رشته های پیراپزشکی
رشته های پیراپزشکی

رشته های پیراپزشکی

معرفی رشته های پیراپزشکی

رشته های پیراپزشکی

سلام دوستان گل اینستا کنکوری ،

در این مقاله در ارتباط با رشته های پیراپزشکی با شما صحبت می کنیم . ونکاتی رو در خصوص این رشته و زیر شاخه هاش برای انتخاب بهتر شما عزیزان در نظر گرفتیم .

خوب همونطور که میدونید بعد از رشته های پزشکی ، رشته های پیراپزشکی بین داوطبان کنکور تجربی دارای محبوبیت هستش . برای انتخاب این رشته ها در دانشگاه های آزاد و دولتی باید در کنکور تجربی شرکت کنید . طبق دفترچه انتخاب رشته تجربی ، رشته های تجربی به شرح موارد زیر در دانشگاه های روزانه ، پردیس خودگردان و آزاد ارائه میشه

 1. فیزیوتراپی
  ۲- بینایی سنجی
  ۳- کارشناسی تکنولوژی پرتوشناسی (رادیولوژی)
  ۴- کارشناسی تکنولوژی پرتودرمانی (رادیوتراپی)
  ۵- کارشناسی ساخت پروتزهای دندانی
  ۶- شنوایی سنجی
  ۷- علوم آزمایشگاهی
  ۸- هوشبری
  ۹- اتاق عمل
  ۱۰- اعضای مصنوعی
  ۱۱- گفتار درمانی
  ۱۲- کار درمانی
  ۱۳- پرستاری
  ۱۴- مامایی
  ۱۵- علوم تغذیه

در ادامه مقاله یه تعدادی از این رشته ها رو به صورت مختصر براتون تشریح می کنیم . اما مقالات معرفی این رشته ها به طور کامل تو سایت هست . سرچ کنید و ازش استفاده کنید .

رشته های پیراپزشکی

رشته پیراپزشکی فیزیو تراپی

فیزیو تراپی رشته ای است که با یادگیری عمل توانبخشی و کار با وسایلی که کار آن ها تحریک عصب و عضله است برای باز آموزی و نوآموزی استفاده میشه . فیزیو تراپی در مواردی مثل بیماری های استخوان ، مفاصل ، عضلات ، بیماری های روماتیسمی ، بیماری های اعصاب ، ضایعات ورزشی ، جراحی ها ، بیماری های قلب و عروق ، بیماری های تنفسی ، بیماری های زنان و زایمان، بیماری های پوستی ، بیماری های کودکان ، سوختگی ها ، معلولان جسمی و حرکتی کاربرد بسیاری دارد.

در کشور ما امکان ادامه تحصیل در رشته فیزیو تراپی در مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته برای ۲ سال و دکتری وجود داره . فارغ التحصیلان میتونن در گرایش های فیزیوتراپی‌ ، علوم‌ تشریح ‌، آناتومی ‌، فیزیولوژی‌ و … وارد شده و ادامه تحصیل دهند.

برای اطلاع از بازارکار و درآمد رشته فیزیوتراپی کلیک کنید .

رشته پیراپزشکی مامایی

رشته مامایی در بین داوطبان خانم رشته تجربی جایگاه ویژه ای داره و در اکثر دانشگاه های آزاد و دولتی ارائه میشه . و هم چون سایر رشته های پیراپزشکی نیازمند تراز علمی بالا برای پذیرش هستش .

فارغ التحصیلان دوره کارشناسی میتونن به مدت ۲ یا ۳ سال در مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته تحصیل کننن و مدرک خودشونو کسب کنن .دوره دکتری مامایی هم در شورای عالی برنامه ریزی تصویب شده و فارغ التحصیلان در مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته مامایی می توانند در این مقطع ادامه تحصیل دهند.

یسری از دروس اصلی رشته مامایی شامل : داروشناسی ، اصول تغذیه مادر و کودک ، اصول اپیدمیولوژی و مبارزه با بیماریها ، جنین شناسی ، حقوق و پزشکی قانونی در مامایی ، بارداری و زایمان ، فیزیوپاتولوژی و بیماریهای داخلی ، بیماریهای زنان و ناباروری ، آمادگی برای زایمان و زایمان فیزیولوژیک می باشد.

برای اطلاع از بازار کار و درآمد رشته مامایی کلیک کنید .

رشته های پیراپزشکی

رشته پیراپزشکی پرستاری

داوطبانی که به این رشته علاقه مند هستن و در حال تحصیل هستن ، باید در جریان باشن که علاوه بر مواردی که نیاز دارن تا در دوران مراقبت از بیمار تا درمان یاد بگیرن ، باید در دوران قبل از بیماری یعنی پیشگیری تا درمان و در دوران بعد از بیماری یعنی نقاهت هم بتونن به مریض ها کمک کنن .

در کشور ما امکان ادامه تحصیل برای داوطلبان پرستاری در مقطع ارشد و دکتری در گرایش های مختلف و در اکثر دانشگاه های دولتی و آزاد وجود داره . داوطلبان برای قبولی در این رشته باید تراز علمی بالای ۸۵۰۰ رو کسب کنن .

برخی از دروس اصلی رشته پرستاری شامل انگل شناسی ، میکروب شناسی ، بیوشیمی ، ایمونولوژی ، فیزیولوژی تشریح ، پرستاری بهداشت ، پرستاری بهداشت جامعه ، پرستاری مادران و نوزادان ، بیماری های داخلی ، بیماری ها و پرستاری های مربوط ، اخلاق پرستاری و پرستاری در فوریت ها می باشد.

برای اطلاع از بازار کار و درآمد رشته پرستاری کلیک کنید .

رشته پیراپزشکی هوشبری

فارغ التحصیلان رشته هوشبری به عنوان دستیار متخصص بیهوشی در اتاق عمل فعالیت می کنن . و توانایی شناسایی و استرلیزه کردن دستگاه های اندازه گیری گازهای خون و سایر دستگاه های بیهوشی رو دارن .

امکان ادامه تحصیل برای فارغ التحصیلین این رشته در مقطع کارشناسی ارشد وجود داره و علاقه مندان میتوننن در آزمون وزارت بهداشت در ۲۲ کد رشته آزمون بدن . برای قبولی در این رشته داوطبان باید تراز کلیشون بین ۸۰۰۰ تا ۹۰۰۰ باشه .

برخی از دروس اصلی و تخصصی رشته کارشناسی و کاردانی هوشبری شامل : روش بیهوشی ، تشریح‌(آناتومی) ، فیزیولوژی ، میکروب‌شناسی و استریلیزاسیون ،‌ اصول پرستاری ، رفتار در اتاق عمل ، کارآموزی آموزی در عرصه و … می باشد .

برای اطلاعات بیشتر نسبت به رشته هوشبری کلیک کنید .

رشته های پیراپزشکی

درباره مهندس جمالی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *