نحوه مطالعه درس فیزیک 3 ریاضی و تجربی
نحوه مطالعه درس فیزیک 3 ریاضی و تجربی

نحوه مطالعه صحیح درس فیزیک

نحوه مطالعه امتحانی فیزیک دوازدهم(ریاضی و تجربی)

درس فیزیک (۳) رشته‌های تجربی و ریاضی یکی از درس‌های نهایی با ضریب سه است. بعضی از دانش‌آموزان که پایه‌ی ضعیفی دارند بر این باور هستند که درس فیزیک یکی از درس‌های سخت است و هرچه‌قدر هم وقت زیادی بر این درس اختصاص دهند نمی‌توانند نمره‌ی مطلوبی را کسب کنند. این در حالی است که مباحث فیزیک سال دوازدهم تقریباً به سال‌های قبل ارتباطی ندارد و شما دانش‌آموزان عزیز می‌توانید با کمی تلاش و با انجام موارد زیر ایده‌آل‌ترین نمره را کسب کنید:

فیزیک 3 تجربی
فیزیک ۳ تجربی
فیزیک 3 ریاضی
فیزیک ۳ ریاضی

* نکته‌ی مهمی که ابتدا باید دقت کنید این است که اولین منبع مطالعاتی و اساس كار شما باید کتاب درسی‌تان باشد. حتماً اول به تمام مطالب کتاب درسی و موضوعات مطرح‌شده مسلط شوید و بعد از آن برای یادگیری بهتر از جزوه‌ی معلمتان استفاده کنید.

برای خواندن نحوه مطالعه صحیح درس زیست شناسی دوازدهم تجربی برای امتحان نهایی اینجا کلیک کنید.

* مفاهیم پایه و اساسی را مفهومی و عمیق یاد بگیرید و از حفظ کردن مطالب پرهیز کنید؛ زیرا مطالعه‌ی مفهومی و دقیق باعث افزایش توانایی در حل مسائل و تمرین‌هامی‌شود.
* برای مطالعه‌ی این درس نخست نمودارها، پرسش‌ها، آزمايش کنیدها، شکل‌ها، فعالیت‌ها، مثال‌ها و مسئله‌‌های آخر هر فصل کتاب درسی را دقیق بخوانید و به هيچ عنوان از آن‌ها غافل نشويد؛ سپس شروع به حل سؤالات مجموعه‌ی اندیشه‌ی نهایی کنید.
* سعی کنید مسائل را یک به یک بخوانید و به حل آن‌ها بپردازید و در حین حل آن به تمام مراحل حل مسئله به‌خصوص علامت­های مثبت و منفی توجه کنید و سپس به پاسخ‌نامه مراجعه کرده و راه‌حل خودتان را با جواب تشریحی مقایسه کنید.

برای خواندن نحوه مطالعه صحیح درس ریاضی ۳ تجربی برای امتحان نهایی اینجا کلیک کنید.

* در حل سؤالات به این نكته نیز دقت داشته باشید كه واحدها در سیستم SI ‌باشند.
* خلاصه‌نویسی در فیزیک هم خیلی مهم است؛ حتماً فرمول‌های کتاب درسی را برای تسلط بیش‌تر در دفتری جداگانه به صورت مبحثی یادداشت کنید و سعی کنید در هر بار که مسئله‌ی جدیدی حل کردید و برای‌تان نکته‌ی جدیدی داشت، آن را به این دفتر اضافه کنید تا هنگام مرور از این یادداشت‌ها استفاده کنید.
* هنگام حل سؤالات فیزیک ابتدا صورت مسئله را دقیق بخوانید و مبحث و فرمول مورد نیاز را شناسایی کنید و بفهمید مسئله از شما دقیقاً چه می‌خواهد و مجهول آن چیست. در صورتی که به تبدیل واحد نیاز نداشته باشد شروع به حل مسئله کنید.
*اگر می‌خواهید نمره‌ی خوبی در این درس نصیبتان شود باید هر سؤال را چند بار آن هم روی کاغذ حل کنید.

برای خواندن نحوه مطالعه صحیح درس شیمی دوازدهم ریاضی و تجربی برای امتحانات نهایی اینجا کلیک کنید.

*تا حد امکان از محاسبات ذهنی پرهیز کنید و همه‌ی مطالب را روی کاغذ بیاورید تا دقت محاسباتی شما افزایش یابد.
*برخی از مباحث و مفاهیم کتاب، مطالب تقریباً حفظی دارد. برای یادگیری آن­ها بهتر است یک‌ بار به زبان خودتان بازگویی کنید.

موفق باشید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *