معرفی رشته ها و دانشگاه ها

معرفی رشته دبیری ادبیات عربی

جدیدترین مطالب سایت

معرفی رشته دبیری ادبیات عربی

سلام کنکوری عزیز. به مقاله معرفی رشته دبیری زبان عربی خوش اومدی. من سارا بحری دانشجوی دبیری زبان عربی در دانشگاه فرهنگیان هستم و امروز قراره توی این مقاله درمورد دبیری این رشته و نحوه پذیرش و تحصیل در اون باهات صحبت کنم. پس تا انتها مطالب رو دنبال کن.

آشنایی با رشته دبیری زبان عربی

این رشته در تمام دانشگاه‌ها، یکی از رشته‌های مطرح و پر طرفداره. تحصیل در این رشته در دانشگاه فرهنگیان به این معناست که از زمانی که وارد این دانشگاه میشی معلم محسوب میشی و استخدام آموزش و پرورشی و از همون ابتدای تحصیل از تمام حقوق و مزایای معلمی بهره‌مند میشی.

در زمان دانشجویی هم حقوقی رو تحت عنوان کمک هزینه دانشجو دریافت می‌کنی که در طی چهارسال در اختیارته و بعد از این چهار سال مثل بقیه معلم‌ها و دبیرها کارمند رسمی آموزش و پرورش محسوب میشی. البته دانشجوهای دانشگاه فرهنگیان در ازای این کمک هزینه، بعد از مدت تحصیل، یک تعهد خدمت هم دارن که تحصیل این رشته در دانشگاه‌های دیگه شامل این موضوع نمیشه. به طور کلی رشته عربی رشته‌ای هست که امکان تحصیل در مقطع ارشد و دکترا هم داره و افرادی که در این رشته فارغ‌التحصیل بشن، از چند راه  میتونن خودشون رو ارتقا بدن و کسب درآمد داشته باشن.

نکته مهم اینجاست که زبان عربی جزو زبان‌های خارجه‌ست اما هنوز به عنوان رشته شناور حساب نمیشه و صرفا از رشته دبیرستانی انسانی میتونی وارد این رشته بشی. باید حتما علاقه و انگیزه برای تحصیل در این رشته رو داشته باشی چون این تصور بین مردم هست که زبان عربی در سطح دانشگاهی رو مشابه زبان عربی مدرسه در نظر می‌گیرن.

درحالیکه در مدرسه یادگیری عربی فقط در حد قواعد صرفی و نحویه ولی در سطح دانشگاهی، بعد از فارغ‌التحصیلی از افرادی هستی که مهارت بالایی رو در ترجمه کسب کردی و حتی برای ادامه تحصیل میتونی به کشورهای عربی مثل لبنان بری. پس عربی در سطح دانشگاهی بسیار تخصصی‌تر و جزئی‌تر مورد بررسی قرار می‌گیره. در ادامه به شرح دقیق این رشته می‌پردازیم.

رتبه قبولی رشته دبیری زبان عربی

نمونه کارنامه قبولی رشته دبیری زبان عربی:

تحصیل دانشگاهی

این رشته در طول چهارسال کارشناسی و در هشت ترمه. این دروس شامل 22 واحد عمومی مثل ادبیات فارسی، زبان عمومی و معارف و واحدهای درسی تخصصی مثل تاریخ‌ ادبیات‌ عرب‌، متون‌ مختلف‌ نظم‌ و نثر ادوار، فن‌ ترجمه‌ عربی‌ به‌ فارسی‌، فن ترجمه فارسی به عربی، علوم‌ بلاغی‌، عروض‌ و قافیه‌ و غیره‌ست.

تحصیل این رشته در مقاطع ارشد و دکتری به دو گرایش مترجمی عربی و ادبیات عرب تقسیم‌بندی میشه که میتونی به شکل تخصصی در این دو گرایش تحصیل کنی. البته گرایش ادبیات رایج‌تره و گرایش مترجمی هم فقط در دو دانشگاه تهران و اصفهان تدریس میشه.

اشتغال و بازار کار

امکان تدریس در مدارس، تدریس خصوصی، ترجمه و ویراستاری کتاب‌های عربی یا شرکت کردن به عنوان مترجم در اخبار و همایش‌ها و مواردی مثل این در این رشته وجود داره.

افرادی که در این رشته تحصیل می‌کنن، برای ورود به فضای شغلی نباید آرمانی فکر کنن. باید بدونی که از همون ابتدا قرار نیست یک شبه ره صد ساله رو بری. باید بدونی قراره پله‌پله پیشرفت کنی. پس برای این که بتونی توانایی‌هات رو نشون بدی و خودت رو ارتقا بدی، باید سعی کنی کم‌کم خودت رو با یکسری از کارها حتی با حقوق محدود و کم مشغول کنی تا تجربه کسب کنی و توانایی‌هات رو ارتقا بدی. که در نهایت بتونی به موفقیت برسی. امکان کارآفرینی در این رشته وجود داره و هرچه مقطع بالاتر میره، راه‌های بیشتری جلوی روته. حتی میتونی به عنوان هیئت علمی دانشگاه‌ها و حتی اگر دانشجوی دانشگاه فرهنگیان باشی به عنوان هیئت علمی این دانشگاه انتخاب بشی.

از موارد شغلی دیگه میشه به قوه قضاییه اشاره کرد. یکسری آزمون‌هایی از طرف اداره فنی برگزار میشه که اگر بتونی در اون آزمون‌ها قبول بشی، میتونی به عنوان مترجم رسمی انتخاب بشی و حتی مجوز رسمی تاسیس دارالترجمه رو هم بگیری. پس دستت در این رشته بازه و میتونی فعالیت‌های مختلفی انجام بدی.

مهاجرت

از اونجایی که برای تحصیل در این رشته تا مقطع دکترا دستت بازه، میتونی برای ادامه تحصیل در این رشته برای کشورهای عربی مثل لبنان هم درخواست تحصیل بدی و امکان ادامه تحصیل در این کشورها با رزومه نسبتا خوب، وجود داره.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده − پنج =

برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.