سایت در حال بارگذاری است ...

رشته پرستاری چیست

معرفی رشته پرستاری

رشته پرستاری چیست

پرستاری جزو رشته های کارشناسی زیر گروه ۱ تجربیه. طول دوره تحصیلش ۴ ساله. پذیرشش هم به صورت بومی استانی هست. در این صفحه از سایت اینستا کنکوری و msbook هرچه که داوطلبان کنکور تجربی برای انتخاب رشته و آشنایی با رشته پرستاری لازم دارند رو ذکر کردیم.

درصد ها و رتبه لازم برای قبولی در رشته پرستاری

درصد ها و رتبه لازم برای قبولی در رشته پرستاری
درصد ها و رتبه لازم برای قبولی در رشته پرستاری

حداقل رتبه لازم برای قبولی پرستاری ۹۹  ؛ در سال های گذشته میزان پذیرش دانشجوی پرستاری در دانشگاه های دولتی و پردیس خودگردان حدودا ۵۰۰۰ نفر بوده است که آمار زیادی به نسبت بسیاری ازرشته ها است پس شما اگر سعی خود را بکنید و انتخاب رشته ی مناسبی داشته باشید قبولی در رشته ی پرستاری دور از انتظار نخواهد بود

میانگین تقریبی ۳۵% در دروس عمومی و حدود ۲۵% در دروس اختصاصی

برای دیدن کارنامه های قبولی وارد کانال تلگراممون بشید

بازار کار رشته پرستاری و مزایا و معایب شغل پرستاری

بازار کار رشته پرستاری و مزایا و معایب شغل پرستاری
بازار کار رشته پرستاری و مزایا و معایب شغل پرستاری

اگر مي خواهيد زود استخدام بشوید و شغل و حقوقتان تضمين باشد پرستاری بهترين رشته است. رشته پرستاری با وجود سختی های که دارد از یک بازارکار عالی برخوردار است از بین تمام رشته های کارشناسی تنها رشته ای است که بیکار ندارد (مگر اینکه کسی خودش نخواهد کار کند). درآمد یک پرستار بستگی به محل استخدام، پست های بیمارستان، ساعت شغلی و موقعیت جغرافیایی دارد. برخی گفته های حاکی از آن است که درآمد پرستار و پزشک بیمارستان اختلاف فاحشی با هم دارند که شاید خیلی عادلانه نباشد. از طرفی در مقایسه، درآمد پرستار در ایران با سایر کشورها بسیار متفاوت و کمتر می باشد که گاهی باعث مهاجرت پرستاران به خارج از کشور شده است. پرستار می تواند در بیمارستان ها، درمانگاه ها، مراکز درمانی، مراکز نگهداری سالمندان و کودکان دولتی و خصوصی کار کند.

شرایط محیط کار پرستار بستگی به نوع مسئولیت و بخشهای بیمارستان و مراکز درمانی که در آن مشغول می باشد، دارد مثلا یک پرستار که در بخش اورژانس و یا پایگاه اورژانس بیمارستان کار می کند یا پرستاری که در بخش اطفال بیمارستان یا بخش داخلی و جراحی و یا ICU و CCU و یا اطاق عمل از نظر شرایط محیط کار با هم تفاوت دارند . پرستار می تواند در بیمارستان براساس سطح تحصیلات ( کارشناسی ، کارشناسی ارشد، دکتری ) و سابقه کار، در پستهای پرستار شیفت ، سر پرستار ، سوپروایزر بالینی ، سوپروایزر کنترل عفونت ، سوپروایزر آموزشی و ریاست پرستاری بیمارستان مشغول به کار شود .همچنین می تواند به صورت پرستار خصوصی در منازل بیماران کار کند.

دروس رشته پرستاری

دروس رشته پرستاری
دروس رشته پرستاری

تعداد واحد های درسی پرستاری در مقطع کارشناسی ۱۳۰ واحد و طول مدت تحصیل مقطع کارشناسی این رشته حداقل ۴ سال و حداکثر ۵ سال بوده و پس از آن امکان ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا وجود دارد. دروس این رشته ی تحصیل را به دو گروه علوم پایه و علوم تخصصی میتوان تقسیم بندی کرد.

که دروس پایه شامل مواردی همچون: انگل شناسی، میکروب شناسی، بیوشیمی، ایمونولوژی و فیزیولوژی تشریح است.

و دروس تخصصی شامل مواردی همچون: پرستاری بهداشت،پرستاری بهداشت جامعه، پرستاری مادران و نوزادان، بیماری های داخلی، بیماری ها و پرستاری های مربوط، اخلاق پرستاری و پرستاری در فوریت ها است.

رشته پرستاری چیست

کارشناسی ارشد و دکترا در رشته پرستاری

کارشناسی ارشد و دکترای پرستاری
کارشناسی ارشد و دکترای پرستاری

رشته ی پرستاری در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در دانشگاه های علوم پزشکی وجود دارد. رشته ی کارشناسی پرستاری، عمومی بوده و گرایش خاصی ندارد اما از مقطع کارشناسی ارشد به گرایش های متنوعی تقسیم می شود.

از جمله گرایش های مقطع کارشناسی ارشد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

-روان پرستاری

-پرستاری ویژه

-بهداشت

-مدیریت

-داخلی جراحی

-اطفال

و همچنین گرایش های مقطع دکترا موارد زیر را شامل می شود:

-آناتومی

-بافت شناسی

-اپیدمیولوژی

پذیرش و شهریه رشته پرستاری در دانشگاه آزاد

شهریه پرستاری آزاد شهریه پرستاری بدون کنکور
شهریه پرستاری آزاد شهریه پرستاری بدون کنکور

شهریه هر ترم کارشناسی پرستاری دانشگاه آزاد الان حدودا بین ۳ تا ۴ میلیون هست اما بسته به اینکه ورودی چه سالی باشید و چند واحد بردارید شهریه کمی بالا و پایین میشه. به طول مثال شهریه کارشناسی پرستاری دانشگاه آزاد تهران نیمسال اول سال ۱۳۹۵ حدود ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان بود. شهریه مازاد خودگردان دانشگاه آزاد بیشتر از این مقداره و قطعا دلیل اینکه اکثر جاها مازاد با رتبه بدتر هم قبول میشن بالاتر بودن شهریه است.

رشته پرستاری چیست

با امتیاز دهی ما را در کیفیت مطالب یاری کنید

مهندس جمالی

235 مطلب منتشر شده

درباره این مطلب نظر دهید !

مطالب زیرا حتما بخوانید ...

ضرایب دروس عمومی کنکور

ضرایب دروس عمومی

2
دقیـقه مطالعه
مشاهده