مطالعه کنکوری زیست شناسی
مطالعه کنکوری زیست شناسی

مطالعه کنکوری زیست شناسی

زیست رو چگونه بخوانیم ؟ ؟ ؟

مطالعه کنکوری زیست شناسی

سلام به بچه های تجربی ،

دوستان زیست از اون درساس که با اینکه حالت حفظی داره ولی بازم یسری تکنیک های مطالعاتی داره که برای اینکه بتونید درصداتون بالا باشه و همانطور این درسو فراموش نکنید بعد از خوندن باید رعایت کنی.

بریم که چند نمونشو باهم بررسی کنیم :

اولا باید زیست رو تو برنامه هر روزتون بزارید و هر هفته حداقل ۲۵ درصد از ساعت مطالعتونو به این درس اختصاص بدید.

بعدم که هر فصل زیستو به این روش ها شروع به خوندن کنید :

  • اول یه دور درسو از رو کتاب درسیتون روزنامه وار بخونید.
  • بعد اون درسو با سر فصلای کتابای تستیتون مطابقت بدید و به چند قسمت تقسیم کنید.
  • بعد هر بخشو برگردید از کتاب درسیتون اینسری با دقت بخونید و زیر نکات مهم خط بکشید.
  • مرحله بعد خوندن همین بخش ها از رو منبع کمک آموزشیتونه .
  • حالا نوبت زدن تستای کتاب کارتون هستش فقط از همین بخشایی که مطالعه کردید تست بزنید.
  • حالا وقت یادگیری و نوت برداشتن از تستایی که زدینه .
  • بعد از اتمام این بخش سراغ مباحث بعدی برید و به همین منوال مطالعه کنید .
  • در آخرم از تمام مباحثی که خوندید خلاصه برداری کنید و فصل رو به اتمام برسونید.

خلاصه نویسی زیست

دوستان دقت کنید که خلاصه نویسی زیست مثل درسای دیگه نیست که دسگه نیاز نباشه به کتاب درسیتون برگردید بلکه خلاصه نویسی واسه اینه که فقط یه دید کلی از فصلای زیست داشته باشید و بعد دوباره شروع به خوندن کتاب درسیتون کنید و حتما نکات تستیتونو کنار کتاب یادداشت کنید که هرسری کتاب رو مطالعه کردید این نکاتم بخونید.

کدوم فصل های زیست نیاز به مطالعه ترکیبی دارد ؟

باتوجه به اینکه سوالات اخیر زیست شناسی بیشتر ترکیبی شده پس تو مطالعه زیست شناسی باید دقت کنید که یکسری فصول به صورت ترکیبی مطالعه بشه بهتره .

مطالعه کنکوری زیست شناسی

این روشم به این صورته که ابتدا هر ۳ پایه زیستو تموم کنید و بعد بین فصول مختلف دنبال ارتباط و پیوند بگردید که بتونید هر جوری شده به هم ربطشئن بدید شما باید بتونید حتی بین مطالب یک درس ارتباط پیدا کنید و این روش تو مطالعه درسای دیگتونم میتونه موثر باشه مثل درس دینی

اما چیزی که توجه کنید از همون ابتدا سراغ تستای ترکیبی نرید و اول تستای خط به خط کتاب درسیتونو از منابع کمک آموزشیتون بزنید و بعد از خوندن هر ۳ پایه و تمام مطالب ، سراغ تستای ترکیبی و مفهومی تر برید چون بدیهیه ای که اوایل براتون زدن این تستا فوق العاده مشکله و ممکنه انگیزتونو بگیره ، پس بهتر سراغ هر تستی تو زمان درستش برید.

علاوه بر این حتما خودتون برید دنبال مطالب ترکیبی و نکات مرتبط باهم رو استخراج کنید چون در اثر فعالیت و مطالعه خودتون هستش که مطالب تو ذهنتون موندگار میشه وگرنه خیلی زود تمام نکاتی که خوندید رو فراموش میکنید و کلی ام وقتتون هدر میره .

برای اطلاع از نحوه مطالعه زیست برای امتحانات نهایی کلیک کنید .

اهمیت اشکال کتاب زیست شناسی

بچه ها هرساله کلی تست از بخش اشکال کتاب میاد پس خیلی خیلی خوب توضیحات هر عکسو به تفکیک مطالعه کنید و به یاد بسپارید علاوه بر این نکات عکس هارو کنارشون بنویسید که هر وقت خواستید مطالعه کنید یا حتی کتابو ورق بزنید جلو چشماتون باشه و با هربار نگاه کردن تو ذهنتون تداعی بشه و این مساله تو دراز مدت به یادگیریتون کمک میکنه.

مثلا فصل های مربوط به دستگاه گوارش حیوانات یا نوع پیوندها و بافت های بدن انسان بسیار اهمیت داره که معمولا مورد علاقه طراحان سوال هستش .

میتونید برای اشکال زیست از فلش کارت های آموزشی استفاده کنید اما خوب مهم ترین منبع مطالعه زیست شناسی همون کتابه اما این فلش کارت ها برای اشکال میتونه خوب و موثر باشه چرا که همه تصاویر یه جا تو دسترستون هست و میتونه واسه زمان های جمع بندی و دوره خوب و کاربردی باشه .

اهمیت قیدهای درس زیست در کنکور تجربی

در چندین سال اخیر اهمیت قید ها و یکسری مطالب تو کنکور زیاد شده به طوری که به شدت مورد توجه طراحان عزیز هستش . حالا روش هایی وجود داره که شما میتونید این قیود رو بهتر به ذهنتون بسپارید از جمله اینکه همیشه اولین منبع برای شما کتاب درسیتون باشه چون با ایجاد حافظه تصویری مناسب ، در یادآوری قید ها و علامت ها تاثیر گذاره .

علاوه بر این هنگام مطالعه زیست شناسی از مداد های رنگی یا مارکر ها استفاده کنید که این قید هارو هایلات کنید تا بیشتر تو چشم باشه . و همینطور میتونید با استقاده از رنگ ها برای خودتون علامت گذاری منید مثلا کلماتی که بار مثبتی دارن رو با رنگ سبز یا …هایلات کنید یا کلمات دارای بار کنفی رو قرمز کنید .

همچنین به قید های استثنادار بیشتر توجه کنید مثلا این جمله که ( بیشتر آبزیان دوزیست هستن ) ممکنه سر جلسه آزمون فراموش کنید که کدام یک از قید های بیشتر یا همه یا کمتر تو کتاب بوده ؟

برای یادگیری و یاداوری از همون نکات بالا استفاده کنید .

زیست را چگونه بخوانیم؟؟؟زیست را چگونه بخوانیم؟؟؟زیست را چگونه بخوانیم؟؟؟زیست را چگونه بخوانیم؟؟؟زیست را چگونه بخوانیم؟؟؟زیست را چگونه بخوانیم؟؟؟زیست را چگونه بخوانیم؟؟؟زیست را چگونه بخوانیم؟؟؟زیست را چگونه بخوانیم؟؟؟زیست را چگونه بخوانیم؟؟؟زیست را چگونه بخوانیم؟؟؟زیست را چگونه بخوانیم؟؟؟زیست را چگونه بخوانیم؟؟؟

مطالعه کنکوری زیست شناسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *