روز کنکور

قوانین جلسه کنکور

جدیدترین مطالب سایت

کانال تلگرام ما

قوانین جلسه کنکور

سلام کنکوری‌های عزیز؛ قراره توی این مقاله راجع به قوانین جلسه کنکور باهاتون صحبت کنیم. می‌خوایم شما رو با همه‌ی قواعد و مقررات آشنا کنیم تا استرس اضافه نکشید. پس این مقاله رو تا انتها دنبال کنید.

حوزه کنکور

کنکور ساعت هشت صبح شروع میشه. حوزه یکساعت قبلش بسته میشه. شما باید حداکثر ساعت ۷ صبح وارد حوزه‌ی کنکور بشید. از روز قبل، مسافتتون تا حوزه رو بررسی کنید. ترافیک رو در نظر بگیرید. با همه‌ی این محاسبات، ساعتی بیدار بشید که زمان صبحانه خوردن داشته باشید.

در مورد صبحانه کنکور تو یه مقاله‌ی جدا کامل توضیح دادیم.

وقتی وارد حوزه شدید، به تابلوهای روی در و دیوار توجه کنید. با کمک اونا می‌تونید صندلی خودتون رو پیدا کنید. وقتی صندلیتون رو پیدا کردید، روی اون مستقر بشید. یادتون باشه حتما اسم و مشخصات و شماره داوطلبی نوشته شده روی صندلی رو با کارت ورود به جلسه‌تون تطبیق بدید.

اگر جای صندلیتون مناسب نبود. یا جایی بود که ازش استرس می‌گرفتید. این موضوع رو با مراقب در میون بذارید. اگر امکانش مساعد بود، مراقب جای صندلی شما رو عوض می‌کنه. همچنین اگر چپ دست بودید اما صندلی مخصوص براتون در نظر نگرفته بودن، حتما قبل کنکور به مراقبتون اطلاع بدید.

قوانین جلسه کنکور

راس ساعت ۷:۴۵ دقیقه، پاسخنامه و دفترچه‌ی سوالات کنار صندلی هرکس قرار می‌گیره. تا زمانی که از بلندگوها اعلام نشده، به اون دست نزنید. بعد از خوندن قرآن و صلوات، راس ساعت ۸، از بلندگو اعلام میشه که می‌تونید پاکت رو بردارید.

داخل هر پاکت، دفترچه سوالات عمومی و اختصاصی شما به علاوه‌ی پاسخنامه قرار داده شده. درب پاکت رو باز کنید و اونا رو خارج کنید. اسم و عکس روی پاسخنامه رو هم کامل چک کنید.

در نهایت با آرامش و قوت قلب، کنکور رو شروع کنید.

مطلب پیشنهادی: کنکور چند ساعت است؟

لوازم ممنوعه جلسه کنکور

حالا به صورت دقیق‌تر می‌خوایم با قوانین جلسه کنکور آشنا بشیم. چه وسایلی برای جلسه کنکور ممنوعه؟

وسایل ممنوعه جلسه کنکور
  • هرگونه کیف دستی و ساک
  • تلفن همراه (حتی خاموش)
  • کتاب، جزوه
  • هر کاغذ یادداشتی
  • هر وسیله‌ی الکترونیکی‌ای (ساعت هوشمند، پیجر، تبلت، قلم نوری، دستبند هوشمند…)

استفاده از ماشین حساب در کنکور مجازه؟

 

ترجیحاً هیچکدوم از مواردی که بالا گفتیم رو با خودتون به حوزه نبرید. اما اگر مجبور بودید، قبل از ورود به حوزه اونا رو تحویل بدید. هر حوزه‌ای، بخشی برای تحویل وسایل داره. اما بهتره بدونید که اگر هرکدوم از وسایل شما گم بشه، حوزه هیچ مسئولیتی در قبالش قبول نمیکنه.

اکیداً و ابداً موبایلتون رو با خودتون به جلسه نبرید. اگر در حین کنکور، ازتون موبایل گرفته بشه، از گزینش در کنکور محروم می‌شید. حتی اگر موبایلتون تمام مدت خاموش بوده باشه.

وسایل مورد نیاز جلسه کنکور رو توی این مقاله بخونید.

پوشش جلسه کنکور

پوشش جلسه کنکور

سر جلسه کنکور چی بپوشیم؟ اول از همه، لباس خنک بپوشید. کنکور توی تابستون برگزار میشه و گرما میتونه شما رو کلافه کنه. یه لباس راحت و گشاد، حواستون رو از کنکور پرت نمی‌کنه. دخترا حتما باید مقنعه سرشون کنند. اما یه مقنعه‌ی خنک و نازک انتخاب کنید.

لباستون رو طبق عرف انتخاب کنید. کفش راحت و مناسب بپوشید. اجازه ندید که قبل از کنکور درگیر حواشی اضافه بشید.

در کنکورهای سال‌های قبل، استفاده از چادر نامناسب اعلام شده بود. معلوم نیست امسال هم این اتفاق میفته یا نه اما ترجیحاً بدون چادر به جلسه کنکور برید.

لباس گشاد بپوشید. اگر لباستون خیلی تنگ باشه، گردش خون طبیعی دچار مشکل میشه. در این صورت بهره‌وری مغزی هم پایین میاد. پس لباس خیلی تنگ نپوشید. توی مطلب پوشش مناسب جلسه کنکور توضیحات کامل‌تری در این باره بهتون دادیم.

دستشویی رفتن سر جلسه کنکور

دستشویی رفتن سر جلسه کنکور

یکی از سوالات رایج کنکور‌ی‌ها درباره‌ی قوانین جلسه کنکور همینه. اگر سر جلسه کنکور دستشوییمون گرفت باید چیکار کنیم؟

نگران نباشید، دستشویی رفتن سر جلسه کنکور ممنوع نیست. هرچند ممکنه وقتتون رو تلف کنه یا حواستون رو پرت کنه و بهتره تا جایی که میشه جلوش رو بگیرید. اما اگر انقدر اذیت کننده بود که نشستن و فکر کردن رو براتون دچار اختلال کرده بود، حتما به دستشویی برید.

برای این کار باید وسط جلسه مراقب رو صدا کنید. از مراقبتون بپرسید که آیا الان میشه به دستشویی رفت یا نه. اگر شرایط مهیا باشه، مراقب برگه‌ای به شما میده. روی اون برگه درخواستتون رو پر کنید. بعد با همراهی مراقب، به دستشویی برید و برگردید.

اما چه باید کرد که سر جلسه کنکور به دستشویی نیاز پیدا نکنیم؟

قبل از هرچیز، مایعات کم بخورید. شب قبل از کنکور، زیادی نوشیدنی نخورید. صبح کنکور هم اگر لازم بود فقط یه فنجون کوچیک چای یا قهوه بخورید. از بطری آبی که با خودتون به جلسه بردید هم فقط برای تر کردن دهانتون استفاده کنید.

غذاهایی با طبع سرد نخورید. غذاهای با طبع سرد باعث تکرر ادرار میشن. این مدل غذاها رو بشناسید و از یکی دو روز قبل از کنکور اونا رو کنار بذارید. برای شناختن غذاهای با طبع سرد، این مقاله رو مطالعه کنید.

سرما هم می‌تونه باعث تکرر ادرار بشه. درسته که کنکور در تابستون برگزار میشه. اما بخاطر وسایل خنک‌کننده و تهویه‌های سالن ممکنه شما سردتون بشه. پس یه سوییشرت نخی و نازک برای احتیاط با خودتون همراه داشته باشید. اگر سردتون بود سوییشرت رو روی پاهاتون بندازید.

اما یکی از مهم‌ترین دلایل نیاز به دستشویی در جلسه کنکور، استرس کنکوره. سعی کنید استرس رو از خودتون دور کنید. در طول سال راه‌هایی که به آرامش شما کمک می‌کنند رو پیدا کنید. اگر استرس غیر قابل کنترلی رو تجربه می‌کنید، حتما با یک روانشناس مشورت کنید.

مراقب باشید که استرسِ رفتن به دستشویی سر جلسه‌ی کنکور، خودش باعث این اتفاق نشه. دستشویی رفتن سر جلسه کنکور میتونه نهایتا سه تا پنج دقیقه از زمان شما رو تلف کنه. این کار حتی خلاف قوانین جلسه کنکور هم نیست. مهم‌ترین موضوع اینه که شما آرامش داشته باشید.

این روش‌هایی که گفتیم رو سر آزمون‌های قبل از کنکور امتحان کنید. اگر دلیل رفتن به دستشویی شما هیچکدوم از موارد بالا نبود، به پزشک مراجعه کنید. ممکنه دلیل کلیوی یا دلایل دیگه‌ای موجب این موضوع شده باشه.

قاعدگی سر جلسه کنکور

یکی از معضلات و نگرانی‌های دختران کنکوری، قاعدگی در روز کنکوره. پریود سر جلسه کنکور اتفاق عجیب و غریبی نیست. خصوصاً بخاطر استرس زیاد، احتمال رخ دادنش وجود داره. علاوه بر این ممکنه زمان قاعدگی شما دقیقاً با روز کنکور مصادف بشه.

اما نگران نباشید. اگر زمان پریود شما با روز کنکور نزدیکی داشت، قبل از کنکور به دکتر مراجعه کنید. با تجویز دکتر می‌تونید با خوردن داروهایی، پریودتون رو عقب بندازید.

ولی اگر روز کنکور قاعدگی زودتر از موعد رو تجربه کردید، خودتون رو نبازید. در هر صورت با خودتون پد بهداشتی و مسکن همراه داشته باشید. لباس گشاد و راحت بپوشید و اگر این اتفاق افتاد، با آرامش باهاش روبه‌رو بشید.

هیچ پیشامدی نباید اون روز برای شما خراب کنه. حتی پریود روز کنکور.

کنترل استرس روز کنکور

استرس جلسه کنکور

حالا که با قوانین جلسه کنکور آشنا شدیم، می‌خوایم کمکتون کنیم تا  استرس روز کنکور رو کنترل کنید.

قبل از هرچیز، به خودتون این اطمینان رو بدید که تمام تلاشتون رو انجام دادید. نتیجه‌ی کنکور هر چیزی که باشه دیگه اهمیتی نداره. کار شما فقط تا روز کنکور بود. بعد از اون رو باید سپرد به دست سرنوشت.


مطلب پیشنهادی: 10 راهکار کاهش اضطراب


 

آشنایی با ساختار کنکور

جلسه‌ی کنکور رو برای خودتون شبیه‌سازی کنید. از چند روز قبل از کنکور، ساعت ۸ صبح، با همون لباس‌هایی که قراره برای روز کنکور بپوشید، روی یک صندلی بشینید و کنکورهای سال‌های قبل رو تست بزنید.
می‌تونید یکی دو روز از قبل از کنکور، به محل حوزه‌ی امتحانی برید. با محیط اونجا آشنا بشید. خودتون رو در اون محیط و در حال کنکور دادن تجسم کنید. این کارها کمک می‌کنند که روز کنکور همه چیز براتون آشنا باشه.

 

منفی‌بافی نکنید

تصور اینکه اگر کنکور رو خراب کنید چی میشه. یا پشیمونی از اینکه اگر چندین ساعت بیشتر در روز وقت میذاشتید چی میشد. یا خیالبافی درباره‌ی اینکه اگر جواب کنکور بیاد و شما ناراضی باشید چه اتفاقی میفته. اکیداً از تمام این افکار دوری کنید.
حتی اگر دوستی دارید که این افکار رو توی سرتون میندازه، تا روز کنکور ازش فاصله بگیرید. مدام به خودتون یادآوری کنید که نتیجه‌ی کنکور، دقیقاً همون چیزی میشه که می‌خواید.

 

نفس عمیق بکشید

سر جلسه‌ی کنکور هر جا احساس کردید که استرس به شما هجوم آورده، نفس عمیق بکشید. تکنیک کنترل استرس با تنفس عمیق، راهکار مفیدیه که بهتره قبل از روز کنکور هم اونو تمرین کنید.

 

تمرکز روی موضوعاتی که بلدید

بیخود وقت خودتون رو با سوالاتی که بلد نیستید تلف نکنید. موندن سر موضوعاتی که نخوندید، استرس شما رو بالا می‌بره. اما وقت گذاشتن روی موضوعاتی که مسلطید، اعتماد‌به‌نفستون رو بیشتر میکنه. در نتیجه استرس کمتری رو تجربه می‌کنید.

 

خوراکی‌های ضد استرس بخورید

دمنوش‌ها و بعضی مواد غذایی، آرامش شما رو بیشتر می‌کنن. خوراکی‌های ضد استرس رو بشناسید.

در نهایت اگر احساس کردید که استرس زیادی دارید، قبل از کنکور به مشاور مراجعه کنید.

4.5/5 - (33 امتیاز)
اشتراک گذاری این مقاله:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + یازده =

اسلایدرهای محبوب
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.

کاربر عزیز لطفا پروکسی یا فی.لت.ر شک.ن خود را روشن کنید و روی لینک زیر بزنید.

اگر در عضویت کانال مشکل دارید به آیدی darsban1@ داخل تلگرام پیام بدید تا شما را عضو کنند.