چگونه فیزیک را مطالعه کنیم ؟
چگونه فیزیک را مطالعه کنیم ؟

چگونه فیزیک را مطالعه کنیم ؟

نحوه مطالعه درس فیزیک

چگونه فیزیک را مطالعه کنیم ؟

درس فیزیک دومین درس دفترچه اختصاصی رشته ریاضیه که از سوال ۱۵۶ تا ۲۰۰ رو به خودش اختصاص میده و همچنین چهارمین درس رشته تجربیه که از سوال ۲۰۶ تا ۲۳۵ مخصوص به این درسه . ضریبش نسبت به رشته های مختلف متفاوته و عموما درس مهارتیه و با احتساب دروس سال اول ۲۳ درس میشه .

از اونجایی که این درس مهارتیه پس میتونه شما رو از رقیباتون جلو بزنه به شرطی که درصداتونو رشد بدید و اگر قصدتون کسب رتبه فوق العاده تو این درسه پس جدیش بگیرید و ازش غافل نشید و در ضمن اگر خیلی رشته و رتبتون واستون مهم نیس که این خیلی بعیده پس میتونید درسو حذف کنید .

روش مطالعه فیزیک کنکور

برای کسب سواد و مهارت در درس فیزیک مراحل سه گانه زیر فراموش نشه :

یادگیری

اولین مرحله فهم هر درس یادگیریه . برای یادگیری گامهای زیر رو دنبال کنید :

_ پیش مطالعه :

پیش مطالعه در درس فیزیک با سایر دروس متفاوته .

اگر قبلا فصل مورد نظر را مطالعه کرده اید در این گام باید تمام فرمول‌ها و نکاتی که از این فصل به خاطر دارید را روی کاغذ بیاورید.

اگر برای اولین بار است که وارد این فصل می‌شوید نیازی به این کار نیست و نگاهی گذرا و روزنامه وار به کل فصل کفایت میکند.

چگونه فیزیک را مطالعه کنیم ؟

_ خواندن منبع آموزشی اصلی:

تو این گام منبع درسیتونو خیلی خوب مطالعه کنید . این منبع میتونه هرچیزی به صلاح خودتون باشه از جمله جزوه معلم یا کلاس کنکور ، DVD‌های آموزشی ، کتاب کمک درسی و …

– چک کردن مرحله اول ( پیش مطالعه ) :

اولا فرمول هایی رو که نوشتید دوباره مرور کنید تا کاملا حفظ بشید و بعد چک کنید اگر مطلبی جا افتاده و ننوشتید اضافه کنید .

_ کتاب درسی :

خواندن کتاب درسی و حل تمرین‌ها و مثال‌های آن که خیلی خیلی مهمه و در واقع ا تمام مراحل دیگه اهمیتش بیشتره و یادتون نره که کتاب درسیو خوب مطالعه کنید .

حل تست

منظور از حل تست در اینجا حل تست آموزشی است. یعنی همون تستایی که بعد از یادگیری حل میشه تا مطلب تو ذهن تثبیت بشه . بعد از این میشه وارد تست زنی آموزشی بشید و میتونید تستای آموزشیو تو ابتدای کار به صورت open book بزنید یعنی کتاب و جزوه پیشتون باشه و ازش استفاده کنید و نگاهی به فرمول ها بندازید و اگر کتاب و جزوه کمکتون نکرد برید سراغ پاسخنامه . یادتون باشه تو مرحله تست ای آموزشی تا جواب یه سوالو نفهمیدید سراغ سوال بعدی نرید چون هدف آموزشه و باید رفع اشکال بشید و اگر تست رو متوجه نشدید با دوستاتون یا معلمتون به اشتراک بزارید و یا مرحله یادگیری رو دوباره تکرار کنید . بهترین منبع تست های طبقه بندی و بعدش موضوعیه و بعدشم تست های کنکور های ۵ سال اخیر هستش .

چگونه فیزیک را مطالعه کنیم ؟

مرور

 نحوه مرور دروس مهارتی با مرور دروس توصیفی فرق می‌کند. درس فیزیک عمدتا مهارتیه اما واسه بخش توصیفی هم میشه از همین روش ها استفاده کرد . زمانبندی مور مثل بقیه درس هاست فقط یکم متفاوته و اونم اینکه باید همراه با حل تمرین باشه .

اولین مرور رو همون روز یادگیری نجام بدید تا تو ذهنتون بمونه و تو مرور های بعدی اول تست بزنید و اگه نتونستید حل کنید سراغ جزوه و منابع آموزشی برید. تو اولین مرور میتونید تستای ۵ سال اخیر کنکور های سراسری همون مبحثی که خوندید رو بزنید و تستای تالیفی و آزمایشی رو واسه مراحل بعدی مرورتون بزارید .

میخوای بدونی شیمی رو چجوری باید بخونی ؟ کلیک کن .

دوستان امیدوارم با استفاده از این روش ها بتونید درصد فیزیکتون رو افزایش بدید .

چگونه فیزیک را مطالعه کنیم ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *