مطالعه برای امتحان نهایی

روش مطالعه صحیح زبان انگلیسی برای امتحان نهایی

جدیدترین مطالب سایت

کانال تلگرام ما

روش مطالعه صحیح زبان انگلیسی برای امتحان نهایی

سلام رفیق. تا همینجای مسیر کلی خسته نباشی. توی این مقاله قراره درمورد روش مطالعه صحیح زبان انگلیسی برای امتحان نهایی صحبت کنیم. پس حسابی دقت کن تا از نکات مهمی که برای بهترین روش مطالعه زبان میگیم، جا نمونی.

روش مطالعه زبان انگلیسی برای امتحان نهایی

همونطور که میدونی روش مطالعه صحیح زبان انگلیسی برای امتحان نهایی به این شکله که سوالات از چند قسمت لیسنینگ، لغت، گرامر و کلوز تست و ریدینگ تشکیل شده که این قسمت‌ها میتونن وسیع‌تر بشن و به صورت جزئی شامل سوالات تستی، جملات درهم ریخته شده، تکمیل جملات با دانش زبانی، تلفظ، سوال از تصویر و حتی ستون کلمات هم بشه. در ادامه روش‌هایی برای خوندن بخش‌های مختلف امتحان پیشنهاد می‌کنیم که میتونه برای 20گرفتن در امتحان نهایی درس زبان بهت کمک کنه.

بارم بندی زبان انگلیسی در امتحان نهایی:

بارم بندی آزمون نهایی نیمه دوم از 40 نمره و به شرح زیره:

  • مهارت شنیداری (listening): 12 نمره
  • مهارت خواندن (reading): 8 نمره
  • توانایی نوشتاری (writing): 8 نمره
  • مهارت واژگان (Vocabulary): 6 نمره
  • مهارت گرامر (grammar): 6 نمره

ضریب زبان انگلیسی در امتحان نهایی:

ضریب زبان در امتحان نهایی در هر سه رشته‌ی ریاضی، تجربی و انسانی، ۱۱/۸ هست. یعنی درس زبان، سومین درس مهم در رشته‌ی انسانی و ریاضی و چهارمین درس مهم در رشته‌ی تجربیه. پس واضحه که باید این درس رو جدی بگیرید و برای نمره‌ی ۲۰ تلاش کنید چون کنکورتون مقدار زیادی وابستگی داره به نمره‌ی این درس.

چرا امتحان نهایی زبان 40 نمره است؟

درس زبان بخاطر تعداد زیاد بخش‌هایی که باید مورد ارزیابی قرار بگیرن، نمیتونه توی ۲۰ نمره جمع بشه. بخاطر همین بارم‌بندی سوالات در ۴۰ نمره تقسیم شده. اما در پایان، نمره‌ی کسب شده نصف میشه و نمره نهایی از ۲۰ محاسبه میشه و توی کارنامه‌تون قرار می‌گیره. 

روش مطالعه صحیح زبان انگلیسی برای امتحان نهایی

در امتحان زبان چه چیزی بخوانیم؟

audio-book

لیسنینگ

بهترین روش مطالعه زبان انگلیسی برای امتحان نهایی در این بخش که شامل سه لیسنینگ با تعدادی سوال هست و در طول امتحان هر بخشی، سه بار تکرار میشه، شمال موارد زیره. پس به نکات دقت کن.

 1) دریافت کلی از متن داشته باش

 نکته‌ای که در روش مطالعه صحیح زبان انگلیسی برای امتحان نهایی وجود داره اینه که باید متن رو به طور کلی به خوبی متوجه بشی. لازم نیست تک‌تک دیالوگ‌ها و لغات رو متوجه بشی. فقط کافیه بفهمی اشخاص مکالمه چه کسانی هستن و در کل بحثشون درمورد چیه.

2) نکات کلیدی هر لیسنینگ رو برای خودت یادداشت کن

وقتی لیسنینگ رو می‌شنوی، لغات کلیدی و مهم اون لیسنینگ رو برای خودت یادداشت کن تا در دفعه‌های بعدی شنیدن مکالمه، به اشتباهاتی که داشتی پی ببری.

3) از نمونه سوال امتحان زبان انگلیسی سال‌های قبل استفاده کن

برای بهترین روش مطالعه زبان در این بخش باید از نمونه سوالات امتحانی سال‌های قبل در قسمت لیسنینگ استفاده کنی تا شنیدار خودت رو تقویت کنی و برای امتحان اماده باشی.

maths

لغت

این بخش شامل دو قسمت لغت و معنی و املا میشه. بهترین روش مطالعه زبان انگلیسی برای امتحان نهایی در این بخش  میتونه برای سایر سوالات، کمک خوبی بهت بکنه پس بخش خیلی مهم کتاب، لغاته که باید براش وقت کافی بزاری.

1) لغات مترادف و متضاد رو جداگانه بنویس

یکی از راه‌های سریع حفظ لغات، اینه که لغت‌ها رو در کنار کلمات متضاد یا مترادفشون حفظ کنی. پس این لغات رو در کنار هم در فلش کارت‌های جداگانه بنویس و مرور کن.

2) لغات داخل کتاب زبان رو بیرون بکش

از کل متن درس و تمرین‌هایی که در کتاب وجود داره، لغاتی که برات سخت هستن رو بیرون بکش و روی فلش کارت‌ها قرارشون بده و تمرین کن.

3) معنی لغات زبان انگلیسی رو در داخل جمله حفظ کن

مهم‌ترین سهم معنی برای لغات در داخل جمله هست. پس توجه کن که بهترین روش مطالعه زبان برای لغات ارزیابی در جمله‌ست و باید معنیشون رو داخل جمله متناسب با خودش حفظ کنی.

4) بهترین روش مطالعه زبان، تهیه فلش کارت لغاته

بهترین روش مطالعه زبان در بخش لغات و حفظشون، تهیه فلش کارت لغات هست که میتونی هر شب لغات رو بخونی و مرورشون کنی. پس بهت پیشنهاد می‌کنم از همین الان دست به کار شو و خوندن لغات رو شروع کن. شبی ده لغت جدید بخون و هر شب لغات قبلی رو مرور کن.

5) املای لغاتی که برات دشوار هستن رو تمرین کن

برای مبحث املا لازم نیست که هر لغتی که باهاش مواجه میشی، تمرین کنی. فقط کافیه لغاتی که برات تلفظ سختی دارن یا نگارششون مشکل هست رو روی کاغذ چند بار تمرین کنی تا حسابی توی ذهنت ثبت بشه.

smartphone

گرامر و کلوز تست

برای مطالعه صحیح زبان انگلیسی برای امتحان نهایی در بخش کلوز تست باید توجه کنی که جمله‌های اطراف نقطه چین رو بخونی و در نهایت از بین موارد داده شده بهترین پاسخ رو انتخاب کنی. سوالات کلوز تست در امتحان نهایی زبان انگلیسی، به صورت تست و یا داخل پرانتز در انتهای جمله و یا حتی به صورت ستون کلمات پیشنهادی داده میشه که با تمرین میتونی برای هر مدل سوالی آماده بشی. لازمه‌ی عبور موفق‌آمیز از این بخش، تسلط کافی روی گرامره.

بهترین روش مطالعه صحیح زبان انگلیسی برای امتحان نهایی در بخش گرامر، استفاده از نکات کتابه. با خوندن گرامرها میتونی خیلی از سوالات امتحان رو به راحتی حل کنی.

1) خلاصه نویسی گرامرها

بعد از این که گرامر هر درس رو خوندی، بهترین روش مطالعه زبان اینه که برای خودت یه خلاصه کوتاه از اون مبحث بنویس و یه مثال ساده‌ی قابل حفظ کردن هم براش در نظر بگیر. اینجوری هرموقع به سوالات اون گرامر برخورد کردی و نتونستی جواب بدی به راحتی میتونی با مرور خلاصه‌هات بفهمی که قراره چطور حلش کن.

2) نقش‌ها

نقش‌هایی مثل فعل، صفت، قید و اسم مواردی هستند که اگر بتونی توی جمله به خوبی تشخیصشون بدی، به راحتی نصف راه رو برای درک معنای جمله و همینطور درک کلی قواعدی که گفته شده، رفتی. پس سعی کن با تمرین و تکرار، نقش‌ها رو یاد بگیری و توی جمله بتونی نقش هر کلمه رو تعیین کنی.

3) شیوه‌های سوالی یا منفی کردن جملات

خیلی مهمه که وقتی یه جمله‌ای رو میبینی بتونی اون جمله رو به حالت سوالی یا منفی دربیاری. پس حتما جمله‌بندی‌ها رو تمرین کن تا بتونی برای مواجه شدن با هر سوالی آماده بشی.

4) انواع افعال رو یاد بگیر

یادت باشه که حتما بدونی چه نوع فعل‌هایی وجود دارند، مثل فعل‌های کمکی یا فعل‌های معلوم و مجهول. این شکلی میتونی توی جمله به راحتی تشخیصشون بدی و معنای کلی جمله رو درک کنی.

open-book

ریدینگ

یکسری نکات کلیدی و مهم در مطالعه صحیح زبان انگلیسی در بخش ریدینگ وجود داره که با تمرین قابل تثبیته.

1) به ضمائر دقت کن

یکی از سوالات مهم در امتحان نهایی، مرجع ضمایر هستن. به این شکل که در متن از ضمایری مثل it  یا that  و غیره استفاده می‌کنن و بعد توی صورت سوال‌ها ازت میخوان که مرجعش رو پیدا کنی. پس به ضمائر خوب دقت کن.

2) بهترین روش مطالعه زبان، درک مفهوم متنه

نکته کلیدی اینه که باید بدونی که متن چی میخواد بگه و لازم نیست کل لغات رو معنی کنی. همین که یه مفهوم کلی از متن به دست بیاری کافیه. توی این مورد متن‌های کتاب رو خیلی خوب بخون چون منبع خوبی برای تسلط بهترت روی متن هستن.

روش مطالعه صحیح زبان انگلیسی

شب امتحان چطور زبان انگلیسی بخوانم؟

اگر از اون دسته دانش‌آموزهایی هستی که همه چیز رو به شب امتحان موکول میکنی، باید بگم که یکم کارت فشرده میشه ولی مطمئن باش از پسش برمیای. برای درک روش مطالعه صحیح زبان انگلیسی اول از همه سعی کن گرامر رو خوب مطالعه کنی و برای خودت خلاصه بنویسی. بعد از یادگیری دقیق گرامر، سراغ متن‌های کتاب برو و سعی کن لغات و متن خوانی و سوالات متن رو از طریق همون متن کتاب یاد بگیری. اینجوری برای خوندن لغات، آمادگی بیشتری داری. در نهایت هم لغات رو بخون و مرور کن. حواست باشه همه زمانت رو برای لغات نذاری چون لغت رو میتونی از طریق جمله معنی کنی. بهترین روش مطالعه زبان در این قسمت، مرور و تمرینه.

مرور زبان انگلیسی

برای روش مطالعه صحیح زبان انگلیسی برای امتحان نهایی، به دو بخش گرامر و لغات توجه کن. در بخش گرامر میتونی از خلاصه‌نویسی‌هات کمک بگیری و مثال‌هایی که برای خودت یادداشت کردی رو مرور کنی. در بخش لغت هم از فلش کارت‌ها کمک بگیرو هر شب مرور کن و لغاتی که برات دشوارتر هستن رو بیشتر تمرین کن.

حل نمونه سوال زبان انگلیسی

روش مطالعه صحیح زبان انگلیسی برای امتحان نهایی اینه که از نمونه سوالات امتحانی سال‌های گذشته استفاده کنی. سوالات به تو کمک میکنن که با سبک امتحان آشنا بشی. پس حداقل دو یا سه نمونه سوال امتحانی از سال‌های قبل حل کن.

خلاصه نویسی زبان انگلیسی خوب یا بد؟

باید بگم که بهترین روش مطالعه صحیح زبان انگلیسی برای بخش گرامر، خلاصه نویسیه که میتونه حسابی نجاتت بده. وقتی خلاصه نویسی میکنی، میتونی نکات مهم رو به زبان خودت و به صورت خلاصه بنویسی و توی کمترین زمان، مرورش کنی. پس از خلاصه نویسی غافل نشو.

اگر می‌خوای کتاب انگلیسی دوازدهم رو توی موبایلت هم داشته باشی، از اینجا دانلودش کن.

امتحان نهایی زبان دوازدهم با جواب

4.5/5 - (16 امتیاز)
اشتراک گذاری این مقاله:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسلایدرهای محبوب
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.

کاربر عزیز لطفا پروکسی یا فی.لت.ر شک.ن خود را روشن کنید و روی لینک زیر بزنید.

اگر در عضویت کانال مشکل دارید به آیدی darsban1@ داخل تلگرام پیام بدید تا شما را عضو کنند.