مطالعه برای امتحان نهایی

روش مطالعه صحیح ریاضی و آمار انسانی برای امتحان نهایی

جدیدترین مطالب سایت

کانال تلگرام ما

روش مطالعه صحیح ریاضی و آمار انسانی برای امتحان نهایی

سلام همراه عزیز! امیدواریم که هنوز با کلی انرژی و انگیزه مسیرت رو دنبال کنی. توی این مقاله قراره درمورد روش مطالعه صحیح ریاضی و آمار انسانی برای امتحان نهایی صحبت کنیم. پس باهامون همراه شو چون قراره نکاتی رو بگیم که برای 20 گرفتن درس ریاضی در امتحان نهایی، موثره.

روش مطالعه ریاضی و آمار انسانی

شروع مطالعه ریاضی

از اونجایی که درس ریاضی یکی از درس‌های مهم این رشته‌ست و غالبا برای دانش آموزها، سختی خاصی رو به دنبال داره، باید روشی رو دنبال کنی که باعث بشه بتونی ریاضی انسانی رو کامل یاد بگیری و با دنبال کردن اون راهکارها، برای 20 گرفتن درس ریاضی در امتحان نهایی، تلاش کنی. در ابتدا بارم بندی‌های مباحث این درس رو برات می‌گیم و بعد به سراغ روش مطالعه ریاضی و آمار میریم. میدونی تاریخ برگزاری امتحان نهایی انسانی کیه؟

کتاب ریاضی و آمار انسانی

بارم بندی ریاضی و آمار 3 در امتحان نهایی

اول (شمارش/ احتمال/ چرخه آمار در حل مسائل): ۵ نمره

دوم (مدل سازی و دنباله/ دنباله های حسابی): ۵.۵ نمره

سوم (دنباله هندسی/ ریشه nام و توان گویا/ تابع نمایی): ۹.۵ نمره

 

ضریب ریاضی انسانی در امتحان نهایی

ضریب ریاضی و آمار در امتحان نهایی انسانی عدد ۶ رو داره. پس این درس از اهمیت بالایی در کارنامه‌ی شما و خصوصاً کنکور شما برخورداره. به همین دلیل ساده از کنارش نگذرید و تلاش کنید تا بهترین نمره رو بدست بیارید. 

روش مطالعه صحیح ریاضی

ریاضی بر خلاف سایر دروس رشته انسانی که به نظر میرسه حفظی باشن، کاملا یاد گرفتنیه. یعنی باید فرمول‌ها رو یاد بگیری و با تکرار و تمرین، اون‌ها رو تثبیت کنی. پس مطالب رو دنبال کن تا چندتا تکنیک اساسی بهت یاد بدیم.

 

از فصول سخت‌تر ریاضی انسانی شروع کن

از اونجایی که در طول ترم حداقل یکبار هم که شده تمرین‌های کتاب رو سر کلاس حل کردی یا به توضیحات معلم گوش دادی، باید بدونی که توی چه درس‌هایی از کتاب ضعیف‌تر هستی. گاهی برخی از دانش آموزان از آغاز ترم دوم دچار مشکل در این درس میشن. این کاملا عادیه چون مباحث ترم دو کاملا جدید هستن و امکان تکرار و تمرین در اونها نسبت به ترم یک، کمتره. در نتیجه میزان دقت و عملکرد دانش آموز برای یادگیری پایین میاد. اگر برای مطالعه درس ریاضی انسانی از فصول سخت‌تر شروع کنی، انرژی بیشتری که در ابتدای مسیر داری باعث میشه بهتر یاد بگیری. اینجوری مباحثی که برات دشوار بودن رو به راحتی یاد گرفتی.

 

تمرینات کتاب رو حل کن

منبع اصلی ما برای مطالعه درس ریاضی، کتاب ریاضی انسانی هست. پس برای هر فرمول و مبحثی که مطالعه میکنی، تمرینات اون بخش از کتاب رو حل کن و سعی کن با تکرار اون تمرین‌ها، به اشتباهاتت پی ببری و در صدد حلشون بربیای.

 

فرمول‌ها رو یادداشت کن

اگر حس میکنی که در ابتدای کار یکسری از قواعد و فرمول‌ها رو فراموش میکنی، میتونی به صورت یادداشت برداری، فرمول‌های داخل کتاب رو یادداشت کنی و بعد هر بار اون‌ها رو مرور کنی تا در ذهنت ثبت بشه. سعی کن تا حد ممکن فرمول‌ها رو در داخل مسائل مختلف یاد بگیری و اصلا حفظشون نکنی.

 

موارد پیش نیاز رو رعایت کن

یکسری از مسائل هستن که برای حل کردنشون یا حتی حفظ فرمول‌هاشون، نیاز داری که یکسری فرمول از قبل بدونی یا یکسری مسائل دیگه رو یاد بگیری. برای اینجور موارد میتونی از کتاب‌های کمک آموزشی یا جزوه معلم کمک بگیری. حتی اگر یه مبحثی از قبل رو فراموش کردی، در اینترنت سرچ کن و اون رو پیدا کن.

 

مثال: برای یادگرفتن محاسبه ریشه‌های چهارم و پنجم اعداد حقیقی، نیازه که درمورد اعداد توان‌دار و ریشه‌های دوم و سوم اون، پیش از این آموخته باشیم.

 

تمرین حل کن

اگه بیشتر از تمرین‌هایی که داخل کتاب هست نیاز داری تمرین کنی و سوال حل کنی، میتونی از منابع کمک آموزشی برای حل سوالای بیشتر کمک بگیری. این منابع به صورت درس به درس و طبقه بندی هستن. البته حواست باشه که ریاضی فقط و فقط حل تمرین و مسئله‌ست و فقط ازاین راه میتونی به 20 گرفتن درس ریاضی توی امتحان نهایی نزدیک بشی.

 

منسجم نویسی رو تمرین کن

این نکته رو در نظر داشته باش که در امتحان نهایی، تک تک مراحل، نمره داره و براش بارم در نظر گرفته شده. در نتیجه مسئله مهم اینه که بتونی به خوبی و مرتب پاسخ سوال رو بنویسی که مبادا به دلیل نامرتب بودن برگه، نمره سوال رو نگیری.

جمع بندی و مرور ریاضی و آمار برای امتحان نهایی

برای مرور ریاضی، بر خلاف سایر درس‌ها، لازم نیست دوباره مطالبی که خوندی رو حفظ کنی یا مجدد بخونی. فقط کافیه تمرین حل کنی. تنها حل تمرینه که میتونه یه مرور فوق‌العاده رو برات رقم بزنه. از یادداشت‌هات درمورد فرمول‌ها هم میتونی برای مرور استفاده کنی. همچنین برای حل تمرین، مسائلی که در اون‌ها ضعیف تر هستی هم بسیار کارآمده.

شب امتحان ریاضی

بهتره که روش مطالعه صحیح ریاضی و آمار در طول سال رو همراه با کلاس پیش ببری و بر روی اون مطالعه و تمرین انجام بدی. اما اگر فقط یکی دو روز برای امتحان فرصت داری، بهتره فرمول‌ها رو به خوبی یاد بگیری و تمرین‌های کتاب رو کامل و دقیق حل کنی. ممکنه که اصلا فرصت نکنی از منابع خارج از کتاب برای حل تمرین کمک بگیری ولی این رو بدون که یادگیری مباحث خود کتاب و انجام تمرین‌های کتاب، باعث میشه به یادگیری عمیق و کامل برسی. اما سعی کن حتما ازنمونه سوالات امتحان نهایی سال‌های قبل حداقل یک مورد رو مطالعه کرده باشی.

حل نمونه سوال ریاضی انسانی

حل نمونه سوال ریاضی انسانی

سوالات امتحان نهایی سال‌های گذشته، یه منبع خوب برای دستیابی به نمونه سوال‌های دقیق و صحیحه. در عین حال با نحوه امتحان و سبک سوالات هم آشنا میشی. حتما حتما چند نمونه از سوالات سال‌های قبل رو حل کن که اگر با مشکلی مواجه بودی، برای برطرف کردنش، زمان داشته باشی.
خلاصه برداری ریاضی انسانی خوب یا بد؟

خلاصه برداری ریاضی انسانی

یکی از تکنیک های مفید برای مرور ریاضی خلاصه برداریه. مسئله اصلی اینجاست که گاهی نیاز پیدا میکنی یکسری از فرمول‌ها و روش‌های حل تمرین مهم رو یادداشت کنی و با مطالعه همون‌ها، مطالب مهم رو به خودت یادآور شی. اما دیگه این بخش بستگی به توان و بازدهی خودت داره.

سخن پایانی

درس ریاضی از اون درس‌هاییه که بهتره در طول روز چند بار تمرین بشه. اگر تا زمان امتحان تعداد روزهای زیادی فرصت داری، بهتره هر روز چند ساعتی رو به حل تمرین بگذرونی. اینجوری به خوبی فرمول‌ها و مسائل در ذهنت ثبت میشن و یاد می‌گیری. همچنین به تاثیر امتحان نهایی در کنکور فکر کن و سعی کن به خاطر تاثیر مثبتش، خیلی خوب مطالعه کنی.

سوالات امتحان نهایی ریاضی و آمار دوازدهم با جواب

4.6/5 - (10 امتیاز)
اشتراک گذاری این مقاله:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت + نه =

اسلایدرهای محبوب
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.

کاربر عزیز لطفا پروکسی یا فی.لت.ر شک.ن خود را روشن کنید و روی لینک زیر بزنید.

اگر در عضویت کانال مشکل دارید به آیدی darsban1@ داخل تلگرام پیام بدید تا شما را عضو کنند.