سایت در حال بارگذاری است ...

بهترین کتاب جغرافیا کنکور

سلام دوست پر تلاش! به مقاله ی بهترین کتاب جغرافیا کنکور خوش اومدی. امروز قراره توی این مقاله منابع جغرافیا کنکور که میتونن به عنوان کتب کمک درسی راهنماییت کنن رو معرفی کنیم. پس تا انتها همراهمون باش.

 

منابع جغرافیا کنکور

درس جغرافی یکی از درس هاییه که خیلی کم بهش پرداخته میشه. اما نکته مهم اینجاست که لازمه به همه دروس به حد مناسب بپردازی چرا که پاسخگویی به همه سوالات کنکور، به صورت یکسان اهمیت داره. در ادامه لیست تعدادی از بهترین منابع جغرافیا کنکور ارائه میکنیم. برای امتحان نهایی، مقاله روش مطالعه صحیح جغرافیا برای امتحان نهایی رو بخون.

 

۱)کتاب جغرافیا جامع کنکور نشر مشاوران آموزش

این کتاب یکی از بهترین منابع جغرافیا کنکور هست. همچنین شامل درسنامه، تست و پاسخنامه تشریحیه که کمک زیادی در روند بهبود مطالعه ات داره. این کتاب رو برای سطح متوسط توصیه میکنیم.

 

درسنامه: این کتاب درسنامه بسیار جامع و مناسبی داره اما لازمه که حتما برای مطالعه، کتاب درسی رو خونده باشی. البته در حالت کلی درسنامه کتاب از لحاظ نمودار، شکل و خلاصه نویسی های خوبی که داره، بسیار کاربردیه.

 

تست و پاسخنامه تشریحی: تست های این کتاب شامل ۱۲۵۰ تسته که پاسخ تشریحی تست ها رو در آخر کتاب میبینیم.

 

۲)کتاب جغرافیا جامع خیلی سبز

این کتاب برای سطح ضعیف خوبه. و این سطح زمانیه که تو در ابتدای مسیر مطالعه قرار داری و هنوز به طور کامل با مباحث کتاب آشنا نیستی و در عین حال نیاز به یک منبع کمک درسی برای مطالعه عمیق تر و تست زنی داری.

 

درسنامه: درسنامه این کتاب محتوی شکل، نقشه، نمودار و جدول هاییه که میتونه به خوبی برای فهم عمیق تر و دقیق تر مطالب کتاب درسی راهنماییت کنه. ترتیب دروس در این درسنامه بر اساس پایه تحصیلیه و درس به درس به جلو میره. البته نکته اینجاست که درسنامه نمیتونه برات کافی باشه و باید حتما کتاب درسی رو مطالعه کنی.

 

تست: این کتاب حدود ۱۳۰۰ تست پر نکته داره که میتونه برای شروع کار حسابی کمکت کنه.

 

۳)کتاب جغرافیا جامع کنکور انسانی میکرو طبقه بندی گاج

این کتاب برای سطح متوسط بسیار مفیده و میتونه کمک بزرگی برای تثبیت مطالبی که مطالعه کردی بهت بکنه. بر سه اصل تست، پاسخ تشریحی و درسنامه پیش میره. این کتاب شامل موارد زیره:

 

درسنامه: این کتاب، به صورت درس به درس و بر اساس پایه تحصیلیه. درسنامه این کتاب کاملا جامع و به صورت خلاصه است. در اینجا باز هم ما بهت پیشنهاد میکنیم که حتما روی مباحث کتاب درسی حسابی مسلط شو و بعد سراغ درسنامه این کتاب برو. یکی از ویژگی های خوب این کتاب اینه که نکات به صورت رنگیه و این باعث جذابیت متن کتاب میشه و از مطالب زیاد هم خسته نمیشی.

 

تست و پاسخنامه تشریحی: در این کتاب بانک تست جامع تالیفی وجود داره و مشتمل بر ۹۰۰ تسته که بسیار آموزشی و کمک کننده اس. در ابتدای کتاب تست قرار گرفته و بعد، ابتدا پاسخ تشریحی تست هاست. در انتهای کتاب هم درسنامه قرار داره. تست های سراسری هم در این کتاب به چشم میخوره. پاسخ تشریحی تست ها کاملا گسترده مباحث رو توضیح داده ان و ارزیابی خوبی از سوالات ارائه کرده ان.

 

بهترین منابع جغرافیا دهم

۱)جغرافیای ایران دهم خیلی سبز

این کتاب که به ترتیب درس های کتاب درسی قرار داره، جزو بهترین کتاب جغرافیا کنکور هست.در ابتدا در قالب درسنامه، مفاهیم کتاب رو توضیح میده و بعد بعد از هر درس، تست های اون درس موجوده. در انتهای کتاب هم پاسخ تست ها قرار داره. این کتاب بر مبنای تسته و سوال تشریحی نداره.

 

درسنامه: در این قسمت مفاهیم کتاب به صورت خلاصه به ما ارائه میشه. نکته مثبت درسنامه استفاده مستمر از جدول، تصویر و شکل، نمودار و نکته و مثاله که به فهم بیشتر مطالب درسی کمک میکنه. لحن کتاب دوستانه است و این خشکی کتاب درسی رو از بین میبره. تمامی تصاویر کتاب توضیح داره.. در انتهای هر درسنامه هم خلاصه و مرور سریعی بر درسنامه هست که میتونه برای جمع بندی خیلی خوب کمکت کنه. تنها نکته منفی کتاب برای مباحثی هست که ریاضی داره. در این بخش ها به ذکر مثال های محدود یا تنها اشاره به فرمول، اکتفا کرده.

 

تست: ۴۴۷ تست در این کتاب هست که مقدار قابل توجهی برای پایه دهمه. تست ها میکرو طبقه بندی نیستن اما تنوع تست ها زیاده. انواع مختلف تست تصویری، جدول دار یا نقشه و مسئله در بین تست ها موجوده که این مسئله به درک بیشتر مقاهیم کمک میکنه. تست ها در سطح کنکور نیست و متوسطه اما برای شروع مطالعه برای جغرافیای کنکور، بسیار مناسبه.

 

پاسخنامه: در انتهای کتاب پاسخنامه تشریحی و سپس پاسخنامه کلیدی تست ها موجوده. خوبی پاسخنامه در اینه که به خوبی سوالات رو شرح میده و نکات مهمی رو بیان میکنه.

 

۲)تستیک جغرافیا دهم مشاوران آموزش

کتاب تستیک مشاوران، کتابی هست که بیشتر روی تست سرمایه گزاری میکنه. شامل درسنامه، تست و پاسخ نامه است. همچنین در این کتاب آزمون های جامع هم موجوده.

 

درسنامه: در ابتدا هر درس، یک مقدمه بیان میشه که نکات کلی درس رو میگه. بعد به سراغ توضیحات کل متن درس میره. کتاب درس به درس جلو میره و در متن درسنامه، از نقشه، جدول، نمودار و تصویر به وفور استفاده شده. در قسمت های مفهوم نقشه و مفهوم شکل، تمام نکاتی که در نقشه و شکل ها موجوده رو به تفصیل توضیح میده. در بخش تحلیل جدول، نکات مهم کتاب در قالب جدول دسته بندی و به صورت خلاصه قرار داره. همچنین در متن، از سوالات مختلف همراه با پاسخ برای آشنایی با سوالات و یادگیری عمیق تر استفاده شده. لحن کتاب هم صمیمیه. در متن درس مثال های زیادی هست که برای یادگیری دقیق تر مناسبه. بخشی هم به عنوان مشاوره هست که نکات مهم یادگیری دقیق تر رو به ما ارائه میده.

 

تست و پاسخنامه: پرسش های تستی بعد از هر درسنامه و به صورت درس به درس چیده شده. تست ها متنوع هستن و نسبت توزیع تست ها در هر درس مناسبه. بعد از هر دو درس هم یک آزمون  جامع تستی موجوده. در انتها هم بخشی به عنوان آزمون میان ترم اول و آزمون پایان ترم قرار داره که نمونه سوالات امتحانی در این دو بخش موجوده. پاسخ نامه تست ها بعد از هر تست به صورت کلیدید قرار داره و پاسخنامه نمونه سوالات امتحانی به صورت تشریحیه.

 

۳)جغرافیا ایران هدف دار مشاوران آموزش

این کتاب بر خلاف کتاب دیگر این انتشارات یعنی تستیک، بیشتر بر سوالات تشریحی و امتحانی میپردازه و از بهترین منابع جغرافیا کنکور هست. اما از نظر درسنامه بسیار قویه. کتاب به ترتیب درسنامه، سوال تشریحی و تست به صورت درس به درس و در پایان کتاب هم پاسخنامه تشریحی چیده شده.

 

درسنامه: متن درس کتاب درسی به صورت نقشه، مثال، نکته، جدول و نمودار جلو میره. درسنامه کامله و تقریبا تمام نکات کتاب درسی رو بیان میکنه اما بهتره که قبل از مطالعه این کتاب بر کتاب درسیت مسلط باشی یا هر دو کتاب رو به صورت همزمان پیش ببری. مثل کتاب تستیک، بخشی به عنوان مشاوره داره که نکات مهمی که در یادگیری و مطالعه بهتر موثره رو بیان میکنه. اما متاسفانه در این کتاب هم برای مباحثی که ریاضی گونه هستن، مثال و توضیح کافی نداره و یه جاهایی خیلی کم به این مباحث میپردازه. اما در کل کتاب بسیار مناسبیه.

 

سوالات: این بخش شامل دو قسمت سوالات تشریحی و سوالات تستیه. در قسمت تشریحی، از انواع نمونه های سوالی مختلف، سوال قرار داره و درس به درس پیش میره. بر روی سوالات تشریحی بیشتر پرداخته میشه تا دانش آموز دهمی بیشتر محتوای کتاب رو درک کنه.

در قسمت تست، کمتر به تست زنی پرداخت میشه. در کل ۸۰ تست در کتاب وجود داره که اصلا طبقه بندی یا کناسب نیست و فقط برای آشنایی دانش آموز با سوالات تستیه.

 

پاسخنامه: این قسمت که در آخر کتابه سوالات تشریحی رو به صورت پاسخنامه تشریحی، به تفصیل شرح میده اما در بخش سوالات تستی، تنها به پاسخنامه کلیدی اکتفا کرده.

 

بهترین منابع جغرافیا یازدهم

۱)جغرافیا یازدهم تست خیلی سبز

همونطور که از اسم کتاب هم مشخصه، این کتاب بیشتر بر مبنای تست جلو میره و برای شروع مطالعه برای کنکور خیلی خوبه. کتاب که جزو بهترین منابع جغرافیا کنکور هست، برای دانش آموزان یازدهمی هم برای تثبیت مطالب کتاب درسی، عالیه. در سه بخش درسنامه، تست و پاسخنامه تشریحی تقسیم بندی میشه و به جز بخش درسنامه، سایر قسمت ها برای امتحانات مناسب نیست.

 

درسنامه: در ابتدا، هر درس با یک مقدمه شروع میشود که مطالب کلی درس رو میگه. در متن درسنامه از شکل، تصویر، نمودار، جدول برای منسجم کردن مطالب استفاده میشه. لحن درسنامه صمیمیه و از فونت ها و رنگ های مختلف استفاده شده که این مسئله باعث میشه چشم خسته نشه. مطالب مبحث بندی هستن. همچنین کلمات و اصطلاحات کلیدی در متن درسنامه تعریف میشن. نکات متن درس با رنگ متفاوتی نوشته شده و یا کلمات مهم، پررنگ تر هستن. در انتهای هر درس هم متن درس به صورت یک خلاصه، قرار داره که برای مرور مباحث کل درس مناسبه.

 

تست: بعد از هر درسنامه، تست های هر درس قرار داره. حدود ۶۲۳ تست در این کتاب هست که از نظر تعداد و تنوع واقعا عالیه. سوالات انواع مختلفی داره و حتی سوالات شکل دار یا همراه با نمودار و جدول هم در بین تست ها دیده میشه.

 

پاسخنامه: پاسخ تست ها به صورت تشریحی در انتهای کتاب قرار داره. برای پاسخگویی، از جدول و شکل استفاده میکنه و نکات مهمی رو در این پاسخنامه بیان میکنه. این کتاب پاسخنامه کلیدی هم داره که بعد از پاسخنامه تشریحی و در انتهای کتاب قرار داره.

 

۲)تستیک جغرافیا یازدهم مشاوران آموزش

 

درسنامه: کتاب درس به درس به جلو میره. هر درس با یه مقدمه کلی در رابطه با مفاهیم اون درس شروع میشه و سپس به توضیحات متن میپردازه. برای درک بهتر متن از شکل، مثال، جدول، نمودار و نقشه به وفور استفاده میکنه و یکسری سوال در طول درسنامه مطرح میکنه که با پاسخ بهشون، به فهم بیشتر نکات کمک میکنه. قسمت هایی تحت عنوان مفهوم شکل و مفهوم نقشه داره که با توضیح مفصل درمورد نقشه ها و شکل ها، به یادگیری بیشتری نسبت به کتاب درسی، میپردازه. متن درسنامه دسته بندیه و مبحث به مبحث پیش میره.

 

تست: کتاب شامل ۴۱۷ تسته که به نسبت تعداد درس های این پایه کاملا مناسبه. بعد از درسنامه هر درس، تست های همون درس قرار داره. سطح تست ها متوسطه و تعدادشون نسبتا خوبه. سوالات همگی تنوع زیادی دارن و از انواع سوالات نقشه دار و جدول دار بهره گرفته.

 

پاسخنامه: پاسخ های کلیدی بعد از تست های هر درس قرار داره. در پایان کتاب هم بخشی به نام پاسخنامه تشریحی قرار داره که نکات مهم هر تست رو بررسی میکنه.

 

۳)جامع جغرافیا یازدهم قلم چی

این کتاب در بین بهترین کتاب جغرافیا کنکور قرار داره و برای پایه یازدهم، به صورتی طراحی شده که هم سوالات تشریحی و هم سوالات تستی رو پوشش میده. درسنامه نسبتا خوبه و میشه از این کتاب در کنار کتاب درسی استفاده کنی.

 

درسنامه: این کتاب مثل کتاب درسی به ترتیب درس ها جلو میره. در ابتدای هر درس یک درخت دانش قرار داره که مباحث کل درس رو به صورت نمودار و نکته ای بیان میکنه. بعد از اون اهداف کلی درس رو میگه و اصطلاحاتی رو که در درس مهمن به صورت کلیدواژه ارائه میکنه. سپس به سراغ توضیح متن درس میره. لحن درسنامه شبیه کتاب درسیه و نکات مهم رو در قالب نقشه و نمودار و جدول و تصویر و مثال توضیح میده. کادرهای بیشتر بدانیم داره که نکات مهم و بالاتر از سطح کتاب رو بیان میکنه. اما درسنامه خلاصه است و باید حتما روی کتاب درسی مسلط باشی.

 

سوالات: این بخش شامل دو قسمت سوالات تشریحی و سوالات تستیه.

سوالات تشریحی:

در ابتدا و بعد از درسنامه هر ردس قرار داره. انواع تیپ سوالات رو شامل میشه و کنار هر سوال یادداشت کرده که این سوال از کدوم صفحه کتاب درسیه.

سوالات تستی:

در این قسمت سطح سوالات متوسطه و از انواع تیپ های مختلف، سوال طرح کرده. ۵۶۰ تسته و از تصویر و نقشه گرفته تا نمودار و جدول و سوالات کنکوری رو شامل میشه. سوالات سطح بندی و مبحث به مبحث هستن و در کنار هر سوال یادداشتی برای ارجاع به کتاب درسی داره. و این نکته مزیت تست ها و سوالات این کتابه.

یکسری آزمون های جامع تشریحی نیم سال اول و پایانی و سوالات جامع تستی هم داره که در آخر کتابه.

 

پاسخنامه: پاسخ سوالات تشریحی و تستی به صورت تشریحی کامل و مفصل در پایان کتاب توضیح داده میشه که واقعا برای یادگیری نکات جدیدو تثبیط مطالب کتاب، مناسبه.

 

بهترین منابع جغرافیا دوازدهم

۱)جغرافیا دوازدهم تست خیلی سبز

این کتاب که از بهترین کتاب جغرافیا کنکور هست، برای تست زنی واقعا خوبه چون بیشتر تست محوره. همچنین از بخش های درسنامه، سوالات تستی و پاسخنامه تشکیل میشه. در ادامه باهم بررسی میکنیم.

 

درسنامه: این بخش کتاب نسبتا کامل و جامعه. از جدول و نمودار و شکل برای درک بیشتر مطالب استفاده میشه. در ابتدا درس رو با یک مقدمه شروع میکنه و بعد به توضیحات کل درس میپردازه. لحن کتاب کاملا صمیمیه. نقشه های خیلی خوبی داره و از مثال های زیادی برای یادگیری عمیق تر استفاده کرده. از مزیت های این کتاب اینه که به مبحث فنون جغرافیایی که اکثرا باهاش مشکل دارن، خیلی پرداخته و حتی مسائلی که نیاز به فرمول های ریاضی و حل دارن رو به خوبی شرح و بسط میده و مثال زیادی میزنه. درسنامه این کتاب هم برای کنکور و هم برای مدرسه عالیه.

 

تست: تعداد تست های این کتاب۲۹۵ تاست که نسبتا خوبه. در بین سوالات تستی یکسری راهنمایی هایی با لحن صمیمی داره که واقعا کتاب رو جذاب و خلاقه کرده. تست ها تنوع کافی دارن و در بخش هایی تست های ترکیبی با سال های قبل هم میبینیم. البته سوالات مسئله دار در این کتاب تنوع کمی داره. مچنین حدود ۳۰ سوال کنکور داخل و خارج هم در این کتاب وجود داره.

