سایت در حال بارگذاری است ...

بهترین روش مطالعه و تست زنی شیمی برای کنکور

سلام بچه ها وقت همگی بخیر. امیدوارم حالتون عالی باشه توی این قسمت از مقالات روش مطالعه میخوایم درمورد روش مطالعه درس شیمی با هم دیگه صحبت کنیم.
خب درس شیمی یکی از دروس مهم و تاثیرگذار برای بچه های رشته ی تجربی و ریاضی هست.

به این دلیل که این درس جنبه ی مفهومی-محاسباتی داره شما باید بصورت موازی هم مفاهیم کتاب درسی رو پیش ببرید و هم اینکه از کتاب تستتتون تست های زیاد و خوبی رو بزنید که بتونید توی بخش مسائل هم قوی بشید.

عموما اکثر بچه ها توی برخورد اول از درس شیمی دل خوشی ندارن اونم تنها دلیلش اینه که روش صحیح مطالعه رو یاد نگرفتن و میگن هر چی میخونم بازم ضعیفم 🙁

« برنامه ریزی برای مطالعه ی شیمی »

برنامه ریزی برای مطالعه ی شیمی

برنامه ریزی برای مطالعه ی شیمی

خب توی این بخش باید بهتون بگم که توی برنامه ریزی اصولی معمولا توی یک روز چند تا درس حفظی و یا چند تا درس محاسباتی رو با هم نمی زاریم. اگه مطلبی که از شیمی میخونید مفهومیه میتونید با ریاضی یا فیزیک توی برنامه تون قرار بدین ولی اگه میخواین از بخش مسائل تست بزنید می تونید با زیست و یا به همراه درس عمومی توی برنامه تون قرار بدین .

برای استارت شروع مطالعه باید اول هر فصلی که تصمیم دارید بخونید به زیر موضوعی های کم حجم تقسیم کنید و ماهیت مفهومی یا مسئله بودن اون قسمت رو تعیین کنید.

بعدش باید متن اون قسمت رو به طور کامل از روی کتاب درسی کلمه به کلمه بخونید و زیر نکات مهم خط بکشید و خلاصه ی هر بخش رو در کنارش رسم کنید .

تذکر: حواستون باشه که کتاب های شیمی پر از خود را بیازمایید و کاوش کنید هست؛ پس از اهمیت این دو غافل نشید. حتما و حتما هر بخشی رو که می خونید جواب خود را بیازمایید و آزمایش کنید هاش رو هم یاد بگیرید.

مهم : شاید باورتون نشه اما بعضی وقتا طراح کنکور از خود متن سوال و تمارین هم سوال طرح می کنه پس باید همه چی رو با دقت کافی بخونید.

وقتی که هر قسمت رو از روی کتاب درسی خوندید و تونستید خلاصه ی اون بخش رو رسم کنید حالا باید وارد فرآیند تست آموزشی بشین.

منظور از تست آموزشی، تستی هست که باتوجه به اطلاعات اولیه تون بدون در نظر گرفتن زمان می زنید و  هدفمون از تست آموزشی فقط اثبات مطالب اولیه س.

بعد از زدن تست آموزشی، این سری باید خلاصه هاتون رو یکبار به صورت اجمالی مطالعه کنید و برین سراغ تست زماندار!!!

شاید براتون سوال پیش بیاد که تست زماندار چیه؟؟؟

متاسفانه اکثر دانش آموزا توی تفکیک تست آموزشی و تست زماندار دچار اشتباه می شن.

خب بچه ها توی زدن تست زماندار باید از همون منبع تستی که دارین و از همون مباحثی که خوندید این سری تست ها رو با در نظر گرفتن زمان استاندارد کنکور بزنید. منظورم از زدن تست ها توی زمان استاندارد اینه که اگه دیدین یک تستی داره بیشتر از ۱ دقیقه وقتتون رو میگیره باید رهاش کنید و بعدا توی فرآیند تحلیل ببینین که چرا نتونستین اون سوال رو حل کنید.

« کدام پایه برای شیمی کنکور مهم تر است؟ »

 در شیمی کدام پایه مهم تر است ؟

در شیمی کدام پایه مهم تر است ؟

خب صحبت اینکه کدام پایه مهم تره و اینکه تمام تمرکزمون رو بزاریم روی فلان پایه و از بقیه ی پایه های غافل بشیم اشتباهه. اما توی حالت کلی  همونطور که اکثرتون می دونید شیمی سال یازدهم سهم سوال بیشتری رو توی کنکور به خودش اختصاص میده و حدود ۳۸ درصد کنکور رو شامل میشه. حالا تو ادامه چرایی این قضیه رو بهتون میگم:

خب توی فصل اول یازدهم با مباحثی مثل بازده و درصد خلوص، شعاع اتمی، هیدروکربن ها و شیمی آلی آشنا می شین و تمامی این مطالب قابلیت ترکیبی شدن رو با مبحث استوکیومتری سال دهم و مطالب سال دوازدهم دارن.

توی فصل دوم با مباحث ترمودینامیک ، دما ، گرما ، سینتیک شیمیایی و … آشنا می شین که باز هم این مطالب می تونن با استوکیوتری ترکیب بشن و سوالات ترکیبی خوبی رو بوجود بیارن.

و اما فصل سوم که به نظر من مهم ترین فصله مربوط به بخش شیمی پلیمر که میشه که این فصل همیشه پایه ثابت کنکوره و حتی میتونه تا ۵ – ۶ تا تست رو به خودش اختصاص بده.

« مباحث آسان شیمی کنکور »

مباحث آسان شیمی

مباحث آسان شیمی

خب متاسفانه هر ساله یک سری از دانش آموزا استارت مطالعه شون دیر می میخوره و مجبور می شن از استراتژی حذف مطالب و مطالعه ی مطالب ساده تر استفاده کنن. اگه بخوام مطالب ساده و کوتاه شیمی رو بهتون بگم، خب باید در نظر داشته باشین که اگه پایه ی خوبی ندارین و وقت زیادی هم ندارین باید از فصوبل حفظی – مفهومی شروع کنین و بعدش اگر رسیدین مسائل ساده رو تمرین کنین.

درمورد دسته بندی این مطالب هم بهتون پیشنهاد می کنم که حتما و حتما از پایه ی دهم مطالب حفظی و مفهومی فصل ۱  و ۲ یعنی مباحث رفتار اتم و ساختار اتم رو کامل مطالعه کنین و از پایه ی یازدهم هم مطالب حفظی فصل ۱ و ۳  رو بخونید؛ همچنین برای مطالعه ی بیشتر بهتره که از پایه ی دوازدهم روی مطالب حفظی فصل ۳ تسلط کافی رو داشته باشین.

« بودجه بندی شیمی در کنکور ۱۴۰۰ »

بودجه بندی کنکور 1400

بودجه بندی کنکور ۱۴۰۰

اگر میخوای با بهترین اساتید شیمی آشنا بشی، روی عنوانش کلیک کن و مقاله‌ای که در این رابطه نوشتیم رو مطالعه کن. 

برای اینکه از اهمیت فصول مختلف درس شیمی توی کتاب های درسی سه پایه خبردار بشیم بهتره که نیم نگاهی به بودجه بندی کنکور ۱۴۰۰ داشته باشیم :

پایه دهم :

از فصل ۱ سه سوال، فصل ۲ سه سوال و از فصل ۳ دو سوال طرح شده بود.

پایه یازدهم :

از فصل ۱ چهار سوال، فصل ۲ چهار سوال و از فصل ۳ شش سوال طرح شده بود.

پایه دوازدهم :

از فصل ۱ سه سوال، فصل ۲ چهار سوال، فصل ۳ چهار سوال و از فصل ۴ دو سوال طرح شده بود.

—————————————————————————————————————————————————————–

امیدوارم که این مقاله واست مفید واقع شده باشه، توی ادامه ی مقالات روش مطالعه دروس منتظرت هستیم.

راستی اگه هنوز نمی دونی که چطوری باید زیست بخونی میتونی به مقاله ی مطالعۀ زیست شناسی برای کنکور یه نگاهی بندازی!

4/5 - (1 امتیاز)

مهندس جمالی

237 مطلب منتشر شده

درباره این مطلب نظر دهید !