مطالعه برای امتحان نهایی

روش مطالعه صحیح فیزیک برای امتحان نهایی

جدیدترین مطالب سایت

کانال تلگرام ما

روش مطالعه صحیح فیزیک برای امتحان نهایی

اینجا قصد داریم راجع به درس فیزیک صحبت کنیم. بعضی از بچه‌ها که با روش‌های مطالعه فیزیک آشنا نیستن فکر می‌کنن که این درس یکی از درس‌های خیلی خشک و عذاب‌آوره که هرچقدر هم زمان براش اختصاص داده بشه، باز هم نمره خوبی بدست نمیاد. ولی الان قراره با درس فیزیک و روش مطالعه صحیح فیزیک بیشتر آشنا بشیم. این درس توی امتحان نهایی برای رشته‌های تجربی و ریاضی با ضریب سه محاسبه میشه و از طرفی توی کنکور هم خیلی درس مهمی به حساب میاد پس باید سعی کنیم که با این درس خیلی خوب کنار بیایم.

فیزیک 3 ریاضی
فیزیک 3

روش خواندن فیزیک برای امتحان نهایی

بچه‌ها فیزیک یک درس عمومی و حفظی نیست. در واقع فیزیک تفسیر دنیای اطراف ما به زبان علم و ریاضیه. اینکه کتاب فیزیک رو بذاریم جلومون و شروع کنیم خط به خط خوندن و حفظ کردن، روش مطالعه صحیح فیزیک نیست. از طرفی همه این روزها دارن این حرف رو میزنن که فیزیک باید مفهومی خونده بشه و روش صحیح مطالعه فیزیک اینجوریه که باید سعی کنیم فیزیک رو درک کنیم و بفهمیمش اما چجوری؟

این موضوع رو میخوام توی سه بخش براتون توضیح بدم: بخش اول قبل از امتحانات نهایی، بخش دوم با فاصله چند روز از امتحان و بخش آخر سر جلسه امتحان. اما قبل از اون قصد داریم شما رو با بارم بندی این درس در امتحان آشنا کنیم.

بارم بندی فیزیک در امتحان نهایی رشته ریاضی:

  • فصل اول: 3.75

  • فصل دوم: 4

  • فصل سوم: 3.75

  • فصل چهارم: 3.25

  • فصل پنجم: 2.75

  • فصل ششم: 2.5

بارم بندی فیزیک تجربی در امتحان نهایی:

  • فصل اول: 4

  • فصل دوم: 4.25

  • فصل سوم: 6.75

  • فصل چهارم: 5

بچه‌ها در بارم بندی امتحانات نهایی ریاضی باید توجه کنید که فصل 3 تا صفحه 77 شامل مباحث نیمه اول کتاب هست و از صفحه 77 به بعد برای نیمه دوم تدریس میشه اما کل فصل همونطور که گفته شد، 3.75 صدم تو امتحانات نهایی داره.

درس فیزیک علاوه بر امتحان کتبی شامل کارها و عملکردهای کلاسی هم هست. در ادامه براتون چندتاش رو مثال میزنیم تا برای کسب نمره کامل فیزیک تو کلاس فعال باشید: اجرای آزمایش، ثبت داده‌ها، نتیجه‌گیری از داده‌ها، تجزیه و تحلیل نمودارها، ارائه گزارش، مشارکت و تعامل در فرآیند آموزشی و … .

ضریب فیزیک دوازدهم ریاضی در امتحان نهایی:

ضریب فیزیک ریاضی در امتحان نهایی، 11/12 هست و چهارمین درس مهم در امتحان نهایی رشته ریاضی به حساب میاد. 

ضریب فیزیک دوازدهم تجربی در امتحان نهایی:

اما ضریب فیزیک تجربی در امتحان نهایی، 6/19 هست و اهمیتش به اندازه‌ی رشته ریاضی نیست اما باز هم درس مهمی به حساب میاد.

چگونه فیزیک را از صفر شروع کنیم

اولین نکته اینه که ما برای 20 گرفتن در امتحان نهایی فیزیک، باید درس رو خوب یاد بگیریم که این روش هم برای کنکور و هم برای امتحان نهایی به کارمون میاد، پس اولین سوال اینه که:

روش خواندن مفهومی فیزیک

برای اینکه فیزیک رو قشنگ یاد بگیرید و براتون جا بیوفته باید به نکات زیر توجه کنید:

مو به مو کتاب رو بخونید

یادتون باشه که مهم‌ترین منبع امتحان نهایی کتاب درسی هست. پس نباید اصلا از کتاب غافل بشید. کتاب فیزیک رو بذارید جلوتون و شروع کنید از اول فصل بخونید. هر پاراگراف رو که میخونید مکث کنید و سعی کنید برای خودتون مثال‌هایی از زندگی روزمره بزنید که مفهوم فیزیکی مبحث رو متوجه بشید و بعد از اون فرمول‌ها رو که حالا متوجه مفهومشون شدین بخونید و چندبار بنویسید که براتون جا بیوفته.

بطور مثال من میخوام مبحث نوسان و موج رو شروع کنم و برای امتحان نهایی بخونم. صفحه اول رو که باز میکنم پاراگراف اول مثال‌هایی از حرکت نوسانی زده شده و حاشیه کتاب هم شکل‌های حرکت نوسانی رو کشیده. به همه این‌ها توجه میکنم که اول بفهمم نوسان یعنی حرکت رفت و برگشتی. بعد از اون، خوندن بقیه فصل رو شروع می‌کنم که حالا با توجه به مفهوم نوسان متوجه این شدم که چرا معادله‌های نوسانی به شکل سینوسی هستند (چون معادلات سینوسی هم به صورت دوره‌ای تکرار میشن انگار که حرکت رفت و برگشتی دارن). اینجوری باعث میشه که بعدا یادم نره که معادله‌های موج و نوسان به شکل مثلثاتی هستن.

نکته خیلی مهم

حتما حتما همه تمرین‌ها و فعالیت‌های کتاب رو با دقت حل کنید و آزمایش‌ها رو اگر براتون مقدوره انجام بدید یا فیلم‌هاشون رو ببینید. این موضوع باعث میشه مبحث قشنگ براتون جا بیوفته. از طرفی تمام سوالات امتحان نهایی فیزیک مشابه همین تمرین‌هاست. با این کار 20 گرفتن خودتون رو توی امتحان نهایی فیزیک تضمین می‌کنید.

روش خلاصه نویسی درس فیزیک

یک دفترچه جداگانه داشته باشید و فصل‌های کتاب فیزیک رو به شکل مبحثی در آن خلاصه نویسی کنید. یعنی در آخر، وقتی یک مبحث رو یاد گرفتید، همه فرمول‌های مهم و توضیحات مهم رو به شکل خلاصه شده و به زبون خودتون بنویسید و یادداشت‌برداری کنید. این کار به شما کمک می‌کنه که بعدا با یک نگاه کلی به خلاصه‌هاتون اون مبحث رو به یاد بیارید و از طرفی برای آزمون‌ها و کنکور هم می‌تونید از خلاصه‌نویسی‌هاتون استفاده کنید.

سوالات امتحان نهایی فیزیک دوازدهم ریاضی فیزیک

نمونه سوالات امتحان نهایی فیزیک دوازدهم تجربی

آمادگی امتحان نهایی فیزیک

نمونه سوال سال‌های قبل را حل کنید

دومین منبع مهم برای امتحان نهایی، سوال‌های امتحانات نهایی فیزیک سال‌های قبله. شما به فاصله چند روز قبل از امتحان نهایی، بعد از اینکه همه کارهای بالا رو انجام دادید، بهتره که وقتتون رو به حل کردن سوال‌های سال‌های قبل اختصاص بدید. چون توی امتحان نهایی سوال‌های مشابه زیاد طرح میشه. خلاصه‌نویسی‌هاتون رو بذارید کنارتون و با توجه به اون‌ها سوالات رو حل کنید.

 

چگونه فیزیک را شب امتحان بخوانیم

شب قبل امتحان نهایی هم یک دور همه خلاصه‌ها و مفاهیم هر مبحث رو برای خودتون مرور کنید و حتما فرمول‌ها رو چند بار روی کاغذ بنویسید که توی ذهنتون ثبت بشه. برای اینکه بهتر بدونید کجا رو بیشتر مرور کنید و ذهنتون رو چجوری آماده کنید، می‌تونید توی یک مطلب جدا، بارم‌بندی امتحان نهایی فیزیک رو چک کنید.

روش صحیح مطالعه فیزیک

سر جلسه امتحان نهایی فیزیک

برای حل سوالات فیزیک، اول داده‌های مساله رو یکبار بنویسید که بتونید متوجه بشید سوال از شما چی خواسته و همینطور مربوط به چه مبحثی هست و بعد شروع به حل کنید. یادتون نره که فهم سوال، 50 درصد حل سواله.

بعد از اینکه داده‌های مسئله رو نوشتید، وقت اینه که فرمول مربوطه رو بنویسید. بچه‌ها حتی اگر بلد نبودید سوالی رو حل کنید، فرمولشو بنویسید چون توی امتحان نهایی این کار نمره مخصوص به خودشو داره.

بعد از اون دیگه فقط می‌مونه جای‌گذاری و جواب. یادتون نره که توی فیزیک همیشه همه چیز معنا و مفهوم داره و ذهن کنجکاو شما باید دنبال اون معنا باشه حتی اعداد. معنای اعداد در واقع واحد اونا هستن. حتما باید جواب آخرتون واحد داشته باشه که بدونیم اون عدد چقدر بزرگ یا چقدر کوچیکه.

نکته آخر

خیلی از دانش آموزها هم هستن که دائما فکر می‌کنن وجود امتحان نهایی با فاصله کمی از کنکور باعث عقب افتادن از برنامه کنکور و آزمون‌ها میشه. اما اگر روش مطالعه فیزیک با روشی که اینجا گفتیم رو امتحان کنید، باعث 20 گرفتن فیزیک در امتحان نهایی و بالا رفتن درصد شما در کنکور میشه. از طرفی هم باعث میشه که زبان داستان‌گونه و قشنگ فیزیک رو درک کنید.

مطلب پیشنهادی: بهترین کتاب فیزیک کنکور

4.2/5 - (15 امتیاز)
اشتراک گذاری این مقاله:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × چهار =

اسلایدرهای محبوب
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.

کاربر عزیز لطفا پروکسی یا فی.لت.ر شک.ن خود را روشن کنید و روی لینک زیر بزنید.

اگر در عضویت کانال مشکل دارید به آیدی darsban1@ داخل تلگرام پیام بدید تا شما را عضو کنند.