 

پاسخنامه: پاسخ تمامی تست ها به صورت تشریحی در انتهای کتاب موجوده. البته در یکسری از موارد توضیحات کمی داره اما در کل پاسخنامه جامع و خوبیه. در برخی موارد هم سوال رو با نمودار و شکل توضیح میده که این به عنوان یک پاسخنامه مزیت محسوب میشه. در برخی از موارد هم پاسخنامه لحن صمیمی داره و دانش آموز رو مخاطب قرار میده و باهاش صحبت میکنه که این مسئله باعث جذاب کردن کتاب میشه.

 

۲)جغرافیا دوازدهم هدف دار مشاوران آموزش

این کتاب بیشتر تست محوره و فقط یه تعداد محدودی نمونه سوال امتحانی هم داره. درس به درس پیش میره و به صورت درسنامه، سوالات تستی، نمونه سوال المپیاد، کنکور و تشریحی داره و در نهایت با پاسخنامه به پایان میرسه.

 

درسنامه: هر درس در ابتدا با درخت دانش شروع و خلاصه ای کتاب در قالب نمودار به مخاطب ارائه میشه. نکات به صورت جدول و نمودار و شکل و مثال ارائه میشه و از تصاویر برای درک بیشتر و عمیق تر استفاده میکنه. مطالب به خوبی دسته بندی هستن و برای مرور و تست زنی عالیه.

 

تست: حدود ۳۰۰ تست در این کتاب موجوده که توزیع تست ها برای هر درسی متفاوته. تست های هر درس بعد از درسنامه همون درس قرار داره و تنوع بالای تست ها مشهوده. نمونه سوالات تستی در سطح کنکوره و در اخر کتاب هم نمونه تست های کنکوری و المپیادی قرار داره. همچنین در کنار هر تست نوشته شده که از چه سالی هست.

 

پاسخ نامه: پاسخ تست ها به صورت تشریحی و به تفصیل در پاسخنامه قرار داره. پاسخنامه نکات خوبی داره اما در برخی تست ها به خصوص تست های ریاضی گونه، ضعیف عمل کرده. همچنین یکسری از تست ا پاسخ تشریحی نداره. پاسخنامه سوالات المپیاد و کنکور و سوالات امتحانی هم به صورت تشریحی در انتهای کتاب قرار داره.

 

۳)گذرنامه جغرافیا دوازدهم مبتکران

این کتاب در سه بخش درسنامه، سوالات تشریحی و سوالات تستی قرار داره. در بین بهترین کتاب جغرافیا کنکور قرار داره و در درسنامه، مباحث و نکات به صورت جدول و نمودار بررسی میشه و به خوبی مفاهیم رو توضیح میده. بعد از درسنامه سوالات تشریحی و سپس سوالات تستی قرار میگیره. تنوع سوالات نسبتا خوبه و سوالات از ساده به سخت طبقه بندیه. همچنین آزمون نیم سال اول و پایان سال به همراه آزمون جامع تستی هم داره. در انتهای هر فصل هم یک آموزن جامع از درس ها گرفته میشه. پاسخ نامه در انتهای کتابه که نکات مهمیدر اون دیده میشه و نسبتا کامله.

 

منابع جغرافیا کنکور برای مرور و جمع بندی

۱)کتاب جغرافیا جامع کنکور انسانی خط ویژه

این کتاب که از انتشارات گاجه، در زمینه درسنامه، بسیار خلاصه و در حد مرور و جمع بندیه. این کتاب رو برای زمانی بهت پیشنهاد میکنیم که به سطح قوی رسیدی. یعنی مطالعه کتاب درسیت رو به خوبی انجام دادی و تسلط کافی بر روی مطالب و انواع تست ها داری. در اینجا میتونی با مراجعه به این کتاب، از تست های بسیار عالی در زمینه جغرافیا، بهره مند بشی.

 

۲)کتاب جغرافیا جامع مهر و ماه

درسنامه این کتاب بسیار خلاصه است اما تست های این کتاب حدود ۲۰۰۰ تسته که واقعا تعداد خوبیه. تست ها به ترتیب پایه تحصیلیه و در پایان هر پایه، ۳ آزمون جامع و در انتهای کتاب هم یک آزمون کلی و جامع از هر سه پایه موجوده. بخش پاسخ تشریحی این تست ها در انتهای کتابه که نسبتا خوبه اما به اندازه سایر منابع کافی نیست.

 

موفق باشی!

5/5 - (2 امتیاز)

محمدرضا سلیمی

65 مطلب منتشر شده

درباره این مطلب نظر دهید !