چگونه فیزیک را برای کنکور بخوانیم؟
چگونه فیزیک را برای کنکور بخوانیم؟

چگونه فیزیک را برای کنکور بخوانیم؟

مشخصات درس فیزیک

چگونه فیزیک را برای کنکور بخوانیم؟

درس فیزیک دومین درس دفترچه اختصاصی رشته ریاضیه که از سوال ۱۵۶ تا ۲۰۰ رو به خودش اختصاص میه و همچنین چهارمین درس رشته تجربیه که از سوال ۲۰۶ تا ۲۳۵ مخصوص به این درسه . ضریبش نسبت به رشته های مختلف متفاوته و عموما درسه مهارتیه و با احتساب دروس سال اول ۲۳ درس میشه .

از ائنجایی که این درس مهارتیه پس میتونه شما رو از رقیباتون جلو بزنه به شرطی که درصداتونو رشد بدید و اگر قصدتون کسب رتبه فوق العاده تو این درسه پس جدیش بگیرید و ازش غافل نشید و در ضمن اگر خیلی رشته و رتبتون واستون مهم نیس که این خیلی بعیده پس میتونید درسو حذف کنید .

روش مطالعه فیزیک کنکور

برای کسب سواد و مهارت در درس فیزیک مراحل سه گانه زیر فراموش نشه :

یادگیری

اولین مرحله فهم هر درس یادگیریه . برای یادگیری گامهای زیر رو دنبال کنید :

_ پیش مطالعه :

پیش مطالعه در درس فیزیک با سایر دروس متفاوته .

اگر قبلا فصل مورد نظر را مطالعه کرده اید در این گام باید تمام فرمول‌ها و نکاتی که از این فصل به خاطر دارید را روی کاغذ بیاورید.

اگر برای اولین بار است که وارد این فصل می‌شوید نیازی به این کار نیست و نگاهی گذرا و روزنامه وار به کل فصل کفایت میکند.

_ خواندن منبع آموزشی اصلی:

تو این گام منبع درسیتونو خیلی خوب مطالعه کنید . این منبع میتونه هرچیزی به صلاح خودتون باشه از جمله جزوه معلم یا کلاس کنکور ، DVD‌های آموزشی ، کتاب کمک درسی و …

– چک کردن مرحله اول ( پیش مطالعه ) :

اولا فرمول هایی رو که نوشتید دوباره مرور کنید تا کاملا حفظ بشید و بعد چک کنید اگر مطلبی جا افتاده و ننوشتید اضافه کنید .

_ کتاب درسی :

خواندن کتاب درسی و حل تمرین‌ها و مثال‌های آن که خیلی خیلی مهمه و در واقع ا تمام مراحل دیگه اهمیتش بیشتره و یادتون نره که کتاب درسیو خوب مطالعه کنید .

حل تست

منظور از حل تست در اینجا حل تست آموزشی است. یعنی همون تستایی که بعد از یادگیری حل میشه تا مطلب تو ذهن تثبیت بشه . بعد از این میشه وارد تست زنی آموزشی بشید و میتونید تستای آموزشیو تو ابتدای کار به صورت open book بزنید یعنی کتاب و جزوه پیشتون باشه و ازش استفاده کنید و نگاهی به فرمول ها بندازید و اگر کتاب و جزوه کمکتون نکرد برید سراغ پاسخنامه . یادتون باشه تو مرحله تست ای آموزشی تا جواب یه سوالو نفهمیدید سراغ سوال بعدی نرید چون هدف آموزشه و باید رفع اشکال بشید و اگر تست رو متوجه نشدید با دوستاتون یا معلمتون به اشتراک بزارید و یا مرحله یادگیری رو دوباره تکرار کنید . بهترین منبع تست های طبقه بندی و بعدش موضوعیه و بعدشم تست های کنکور های ۵ سال اخیر هستش .

مرور

 نحوه مرور دروس مهارتی با مرور دروس توصیفی فرق می‌کند. درس فیزیک عمدتا مهارتیه اما واسه بخش توصیفی هم میشه از همین روش ها استفاده کرد . زمانبندی مور مثل بقیه درس هاست فقط یکم متفاوته و اونم اینکه باید همراه با حل تمرین باشه .

اولین مرور رو همون روز یادگیری نجام بدید تا تو ذهنتون بمونه و تو مرور های بعدی اول تست بزنید و اگه نتونستید حل کنید سراغ جزوه و منابع آموزشی برید. تو اولین مرور میتونید تستای ۵ سال اخیر کنکور های سراسری همون مبحثی که خوندید رو بزنید و تستای تالیفی و آزمایشی رو واسه مراحل بعدی مرورتون بزارید .

دوستان امیدوارم با استفاده از این روش ها بتونید درصد فیزیکتون رو افزایش بدید .

چگونه فیزیک را برای کنکور بخوانیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *