سایت در حال بارگذاری است ...

روش مطالعه صحیح حسابان برای امتحان نهایی

درس حسابان ۲ یکی از درس‌های نهایی با ضریب چهاره. از طرفی این درس پایه و اساس ریاضیاته و اگر شما به ریاضی علاقه مندید یا میخواید توی کنکور موفق باشید باید الفبای ریاضی رو از این کتاب یاد بگیرید. اینجا میخوایم بهتون بگیم برای امتحان نهایی حسابان چه روشی رو پیش بگیرید که بتونید ۲۰ بشید.

  • حسابان 2حسابان ۲

برای امتحان نهایی، حسابان را چگونه بخوانیم؟

گام هایی که شما باید برای این درس بردارید رو به شکل زیر خلاصه میکنم:

  • سر کلاس درس به توضیحات معلم گوش بدید و جزوه بنویسید.
  • مبحثی که معلم تدریس کرد رو توی کتاب درسی بخونید و تمرین ها و مثال ها رو جدی بگیرید.
  • برای امتحان نهایی، چند روز مونده به امتحان، سوال های سال های گذشته رو حل کنید و سریع سراغ پاسخنامه نرید.

حسابان از اون درساییه که مباحث زنجیروار به همدیگه ربط دارن، برای اینکه این زنجیر پاره نشه و شما وقتی میخواید یه مبحث رو بخونید توی مسائل پایه ایش مشکل نداشته باشید سعی کنید در طول سال این درس رو در طول سال دائم بخونید و با کلاس پیش برید.

از طرفی فقط به تمرین های کتاب اکتفا نکنید. هر مبحث رو که میخونین بعد از جزوه معلم و تمرین های کتاب، برید سراغ تمرین های تالیفی کتاب های کمک درسی و تست های تالیفی یا کنکور های گذشته رو به شکل آموزشی بزنید. یعنی نیاز نیست زمان بگیرید و هرچقدر طول کشید زمان بزارید و تمرین ها رو خودتون حل کنید. بچه ها توی خوندن درس هایی مثل حسابان یا گسسته باید صبور باشید که بتونین به تسلط کافی برسید.

نکات مهم

  • مثال‌های حل‌شده‌ی داخل متن رو بدون نگاه كردن به پاسخ آن‌ها حل كنيد؛ سپس جواب خود را با جواب كتاب مقايسه كنيد.
  • مثال‌ها، فعالیت‌ها، تمرين‌ها و مسائل كتاب رو تک به تک و بدون نگاه كردن به حل‌المسائل حل کنید.
  • چون این درس دریای وسیعی از فرمول‌ها و روش‌هاست، برای حل مسائل سعي نکنيد که فقط از یک روش استفاده کنید. از طرفی همه فرمول های خاص رو حفظ نکنید. فرمول اصلی و روش اصلی رو که خوب یاد بگیرید بقیه روش ها و فرمول ها رو میتونین خودتون استخراج کنید و بدون حفظ کردن، یاد بگیرید.
  • در طول امتحان نهایی حسابان یادتون باشه تک تک فرمول ها رو بنویسید و بعد شروع کنید به حل سوال. تمام فرمول ها به خودی خود بخشی از بارم بندی هستن و حتی اگر یک سوال رو بلد نبودید فرمول های مرتبط رو بنویسید که نمره مربوط به فرمول رو بگیرید.

اهمیت خلاصه نویسی در درس حسابان

دو تا دلیل وجود داره که باعث شده خلاصه نویسی توی حسابان خیلی مهم باشه: اول اینکه حسابان یک درسیه که زنجیروار بهمدیگه وصله و این باعث میشه که شما وقتی دارید یه مبحث جدید رو میخونید نیاز باشه برگردید و به بعضی نکات مباحث قبلی برگردید و اگر مطالب رو خلاصه نویسی کرده باشید کمک میکنه بهتون که راحت تر هر چیزی که میخواید رو پیدا کنید. دوم اینکه حسابان یک درسی با مباحث زیاد و حجیمه و شما وقتایی که میخواید درس رو مرور کنید نیاز دارید که یک منبع خلاصه شده داشته باشید که خوندن رو براتون راحت کنه. پس یه دفتر رو برای خلاصه نویسی انتخاب کنید و سعی کنید تمام مطالب و نكات مهم، به‌خصوص فرمول‌ها و راه‌حل‌های مناسب رو یادداشت کنید.

چگونه در طول سال حسابان را مرور کنیم؟

درس حسابان یک درس کاملا تحلیلیه. حفظیات جایی در این درس نداره پس برای مرور این درس اینکه شما فقط خلاصه نویسی هاتون رو بخونید کافی نیست. توی درس حسابان باید هر مبحثی رو که میخواید مرور کنید اول خلاصه نویسی هاتون رو بخونید و بعد از اون یه تعدادی سوال و تست آموزشی حل کنید و توی این مرحله اصلا تا وقتی سوال رو حل نکردید پاسخنامه رو چک نکنید. مرور نهایی برای امتحان نهایی هست که شما تمام خلاصه ها و تمرین های مهم کتاب رو میخونید و بعد هم میرید سراغ سوال های امتحان نهایی سال های گذشته و اونارو حل میکنید.

بارم بندی درس حسابان در امتحان نهایی

اهمیت بارم بندی در امتحان نهایی اینه که شما هدفمند تر میدونید توی وقت محدود امتحانا روی چه مباحثی وقت بیشتری بزارید و به تمرین های کدوم مبحث اهمیت بیشتری بدید. برای امتحان نهایی خرداد بارم بندی حسابان به این شکله:

شماره فصل نمره
۱ ۲٫۵
۲ ۲
۳ ۲٫۵
۴ ۷
۵ ۶

بچه ها اگر میخواید نکات مهم برای خوندن فیزیک رو هم بدونید روی کلمه فیزیک کلیک کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

مهندس جمالی

235 مطلب منتشر شده

درباره این مطلب نظر دهید !