رشته بینایی سنجی چیست

سلام همراه عزیز. به مقاله رشته بینایی سنجی چیست خوش اومدی. من زهرا بهارلو دانشجوی رشته بینایی سنجی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان هستم و قراره توی این مقاله درمورد این رشته بیشتر باهم صحبت کنیم. پس تا آخر همراه باش.

 

رشته بینایی سنجی چیست؟

بینایی سنجی یا همون اپتومتری، جزو رشته های علوم توانبخشی به حساب میاد. البته واژه اپتومتری برای این رشته بهتره چون این حوزه خیلی فراتر از صرفا بینایی سنجیه. این رشته نسبت به سایر رشته های علوم پزشکی، جزو گرایش های تمیز به حساب میاد چون قرار نیست با محیط آلوده بیمارستانی یا خون در ارتباط باشی. همینطور بیمار بدحال یا افراد مسن یا افرادی که معلولیت دارن، قرار نیست جزو مراجعان هرروزه باشن. در حالی که برخی از رشته ها بیشتر با این شرایط مواجه میشن.

 

محدوده قبولی رشته بینایی سنجی

برای قبولی در این رشته لازمه که رتبه مناسبی کسب کنی تا بتونی در این زمینه تحصیل کنی. با توجه به رتبه های داوطلبین سال قبل، به طور حدودی، آخرین رتبه قبولی داوطلبین در کنکور برای انتخاب این رشته رو در ادامه قرار میدیم تا بتونی برای ساعت مطالعه ات برنامه ریزی بهتری داشته باشی. توجه کن که این رتبه ها برای دانشگاه های روزانه و با توجه به رتبه در سهمیه مناطق یک، دو و سه هستن. نکته مهم این که محدوده قبولی هر ساله با توجه به افزایش یا کاهش ظرفیت های دانشگاهی، تعداد داوطلبین کنکور و مقدار مطالعه شرکت کننده های کنکور، متفاوت میشه.

محدوده قبولی این رشته در منطقه یک، زیر ۴۵۰۰، در منطقه دو زیر ۳۰۰۰ و در منطقه سه هم زیر ۴۰۰۰ هست. همچنین برای قبولی در این رشته به صورت خودگردان، محدوده قبولی در منطقه یک، زیر ۴۵۰۰، در منطقه دو زیر ۵۰۰۰ و در منطقه سه، زیر ۵۵۰۰ هست. توجه کن که این رتبه ها با توجه به دانشگاه انتخابیت متفاوت میشه. مثلا اگر منطقه یک باشی، برای دانشگاه ایران، با رتبه ۴۰۰۰ میتونی در این رشته تحصیل کنی در حالی که در دانشگاه علوم پزشکی مشهد میتونی با رتبه ۴۷۰۰ هم به صورت خودگردان این رشته رو انتخاب کنی.

 

نمونه کارنامه قبولی رشته بینایی سنجی

 

 

 

بازار کار و درآمد رشته بینایی سنجی

بازار کار و درآمد رشته بینایی سنجی

اگر به طور جدی تصمیم به تحصیل در رشته بینایی سنجی داری، در رابطه با بازار کار و فرصت های شغلی این رشته لازمه بدونی که علاوه بر کشور های خارجی، رشته بینایی سنجی در کشور ایران نیز به لحاظ بازار کار در وضعیت مناسبی قرار داره. به طوری که ۸۰% فارغ‌التحصیلان این رشته جذب بازار کار میشن.فارغ التحصیلان رشته بینایی سنجی با توجه به اینکه در زمینه های مربوط به عیوب انکساری به طور علمی و دانشگاهی تخصص دیدن، این امکان رو دارن تا به طور مستقل برای تاسیس مطب اقدام کنن.

پیشگیری از تنبلی چشم و همچنین امکان فعالیت به عنوان مشاور در زمینه هایی چون بهداشت چشم و مشکلات بینایی در محیط‌ های آموزشی، خدماتی و صنایع و همکاری با سازمان‌های دولتی و صنایع، همکاری در در اورژانس امور استخدامی و نظامی و اخذ گواهی نامه رانندگی و خلبانی برای انجام کمک‌ های اولیه چشمی تا رسیدن بیمار به مراکز درمانی برای فارغ التحصیلان این رشته وجود داره.

در حالت کلی، اپتومتریست بعد از تحصیل چهار سال دوره کارشناسی میتونه به صورت خوداشتغال مطب شخصی تاسیس کنه. همینطور میتونه در بیمارستانها، کلینیک ها و درمانگاه ها، مشغول به کار بشه. پس ماهیت استخدامی هم داره.

با توجه به خدماتی که در آینده کاری ارائه میشه یا محل کار فرد، درآمد متفاوته اما درآمد در این رشته معمولا جزو درآمدهای خوب به شمار میره و مناسبه.

 

تحصیل در رشته بینایی سنجی

ادامه تحصیل در رشته بینایی سنجی و دکترای بینایی سنجی

دوره کارشناسی بینایی سنجی چهار ساله که فقط در حال حاضر چهار دانشگاه در این رشته پذیرش دارن که شامل علوم پزشکی مشهد، علوم پزشکی زاهدان، دانشگاه شهید بهشتی و ایران هست. بعد از اون، دوره ارشد دوساله و دکترای چهار ساله داره. در مقطع ارشد هم فقط سه دانشگاه در کشور این رشته رو داره که شامل علوم پزشکی مشهد، شهید بهشتی و ایرانه.

پذیرش در این رشته فقط به صورت روزانه و پردیس هست. یعنی دانشگاه آزاد این رشته رو نداره. پس با توجه به این که کلا چهار دانشگاه در این حوزه پذیرش دارن، امکان تحصیل در این رشته بسیار کمه و به نسبت فرصت های شغلی که میتونه در این زمینه وجود داشته باشه، بیشتره. پس از لحاظ فرصت شغلی جایگاه خوبی داره.

بینایی سنجی در مقطع کارشناسی به صورت عمومیه و گرایش خاصی نداره اما در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا به گرایش های متنوعی تقسیم می شه. از جمله گرایش های تخصصی این حوزه تهیه وسایل کمک بینایی، تجویز لنز های نامریی، ناهنجاری های دید دوچشمی و تمرینات اپتومتریکه.

هم چنین فارغ التحصیلان این رشته میتونن یکی از رشته های زیر رو به عنوان آینده ی تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد انتخاب کنن:

-مهندسی پزشکی

-اقتصاد بهداشت

-رفاه اجتماعی

-گرایش های تخصصی تر بینایی سنجی

-علوم تشریحی

-سلامت سالمندان

-انفورماتیک پزشکی

-مدیریت توانبخشی و مدیریت خدمات بهداشتی درمانی

 

مهاجرت

بعد از تحصیل در مقطع کارشناسی، برای تحصیل در مقاطع بالاتر امکان مهاجرت در این حوزه مخصوصا در کشورهای محدوده خلیج فارس وجود داره. دانشجوهای ایرانی به نسبت دانشجوهای کشورهای دیگه، در این گرایش جزو دانشجویان باسواد هستن.

با امتیاز دهی ما را در کیفیت مطالب یاری کنید

مهندس جمالی

237 مطلب منتشر شده

درباره این مطلب نظر دهید !

مطالب زیرا حتما بخوانید ...

جدیدترین محصولات

%10
تخفیف
اقتصاد کنکور iQ گاج

اقتصاد کنکور iQ گاج

203 هزار تومان
0
%10
تخفیف
لقمه ریاضی تجربی یازدهم مهر و ماه

لقمه ریاضی یازدهم تجربی مهر و ماه

36 هزار تومان
0