مطالعه کنکوری

بهترین روش مطالعه و تست زنی عربی تخصصی انسانی

جدیدترین مطالب سایت

کانال تلگرام ما

بهترین روش مطالعه و تست زنی عربی تخصصی انسانی

سلام دوست کنکوری. تا اینجای کار کلی انرژی‌های خوب تقدیم به تو که تا این اندازه تلاش کردی. توی این مقاله قراره برات درمورد بهترین روش مطالعه و تست زنی عربی تخصصی انسانی برای کنکور صحبت کنیم. قراره کلی تکنیک مخصوص تست زنی بهت یاد بدیم که دیگه لازم نباشه کلی مطلب حفظ کنی. پس با ما تا انتها همراه شو. 

روش مطالعه عربی تخصصی انسانی

شروع بهترین روش مطالعه و تست زنی عربی تخصصی انسانی

همونطور که تا الان میدونی، کنکور عربی تخصصی انسانی شامل 20 سوال و در دو بخشه. ترجمه و تعریب که 9 یا 10 تست رو به خودش اختصاص میده و بخش قواعد که 10 تست رو شامل میشه.

برای بخش ترجمه و تعریب، چند تا نکته هست که باید برای تست زنی عربی تخصصی در نظر بگیری. درسته که وقتی اسم ترجمه میاد سریع یاد لغت و حفظ تمامی معنی‌های لغات میفتیم ولی نکته مهم اینجاست که برای این بخش از کنکور لازم نیست همه‌ی لغات کتاب‌های عربی تخصصی انسانی این سه سالت رو حفظ کنی. چون ترجمه چیزیه که با چندتا تکنیک ساده و حل تست، میتونی از پسش بربیای. بااین حال برای خوندن لغات هم بهت راه حل میدیم. در ادامه، برای بهترین روش مطالعه و تست زنی عربی تخصصی انسانی، در بخش ترجمه و تعریب، نکاتی رو برات میگیم که میتونه خیلی کمکت کنه.

1. فیش لغت تهیه کن

برای این که بتونی از پس حفظ کردن لغات بربیای، میتونی از فیش‌هایی استفاده کنی که خودت تهیه‌شون کردی. به این شکل که توی فیش‌هایی که داری، هر شب ده لغت تازه اضافه میکنی بدون این که معنیش رو بنویسی (معنی لغات رو در پشت فیش بنویس). و هر شب این ده تا لغت تازه رو حفظ کن. و شب‌های بعد، به جز ده لغت جدیدی که مطالعه میکنی، لغات قبلی رو مرور کن و هر لغتی رو که یادت رفته بود، دوباره حفظ کن. با این روش هم لغات قبلی برات تثبیت میشن و هم لغات جدید رو به دایره‌ی واژگانت اضافه میکنی.

2. تمامی متن‌های کتاب رو همراه با ترجمه، دقیق بخون

برای این که بتونی از پس حفظ کردن لغات بربیای، میتونی از فیش‌هایی استفاده کنی که خودت تهیه‌شون کردی. به این شکل که توی فیش‌هایی که داری، هر شب ده لغت تازه اضافه میکنی بدون این که معنیش رو بنویسی (معنی لغات رو در پشت فیش بنویس). و هر شب این ده تا لغت تازه رو حفظ کن. و شب‌های بعد، به جز ده لغت جدیدی که مطالعه میکنی، لغات قبلی رو مرور کن و هر لغتی رو که یادت رفته بود، دوباره حفظ کن. با این روش هم لغات قبلی برات تثبیت میشن و هم لغات جدید رو به دایره‌ی واژگانت اضافه میکنی.

یادآوری مهم:  به خاطر همین بود که بهت گفتیم لازم نیست برای تست زنی عربی تخصصی همه‌ی لغات رو مو به مو حفظ کنی. چون با دقت کردن به چهار موردی که توی جمله میاد و بهت گفتیم، به راحتی و بدون نیاز به معنی لغات، میتونی معنای صحیح جمله رو به دست بیاری.

3. عبارات تمرینی کتاب رو فراموش نکن

حواست باشه غیر از متن‌های کتاب، چیزی که خیلی اهمیت داره، عباراتی هست که توی تمرین‌ها آورده میشه و باید شیوه‌ای که بالاتر گفتیم رو روی اون‌ها هم پیاده کنی.

4. تست‌های تالیفی رو شروع کن

بعد از این که تونستی کامل روی کتاب و متن‌هاش تسلط کافی پیدا کنی، نوبت اینه که سراغ تست زنی عربی تخصصی بری و تست‌های تالیفی رو بزنی. تست‌ها رو در ابتدا بدون زمان حل کن و بعد از مدتی که تسلط پیدا کردی، اون‌ها رو زمان‌دار بزن.

5. برای حل تست عربی تخصصی انسانی از حذف گزینه استفاده کن

یکی از پرکاربردترین و بهترین روش مطالعه و تست زنی عربی تخصصی انسانی، روش حذف گزینه‌ست. توی این روش، اول جمله‌ی سوال رو می‌خونی و بعد از بین گزینه‌ها به چهار موردی که گفته شد (فعل، ضمیر، جمع و مفرد، معرفه و نکره) دقت می‌کنی و توی هر کدوم از این موارد، گزینه‌ای که معنای مطابق با صورت سوال نداشت رو حذف میکنی و در نهایت می‌بینی که گزینه‌ای باقی می‌مونه که در هر چهار مورد تطابق کامل داشته. این روش هم زمانت رو ذخیره می‌کنه و هم میتونه حدود 40 یا 50 درصد از آزمون این درس رو برات رقم بزنه.

6. بررسی پاسخ تشریحی تست‌های عربی تخصصی انسانی

یادت باشه همه‌ی تست‌ها رو بعد از حل کردن، حتما به صورت تشریحی بررسی کنی و اون مواردی رو که ضعیف‌تر بودی بیشتر تمرین و تکرار کنی.

بخش بعدی، قواعد هست که با چند شیوه‌ی ساده به راحتی میتونی تست‌هاش رو حل کنی:

1. قواعد عربی تخصصی انسانی رو درس به درس (مبحثی) بخون

بر اساس تقسیم بندی کتاب، قواعد رو مبحثی جلو ببر. اینجوری که یه مبحث رو کامل بخون به نحوی که کاملا اون مبحث رو یاد بگیری و مسلط باشی.

2. برای هر مبحث یه نمونه مثال حفظ کن

بهترین شیوه برای مباحث سختی که کمتر توی ذهن می‌مونن، اینه که یه مثال خیلی ساده از اون مبحث حفظ کنی و بعدا هر موقع با اون قاعده یا مبحث مواجه شدی، با یادآوری اون مثال به راحتی از پسش بربیای.

3. خلاصه بنویس

قواعدی رو که نسبتا برات دشوارن و نمیتونی به خوبی از پس حل سوالاتش بربیای به زبان خودت به صورت مختصر خلاصه‌نویسی کن و یکی دو مثال هم براش بنویس که بتونی هر بار به مشکل خوردی از خلاصه‌نویسی‌هات استفاده کنی و با مرورشون، اون مبحث رو یادآور بشی.

4. از تمرین‌های کتاب غافل نشو

بهترین کار بعد از این که یک قاعده رو به طور کامل یاد گرفتی اینه که تمرین‌های کتاب عربی تخصصی انسانی مربوط به اون مبحث رو انجام بدی. چون با این کار هم روی مباحث کتاب مسلط میشی و هم میتونی با نکاتی که توی کتاب مطرح شده بیشتر آشنا بشی.

5. از هر مبحث، نمونه تست تالیفی حل کن

بعد از این که هر مبحث رو خوندی و خلاصه‌نویسی کردی، یک سری نمونه تست تالیفی حل کن تا بتونی اون مطالبی رو که خوندی به طور کامل تثبیت کنی. در ضمن فراموش نکن که در طول هفته این تست زنی رو تا جایی ادامه بدی که حس کنی کاملا به اون مطلب مسلط شدی.

6. تحلیل پاسخ‌های تشریحی تست‌ها یادت نره

بهترین کار برای یادگیری بیشتر عربی تخصصی انسانی، مرور پاسخ‌های تشریحی تست‌هاست. توی این پاسخ‌های تشریحی میتونی کلی نکته‌ی جدید یاد بگیری و ایرادهایی که داری رو برطرف و نقاط ضعفت رو به نفاط قوت تبدیل کنی.

7. تست ترکیبی بزن

بعد از این که روی مباحث و قواعد عربی تخصصی انسانی به طور کامل مسلط شدی، شروع کن تست‌های ترکیبی و زمان‌دار حل کن. تست‌هایی که بتونه فضای تست‌های کنکور رو برات تداعی کنه. توی این مورد میتونی از تست‌های کنکور سال‌های قبل هم کمک بگیری.

مطالعه عربی تخصصی انسانی از کتاب درسی یا کمک درسی و جزوه‌ی معلم؟

یکی از سوالات پرتکرار بچه‌های کنکوری برای مطالعه و تست زنی عربی تخصصی انسانی برای کنکور، اینه که نمیدونن فقط کتاب رو بخونن یا از جزوه‌های معلم و کتاب‌های کمک درسی استفاده کنن. پیشنهاد ما به تو اینه که اول از کتاب شوع کنی چون پایه و اساس مطالعه برای تو، کتاب درسی عربی هست. ولی برای یادگیری عمیق‌تر مفاهیم کتاب میتونی از کتاب کمک درسی و جزوه‌های معلم استفاده کنی. همچنین برای مرور عربی تخصصی انسانی، کتاب‌های کمک درسی میتونن خیلی بهت کمک کنن. برای تست زنی عربی تخصصی انسانی هم از کتاب‌های کمک درسی و کتاب‌های تست طبقه‌بندی‌شده استفاده کن.

چند تکنیک برای تست زنی عربی تخصصی انسانی

1. برای شروع از تست‌های تالیفی عربی تخصصی انسانی استفاده کن

توی این مورد حواست باشه چند بار در هفته رو به زدن تست عربی تخصصی انسانی اختصاص بدی و حدود ده یا پانزده تست تالیفی حل کنی. فقط برای شروع لازم نیست زمان بگیری و به مرور وارد تست‌های زمان‌دار بشی.

2. از کتاب تست‌های طبقه‌بندی‌شده عربی تخصصی انسانی استفاده کن

کتاب‌های تست طبقه‌بندی‌شده‌ی عربی تخصصی انسانی میتونه کمک خوبی بهت بکنه برای این که بتونی مبحث به مبحث یا درس به درس پیش بری و یه نظم خاصی به ذهنت می‌بخشه.

3. تحلیل تست‌ها رو از قلم ننداز

یکی از مواردی که سهم بزرگی توی یادگیری عربی تخصصی انسانی داره، تحلیل تست‌هاست که میتونه به شدت کمکت کنه تا روی مباحث مسلط بشی. پس اصلا ازشون غافل نشو! تحلیل تشریحی تست‌ها میتونه بیشترین کمک رو بهت بکنه.

4. تست زمان‌دار حل کن

بعد از چند ماه مطالعه و زمانی که تسلط کافی روی تست زنی پیدا کردی، سعی کن تست‌های زمان‌دار بزنی. برای شروع میتونی زمان زیادی رو برای هر تست در نظر بگیری و به مرور اون زمان رو کاهش بدی.

روش مرور و جمع بندی عربی تخصصی انسانی

از خلاصه‌نویسی‌هات غافل نشو

خلاصه‌هایی که در مورد توضیح قواعد به زبان خودت نوشتی همراه با نمونه مثال‌هاش، میتونه برای مرور بهت کمک کنه.

تست زنی در طول هفته رو فراموش نکن

حدود ده یا 15 تست در طول هفته، شیوه‌ی خوبی برای مرور صحیح مطالب محسوب میشه. پس حتما توی برنامه‌ت قرارش بده.

مطالعه عربی تخصصی انسانی در سه ماه آخر

اگه در سه ماه پایانی مطالعه برای کنکور هستی، باید بگم که هنوز هم برای مطالعه دیر نیست و میتونی با چند تا از بهترین روش مطالعه و تست زنی عربی تخصصی انسانی، حداقل 50 یا 60 درصد از این درس رو به خودت اختصاص بدی.

از نکات گفته شده برای ترجمه غافل نشو

مواردی که بالاتر درمورد نحوه‌ی صحیح ترجمه و تست زنی و استفاده از روش حذف گفتیم، بهترین روش مطالعه و تست زنی عربی تخصصی انسانی بود. پس حتما حتما فراموش نکن که اون تکنیک‌ها رو یاد بگیری و با تمرین و تست زنی تثبیتشون کنی.

۱

۲

لازم نیست لغات عربی رو بخونی

هیچ لزومی به خوندن و حفظ کردن لغات اون هم توی سه ماه پایانی مطالعه برات وجود نداره. میتونی با استفاده از روش‌هایی که گفته شد، تست زنی عربی تخصصی رو کاملا مسلط بشی بدون این که نیازی به لغات و معنیشون داشته باشی. درک معنی لغات از طریق جمله هم به دست میاد.

تست بزن و از طریق تست یاد بگیر

یکی از روش‌هایی که برای مرور و جمع بندی میتونه کارآمد باشه، مطالعه از طریق تسته. چونی توی تست زنی عربی تخصصی انسانی و تحلیل اون، میتونی با نکات جدید و تازه‌ای آشنا بشی که به یادگیری سریعت کمک میکنه.

۳

۴

روی مباحثی که ضعیف‌تر هستی بیشتر وقت بذار

مباحث قوی‌تر، میتونه به مرور برات ساده و تکراری بشه. اما باید یادت باشه که هنوز یکسری مباحث وجود دارن که توشون ضعیف هستی. باید برای اون موارد بیشتر زمان بگذاری تا بتونی به خوبی از پسشون بربیای.

نکته آخر درمورد بهترین روش مطالعه و تست زنی عربی تخصصی انسانی

خلاصه‌نویسی از نکات مهم و حل تست، دو تا نکتۀ خیلی مهمی هستن که به یادگیریت کمک میکنن. پس اصلا ازشون غافل نشو. برای امتحان، مقاله روش صحیح مطالعه عربی برای امتحان نهایی، رو بخون. 

امیدواریم از این مقاله به درستی استفاده کنی. پیشاپیش ممنونیم ازاین که با نظرات خوبت به بهبود مطالب کمک میکنی.

3.7/5 - (3 امتیاز)
اشتراک گذاری این مقاله:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + دو =

اسلایدرهای محبوب
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.

کاربر عزیز لطفا پروکسی یا فی.لت.ر شک.ن خود را روشن کنید و روی لینک زیر بزنید.

اگر در عضویت کانال مشکل دارید به آیدی darsban1@ داخل تلگرام پیام بدید تا شما را عضو کنند.