مطالعه برای امتحان نهایی

روش مطالعه صحیح عربی برای امتحان نهایی

جدیدترین مطالب سایت

کانال تلگرام ما

روش مطالعه صحیح عربی برای امتحان نهایی

سلام دوست عزیز! امروز قراره توی این مقاله، درمورد روش مطالعه صحیح عربی برای امتحان نهایی صحبت کنیم. با توجه به این که درست یک ماه آخر مطالعۀ کنکورت رو باید به خوندن درس برای امتحان نهایی اختصاص بدی، تا آخر مقاله باهامون همراه باش تا با چند تا راهکار ساده، خیالت رو از بابت این درس راحت کنیم و کاری کنیم که برای 20 گرفتن در امتحان نهایی، هیچ تردیدی نداشته باشی. 

روش خواندن عربی برای امتحان نهایی

این درس در امتحان نهایی، به دو بخش تقسیم میشه. بخش اول که ترجمه‌ست و حدود 13 نمره رو به خودش اختصاص میده و بخش دوم که شامل قواعده و 7 نمره است. اولین نکته در مطالعه صحیح درس عربی برای امتحان نهایی اینه که روزهایی که برای خوندن این درس زمان داری، به تعداد دفعات مطالعه تقسیم کنی و برای هر قسمت از زمان مطالعه‌ت، بخشی از مطالب رو در نظر بگیری و مطالعه کنی تا بتونی با یه برنامه ریزی منظم و منسجم، به خوبی درس‌هات رو بخونی. برای عربی کنکور، مقاله بهترین روش مطالعه و تست زنی عربی برای کنکور، رو بخون.

چگونه لغات عربی را حفظ کنیم

1) لغات کتاب عربی رو بخون

برای داشتن یه ترجمه‌ی خوب در امتحان نهایی لازمه که حتما لغات موجود در کتاب رو مسلط باشی. برای این کار اول لغات رو یه دور بخون و طبق اون چه که در طول سال تحصیلی مطالعه کردی، لغاتی که برات دشوارتر هست رو روی فیش بنویس و توی برنامه‌ت دو یا سه بار قرارش بده تا بتونی به خوبی بخونیش و روی لغات به اندازه کافی مسلط بشی.

 

2) روی متن‌های کتاب عربی مسلط شو

برای ترجمه خوب داشتن کافیه که متن‌های کتاب رو به خوبی برای خودت ترجمه کنی و اصول صحیح ترجمه کردنشون رو یاد بگیری. یادت باشه که امتحان نهایی خارج از کتاب نیست. پس هیچ متنی رو از قلم ننداز و خیلی خوب روی ترجمه‌ی صحیح متون کار کن. حواست باشه که عبارت‌های تمرین‌ها یا مثال‌ها رو فراموش نکنی.

 

3) ترجمه‌ها رو از لحاظ دستوری بررسی کن

چیزی که در ترجمه‌ی درست خیلی اهمیت داره اینه که بتونی ترجمه‌ها رو به لحاظ دستوری، پیش ببری. برای این کار لازمه به چند مورد در ترجمه دقت کنی. مواردی مثل افعال و زمانشون (ماضی، مضارع،…)، ضمیر، جمع یا مفرد یا مثنی بودن، صفت، مضاف و مضاف الیه، معرفه یا نکره بودن.

دقت به چنین مواردی میتونه ترجمه‌ی صحیحی رو در اختیارت قرار بده و این شکلی میتونی حتی با ندونستن معنی یه کلمه، اون جمله رو به درستی ترجمه کنی و معنی کلمه رو از داخل جمله متوجه بشی.

چگونه در امتحان عربی 20 بگیریم

مبحث بعدی در روش مطالعه صحیح عربی برای امتحان نهایی، قواعد هست که معمولا خیلی از بچه‌ها باهاش سر ناسازگاری دارن. ولی ما اینجا برات میگیم که برای 20 گرفتن در امتحان نهایی عربی، چطور قواعد رو بخونی که از بقیه عقب نمونی.

1) مباحث رو صحیح مطالعه کن

منبع ما در مطالعه برای امتحان نهایی عربی، کتاب درسیه. پس حواست باشه که حتما قواعد هر درس رو با دقت بخونی تا جایی که یاد بگیری و از نمونه مثال‌ها و تمرین‌هاش غافل نشی.

2) از جزوه معلم کمک بگیر

جزوه‌ی معلم سر کلاس، منبع خوبی برای یادگیری عمیق‌تر و نمونه مثال‌های بیشتر یک مبحثه. سعی کن برای یادگیری بیشتر، در کنار توضیحات کتاب، از جزوه‌ها و مثال‌های معلمت غافل نشی.

3) خلاصه‌برداری کن

از بین قواعدی که برات فهم دشوارتری داره، یه سری نکات مهم رو به صورت فیش برداری برای خودت خلاصه نویسی کن و یه مثال ساده از اون قاعده رو در کنارش ذکر کن تا هر بار بتونی اون رو مرور کنی.

4) یه مثال ساده برای هر قاعده حفظ کن

اگر بتونی یه مثال خیلی راحت برای هر قاعده، در ذهنت داشته باشی، توی امتحان و حل تمرین‌ها، به راحتی میتونی با یادآوری اون مثال، سوالات رو حل کنی.

5) روی تمرین‌ها و مثال‌های کتاب عربی مسلط شو

تمرین‌های کتاب و مثال‌هایی که در توضیح قواعد گفتیم، منبع خیلی خوبی برای تثبیت مباحثی هست که مطالعه کردی. پس حتما اون‌ها رو بعد از این که روی قواعد و اصولش مسلط شدی، انجام بده.

6) حل نمونه سوالات عربی امتحان نهایی سال‌های گذشته

این مورد به راحتی برای 20 گرفتن عربی در امتحان نهایی کمکت میکنه. پس حتما دو تا سه نمونه سول از سال‌های قبل حل کن. و بعد از اون، پاسخ‌های تشریحی سوالات رو بررسی کن. اینجوری هم نکات جدیدی رو یاد می‌گیری و هم میتونه کمکت کنه نقاط ضعفت رو تقویت کنی.

روش مطالعه صحیح عربی برای امتحان نهایی

بارم بندی عربی در امتحان نهایی

مهارت واژه شناسی: 2 نمره

مهارت ترجمه به فارسی: 9 نمره

شناخت و کاربرد قواعد: 7 نمره

درک و فهم: 2 نمره

ضریب عربی انسانی در امتحان نهایی:

عربی انسانی به دلیل اینکه توی کنکور هست و جزو دروس تخصصیش محسوب میشه، ضریب خیلی بالایی نداره و عددش 5/1 هست. اما تصور نکن که ضریب 5 اهمیت نداره و روی کنکورت تاثیر نمیذاره. 20 گرفتن در این درس همچنان اهمیت بالایی داره.

ضریب عربی تجربی و ریاضی در امتحان نهایی:

ضریب درس عربی در رشته تجربی و ریاضی، 9/05 هست. این درس از لحاظ اهمیت، در رشته‌ی ریاضی، پنجمین درس و در رشته‌ی تجربی، ششمیه. پس دیگه درباره‌ی اهمیت این درس نیازی به اضافه‌گویی نیست و واضحه که ضریب 9 چقدر تاثیرگذاره.

حل نمونه سوال عربی

بعد از اینکه هر مبحث و هر درس رو خوندی، یکی از راه‌های قوی برای تو در تثبیت مطالب، حل نمونه سواله. برای این کار میتونی نمونه سوالات امتحان نهایی سال‌های قبل رو دریافت کنی و در حالتی شبیه به حالت امتحان، اون‌ها رو حل کنی. نکته مهم اینه که حتما سوالات رو با پاسخ تشریحیشون بررسی کن تا نکات جدیدی رو یاد بگیری.

سوالات امتحان نهایی عربی دوازدهم انسانی

سوالات امتحان نهایی عربی دوازدهم تجربی و ریاضی

شب امتحان نهایی عربی

مطالعه برای امتحان نهایی در درس عربی برای کسانی که در طول سال اهل خوندن کتاب درسی نبودن، دشوار به نظر میرسه. اما باید بگیم که عربی یکی از درس‌هاییه که میتونی با خوندن نکات و رعایت کردنشون به راحتی ازش عبور کنی.

1) سعی کن حداقل 70 درصد لغات رو برای خودت تثبیت کنی تا بتونی توی قسمت ترجمه، نمره‌ی کامل بگیری. 30 درصد بقیه لغات، مواردی هستند که میتونی از داخل جمله‌ها و عبارات امتحان، معنیشون رو به دست بیاری.

2) سعی کن تا حد ممکن روی ترجمه‌ی متون و عبارات کتاب مسلط بشی تا در امتحان برات تازگی نداشته باشه.

3) مواردی مثل فعل، مفرد و جمع بودن، معرفه و نکره و صفت و مضاف الیه رو به خوبی از توی جملات تشخیص بده تا برای ترجمه با مشکل روبه‌رو نشی.

4) قواعد رو خلاصه نویسی کن و برای هر قاعده یه مثال ساده حفظ کن تا بتونی با یادآوری مثالت، سوال رو حل کنی.

5) از حل نمونه سوال امتحانات نهایی سال قبل غافل نشو.

سبک مرور صحیح عربی

برای مرور عربی قبل از امتحان، می‌تونی از خلاصه‌نویسی‌هایی که از قواعد کردی به همراه فیش‌برداری لغاتی که انجام دادی، کمک بگیری. از اون جایی که  این خلاصه‌ها و نکته‌برداری‌ها از زبان خودته، در فهم بیشتر مطالب کمکت می‌کنه.

امتحان نهایی عربی انسانی

اگر از رشته انسانی هستی برای امتحان نهایی، تمام نکات بالا کاملا برات موثره. فقط یه مبحث درسی اضافه‌تر از سایر رشته‌ها یعنی بحث ندا و منادا توی کتابت داری که برای یادگیری این مبحث کافیه به روش سایر قواعد عمل کنی تا بتونی توی حل سوالات این قسمت، سربلند بشی.

این نکته رو هم درنظر داشته باش که درسته خوندن عربی برای امتحان نهایی تا حد زیادی به عربی کنکورتون هم کمک می‌کنه، اما حتما درنظر داشته باشید که وقت و انرژی کافی و مناسب برای کنکوری خوندن این درس هم درنظر داشته باشید.

برای مطالعه درمورد بهترین روش مطالعه و تست زنی عربی تخصصی انسانی، روی عنوانش کلیک کن.

4.3/5 - (28 امتیاز)
اشتراک گذاری این مقاله:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + هفده =

2 دیدگاه در “روش مطالعه صحیح عربی برای امتحان نهایی

 1. ilya ghaderi گفت:

  سلام و عرض ادب
  لغات پایه های یازدهم و دهم توی نهایی میاد ؟
  یا فقط لغاتی که توی کتاب و متن کتاب بکار برده شده؟

  1. محمدرضا سلیمی مدیر سایت گفت:

   سلام. وقت بخیر
   به صورت مستقیم از معنی لغات دهم و یازدهم سوال نمیاد. منتهی پایه های دهم و یازدهم درس عربی به صورت غیرمستقیم پیش‌نیاز دوازدهم محسوب میشه و اگر سطح خیلی پایینی در این درس دارید بهتره مطالعه داشته باشید.

اسلایدرهای محبوب
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.

کاربر عزیز لطفا پروکسی یا فی.لت.ر شک.ن خود را روشن کنید و روی لینک زیر بزنید.

اگر در عضویت کانال مشکل دارید به آیدی darsban1@ داخل تلگرام پیام بدید تا شما را عضو کنند.