سایت در حال بارگذاری است ...

بهترین کتاب عربی تخصصی انسانی

سلام کنکوری جان! به مقاله بهترین کتاب عربی تخصصی انسانی خوش اومدی. توی این مقاله قراره منابع کمک درسی که برای تست زنی و مطالعه عربی برای کنکور میتونه کمکت کنه معرفی کنیم. پس تا آخر باهامون همراه شو.

 

بهترین کتاب عربی تخصصی

همونطور که میدونی عربی تخصصی توی کنکور ضریب بالایی برای رشته انسانی داره. از طرفی کتاب درسی منبع کافی و کامل برای جمع بندی یا مطالعه مباحث کنکوری نیست و در نهایت به تست نیاز داری. در اینجا در ابتدا تعدادی کتاب جامع کنکوری بهت معرفی میکنیم و بعد برای هر پایه به صورت جداگانه کتاب های کمک درسی رو هم ارائه میکنیم. توجه داشته باش که کتاب های جامع کنکور، فقط شامل درسنامه، تست و پاسخنامه و تعدادی آزمون جامع هستن اما کتاب های پایه ای علاوه بر این چند بخش، میتونن شامل سوالات تشریحی و امتحانی هم باشن. در ادامه به سراغ معرفی کتاب ها میریم.

 

۱)عربی جامع انسانی تست خیلی سبز

درسنامه: متن کتاب لحن صمیمی داره و نکات جامع و خوبی رو در درسنامه مطرح میکنه. حتی مواردی که توی کتاب درسی نیست هم داخل درسنامه موجوده. بخش هایی به نام لحظه یا پرانتز باز، حاوی نکات کلیدی خیلی خوبیه که به درک بهتر درس کمک میکنه. کتاب بر اساس هر سه پایه و طبق درس های کتاب درسی به جلو میره. در درسنامه، ابتدای هر درس، قواعد، بعد معنی واژه، معنی عبارت های درس و بعد هم تمرینات قرار داره. در این کتاب در متن درسنامه مثال و نمونه تست های زیادی برای یادگیری عمیق تر هست.  قسمتی هم به نام فن ترجمه در درسنامه هست که نکات مهم ترجمه ای رو بیان میکنه. همچنین لغات مترادف و متضاد هم بعد از قسمت فن ترجمه در درسنامه قرار داره. در درسنامه، برای درک مطلب ارائه میشه و نکات مهم درسنامه در کادرهای آبی رنگه.

 

تست: حدود ۲۲۶۵ تست در این کتاب هست. تست ها بعد از درسنامه هر درس قرار داره و شامل قواعد، ترجمه، لغات، تجزیه و تحلیل صرفی و درک مطلبه. این تست ها از ساده به سخت طبقه بندی هستن. سوالات تستی در دو بخش تست تالیفی و بعد تست کنکور قرار دارن. از بین تمامی سوالات، تست های ترجمه رو به فراوانی میبینیم. تست از کتاب درسی به صوت مفهومی هم هست و در کنار تست هایی که خارج از مطالب کتابه، علامت داره. در آخر هم چند تست تعریب و ترجمه هست. همپنین در پایان کتاب آزمون جامع برای ارزیابی کلی قرار داره.

 

پاسخنامه: پاسخ تمامی سوالات به صورت تشریحی در انتهای کتابه. همه نکات در پاسخ نامه موجوده و سایر گزینه ها هم مورد بررسی قرار گرفته. این بخش پر از نکات مهمه که بسیاری از اونها رو با فلش و نمودار به خوبی توضیح میده.

 

۲)عربی جامع کنکور انسانی میکرو گاج

درسنامه: متن کتاب درس به درس جلو میره و به صورت ضمیمه، عربی رو موضوعی به پیش میبره. لحن درسنامه رسمیه و از حجم خوبی برخورداره. ترجمه عبارات مهم درس، واژه های مترادف و متضاد و جمع مکسر در این بخش دیده میشه. در انتهای درسنامه هم خلاصه کل مطالب قرار داره. این بخش چهار ضمیمه داره: ۱- نکات کلیدی ترجمه که به صورت موضوعی اونها رو آورده. ۲- مفاهیم درس که در قالب آیات و روایات و متون عربی آورده. ۳- تجزیه و ترکیب ۴- ضبط حرکات. سطح درسنامه به نحوی هست که برای افراد ضعیف تا قوی مناسبه. همچنین در درسنامه برای درک بهتر مطالب، نمونه تست های مختلف همراه با پاسخ وجود داره.

 

تست و پاسخنامه: این بخش که بعد از درسنامه هر درس قرار داره، شامل ۲۵۰۰ تست در کل کتابه. تست ها دسته بندی هستن و به ترتیب شامل واژگان، ترجمه و مفهوم، درک مطلب، قواعد، تست سراسری کنکور و آزمون ها در انتهای هر درسه. سوالات همه در سطح کنکوره و نمونه سوالات ابداعی خوبی داره. پاسخنامه تمامی این تست ها بعد از تست های هر درس قرار داره و تمامی گزینه ها بررسی میشه.

 

۳)عربی جامع مهر و ماه

این کتاب که جزو بهترین کتاب عربی تخصصی کنکوره، تست محوره و درسنامه نداره. البته یک جلد ضمیمه به همراه کتاب هست که در اون درسنامه به صورت خلاصه قرار داره.

 

تست و پاسخنامه: ۴۰۰۰ تست در این کتابه که سطحشون قویه. سوالات درس به درس جلو میرن و به ترتیب هر درس شامل سوالات ترجمه تک عبارتی، ترجمه چند عبارتی، تعریب، واژگان، مترادف و متضاد، مفهوم و مکالمه و قواعده. تست ها انواع مختلف و تیپ های مختلف رو شامل میشن. پاسخنامه این کتاب هم به صورت تشریحی در انتهای کتابه. تمام گزینه های سوالات رو بررسی کرده و نکات خوبی رو میگه. در این قسمت بخشی به نام نسوزی داره که یکسری نکات مهم تست زنی رو بیان میکنه.

 

۴)عربی جامع کنکور انسانی مشاوران آموزش

درسنامه: متن درسنامه در ابتدا با واژگان و مفاهیم آغاز میشه که شامل فعل ها، اسم ها، اصطلاحات، مترادف، متضاد، مفرد و جمع و مصدرها میشه که در مورد اونها توضیح میده. سپس در قالب یک جدول، تعدادی از جملات مفهومی هر درس رو معنی میکنه و نکات مهمش رو میگه. بعد از این بخش وارد قسمت قواعد میشیم. قواعد مبحث بندی و گام به گام با نکته و مثال جلو میرن. توضیحات قواعد کامله و بعد از اون، ترجمه قرار داره. در بخش ترجمه نکات مهم و کلیدی رو که در ترجمه موثره، بیان میکنه و به صورت درس به درس این روند تا آخر ادامه پیدا میکنه.

 

تست و پاسخنامه: بعد از درسنامه کل دروس، بخشی به نام تمرین تستی قرار داره که تست ها به صورت مبحث بندی به ترتیب واژگان، مفاهیم، درک مطلب، قواعد و ترجمه های تک عبارتی و چند عبارتی هستن. پاسخنامه بخش سوالات تستی به صورت تشریحی در انتها کتابه و تمامی نکات مهم هر تست رو همراه با بررسی تمامی گزینه ها توضیح میده. در این بخش عباراتی که لازمه هم معنی شده ان. همچنین کلمات کلیدی نکات مهم با رنگ آبی مشخص هستن.

 

۵)عربی جامع کنکور انسانی منتشران

تست و پاسخنامه: در ابتدا، کتاب با تست آغاز میشه. تست ها درس به درس جلو میرن و به ترتیب شامل ترجمه و تعریب، قواعد، مترادف و متضاد و ضبط حرکات هستن. پاسخنامه تست ها در وسط کتاب و بعد از سوالات تستی قرار داره و به صورت جامع و تشریحی به تحلیل سوالات میپردازه. در این قسمت سایر گزینه ها هم بررسی میشه.

درسنامه: این قسمت در انتهای کتابه و پایه به پایه و درس به درس جلو میره. درسنامه به ترتیب شامل قواعد، کارگاه ترجمه، معنی و مفهوم جملات مهمه. در متن درس نمونه تست های زیاد به عنوان مثال همراه با پاسخ قرار داره. همچنین از جدول و نمودار برای توضیحات بهره میبره. لحن کتاب نه خیلی رسمیه و نه خیلی صمیمی اما مخاطب به خوبی باهاش ارتباط برقرار میکنه. در درسنامه تحلیل خوبی از مباحث ارائه میشه و نکات زیادی داره.

در انتهای کتاب بخشی به عنوان درک مطلب هست که به ترتیب شامل تست، پاسخنامه و درسنامه اس. خوبی این بخش اینه که در قسمت پاسخنامه، همه گزینه ها بررسی میشن و توضیحاتی به نام خطایابی و صحیح یابی داره که به یادگیری دقیق نکات کمک میکنه.

همچنین بخش دیگری به نام واژه نامه وجود داره که لغات رو معنی کرده. خوبی این قسمت اینه که در کنار هر لغت تحلیل صرفی اون رو نوشته.

 

بهترین کتاب تست عربی تخصصی دهم

۱)عربی دهم انسانی تست خیلی سبز

درسنامه: لحن کتاب رسمی و جدیه و به صورت درس به درس جلو میره. در ابتدای درسنامه بخشی به نام یادآوری مطالب گذشته داره که نکات سالهای قبل که مرتبط به درسه رو میگه. درسنامه در سطح کتابه و در برخی جاها اونطور که انتظار میره کامل نیست. مثال های خوبی داره و در طول متن درس نمونه تست هم حل میکنه. همچنین در بخش مکالمه و کارگاه ترجمه، نکات مهمی برای یادگیری عمیق تر میگه.

 

تست و پاسخنامه: توزیع تست ها برای هر درس مناسبه. در کل کتاب ۸۰۹ تست داره که دارای کیفیت خوب و در همه سطحی هستن. ترتیب تست ها به شکل واژگان، ترجمه، مفهوم، درک مطلب، قواعد و مکالمه است. بیشترین مقدار تست مربوط به بخش ترجمه است. نمونه سوالات کنکور هم در بین تست ها میبینیم. پاسخنامه تشریحی جامعی داره که همه گزینه ها در سوالات رو بررسی میکنه.

 

۲)تستیک عربی دهم انسانی مشاوران آموزش

درسنامه: این کتاب جزو بهترین کتاب عربی تخصصی کنکوره. متن درسنامه به صورت درس به درس جلو میره. لحن متن صمیمیه و درسنامه با چند خط خاطره صمیمانه شروع میشه که این کتاب رو جذاب کرده. در متن از مثال و جدول و نمودارهای مختلف برای یادگیری بیشتر استفاده میشه. در بخش های تیزشیم و ریزه کاری ها، یکسری نکات تستی مهم قرار داره. درسنامه جامعه و برای سطح متوسط رو به بالا مناسبه. درسنامه با معنی واژگان، مترادف و متضادها، مکسر و مشابهات و در نهایت با مکالمه به پایان میرسه.

 

تست و پاسخنامه: کتاب حدود ۶۱۷ سوال داره. سه دسته سوال در این کتاب طرح میشه: عامه پسند، طبقه متوسط و باشگاه مبارزه. در هر سه بخش، سوالات به صورت ساده تا متوسط طبقه بندیه. ترتیب سوالات به شکل ترجمه واژه، ترجمه و مفهوم و قواعده و در پایان تست ها هم درک مطلبه که دو متن مورد پرسش قرار میگیره. تیپ و تنوع سوالات مناسبه و سوال سراسری کنکور هم هست. تنها ایراد این بخش، نبود تست از مبحث ضبط حرکاته که بسیار مهمه.

پاسخ سوالات به صورت تشریحی موجوده. نکات مهم توضیح داره و سایر گزینه ها هم بررسی میشه. همچنین برای توضیح از جدول هم استفاده میشه.

 

۳)عربی دهم انسانی میکرو گاج

درسنامه: این کتاب جزو بهترین کتاب عربی تخصصی کنکوره و درس به درس و میکرو طبقه بندیه. در دو بخش قواعد و ترجمه است. قواعد، در محدوده کتاب درسیه و لحن ساده ای داره. مثال هم برای یادگیری زیاد استفاده میشه. همچنین برای توضیح قواعد نمونه سوال تستی هم در متن درسنامه حل میکنه. بخش هایی به نام اختبر نفسک هست که برای تمرین قواعد بسیار مناسبه. در بخش ترجمه درسنامه، نکات ترجمه ای هر درس همراه با نمونه سوال تستی قرار داره. جدول ترجمه لغات، مترادف و متضادها و جمع مکسر هم در این بخشه.

 

تست و پاسخنامه: ۲۷۲ تست در این کتاب هست. در دو بخش قواعد و ترجمه مطابق با درسنامه تقسیم بندی میشه و هر بخش بعد از درسنامه مربوط به خودش قرار داره. سوالات سطح بندیه و تعداد و تنوع خوبی هم داره. از واژگان هم تست طرح شده اما کمتره. تست های ترجمه و درک مطلب هم نسبت به قواعد در این بخش کمتره. بعد از هر درس هم یک آزمون جامع شبیه به کنکور داره. پاسخ تمامی سوالات به صورت تشریحی و همراه با بررسی تمام گزینه ها و معنی گزینه های سوالات مهم، موجوده.

 

۴)اقیانوس نکته و تست عربی دهم انسانی مبتکران

درسنامه: متن کتاب درس به درس جلو میره. در هر درس، در ابتدا ترجمه متن درس قرار داره و بعد به سراغ آموزش قواعد میره. قواعد به صورت مبحث به مبحث پیش میرن و از جدول های مختلف برای یادگیری استفاده میشه.

تست و پاسخنامه: بعد از درسنامه هر درس، پرسش های تستی قرار داره. این تست ها متنوعه و در سطح کتاب و کمی بالاتر از کتابه. تعداد تست ها مناسبه و سوالات کنکور سراسری هم داره. پاسخنامه این سوالات هم به صورت تشریحی، در انتهای کتاب قرار داره و به توضیح جامع و کامل نکات میپردازه.

 

بهترین کتاب تست عربی تخصصی یازدهم

۱)عربی یازدهم انسانی تست خیلی سبز

درسنامه: ابتدا با قواعد شروع میشه. مثال زیاد داره و مثال ها ترجمه هم دارن. زبان قواعد ساده و قابل فهمه و نمونه تست های زیادی حل میکنه. بخشی هم به اسم حاشیه ولی به درد بخور داره که نکات مهم رو میگه. بعد از قواعد هم کارگاه ترجمه، لغات و معنی درس، جمع مکسر، مترادف، متضاد و مکالمه همراه با معنی داره و درس به درس جلو میره. بخش مکالمه برگرفته از قسمت حوار کتاب درسیه ولی فراتر از اون عمل کرده. همه نکات تستی هم در بخش ترجمه گفته شده.

 

تست: ۷۰۶ تست در این کتاب موجوده که به ترتیب شامل واژگان، ترجمه و تعریب، مفهوم و مکالمه، درک مطلب و قواعده. سوالات تستی بعد از درسنامه هر درس قرار داره و تیپ های مختلف رو شامل میشه. سوال کنکور هم هست اما بیشتر سوالات تالیفیه. سوالات در سطح کنکور و فراتر از اونه و سوالات ترجمه، بر خلاف قواعد، تعداد زیادی داره.

 

پاسخنامه: پاسخ سوالات کامل و به صورت تشریحیه. همه گزینه ها بررسی میشن و توضیحات خوبی داره. کلمات کلیدی پررنگ نوشته میشن و بسیاری از سوالات و گزینه ها ترجمه شده. همچنین متون درک مطلب هم ترجمه دارن.

 

۲)عربی یازدهم انسانی میکرو گاج

درسنامه: درس به درسه و ابتدا با قواعد شروع میشه. مثال های زیادی داره و لحن متن صمیمیه. نکات مهم در این بخش پررنگ هستن و مطالب قواعد به گونه ایه که همه سطحی میتونن از نکات کتاب استفاده کنن. بعد از قواعد هم ترجمه عبارات مهمه و واژگان و اصطلاحات هم در همین قسمت معنی دار هستن. کلمات مترادف، متضاد، جمع مکسر و متشابه ها و کلمات عربی به عربی به ترتیب بعد از ترجمه قرار دارن. نکات کنکوری در قسمت درسنامه در قالب توجه و نکته یادداشت شده. این کتاب جواب تمرین نداره و فقط متن های مهم هر درس ترجمه میشه نه تمام متن کتاب.

 

تست: ۶۵۶ تست به ترتیب واژگان، ترجمه، تعریب و مفهوم، درک مطلب و قواعده. سوالات سطح بندی و از آسون به سخته. تست های قواعد از همه بیشتره و تنوع تست ها در کل خوبه. در قسمت ترجمه، سوالات به ترتیب معنای واژه، مترادف و متضاد، انتخاب کلمه و ترجمه جملات و تطبیق با واقعیت طراحی شده. در انتهای هر درس هم یک آزمون شبیه به کنکور از کل درس داره.

 

پاسخنامه: پاسخ سوالات به روش تشریحی با بررسی سایر گزینه ها در انتهای کتابه. در خیلی از سوالات با روش حذف گزینه جلو میره و در بسیاری از سوالات، گزینه ها هم معنی شدن.

 

۳)سیر تا پیاز عربی یازدهم انسانی

درسنامه: متن به صورت درس به درس جلو میره. در ابتدای هر درس ترجمه کلمه به کلمه و ترجمه روان متن درس به صورت کامل موجوده. در این قسمت پاورقی هست و نکات مهم ترجمه در پاورقی ذکر میشه. بعد کتاب به سراغ واژگان میره و در این قسمت کلمات متراد، متضاد و مکسر ها هم گفته میشه. حل نمونه سوال و تست در این قسمت از درسنامه دیده میشه که به یادگیری عمیق تر کمک میکنه. در نهایت در قسمت درسنامه قواعد قرار داره که با مثال و نکات کلیدی و مهم به جلو میره و از جدول و نمودار برای یادگیری دقیق بهره گرفته. بخشی به نام ویژه علاقمندان، یکسری نکات کلیدی و مهم بالاتر از طرح کتاب رو میگه. در انتهای درسنامه، مکالمه با معنی قرار داره و بعد از کل درسنامه، تمرین های کتاب درسی به تمامی حل میشه.

 

تست و سوالات: تست ها بعد از کل درسنامه های کتابه و درس به درس جلو میره. تنوع سوالات زیاده و به ترتیب از واژگان، ترجمه و مفهوم، درک مطلب و قواعد، سوال طراحی شده. بعد از هر درس هم تست های کنکور سراسری از اون درس قرار داره.

همچنین این کتاب سوال امتحانی هم داره و سوالات تشریحی به صورت آزمون های درس به درس در انتهای کتاب قرار داره و انواع مختلفی رو شامل میشه.

 

پاسخنامه: سوالات در قسمت پاسخنامه به صورت تشریحی موجوده. این قسمت کامل و جامعه و درس به درس جلو میره.

 

بهترین کتاب تست عربی تخصصی دوازدهم

۱)عربی دوازدهم انسانی هدف دار مشاوران آموزش

درسنامه: این کتاب جزو بهترین کتاب عربی تخصصی کنکوره و بر اساس کتاب درسی، درس به درس جلو میره. در ابتدای هر درسنامه انتظارات آموزشی درس رو بیان میکنه که یک دورنمای کلی از درس در اختیار میذاره. ترتیب درسنامه به صورت واژگان و معنی (فعل، اسم، اصطلاحات، مترادف و متضادها، مفرد و جمع، مصدر و گزیده جملات مفهومی)، قواعد و ترجمه است. در بخش قواعد، با مثال و کادر نکات مختلف و به صورت پرسش و پاسخ و حل نمونه تست، مباحث رو توضیح میده. در بخش ترجمه، نکات ترجمه ای بیان میشه. مزیت کتاب در بخش معنی واژگان اینه که در برابر هر لغت مثال زده و کاربرد اون لغت رو در یک مثال نشون میده.

 

تست و سوالات: این کتاب حدود ۵۷۰ تست داره. بعد از درسنامه هر درس، تمرین تستی قرار داره که به همون ترتیب درسنامه سوالات مطرح میشه. تعداد سوالات قواعد و ترجمه کاملا متناسبه و نمونه سوال کنکور سراسری هم در این قسمت هست. در بین سوالات بخش هایی به نام یادآوری داره که نکات مهم و کلیدی برای تست زنی رو بیان میکنه.

بخش سوالات تشریحی کتاب در سه بخش آزمون سطح متوسط، آزمون سطح دشوار۱ و آزمون سطح دشوار۲ دسته بندی میشه که برای امتحان نهایی مناسبه اما تعداد سوالات زیاد نیست.

 

پاسخنامه: پاسخ تمامی سوالات هم تستی و هم تشریحی، جامع شرح داده میشه و تمامی گزینه ها بررسی میشن. در برخی از سوالات که نیازه، گزینه ها هم ترجمه هستن.

 

۲)عربی دوازدهم انسانی مرشد مبتکران

درسنامه: این کتاب درس به درس جلو میره و هر درس با مقدمه ای آغاز میشه. در قسمت قواعد، مبحث به مبحث جلو میره و مثال های متنوعی داره. شیوه تدریس سوال و جوابه و با حل تست قواعد رو یاد میده. بخشی به نام نکته نامه هست که نکات مهم هر درس در اون قسمته. بخشی هم تحت عنوان اشتباه شونده ها هست که نکات مهم تستی که ممکنه نادیده گرفته بشه رو میگه. در انتهای درسنامه هم کارگاه ترجمه با نکات کلیدی در ترجمه قرار داره.

 

تست و پاسخنامه: تست ها به ترتیب واژگان مترادف و متضاد، ترجمه و تعریب، مفهوم، درک مطلب و قواعده. تعداد و تنوع تست ها مناسبه و بعد از درسنامه هر درس قرار داره. همچنین سطح سوالات نزدیک به کنکوره. پاسخنامه سوالات هم به صورت تشریحی در انتهای کتابه که توضیحات جامع و خوبی داره.

 

نکته پایانی بهترین کتاب عربی تخصصی

بیشتر کتاب هایی که در پایه های مختلف معرفی کردیم، برای سایر پایه ها با همون ویژگی پایه های قبلی، موجوده. فقط برای تنوع بیشتر و آشنا کردنت با اکثر کتاب های خوب سطح بازار، سعی کردیم در هر پایه بهترین هاش رو معرفی کنیم. حالا دیگه اینجا انتخاب با خودته. برای مطالعه مقاله بهترین روش مطالعه و تست زنی عربی تخصصی انسانی وارد شو.

 

موفق باشی!

با امتیاز دهی ما را در کیفیت مطالب یاری کنید

محمدرضا سلیمی

38 مطلب منتشر شده

درباره این مطلب نظر دهید !