روز کنکور

نحوه برگزاری کنکور 1403

جدیدترین مطالب سایت

نحوه برگزاری کنکور 1403

 سلام دوست تلاشگر! حتما تا الان با خبرهای متنوعی که درمورد کنکور ابلاغ میشه، مواجه شدی. مشکل اینجاست که هیچوقت دقیق متوجه نمیشیم که نتیجه این خبر قراره چی باشه و در نهایت ما باید چیکار کنیم. ما هم تصمیم گرفتیم در این مقاله درمورد نحوه برگزاری کنکور 1403 صحبت کنیم. پس همیشه این مقاله رو مطالعه کن تا از اخبار تازه و به روز کنکور 1403، با خبر بشی.

 

حذف دروس عمومی در کنکور 1403

این روزها پررنگ‌ترین خبری که به چشم می‌خوره، خبر حذف دروس عمومی از کنکوره. قراره از کنکور سال 1403 به بعد، ما دفترچه‌ای به اسم عمومی نداشته باشیم. یعنی کلا دروس عمومی فقط برای مدرسه و امتحانات نهایی مورد سنجش قرار بگیره. این خبر، بالاخره مورد تصویب قطعی قرار گرفت و در نهایت تصمیم بر اینه که در کنکور 1403، ما دفترچه عمومی در آزمون نداشته باشیم.

نکته مهم اینجاست که حذف دروس عمومی برای دانش‌آموزانیه که از سال 1402 قراره کنکور بدن و سایر کنکوری‌ها اعم از کنکوری‌های نظام قدیم و حتی کسانی که 1401 کنکور شرکت کردند، از این قاعده، مستثنی هستن و در کنکور، دو دفترچه عمومی و تخصصی رو باید پاسخ بدن.

 

 دلایل حذف دروس عمومی از کنکور

طبق گفته مسئولین تصویب این قانون، حذف دروس عمومی، به دو دلیل عمده شکل گرفته که از اهمیت خاصی برخورداره:

 

دلیل اول:

اولین و مهم‌ترین دلیل این هست که حذف دروس عمومی کمک میکنه که روی درس‌های تخصصی بیشتر زمان بذاری. در نتیجه، تمرکز بر شکل گیری افراد متخصص انجام می‌گیره. در نهایت فقط دروسی رو مطالعه می‌کنی که صرفا مختص به رشته تحصیلیته و دیگه زمانی برای مطالعه دروس عمومی لازم نیست بذاری.

اما نکته مهم این مزیت، این هست که با این کار، تمرکز بر روی دروس عمومی، صرفا مختص به مدرسه میشه و با این کار نه تنها ارزش دروس عمومی از بین نمیره بلکه تو به عنوان دانش‌آموز با جنبه‌های مهم دروس عمومی آشنا میشی و در مدرسه، اون‌ها رو به صورت امتحانی مورد ارزیابی قرار میدی. پس یادت باشه که اهمیت دروس عمومی، در مدرسه برای امتحانات به ویژه امتحان نهایی، دو چندان میشه و جایگاهی معادل با جایگاه دروس تخصصی در امتحانات پیدا می‌کنه.

 

دلیل دوم: 

اهمیت دومی که در حذف دروس عمومی کنکور ذکر شد، ارزش یافتن معدله. در ادامه درمورد میزان تاثیر معدل در کنکور 1403 برات میگیم. نکته اینجاست که زمانی که تاثیر معدل در کنکور مورد ارزیابی قرار می‌گیره، در جایگاه یک دانش‌آموز بیشتر تلاش میکنی تا در امتحانات، موفق بشی. اینجوری به درس‌های مدرسه اعم از تخصصی و عمومی، ارزش بیشتری میدی. با این کار ارزش دروس عمومی با حذف دروس عمومی از کنکور، از بین نمیره. بلکه به خاطر اهمیت تاثیر معدل در کنکور، تلاش بیشتری میکنی. در نهایت نتیجه کار به این صورت میشه که هم در مدرسه و هم در کنکور، به صورت یکسان، تلاش میکنی و هر دو موقعیت رو به خوبی پشت سر میذاری.

نحوه برگزاری کنکور

تاثیر معدل در کنکور 1403

تاثیر معدل در کنکور، یکی از مواردی هست که از ابتدا تا امروز، در کنکور شاهدش بودیم. اما نکته مهم اینجاست که این تاثیر طی سال‌های اخیر در حال افزایش بوده و به صورت مثبت، در نتیجه نهایی کنکور، تاثیرگذار بوده. تا کنکور 1401، ما این اتفاق رو به صورت 40 درصد تاثیر مثبت در کنکور، مشاهده کردیم. اما از کنکور 1402 به بعد، تاثیر 40 درصدی قطعی معدل در کنکور ایجاد شده. (تاثیر قطعی معدل یعنی چه معدل کل دروس بالا باشه یا چه کم، در هر صورت در کنکور تاثیرش رو خواهد گذاشت.). این خبر به صورت قطعی، لازم‌الاجراست؛ یعنی ما از زمان برگزاری کنکور 1402، شاهد تاثیر 40 درصدی قطعی معدل در کنکور هستیم. اما در هر صورت ممکنه تغییر کنه و خبر تغییرات این تاثیر معدل رو از همین صفحه پیگیری کن.

 

نکته مهم: نحوه برگزاری کنکور 1403 در قانون حذف دروس عمومی، فقط برای دانش‌آموزانی هست که از سال 1402 کنکوری هستن. کنکوری‌های قبل‌تر و کنکوری‌های نظام قدیم، شامل این قانون نمیشن. یعنی تاثیر معدل برای اون‌ها، مثل قبله.

 

مزیت تاثیر معدل 40 درصدی:

پیرو این اتفاق، باید همچنان به مطالعه دروس در مدرسه بها بدی و ارزش امتحانات نهایی و امتحانات مدرسه رو حفظ کنی اما دیگه لازم نیست در صورت نداشتن معدل خوب، نگران تاثیر قطعی معدلت توی کنکور باشی.  با خیال راحت برای کنکور تلاش کن.

تاثیر معدل سال‌های دوازدهم، یازدهم و دهم در کنکور

مطابق با خبری که مبنی بر قطعی شدن تاثیر 40 درصدی معدله، قرار بر این میشه که طی سال‌های آینده، این روند آغاز بشه و تاثیر معدل به پایه‌های یازدهم و دهم هم برسه؛ یعنی در کنکور سال 1402، معدل سال دوازدهمت تاثیر 40 درصد و قطعی بر کنکورت بذاره. در سال 1403، تاثیر معدل دوازدهم به 50 درصد تاثیر قطعی برسه. معدل سال یازدهم در کنکور 1404 به همراه معدل سال دوازدهم، تاثیر 60 درصد قطعی بگذاره. سپس در سال 1405، معدل سال دهم هم به این جمع سال‌های قبل، اضافه بشه و همگی تاثیر 60 درصدی قطعی داشته باشن. اما الان باید بهت بگیم که هنوز تصمیم قطعی در این زمینه برای سال های بعد از 1402 گرفته نشده و باید منتظر خبر دقیق درمورد کنکور سال های آینده بمونیم. پس تا این لحظه فقط معدل در کنکور 1402، تاثیر قطعی داره و دیگه حد نصاب معدل برای رشته های خاص رو هم نداریم.

مطلب پیشنهادی: تاثیر معدل در کنکور 1402

دو مرحله‌ای شدن برگزاری کنکور 1403

خبر مهم، نحوه برگزاری کنکور 1402 به صورت دو مرحله‌ای هست. یعنی کنکور دو بار در سال برگزار میشه. این قانون، تا حد زیادی به تصویب رسیده و لازم‌الاجراست. سود حاصل از این اتفاق، به شکل مثبته. یعنی دو مرتبه در سال، کنکور برگزار میشه. یکی در اردیبهشت و اون یکی، دو ماه بعد یعنی در تیرماه برگزار میشه و نتیجه این کنکور هم تا دو سال معتبره. یعنی داوطلبین می‌تونن تا دو سال با نتیجه کنکورشون، انتخاب رشته کنن. 

نکته مهم در این مورد، اینه که هر داوطلب میتونه در هر سال برای سال بعدی، در هر دو کنکور شرکت کنه و با نتیجه هرکدوم که بهتر بود، انتخاب رشته کنه و وارد دانشگاه بشه.

نکته بعدی این که برای هر دو کنکور، ورودی از مهرماه انجام میشه و برگزاری دو کنکور به معنای اجرای دو ورودی از مهر و بهمن نیست و در صورت شرکت در هرکدوم از این دو آزمون، از مهرماه وارد دانشگاه میشی.

 

مطلب پیشنهادی: کنکور اردیبهشت

نحوه برگزاری آزمون عملی در کنکور 1403

با اعلام خبر های مختلف پیرامون کنکور، داوطلبانی که در کنکور شرکت میکنن، درمورد نحوه برگزاری آزمون عملی برخی رشته‌ها دچار تردید هستن. به این مسئله توجه کن که حتی اگر در کنکور تغییراتی هم اعمال بشه، تغییری در برگزاری آزمون عملی رخ نمیده. این آزمون مثل قبل با میزان ضرایبی که برای هر درس در نظر گرفته شد، برگزار میشه و تغییری در نحوه برگزاری آزمون عملی رخ نمیده. 

کنکور 1403 هم سه دفترچه ای ست؟

همانطور که در کنکور 1401 شاهد برگزاری آزمون به صورت سه دفترچه‌ای (یک دفترچه عمومی و دو دفترچه تخصصی) بودیم، در سال 1402 نیز کنکور به صورت سه دفترچه‌ای برگزار خواهد شد. تا زمانی که خبر جدیدی ابلاغ یا تصویب نشود، این تصمیمی که در سال گذشته در این مورد گرفته شد، پا بر جا میمونه.

همه چیز درباره‌‌ی کنکور 1402

اولین نکته در نحوه برگزاری کنکور 1402 اینه که محدودیتی از نظر نوع دیپلم برای شرکت در گروه‌های آزمایشی کنکور دی ۱۴٠۱ یا تیر ۱۴٠۲ وجود نداره. داوطلبان کنکور می‌تونن بدون توجه به نوع مدرک دیپلم (تجربی ریاضی یا انسانی) در یک گروه آزمایشی اصلی و در صورت تمایل در یک گروه شناور (هنر یا زبان)  شرکت کنند.
هر داوطلب در کنکور تیر ماه می‌تونه در گروه آزمایشی اصلی مورد علاقه‌ش (تجربی ریاضی یا زبان)، حتی در صورت تفاوت با گروه اصلی انتخابی در کنکور دی ماه شرکت کنه و در صورت تمایل، در یک گروه آزمایشی فرعی و شناور مشابه یا متفاوت (هنر و زبان) شرکت کنه و قبل از پذیرش، گروه آزمایشی خودش رو اعلام کنه.


توضیحات کامل مصوبه جدید سازمان سنجش در خصوص اطلاعیه اخیر سوابق تحصیلی و کنکورهای ۴۰۲ به بعد:

 1. تاثیر سوابق تحصیلی نظام جدید برای پایه دوازدهم ۴۰ درصد قطعیه ولی برای نظام قدیم ۳۰ درصد سال سوم دبیرستان و ۱۰ درصد پیش دانشگاهیه که مجموعا ۴۰ درصده. ظاهرا اعلام شده که برای داوطلبان نظام قدیم امکان ترمیم معدل وجود نداره.
 2. برای رشته‌های هنر و زبان فقط ۲۶ درصد سهم سوابق تحصیلی، اون هم برای دروس عمومیه و ۷۴ درصد تاثیر تست کنکور در دروس اختصاصیه.
 3. در کنکور ۱۴۰۳ جمعا ۲۸ درصد عمومی و ۲۲ درصد اختصاصی در سوابق تاثیر داره که مجموعا ۵۰ درصد سهم سوابق تحصیلی خواهد بود و برای کنکور ۴۰۴ این سهم به ۶۰ درصد میرسه.
 4. سوابق تحصیلی یک‌ دانش‌آموز دوازدهمی از نمرات شهریور محاسبه نشده و فقط تا خرداد ملاک محاسبه سوابق تحصیلیشه. پس دوازدهمی‌ها بشدت باید مراقب باشن امتحانات نهایی خرداد رو جدی بگیرن. ولی برای فارغ‌التحصیلان این طور نیست و اونا می‌تونن ترمیم رو حتی بعد از کنکور دی انجام بدن چون انتخاب رشته مرداده.
  توجه داشته باشید اگر دانش‌آموز دوازدهمی، در شهریور درس افتاده رو پاس کنه، این جزو نمره محاسبه شده در سوابق تحصیلی کنکور نیست و نمره خردادش حساب میشه.
 5. افرادی که سابقه تحصیلی ندارن، حداقل باید برای دروس عمومی داشته باشن.
 6. شما با دیپلم هر رشته‌ای، می‌تونید کنکور هر رشته‌ای رو بدید اما فقط تاثیر سوابق دروس عمومی رو خواهید داشت و دروس اختصاصی فقط ملاک آن تاثیر تست زنی در کنکور خواهد شد. و تاثیر سوابق عمومی آن ۲۶ درصده.
 7. نمره سابقه تحصیلی به این صورته که نمره کسب شده شما در امتحان در ضریب جدول ضرب شده و یک تراز معادل بدست میاد. این تراز مجموع سابقه تحصیلی شماست.
 8. زمین شناسی برای تمام زیر گروه‌ها مهم شد. تاریخ و جغرافیا بشدت مهمه. ریاضی رو بچه‌های انسانی باید خیلی جدی بگیرن. توجه داشته باشید که برای رشته‌هایی که آزمون عملی دارن، همون آزمون عملی تبدیل به یک درس تخصصی با ضریب ۱۲ شده.
 9. زبان‌های انگلیسی، آلمانی، فرانسوی، ایتالیایی و روسی مستقل شده و نمیشه با کنکور زبان انگلیسی برای پنج رشته بالا درخواست انتخاب رشته داد و باید کنکور همون زبان رو در جلسه کنکور انتخاب کنید. ولی برای مترجمی زبان چینی میشه کنکور انگلیسی داد.
 10. شما بشرطی می‌تونید در دانشگاه ثبت نام کنید که تا پایان شهریور ماه اون سال دروس امتحانیتون رو پاس کرده باشید و دیپلمتون رو گرفته باشید و داوطلبان پایه نمی‌تونن کنکور آزمایشی بدن.
 11. هر کنکوری که دادید، یک‌ کارنامه اولیه می‌گیرید که درصد و میانگین تراز رو بهتون میگه و تصمیم می‌گیرید که آیا می‌خواید کنکور تیر هم بدید یا خیر.
 12. انتخاب رشته دو کنکور دی و تیر در مرداد صورت می‌گیره و همه دانشجویان، ورودی مهر یا بهمن سال بعد میشن.
 13. میشه در هر نوبت، کنکورهای متفاوتی داد ولی در نهایت انتخاب با شماست که کدوم کنکور برای شما محاسبه بشه. مثلا ما کنکور تجربی و زبان رو دی ماه و کنکور انسانی و هنر رو تیر می‌دیم. برای نتیجه نهایی، شما انتخاب می‌کنید که بین تجربی و انسانی و هنر و زبان، کدوم یک ملاک انتخاب رشته شما قرار می‌گیره.
 14. بهترین نمره اختصاصی برای شما، ملاک انتخاب رشته از بین کنکور دی و تیر برای مرداده. فقط دقت کنید درس به درس نیست و تراز کل درصد اختصاصی مجموع درصد دروس ملاک مقایسه‌ست.
 15. در نظام جدید سلامت بهداشت و علوم اجتماعی ضریب پیدا کرده و باید برای امتحان نهایی خرداد کاملا مهم تلقی بشن. یا درس زمین و تاریخ و جغرافیا بسیار مهم خواهند بود.
 16. مدرک نظام جدید فنی برابری می‌کنه با نظام جدید نظری اما نظام قدیم فنی باید فوق دیپلم داشته باشه تا معادل نظام جدید باشه.

تغییرات کنکور 1403

رای نمایندگان در تاریخ 18 اردیبهشت 1402 برای لغو تغییرات شورای عالی انقلاب فرهنگی:

سه بخش مهم در ایران، در مورد مدل‌های سنجش و آموزش تصمیم‌گیری می‌کنن،

این سه بخش عبارتند از:

 • کمیسیون آموزش مجلس و کل نمایندگان مجلس
 • شورای سنجش و پذیرش دانشجو
 • شورای عالی انقلاب فرهنگی

سروکله‌ی شورای عالی انقلاب فرهنگی در یکی دو سال اخیر پیدا شده و از قضا، زورش هم از بقیه بیشتره. تغییرات اساسی اخیر هم زیر سر شورای عالی انقلاب فرهنگیه. یعنی این شورای عالی انقلاب فرهنگی بود که تصمیم گرفت تاثیر معدل، افزایش پیدا کنه و به صورت قطعی در بیاد.

لازم به ذکره که (سازمان سنجش) و (آموزش و پرورش) در این‌گونه مصوبات نقش خاصی ندارن و صرفا مجری هستن.

بنابراین اگه دوست دارید کسی رو مسئول این بی‌نظمی‌ها و نابسامانی‌ها بدونید، سه بخشی که بالا گفتیم رو مد نظر قرار بدید.

متاسفانه مسئولین و اعضای این سه بخش، عرضه و توانایی هماهنگی با هم رو ندارن و از قضا در قانون هم مشخص نشده که کدومشون حرف آخر رو می‌زنه.

در حال حاضر چالشی بین مجلس و شورای عالی انقلاب صورت گرفته و دانش‌آموزان بی‌گناه هم در این چالش و تنش‌ها درگیر شدن.

مصوبه‌ی امروز، هنوز به صورت قانون درنیومده و صرفا در ( کمیسیون آموزش مجلس) تصویب شده. این مصوبه جهت قانونی شدن نیاز به رای نمایندگان مجلس داره. حال باید ببینیم آیا نمایندگان مجلس، توانایی مقابله با شورای عالی انقلاب فرهنگی رو دارن یا با دستور از بالا، حرف شورای عالی ادامه پیدا خواهد کرد. به هر حال، شورای عالی انقلاب فرهنگی هم، نفوذ و قدرت خودش رو داره. دانش آموزها واقعا نباید درگیر این اخبار بشن، از این بابت واقعا متاسفم. ولی صرفا جهت توضیحات بیشتر این موارد رو می‌ذارم.

 

عمومی‌ها به کنکور برمی‌گردند؟

طبق توییت یکی از نمایندگانِ مجلس که پیگیر لغو مصوبات شورای عالی هم هست، در مورد کنکور ۴۰۲ اتفاق خاصی نخواهد افتاد و کنکور ۴۰۲ با همون حالت، (حذف دروس عمومی و برقراری تاثیر قطعی معدل) پیش خواهد رفت‌.

 

در مورد کنکور ۴۰۳ به بعد، در صورتی که نمایندگان مجلس، علیه شورای عالی انقلاب رای بدن، مجددا تغییراتی رو شاهد خواهیم بود. اینکه نمایندگان مجلس، علیه شورای عالی رای بدن یا نه، موضوع مهمیه که واقعا قابل پیش بینی نیست.

در صورتی که نمایندگان، تصمیم بگیرن مصوبات شورای عالی انقلاب رو لغو کنن، تصمیم‌گیری‌ها بر عهده‌ی (شورای سنجش و پذیرش) قرار می‌گیره و باید ببینیم برای کنکور ۴۰۳ و سال‌های بعدیش، چه مدلی ارائه خواهد شد.

مطلب پیشنهادی: دریافت کد سوابق تحصیلی

نکته پایانی

نتیجه گیری نهایی از کل اخباری که به دستمون رسیده، به این صورته:

1) عمومی ها از کنکور 1402 حذف شدن و کنکور فقط با دروس تخصصی برگزار میشه.

2) تاثیر معدل به صورت 40 درصد تاثیر قطعی هست.

3) کنکور به صورت دو مرحله ای در اردیبهشت و تیرماه برگزار میشه و زمان ورود به دانشگاه در هر دو آزمون، از مهرماهه.

4) آزمون عملی در کنکورهایی که آزمون عملی دارن، همچنان مثل سال قبل برگزار میشه و تغییری نمیکنه.

 

اخبار کنکور پیرامون نحوه برگزاری اون، از اون خبرهایی هست که همیشه برامون اهمیت زیادی داره. حتما خبرها رو هر چند روز یکبار دنبال کن. ولی تا زمان رسیدن به یک خبر قطعی و موثق، از برنامه‌هات دست نکش. راهتو ادامه بده و با یه برنامه‌ریزی منسجم پیش برو. در ضمن خبرهای به‌روز رو هم از داخل سایت، مطالعه کن.

مطلب پیشنهادی: ثبت نام کنکور سراسری

سوالات متداول

تاثیر معدل در کنکور 1402 به صورت 40 درصدی و قطعیه و فقط معدل کتبی نهایی دوازدهم ملاک قرار داره. 

کنکور 1402 دو مرحله‌ایه و مرحله‌ی اولش در دی برگزار شد مرحله‌ی دوم هم در تیر. اما از کنکور 1403 مرحله اول کنکور در اردیبهشت برگزار میشه. 

5/5 - (9 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 − سه =

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.