رشته اتاق عمل چیست
رشته اتاق عمل چیست

رشته اتاق عمل چیست؟

رشته اتاق عمل چیست؟

معرفی رشته اتاق عمل

یکی دیگر از رشته های پیراپزشکی که در بین داوطلبان کنکور تجربی از محبوبیت زیادی برخوردار است “رشته اتاق عمل “می باشد. اما آیا اطلاعات کافی در رابطه با این رشته و بازار کار آن دارید؟ رشته اتاق عمل از زیر مجموعه های گروه علوم پزشکی محسوب شده که دانشجویان در طول دوره تحصیل، ضمن آشنایی با تکنولوژی‌ های نوین جراحی و اصول جدید اتاق عمل با نحوه مراقبت از بیمار (قبل، حین و پس از عمل جراحی) نیز آشنا می شوند.

دانشجویان رشته اتاق عمل در طول مدت تحصیلات خود با اصول جدید اتاق عمل و تکنولوژی های نوین به کار رفته در جراحی های تخصصی و فوق تخصصی آشنا می شوند و مهات های لازم برای مراقبت و کمک به بیمار در حین و بعد از عمل را فرا می گیرند. در واقع تکنسین اتاق عمل به عنوان بخشی از تیم جراحی در اتاق عمل حضور داشته و می کوشد با کمک به پزشکان و سایر اعضای تیم، عمل جراحی نتیجه بخشی را به سرانجام برساند.

از دیگر وظایف دانش آموختگان این رشته، آماده کردن و استریل وسایل جراحی و همچنین اداره اتاق عمل می باشد. چنین وظایفی حکم می کند که تکنسین اتاق عمل از دقت بالایی برخوردار بوده و در کنار اشتیاق برای کمک به دیگران، به جزئیات نیز توجه نماید.

رتبه لازم برای قبولی در رشته اتاق عمل

رتبه لازم برای قبولی در رشته اتاق عمل
رتبه لازم برای قبولی در رشته اتاق عمل
نام دانشگاهآخرین رتبه قبولی منطقه ۱آخرین رتبه قبولی منطقه ۲آخرین رتبه قبولی منطقه ۳
دانشگاه علوم پزشکی تهران۳۳۸۰۵۵۸۲۴۳۷۶
دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران۴۲۰۲۸۰۲۷
دانشگاه علوم پزشکی البرز کرج۵۳۴۹۱۲۷۷۷۵۴۸۹
دانشگاه علوم پزشکی مشهد۵۲۷۸۱۲۰۲۸۶۱۷۹
رتبه قبولی رشته اتاق عمل

بازار کار و درآمد رشته اتاق عمل

بازار کار و درآمد رشته اتاق عمل
بازار کار و درآمد رشته اتاق عمل

همان طور که گفته شد، علاقه مندان به این رشته می توانند در بخش های مختلفی از مراکز خدمات درمانی – بهداشتی مشغول به کار شوند که برخی از آن ها عبارتند از :

  • بیمارستان ها
  • درمانگاه ها
  • اورژانس
  • بخش های جراحی
  • اتاق عمل
  • ریکاوری
  • مراکز آندوسکوپی
  • رادیولوژی
  • و …

رشته اتاق عمل چیست؟

به طور کلی می توان گفت زمینه کاری برای اشتغال فارغ التحصیلان این رشته، در هر مکانی که نیاز به اتاق عمل یا مهارت های فنی آن باشد، فراهم است. اما به چه صورت می توان وارد این رشته شد؟

دو راه برای وارد شدن به رشته اتاق عمل و فارغ التحصیلی از آن وجود دارد. اول این که دانشجویان مقطع کاردانی می توانند، آموزش های عمومی دوره اتاق عمل را فرا گرفته و جهت ایفای نقش، به عنوان فرد سیار و اسکراب (دست شسته) آماده شوند. سپس در صورت علاقه و سپری کردن دوره ای یک و نیم تا دو ساله می توانند به عنوان کمک اول جراح مشغول به کار شوند. راه دوم نیز آن است که فارغ التحصیلان دوره کارشناسی رشته پرستاری با گذراندن یک دوره دو ساله به عنوان تکنسین اتاق عمل، وارد دنیای کار شوند.

تکنسین اتاق عمل و ادامه تحصیل در رشته اتاق عمل

ادامه تحصیل در رشته اتاق عمل
ادامه تحصیل در رشته اتاق عمل

نحوه پذیرش داوطلبان در رشته اتاق عمل از طریق شرکت در کنکور سراسری صورت می گیرد. با توجه به نوظهور بودن این رشته، طبیعی است که اگر گرایش های کمتری در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری داشته باشد. شاید برایتان جالب باشد که بدانید این رشته، در سال های اولیه فاقد هرگونه گرایشی بوده است. جدول زیر گرایش های مقطع ارشد و دکتری را برای این رشته بیان می کند.

گرایش های رشته اتاق عمل در مقاطع مختلف

اتاق عملتکنولوژی گردش خون
ارگونومیفیزیولوژی
ارشد
آموزش پزشکیمطالعات اعتیاد
بهداشت حرفه ایفیزیولوژی ورزشی
ارگونومیفیزیولوژی
کار درمانیعلوم سلولی کاربردی
مهندسی پزشک (بیوالکتریک)علوم تغذیه
مهندسی پزشکی (رباتیک پزشکی)علوم بیومدیکال مقایسه ای
نانوفناوری پزشکیعلوم اعصاب
بیولوژی تولید مثلپزشکی مولکولی
مهندسی بافت
دکتری

رشته اتاق عمل چیست؟

درباره مهندس جمالی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *