مطالعه کنکوری

بهترین روش مطالعه و تست زنی زبان انگلیسی برای کنکور

جدیدترین مطالب سایت

کانال تلگرام ما

بهترین روش مطالعه و تست زنی زبان انگلیسی برای کنکور

کامل ترین روش مطالعه زبان انگلیسی کنکور

روش مطالعه زبان کنکور

سلام اینستا کنکوریا چطورین ؟

يکي از مهم‌ترين دروس عمومي که تاثير زيادي بر نمره و رتبه داوطلبان همه گروه‌هاي آزمايشي در آزمون سراسري میزاره ، درس زبان انگليسه . زبان انگليسي عمومي، شامل بيست و پنج سؤاله که عموماً به صورت زير است:

گرامر و واژگان در حدود ده سؤال

متن بسته يا متن «کلوز» در حدود پنج سؤال

درک مطلب یا «ریدینگ»در حدود ده سؤال

خوب حالا اگه مباحث گرامر و لغات را مباحث حفظي در نظر بگيريم و مباحث کلوز و درک مطلب را مباحث مفهومي در نظر بگيريم، 40 درصد سؤالات مربوط به مباحث حفظي و محتواي کتاب و 60 درصد باقيمونده مربوط به سؤالات خارج از کتاب و سؤالات درک مطلب و مفهوم و فراشناختي و مهارتي است.

بهترین روش خواندن درس زبان انگلیسی کنکور سراسری

حالا اونچیزی که اکثریت بچه ها باهاش مشکل دارن گرامر و چیزهای ساده برای تشخیص زمان افعال هستش ؛ یعنی اغلب بچه ها حتی اوناییکه زبانشون خوبه تو تبدیل جملات از فارسی به انگلیسی و برعکس مشکل دارن .

بیشترین علت این امر متود اشتباه آموزش کتاب درسی هستش که با وجود اینکه بچه ها 6 یا 7 سال تو مدرسه زبان میخونن ، بازم بعد از فارغ التحصیلی اکثرا چیزی یاد نگرفتن چون کتاب سعی میکنه مباحث گرامر رو با فرمول های خشک و سخت به بچه ها آموزش بده که خوب این روش درستی نیس چون تو ذهن موندگار نیست .

بهترین روش برای یادگیری گرامر زبان انگلیسی

روش مطالعه زبان کنکور
روش مطالعه زبان کنکور

خوب دوستان این روش حاصل تجربه و تحقیق خودم هستش که در ویدیو به شکل کامل توضیح دادم که باید چیکارکنید ؛ حالا مطالعه زبان با این شکل یکسری مراحل داره که از قرار زیره :

گام اول :اولین گام برای مطالعه گرامر و تبدیل جملات اینه که شما تشخیص بدبد جمله ای که بهتون داده شده چه زمانیه .(مثلا حال ، یا آینده ، یا گذشته ) یعنی اول زمان جمله رو به زبان فارسی درک کنیم .

گام دوم :دومین گام یادگیری مدل های مختلف حال ، گذشته و آینده است اما یادتون باشه که برای یادگیری از ساده ترین حالت ها استفاده کنید .بعد سعی کنید رو نحوه منفی کردن جملات کارکنید و منفی کردن با فعل کمکی یا افعال اصلی رو مدنظر قرار بدید .

گام سوم :حالا که تبدیل ها و منفی کردن جملات رو یادگرفتید باید بریم سراغ سوالی کردن جملات به شکل wh question یا no _ yes question

گام چهارم : حالا آخرین قسمت اینه که بتونید جملات سوالی رو هم منفی کنید .

حالا در ادامه این مطلب من متود آموزش جدید رو براتون به شکل کامل توضیح دادم که حتما ویدیو توضیحات رو نگاه کنید و این متود حتی تو منابع کمک آموزشی هم بهش توجه نشده چون اون کتاب هاهم براساس آموزش کتاب درسی جلو میره اما متود آموزشگاه ها یه چیز دیگس که منم در ادامه به همین موضوع اشاره میکنم.

بهترین روش مطالعاتی درک مطلب زبان انگلیسی کنکور چیست ؟

روش مطالعه زبان کنکور
روش مطالعه زبان کنکور

برای زدن تست درک مطلب اول یکم دایره لغاتتون رو بالا ببرید و اینم در نظر داشته باشید هر متنی براساس تفکر هر نویسنده شامل چندتا پاراگراف میشه .

اگر يه متن به صورت علمي و اصولي نوشته بشه و بخواید که به سؤالات مطروحه از اين متن (مثلاً درک مطلب کنکور با سؤالات چهار گزينه‌اي) جواب بدید، به نکات زير توجه کنيد:

متن يا کل به جز يا جز به کل است.

هر پاراگراف يک تفکر جداگانه‌اي را مطرح مي‌کند.

جمله اول و آخر هر پاراگراف مهم است.

مهم‌ترين جمله متن، ايده اصلي نويسندس که با جملات بعدی ، اين تفکر بيشتر توضيح داده میشه.

سؤالات چهار گزينه‌اي، معمولاً به اين شکل طرح میشن : يک گزينه کاملاً غلط، گزينه دوم نزديک به درست، که با کمي دقت به اشتباه بودن آن پي مي‌بريم، گزينه بعدي، بسيار نزديک به درست که بيشتر دانش‌آموزان تشويق میشن که اون گزينه رو انتخاب کنن و يک گزينه هم کاملاً درست است.

گاهي جواب درست ، دقيقاً تو متن آورده شده که کافيه با رجوع به متن، جواب درست رو پيدا کنید و یه وقتایم نهفته است؛ يعني دقيقا جواب درست هر سؤال در متن براحتي ديده نميشه و بايد آن را استنباط کرد.

در پاسخگويي به سؤالات درک مطلب به موارد زير نيز توجه داشته باشيد:

1- در ابتدا که متن‌خواني مي‌کنيد، سعي کنيد که معني کلي جمله را بفهميد و تلاش نکنيد که حتماً معني همه‌ واژه‌ها را بدانيد يا لغت‌ها را ترجمه کنيد. بدانيد که سؤالات چهار‌ جوابي درک مطلب، تماماً در متن وجود دارد و شما با ارتباط دادن صحيح معني بخشي از جمله‌ متن با گزينه‌هاي مربوط، مي‌توانيد به گزينه‌ درست برسيد.
2- سعي کنيد که واژه را در جمله معني کنيدآن‌قدر که براتون در ترجمه‌ آن جمله، سؤالي پيش نياد؛ به عبارتي ترجمه‌ لغت به لغت نشه که مفهوم کلي از جمله گرفته بشه ؛ طوری که رابطه بین دو جملرو درک کنید .

3- زيرِ بخشي از جمله که برايتون مهم به نظر میرسه، خط بکشيد تا اگه سؤالي مربوط به آن بخش در درک مطلب بود و نياز داشتيد دوباره آن قسمت را مطالعه کنيد، آن جمله رو راحت‌تر در متن پيدا کنيد.

4- بخش reading هر درس، چه کتاب زبان سه و چه کتاب پيش‌دانشگاهي، را چندين بار بخونید، ارتباط اجزاي جمله رو بشناسید .

5-برای تمرین درک مطلب میتونید از درک مطلب های سال های گذشته استفاده کنید چون اکثرا خیلیاشون با تغییر کوچیک تو کنکور تکرار میشن .

روشهای یادگیری لغات زبان انگلیسی

روش مطالعه زبان کنکور
روش مطالعه زبان کنکور

معمولا بچه ها مشکلی با یادگیری لغات ندارن چون به صورت حفظیه و براشون راحت تره فقط اگر حس میکنید که لغات رو فراموش میکنید سعی کنید در قالب یه متن یادش بگیرید ، اینجوری دیگه هر وقت که یاد اون متن بیوفتید سریع معنی لغت تو ذهنتون نقش میبنده .

تو يادگيري لغات به نکات زير با دقت توجه کنيد:

1- وقتي لغتی رو حفظ میکنید سعی کنید چندتا مترادف و متضاد هم براش یاد بگیرید .

2-لغت های مشکل رو میتونید با تصویرسازی های جالب و بامزه به ذهنتون بسپارید .

3-به معنی مختلف واژه‌ها يا حروف اضافه حتماً توجه کنيد.

تکنیک های تست زنی زبان انگلیسی کنکور

تکنیک های تست زنی زبان انگلیسی کنکور کلوز تست
تکنیک های تست زنی زبان انگلیسی کنکور کلوز تست

يک داوطلب کنکوري، هفته‌اي پنج و نيم ساعت، مطالعه زبان داشته باشد. بهترين شيوه برنامه‌ريزي و مطالعه درس زبان اينه که اين مطالعه، روزي نيم ساعت يا يک روز در ميان باشه، و حداقل يک ساعت مطالعه کند.

شما بايد اين وقت را بسته به نقاط ضعف و قدرت خود در بخش‌هاي مختلف بين گرامر، لغت و درک مطلب تقسيم کنيد؛ مثلاً اگر گرامرتون قوي و لغت و درک مطلبتون ضعيف است، از اين يک ساعت روزي ده دقيقه گرامر، بيست دقيقه لغت و نيم ساعت درک مطلب بخونید.

درس زبان را به صورت متمرکز و فشرده در يک روز نخونيد؛ چون هم مطالب ياد گرفته شده رو زود فراموش میکنید و هم اينکه اين روش، کارايي زيادي براي دراز مدت نداره. تکرار نيم ساعت به طور هر روزه و يا يک ساعت به طور يک روز در میون ، باعث تداوم يادگيري ميشه و مطالب وارد حافظه بلند مدتتون میشه .

روش مطالعه زبان انگلیسی رتبه های برتر کنکور

خوب بچه ها ما تو این مطلب براتون یادگیری بخش های مختلف کنکور زبان رو توضیح دادیم با رعایت این نکات حتما میتونید زبانتون رو بالای 60 درصد بزنید و حتی میتونید به درصدهای خیلی بالاهم فکر کنید .

امیدوارم موفق باشید .

با امتیاز دهی ما را در کیفیت مطالب یاری کنید
اشتراک گذاری این مقاله:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه − 5 =

اسلایدرهای محبوب
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.

کاربر عزیز لطفا پروکسی یا فی.لت.ر شک.ن خود را روشن کنید و روی لینک زیر بزنید.

اگر در عضویت کانال مشکل دارید به آیدی darsban1@ داخل تلگرام پیام بدید تا شما را عضو کنند.