتیب درس‌های فارسی از سال دهم تا دوازدهم چیده شده. قبل از ورود به تفسیر بیت به بیت و مباحث درسی، یک نمای کلی از محتوای درس و موضوعش برای مخاطب داده شده که باعث میشه دانش آموز با هدف اون درس آشنا بشه.

تست قرابت معنایی کتاب سیر تا پیاز گاج

تست‌های این کتاب که بسیار جزئی و دقیق طراحی شده و هیچ نکته‌ای در کتاب رو جا ننداخته، به دو بخش تقسیم میشه. بخش اول تست‌های درس به درسه که بعد از هر فصل در درسنامه اومده. بخش دوم هم آزمون‌های جامعن ابزار خوبی‌ واسه‌ی خود ارزیابی دانش‌آموزها محسوب میشن. کیفیت ابیات داخل تست‌ها هم در حد دانش‌آموزهاست و برای ترغیب دانش‌آموز به یادگیری و ادامه مطالعه موثره.

پاسخنامه تشریحی آزمون‌های کتاب هم در انتهای کتاب اومده و کامل و جامع و قابل فهمه. خوندن پاسخنامه تشریحی کتاب به طور مجزا هم در یادگیری درس بهتون کمک میکنه. به علاوه‌ی اینکه ویژگی خوب این پاسخنامه، بررسی کردن همه‌ی گزینه‌های تست‌ها اعم از درس و غلطه.

کتاب قرابت معنایی

قرابت معنایی موضوعی مشاوران آموزش

یکی دیگه از سری بهترین کتاب قرابت معنایی کنکور که در این مقاله می‌خوایم بهتون معرفی کنیم، قرابت معنایی موضوعی مشاوران آموزشه. این انتشارات هم در زمینه‌ی نشر کتاب‌های ادبیات و جمع‌بندی کنکور، معروف و موفقه و کتاب‌های محبوبی داره. کتاب قرابت معنایی مشاوران آموزش هم که تالیف شده توسط شاهین‌زاد، استاد ادبیات کنکوره، به صورت درس‌به‌درس از پایه‌ی دهم تا دوازدهم چیده شده.

ابعاد این کتاب کوچیک و سبکه، در نتیجه حجم کتاب و تعداد تست‌های اون هم به نسبت کتاب‌های نشرهای دیگه، کم و سبکه و شاید چندان کافی نباشه و بیشتر برای مرور سریع قرابت معنایی مناسبه. اما به طور کلی، بررسی خط به خط کتاب درسی در این کتاب، برای دانش‌آموزها خصوصا کسانیکه از کتاب دور بودن، مفید و کمک‌کننده‌ست.

تست قرابت معنایی موضوعی مشاوران آموزش

همونطور که گفتیم تعداد تست‌های این کتاب زیاد نیست و برای تمرین مبحث مهمی مثل قرابت معنایی که در ادبیات عمومی کنکور، ۹ سوال به خودش اختصاص داده، کمتر از حد منطقیشه. اما سطح تست‌ها اکثرا ساده و متوسطن و جنبه‌ی چالشی ندارن. اما پاسخنامه‌ی تشریحی این کتاب، نقطه‌ی قوت اونه چون تمام گزینه‌های تست‌ها، در این پاسخنامه بررسی شدن و فقط به گزینه‌ی درست اکتفا نشده. 

در این مطلب سعی کردیم بهتون کمک کنیم تا بهترین کتاب قرابت معنایی کنکور رو پیدا کنید و بتونید توی این درس بهترین نتیجه رو بگیرید. امیدواریم براتون مفید بوده باشه. 

5/5 - (5 امتیاز)
اشتراک گذاری این مقاله:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده − 6 =

اسلایدرهای محبوب
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.

کاربر عزیز لطفا پروکسی یا فی.لت.ر شک.ن خود را روشن کنید و روی لینک زیر بزنید.

اگر در عضویت کانال مشکل دارید به آیدی darsban1@ داخل تلگرام پیام بدید تا شما را عضو کنند.