آموزش انتخاب رشته

تکمیل ظرفیت کنکور

جدیدترین مطالب سایت

کانال تلگرام ما

تکمیل ظرفیت کنکور

در این مطلب قراره درباره‌ی تکمیل ظرفیت کنکور سراسری و آزاد باهم صحبت کنیم و به این سوالات جواب بدیم: تکمیل ظرفیت چیست؟ دفترچه تکمیل ظرفیت کنکور 1401 کی منتشر می‌شود؟ قبولی ذخیره در دانشگاه آزاد چیست؟ این مقاله رو تا انتها دنبال کنید. 

 

تکمیل ظرفیت کنکور چیست؟

تکمیل ظرفیت یه فرصتی برای داوطلبانی هست که موفق به کسب قبولی در اعلام نتیجه انتخاب رشته سراسری نشدن یا از رشته‌ای که قبول شدن رضایت ندارن. پس میتونن تو این مرحله شرکت کنن و شانس قبولی خودشون رو امتحان کنن.

امسال هم مثل هر سال ما احتمالا شاهد خالی موندن ظرفیت یکسری از دانشگاه‌ها بعد از اعلام نتایج نهایی هستیم. چون خیلی از داوطلبان بعد از دریافت کارنامه نهاییشون، از تحصیل تو اون رشته خاص منصرف میشن و یا تصمیم می‌گیرن که تو دانشگاه آزاد مشغول تحصیل بشن.

به همین منظور این دانشگاه‌ها برای تکمیل ظرفیت باقی مونده‌شون، درخواست برگزاری تکمیل ظرفیت بین داوطلبین از طریق شورای سازمان سنجش و پذیرش دانشجو انجام میدن تا هم دانشجویان شانس خودشون رو امتحان کنن و هم ظرفیت دانشگاه‌ها خالی نمونه. بدین ترتیب، فرصت دوباره‌ای در اختیار داوطبانی که تراز اون‌ها به نفر آخر قبولی نزدیک‌تره قرار می‌گیره.

تکمیل ظرفیت در کنکور 1402

تکمیل ظرفیت برای رشته‌های با کنکور، خیلی وقته که برگزار نمیشه. سازمان سنجش برای رشته‌های بدون کنکور، چند سال پیش یه بار تکمیل ظرفیت گذاشت ولی فقط یکبار بود و امسال برای اون هم نمیخواد بذاره. اخیرا قانونی تصویب شده که قبولی روزانه باعث محرومیت نمیشه و این‌ موضوع میتونه باعث خالی موندن خیلی از رشته‌های روزانه بشه، اما با این وجود، سنجش هیچ تمایلی به ایجاد تکمیل ظرفیت نداشته. بنابراین امسال، نه برای فرهنگیان، نه روزانه‌ها، نه بدون کنکورها، نه آزاد و نه هیچ حالت دیگه‌ای، تکمیل ظرفیت نداریم و نخواهیم داشت. با توجه به دو کنکوره شدن نظام آموزشی و پیچیده شدن برنامه‌ریزی‌های سنجش، بعیده که در آینده هم تکمیل ظرفیتی در کار باشه.

بعضی موارد هستش که داوطلبین، اونا رو با تکمیل ظرفیت اشتباه‌ می‌گیرن، مثل ذخیره آزاد، کارنامه سبز و… . ذخیره‌ی آزاد صرفا برای افرادیه که انتخاب رشته کردند و جلوی قبولیشون نوشته شده «ذخیره». بنابراین دانشگاه آزاد هم چیزی به نام تکمیل ظرفیت نداره. همچنین موضوعی به نام «کارنامه سبز» در سال‌های گذشته وجود داشت که بر اساس اون، بعضی داوطلبان میتونستن در شرایطی خاص، رشته‌ی قبولیشون رو جابجا کنن که سنجش امسال جلوی همینم گرفت.

به نظر میرسه با توجه به دو کنکوره شدن نظام آموزشی، سازمان سنجش نه حال بررسی کارنامه سبز و انتقالی رو داره و نه حال و حوصله‌ی ایجاد تکمیل ظرفیت. بنابراین هیچ موضوعی تحت عنوان تکمیل ظرفیت و ورودی بهمن ماه و انتخاب رشته‌ی مجدد در این تایم از سال نخواهیم داشت.

تکمیل ظرفیت رشته‌های با آزمون کنکور سراسری

از سال 97 به بعد سازمان سنجش طبق مصوبه‌ای اعلام کرد که طی اون مقرر شد که از سال 97 به بعد، تکمیل ظرفیت دانشگاه‌های سراسری برای رشته‌‌های با آزمون حذف بشه. جوری که در سال‌های گذشته، تکمیل ظرفیت برای دانشگاه سراسری برگزار نشد و فقط دانشگاه فرهنگیان اقدام به برگزاری تکمیل ظرفیت کرد. 

تکمیل ظرفیت رشته‌های بدون آزمون کنکور سراسری

تکمیل ظرفیت رشته‌های بدون آزمون، هر سال دو بار، در مهر و بهمن اعلام میشه. داوطلبان تحصیل بر اساس سوابق تحصیلی، می‌تونن در بازه زمانی مشخصی که سازمان سنجش اعلام میکنه، در تعداد زیادی از کد رشته‌محل‌های بدون آزمون دانشگاه‌های پیام نور، غیرانتفاعی، یک سری رشته‌های روزانه و نوبت دوم و تعداد محدودی از کد رشته‌محل‌های واحدهای پردیس خودگردان ثبت نام کنن. زمان پذیرش سوابق تحصیلی سراسری ورودی بهمن ماه رو میشه به نوعی معادل مهلت دوره تکمیل ظرفیت بدون کنکور دونست.

ملاک پذیرش ثبت نام کنندگان در این مرحله از پذیرش بدون کنکور دانشگاه‌های سراسری، معدل مقطع قبلی داوطلب در رشته‌محل‌های ارائه شده در لیست رشته‌های بدون کنکور سراسری مهر ۱۴۰۱ هست. تا الان هنوز اطلاعیه‌ای برای ثبت نام تکمیل ظرفیت رشته‌های بدون آزمون کنکور سراسری اعلام نشده.  

دفترچه تکمیل ظرفیت کنکور سراسری

دفترچه تکمیل ظرفیت هرسال با اعلام سازمان سنجش رو سایت سنجش قرار می‌گیره و میتونید دانلود کنید و دوباره برای این فرآیند باید انتخاب رشته انجام بدید.

معمولا تعداد انتخاب‌های مجاز داوطلبان تکمیل ظرفیت محد‌ودتر از انتخاب رشته اولیه‌ست. به طور مثال در سال 97 هر داوطلب مجاز به انجام 20 انتخاب بود. اما در سال 98 هر داوطلب فقط میتونست یک رشته رو انتخاب و ثبت نام کنه و در مورد سال 1401 هنوز اطلاعیه‌ای صادر نشده .

تکمیل ظرفیت در گذشته مثل انتخاب رشته اولیه به صورت اینترنتی و غیر حضوری نبود و داوطلبان باید به صورت حضوری تو دانشگاه مورد نظر حاضر میشدن و انتخاب رشته می‌کردن. اما در سال‌های اخیر و بعد از کرونا، ثبت نام به صورت غیر حضوری و اینترنتی انجام میشه.

مطلب پیشنهادی: نیمسال دوم چیست؟

تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد یا قبولی ذخیره

تکمیل ظرفیت ذخیره دانشگاه آزاد فرآیندیه که از طریق سازمان سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد انجام میشه و فرصت دوباره‌ای در اختیار داوطبانی که تراز اون‌ها به نفر آخر قبولی نزدیک‌تره، قرار میده. در واقع این مرحله برای تکمیل ظرفیت خالی دانشگاه آزاد انجام میشه و امکان تحصیل پذیرفته شدگان ذخیره رو تو اولین نیم سال تحصیلی فراهم میکنه. این فرصت طلایی برای داوطلبانیه که تو هیچ رشته‌ای قبول نشدن.

تراز قبولی ذخیره دانشگاه آزاد

اونجوری که دانشگاه آزاد اعلام کرده و با توجه به اعلام نتایج دانشگاه آزاد، داوطلبانی که تراز بالاتری داشته باشن چون شانس قبولی بالاتری دارن، یک رشته محل به عنوان ذخیره براشون اعلام میشه. البته به ظرفیت دانشگاه مورد نظر هم بستگی داره و به طور کلی دو فاکتور مهم برای پذیرش ذخیره دانشگاه آزاد، تراز و ظرفیت دانشگاه هست.

زمان ثبت نام تکمیل ظرفیت کنکور دانشگاه آزاد

داوطلبان بعد از اعلام نتایج نهایی دانشگاه آزاد، از طریق کارنامه‌شون، متوجه میشن که جزو پذیرفته شدگان ذخیره هستن یا نه. تا سال 96 دانشگاه آزاد برای ورودی دو نیمسال اول و دوم اقدام به انتشار دفترچه تکمیل ظرفیت می‌کرد که تکمیل ظرفیت مهر دانشگاه آزاد معمولا در اواسط مهر و تکمیل ظرفیت بهمن ماه دانشگاه آزاد، در اواخر دی ماه برگزار می‌شد. اما سال گذشته تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد برگزار نشد. درباره‌ی تکمیل ظرفیت کنکور 1401 هم هنوز اطلاعیه‌ای صادر نشده. اما در صورت برگزاری تکمیل ظرفیت، می‌تونید با مراجعه به سایت دانشگاه آزاد برای ثبت نام اقدام کنید. 

5/5 - (4 امتیاز)
اشتراک گذاری این مقاله:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسلایدرهای محبوب
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.

کاربر عزیز لطفا پروکسی یا فی.لت.ر شک.ن خود را روشن کنید و روی لینک زیر بزنید.

اگر در عضویت کانال مشکل دارید به آیدی darsban1@ داخل تلگرام پیام بدید تا شما را عضو کنند.