وسواس مطالعاتی و راهکار
وسواس مطالعاتی و راهکار

وسواس مطالعاتی و راهکار

مشکل وسواس در مطالعه

وسواس مطالعاتی و راهکار

تعریف وسواس مطالعاتی :

وقتی یک پاراگراف رو خوندید و تا میرید که پاراگراف بعدی رو بخونید این فکر میاد به سراغتون که پاراگراف اول رو یاد نگرفتید و مجددا برمیگردید و میخونینش !!!!

گاهی براتون پیش میاد که به یه برنامه بار ها عمل می کنید اما باز هم این فکر از ذهنتون بیرون نمیره !!!!

ضرر وسواس مطالعاتی :

وسواس مطالعاتی استرس رو بالا میبره و باعث میشه رو به کندی برید و از برنامتون عقب بمونید.

هیچکس با یکبار خوندن مطلب نمیتونه صد در صد اون مطلب رو یاد بگیره، این مسئله دقیقا مثل این میمونه که یک آدم رو با یک بار دیدن بخواید کامل بشناسین !

شما نباید انتظار داشته باشید که با یک دور خوندن یک مطلب رو کامل یاد بگیرید و سریع برید سراغ تست زدن !

بنابر این باید از این وسوسه که یک پاراگراف رو چندین بار بخونید دور بشید و رو به جلو حرکت کنید. شما حق ندارید وقتی پاراگراف دوم رو می خوانید به پاراگراف اول فکر کنید. توجه کنید که ذهن ما فقط می تواند روی یک موضوع تمرکز کامل داشته باشد. با توجه به این وقتی شما دارید غذا می خورید و همزمان از خودتون سوال فیزیک میپرسید طبیعیه که یادتون نیاد پس نباید استرس بگیرید که واااای یادم رفته و بلد نیستم و دفعه بعد وسواسی بشید.

چگونه وسواس مطالعاتی را از بین ببریم :

یک مطلب رو وقتی صد در صد یاد می گیرید که در بازه های زمانی مختلف اون مطلب رو مرور کنید و تست های فراوون ازش بزنید و دوره کنید. باید زیر مطالب مهم خط بکشید و فقط رو به جلو حرکت کنید.

بدونید با خواندن یک مطلب یادگیریتان ناقصه و این طبیعیه! برای کامل کردنش باید با دید باز و رو به جلو و بدون وسواس عمل کنید و با مرور منظم و حل تمرین و تست، مطلب رو تثبیت کنید.

علاوه بر این برای کم شدن استرستون ، افکاری که مزاحمن رو بنویسید و مکتوب کنید این کار باعث میشه به جای اینکه دایم این افکار تو ذهنتون باشه ، از ذهنتون خارج بشه و بیاد رو برگه و دیگه بهش فکر نکنید .

علاوه بر این یادتون باشه که بهتره هر سری ۴۵ دقیقه تا ۱ ساعت درس بخونید و بعد استراحت کنید نه اینکه یک ربع درس بخونید و بعد ۱ساعت برید تو فکر چون اینجوری تایمتونم از دست میدید .

همچنین برای یاد گیری مقابه و از بین بردن استرس کنکور به مقاله مربوط به استرس کنکور مراجعه کنید.


وسواس مطالعاتی و راهکار

درباره مهندس جمالی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *