نحوه برگزاری کنکور ۱۴۰۲

 سلام دوست تلاشگر! حتما تا الان با خبرهای متنوعی که درمورد کنکور ابلاغ میشه، مواجه شدی. مشکل اینجاست که هیچوقت دقیق متوجه نمیشیم که نتیجه این خبر قراره چی باشه و در نهایت ما باید چیکار کنیم. ما هم تصمیم گرفتیم در این مقاله درمورد نحوه برگزاری کنکور ۱۴۰۲ صحبت کنیم. پس همیشه این مقاله رو مطالعه کن تا از اخبار تازه و به روز کنکور ۱۴۰۲، با خبر بشی.

 

حذف دروس عمومی در کنکور ۱۴۰۲

این روزها پررنگ‌ترین خبری که به چشم می‌خوره، خبر حذف دروس عمومی از کنکوره. قراره از کنکور سال ۱۴۰۲ به بعد، ما دفترچه‌ای به اسم عمومی نداشته باشیم. یعنی کلا دروس عمومی فقط برای مدرسه و امتحانات نهایی مورد سنجش قرار بگیره. این خبر، بالاخره مورد تصویب قطعی قرار گرفت و در نهایت تصمیم بر اینه که در کنکور ۱۴۰۲، ما دفترچه عمومی در آزمون نداشته باشیم.

نکته مهم اینجاست که حذف دروس عمومی فقط و فقط برای دانش‌آموزانیه که امسال پایه یازدهم هستن و سال ۱۴۰۲ قراره کنکور بدن و سایر کنکوری‌ها اعم از کنکوری‌های نظام قدیم و حتی کسانی که ۱۴۰۱ کنکور شرکت کردند، از این قاعده، مستثنی هستن و در کنکور، دو دفترچه عمومی و تخصصی رو باید پاسخ بدن.

 

 دلایل حذف دروس عمومی از کنکور

طبق گفته مسئولین تصویب این قانون، حذف دروس عمومی، به دو دلیل عمده شکل گرفته که از اهمیت خاصی برخورداره:

 

دلیل اول:

اولین و مهم‌ترین دلیل این هست که حذف دروس عمومی کمک میکنه که روی درس‌های تخصصی بیشتر زمان بذاری. در نتیجه، تمرکز بر شکل گیری افراد متخصص انجام می‌گیره. در نهایت فقط دروسی رو مطالعه می‌کنی که صرفا مختص به رشته تحصیلیته و دیگه زمانی برای مطالعه دروس عمومی لازم نیست بذاری.

اما نکته مهم این مزیت، این هست که با این کار، تمرکز بر روی دروس عمومی، صرفا مختص به مدرسه میشه و با این کار نه تنها ارزش دروس عمومی از بین نمیره بلکه تو به عنوان دانش‌آموز با جنبه‌های مهم دروس عمومی آشنا میشی و در مدرسه، اون‌ها رو به صورت امتحانی مورد ارزیابی قرار میدی. پس یادت باشه که اهمیت دروس عمومی، در مدرسه برای امتحانات به ویژه امتحان نهایی، دو چندان میشه و جایگاهی معادل با جایگاه دروس تخصصی در امتحانات پیدا می‌کنه.

 

دلیل دوم: 

اهمیت دومی که در حذف دروس عمومی کنکور ذکر شد، ارزش یافتن معدله. در ادامه درمورد میزان تاثیر معدل در کنکور ۱۴۰۲ برات میگیم. نکته اینجاست که زمانی که تاثیر معدل در کنکور مورد ارزیابی قرار می‌گیره، در جایگاه یک دانش‌آموز بیشتر تلاش میکنی تا در امتحانات، موفق بشی. اینجوری به درس‌های مدرسه اعم از تخصصی و عمومی، ارزش بیشتری میدی. با این کار ارزش دروس عمومی با حذف دروس عمومی از کنکور، از بین نمیره. بلکه به خاطر اهمیت تاثیر معدل در کنکور، تلاش بیشتری میکنی. در نهایت نتیجه کار به این صورت میشه که هم در مدرسه و هم در کنکور، به صورت یکسان، تلاش میکنی و هر دو موقعیت رو به خوبی پشت سر میذاری.

 

 

 

نحوه برگزاری کنکور

تاثیر معدل در کنکور ۱۴۰۲

تاثیر معدل در کنکور، یکی از مواردی هست که از ابتدا تا امروز، در کنکور شاهدش بودیم. اما نکته مهم اینجاست که این تاثیر طی سال‌های اخیر در حال افزایش بوده و به صورت مثبت، در نتیجه نهایی کنکور، تاثیرگذار بوده. تا کنکور ۱۴۰۱، ما این اتفاق رو به صورت ۴۰ درصد تاثیر مثبت در کنکور، مشاهده کردیم. خبر مهم پیرامون نحوه برگزاری کنکور ۱۴۰۲، تاثیر ۴۰ درصدی قطعی معدل در کنکور ۱۴۰۲ به بعد هست. (تاثیر قطعی معدل یعنی چه معدل کل دروس بالا باشه یا چه کم، در هر صورت در کنکور تاثیرش رو خواهد گذاشت.). این خبر به صورت قطعی، لازم‌الاجراست؛ یعنی ما از زمان برگزاری کنکور ۱۴۰۲، شاهد تاثیر ۴۰ درصدی قطعی معدل در کنکور هستیم. اما در هر صورت ممکنه تغییر کنه و خبر تغییرات این تاثیر معدل رو از همین صفحه پیگیری کن.

 

نکته مهم: نحوه برگزاری کنکور ۱۴۰۲ در قانون حذف دروس عمومی، فقط برای دانش‌آموزانی هست که امسال در مقطع تحصیلی یازدهم هستن. همچنین برای دانش‌آموزان سال‌های پایین‌تر که به ترتیب در سال‌های ۱۴۰۳ و ۱۴۰۴ به بعد کنکوری محسوب میشن هم صادقه. دانش‌آموزانی که امسال دوازدهم هستن یا در کنکور ۱۴۰۱ شرکت می‌کنن یا حتی کنکوری‌های قبل‌تر و کنکوری‌های نظام قدیم، شامل این قانون نمیشن. یعنی تاثیر معدل برای اون‌ها، مثل قبله.

 

مزیت تاثیر معدل ۴۰ درصدی:

پیرو این اتفاق، باید همچنان به مطالعه دروس در مدرسه بها بدی و ارزش امتحانات نهایی و امتحانات مدرسه رو حفظ کنی اما دیگه لازم نیست در صورت نداشتن معدل خوب، نگران تاثیر قطعی معدلت توی کنکور باشی.  با خیال راحت برای کنکور تلاش کن.

تاثیر معدل سال‌های دوازدهم، یازدهم و دهم در کنکور

مطابق با خبری که مبنی بر قطعی شدن تاثیر ۴۰ درصدی معدله، قرار بر این میشه که طی سال‌های آینده، این روند آغاز بشه و تاثیر معدل به پایه‌های یازدهم و دهم هم برسه؛ یعنی در کنکور سال ۱۴۰۲، معدل سال دوازدهمت تاثیر ۴۰ درصد و قطعی بر کنکورت بذاره. در سال ۱۴۰۳، تاثیر معدل دوازدهم به ۵۰ درصد تاثیر قطعی برسه. معدل سال یازدهم در کنکور ۱۴۰۴ به همراه معدل سال دوازدهم، تاثیر ۶۰ درصد قطعی بگذاره. سپس در سال ۱۴۰۵، معدل سال دهم هم به این جمع سال‌های قبل، اضافه بشه و همگی تاثیر ۶۰ درصدی قطعی داشته باشن. اما الان باید بهت بگیم که هنوز تصمیم قطعی در این زمینه برای سال های بعد از ۱۴۰۲ گرفته نشده و باید منتظر خبر دقیق درمورد کنکور سال های آینده بمونیم. پس تا این لحظه فقط معدل در کنکور ۱۴۰۲، تاثیر قطعی داره و دیگه حد نصاب معدل برای رشته های خاص رو هم نداریم.

دو مرحله‌ای شدن برگزاری کنکور ۱۴۰۲

خبر مهم، نحوه برگزاری کنکور ۱۴۰۲ به صورت دو مرحله‌ای هست. یعنی کنکور دو بار در سال برگزار میشه. این قانون، تا حد زیادی به تصویب رسیده و لازم‌الاجراست. سود حاصل از این اتفاق، به شکل مثبته. یعنی دو مرتبه در سال، کنکور برگزار میشه. از دو کنکور، یکی قبل از عید در دی ماه و دیگری بعد از عید در تیرماه برگزار میشه و نتیجه این کنکور هم تا دو سال معتبره. یعنی داوطلبین میتونن تا دو سال با نتیجه کنکورشون، انتخاب رشته کنن. 

نکته مهم در این مورد، اینه که هر داوطلب میتونه در هر سال برای سال بعدی، در هر دو کنکور شرکت کنه و با نتیجه هرکدوم که بهتر بود، انتخاب رشته کنه و وارد دانشگاه بشه.

نکته بعدی این که برای هر دو کنکور، ورودی از مهرماه انجام میشه و برگزاری دو کنکور به معنای اجرای دو ورودی از مهر و بهمن نیست و در صورت شرکت در هرکدوم از این دو آزمون، از مهرماه وارد دانشگاه میشی.

 

مطلب پیشنهادی: کنکور اول  و  کنکور دوم

نحوه برگزاری آزمون عملی در کنکور ۱۴۰۲

با اعلام خبر های مختلف پیرامون کنکور، داوطلبانی که در کنکور شرکت میکنن، درمورد نحوه برگزاری آزمون عملی برخی رشته‌ها دچار تردید هستن. به این مسئله توجه کن که حتی اگر در کنکور تغییراتی هم اعمال بشه، تغییری در برگزاری آزمون عملی رخ نمیده. این آزمون مثل قبل با میزان ضرایبی که برای هر درس در نظر گرفته شد، برگزار میشه و تغییری در نحوه برگزاری آزمون عملی رخ نمیده. 

کنکور ۱۴۰۲ هم سه دفترچه ای ست؟

همانطور که در کنکور ۱۴۰۱ شاهد برگزاری آزمون به صورت سه دفترچه‌ای (یک دفترچه عمومی و دو دفترچه تخصصی) بودیم، در سال ۱۴۰۲ نیز کنکور به صورت سه دفترچه‌ای برگزار خواهد شد. تا زمانی که خبر جدیدی ابلاغ یا تصویب نشود، این تصمیمی که در سال گذشته در این مورد گرفته شد، پا بر جا میمونه.

همه چیز درباره‌‌ی کنکور ۱۴۰۲

اولین نکته در نحوه برگزاری کنکور ۱۴۰۲ اینه که محدودیتی از نظر نوع دیپلم برای شرکت در گروه‌های آزمایشی کنکور دی ۱۴٠۱ یا تیر ۱۴٠۲ وجود نداره. داوطلبان کنکور می‌تونن بدون توجه به نوع مدرک دیپلم (تجربی ریاضی یا انسانی) در یک گروه آزمایشی اصلی و در صورت تمایل در یک گروه شناور (هنر یا زبان)  شرکت کنند.
هر داوطلب در کنکور تیر ماه می‌تونه در گروه آزمایشی اصلی مورد علاقه‌ش (تجربی ریاضی یا زبان)، حتی در صورت تفاوت با گروه اصلی انتخابی در کنکور دی ماه شرکت کنه و در صورت تمایل، در یک گروه آزمایشی فرعی و شناور مشابه یا متفاوت (هنر و زبان) شرکت کنه و قبل از پذیرش، گروه آزمایشی خودش رو اعلام کنه.


توضیحات کامل مصوبه جدید سازمان سنجش در خصوص اطلاعیه اخیر سوابق تحصیلی و کنکورهای ۴۰۲ به بعد:

۱-  تاثیر سوابق تحصیلی نظام جدید برای پایه دوازدهم ۴۰ درصد قطعیه ولی برای نظام قدیم ۳۰ درصد سال سوم دبیرستان و ۱۰ درصد پیش دانشگاهیه که مجموعا ۴۰ درصده. ظاهرا اعلام شده که برای داوطلبان نظام قدیم امکان ترمیم معدل وجود نداره.
۲- برای رشته‌های هنر و زبان فقط ۲۶ درصد سهم سوابق تحصیلی، اون هم برای دروس عمومیه و ۷۴ درصد تاثیر تست کنکور در دروس اختصاصیه.
۳- در کنکور ۱۴۰۳ جمعا ۲۸ درصد عمومی و ۲۲ درصد اختصاصی در سوابق تاثیر داره که مجموعا ۵۰ درصد سهم سوابق تحصیلی خواهد بود و برای کنکور ۴۰۴ این سهم به ۶۰ درصد میرسه.
۴- سوابق تحصیلی یک‌ دانش‌آموز دوازدهمی از نمرات شهریور محاسبه نشده و فقط تا خرداد ملاک محاسبه سوابق تحصیلیشه. پس دوازدهمی‌ها بشدت باید مراقب باشن امتحانات نهایی خرداد رو جدی بگیرن. ولی برای فارغ‌التحصیلان این طور نیست و اونا می‌تونن ترمیم رو حتی بعد از کنکور دی انجام بدن چون انتخاب رشته مرداده.
توجه داشته باشید اگر دانش‌آموز دوازدهمی، در شهریور درس افتاده رو پاس کنه، این جزو نمره محاسبه شده در سوابق تحصیلی کنکور نیست و نمره خردادش حساب میشه.
۵- افرادی که سابقه تحصیلی ندارن، حداقل باید برای دروس عمومی داشته باشن.
۶- شما با دیپلم هر رشته‌ای، می‌تونید کنکور هر رشته‌ای رو بدید اما فقط تاثیر سوابق دروس عمومی رو خواهید داشت و دروس اختصاصی فقط ملاک آن تاثیر تست زنی در کنکور خواهد شد. و تاثیر سوابق عمومی آن ۲۶ درصده.
۷- نمره سابقه تحصیلی به این صورته که نمره کسب شده شما در امتحان در ضریب جدول ضرب شده و یک تراز معادل بدست میاد. این تراز مجموع سابقه تحصیلی شماست.
۸- زمین شناسی برای تمام زیر گروه‌ها مهم شد. تاریخ و جغرافیا بشدت مهمه. ریاضی رو بچه‌های انسانی باید خیلی جدی بگیرن. توجه داشته باشید که برای رشته‌هایی که آزمون عملی دارن، همون آزمون عملی تبدیل به یک درس تخصصی با ضریب ۱۲ شده.
۹- زبان‌های انگلیسی، آلمانی، فرانسوی، ایتالیایی و روسی مستقل شده و نمیشه با کنکور زبان انگلیسی برای پنج رشته بالا درخواست انتخاب رشته داد و باید کنکور همون زبان رو در جلسه کنکور انتخاب کنید. ولی برای مترجمی زبان چینی میشه کنکور انگلیسی داد.
۱۰- شما بشرطی می‌تونید در دانشگاه ثبت نام کنید که تا پایان شهریور ماه اون سال دروس امتحانیتون رو پاس کرده باشید و دیپلمتون رو گرفته باشید و داوطلبان پایه نمی‌تونن کنکور آزمایشی بدن.
۱۱- هر کنکوری که دادید، یک‌ کارنامه اولیه می‌گیرید که درصد و میانگین تراز رو بهتون میگه و تصمیم می‌گیرید که آیا می‌خواید کنکور تیر هم بدید یا خیر.
۱۲- انتخاب رشته دو کنکور دی و تیر در مرداد صورت می‌گیره و همه دانشجویان، ورودی مهر یا بهمن سال بعد میشن.
۱۳- میشه در هر نوبت، کنکورهای متفاوتی داد ولی در نهایت انتخاب با شماست که کدوم کنکور برای شما محاسبه بشه. مثلا ما کنکور تجربی و زبان رو دی ماه و کنکور انسانی و هنر رو تیر می‌دیم. برای نتیجه نهایی، شما انتخاب می‌کنید که بین تجربی و انسانی و هنر و زبان، کدوم یک ملاک انتخاب رشته شما قرار می‌گیره.
۱۴- بهترین نمره اختصاصی برای شما، ملاک انتخاب رشته از بین کنکور دی و تیر برای مرداده. فقط دقت کنید درس به درس نیست و تراز کل درصد اختصاصی مجموع درصد دروس ملاک مقایسه‌ست.
۱۵- در نظام جدید سلامت بهداشت و علوم اجتماعی ضریب پیدا کرده و باید برای امتحان نهایی خرداد کاملا مهم تلقی بشن. یا درس زمین و تاریخ و جغرافیا بسیار مهم خواهند بود.
۱۶- مدرک نظام جدید فنی برابری می‌کنه با نظام جدید نظری اما نظام قدیم فنی باید فوق دیپلم داشته باشه تا معادل نظام جدید باشه.

مطلب پیشنهادی: دریافت کد سوابق تحصیلی

نکته پایانی

نتیجه گیری نهایی از کل اخباری که به دستمون رسیده، به این صورته:

۱) عمومی ها از کنکور ۱۴۰۲ حذف شدن و کنکور فقط با دروس تخصصی برگزار میشه.

۲) تاثیر معدل به صورت ۴۰ درصد تاثیر قطعی هست.

۳) کنکور به صورت دو مرحله ای در دی و تیرماه برگزار میشه و زمان ورود به دانشگاه در هر دو آزمون، از مهرماهه.

۴) آزمون عملی در کنکور هایی که آزمون عملی دارن، همچنان مثل سال قبل برگزار میشه و تغییری نمیکنه.

 

اخبار کنکور پیرامون نحوه برگزاری اون، از اون خبرهایی هست که همیشه برامون اهمیت زیادی داره. حتما خبرها رو هر چند روز یکبار دنبال کن. ولی تا زمان رسیدن به یک خبر قطعی و موثق، از برنامه‌هات دست نکش. راهتو ادامه بده و با یه برنامه‌ریزی منسجم پیش برو. در ضمن خبرهای به‌روز رو هم از داخل سایت، مطالعه کن.

 

 


مطلب پیشنهادی: ثبت نام کنکور سراسری


 

5/5 - (5 امتیاز)

محمدرضا سلیمی

208 مطلب منتشر شده

درباره این مطلب نظر دهید !

مطالب زیرا حتما بخوانید ...