معرفی سهمیه ها

انواع سهمیه کنکور

جدیدترین مطالب سایت

کانال تلگرام ما

انواع سهمیه کنکور

سهمیه کنکور چیست؟

یه رتبه کل برای هر داوطلب توی کارنامه کنکور زده میشه که رتبه‌ی داوطلب بین همه‌ی شرکت کننده‌های کنکور هست اما موقع انتخاب رشته این رتبه تاثیر داده نمیشه، بلکه رتبه در سهمیه‌ی افراد هست که موقع انتخاب رشته تاثیر داده میشه. رتبه در سهمیه، با توجه به سهمیه‌ای که داوطلب موقع ثبت‌نام کنکور وارد کرده، محاسبه میشه. افرادی که هیچ نوع سهمیه ایثارگری و جانبازی و … ندارن، سهمیه عادی با توجه به منطقه‌ی فرد براشون درنظر گرفته میشه.

چگونه سهمیه کنکور بگیریم

افرادی که سهمیه مناطق 1 و 2 و 3 رو دارن، موقع ثبت‌نام کنکور باید منطقه‌شون رو انتخاب کنن و از سهمیه منطقه تو کنکور استفاده کنن. افرادی که خانواده شهدا هستن، برای استفاده از سهمیه شاهد، باید نوع سهمیه خودشون رو توی فرم ثبت‌نام اینترنتی کنکور مشخص کنن. به نسبت تعداد شرکت کننده‌های این سهمیه، ظرفیت جداگانه‌ای برای هر کدرشته‌ درنظر گرفته میشه. حدنصابی برای قبولی داوطلبان سهمیه شاهد درنظر گرفته نشده.

افرادی که سهمیه ایثارگری و جانبازی 5 درصدی دارن، باید کد رهگیری خودشون رو از ارگان مربوط دریافت و موقع ثبت‌نام کنکور توی فرم ثبت‌نام وارد کنن. سامانه‌ی تایید کننده سهمیه ایثارگری ارگان سپاه isaar.ir هست. و سامانه‌ی تایید کننده سهمیه ایثارگری ارتش، aja.ir هست.

علاوه‌بر اینکه موقع ثبت‌نام کنکور افراد باید کد رهگیری سهمیه‌شون رو وارد کنن، یه حدنصابی رو هم باید توی کارنامه کنکورشون کسب کرده باشن که بتونن از سهمیه استفاده کنن. برای استفاده از سهمیه ایثارگری و جانبازی 5 و 25 درصدی، داوطلب باید حداقل 70 درصد نمره و تراز آخرین قبولی سهمیه عادی کدرشته مدنظرش رو به دست آورده باشه تا بتونه از سهمیه استفاد کنه. افرادی که سهمیه رزمندگان دارن هم، باید 85 درصد نمره و تراز آخرین قبولی کدرشته مدنظرشون رو به دست بیارن.

توی سهمیه بهیاری هم افراد باید حداقل 70 درصد نمره و تراز آخرین قبولی کدرشته‌ی مدنظرشون رو بین داوطلبانی که سهمیه عادی دارن، به دست بیارن. برای سهمیه مناطق سیل زده توی رشته‌های پزشکی، داروسازی و دندانپزشکی حداقل 85 درصد و توی بقیه‌ی رشته‌ها حداقل 80 درصد آخرین نمره و تراز کدرشته مدنظرشون رو باید داشته باشن. برای افرادی که سهمیه شهدا دارن، به نسبت تعداد شرکت کننده‌ها سهمیه درنظر گرفته میشه و حدنصاب خاصی درنظر گرفته نشده.

نظر رهبری در مورد سهمیه چیست؟

سخنرانی یا صحبت مشخصی از رهبر درباره‌ی سهمیه کنکور در دسترس نیست اما مدیرکل امور دانشجویان شاهد و ایثارگر وزارت عتف درباره عادلانه یا ناعادلانه بودن سهمیه کنکور برای فرزندان جانبازان و ایثارگران گفته این نوع سهمیه‌ها عین عدالته چرا که این افراد توی خانه و خانواده با آثار جنگ دست و پنجه نرم می‌کنن و شرایطشون با افراد عادی متفاوته.

سهمیه های کنکور 1403

در ادامه می‌خوایم سهمیه‌های مختلفی که در کنکور سراسری تاثیر گذار هستن رو بهتون معرفی کنیم. احتمالا خیلی از اون‌ها رو می‌شناسید و چندتا از اون‌ها رو هم اینجا قراره باهاشون آشنا بشید. 

سهمیه مناطق

اینکه سهمیه چه منطقه‌ای برای داوطلب کنکوری لحاظ بشه بستگی داره به اینکه سه سال پایان تحصیلش رو کجا گذرونده باشه و تو چه منطقه‌ای. منطقه 1 شامل شهر تهران و مراکز استان با امکانات بالا میشه، منطقه 2 هم به نسبت منطقه 3 امکانات بالاتر و جامعه آماری کمتری داره و به نسبت منطقه 1، امکانات کمتر و جامعه آماری بالاتری داره. منطقه 3 از نظر کمبود امکانات و جامعه آماری بالای افراد، منطقه محرومی به حساب میاد.

سهمیه ایثارگران

 سهمیه 5 درصد، به همسر و فرزند جانبازان زیر 25 درصد و افرادی که حداقل 6 ماه حضور داوطلبانه تو جبهه داشتن، تعلق میگیره. سهمیه 25 درصد به همسر و فرزند جانبازان بالای 25 درصد و افرادی که 1 سال یا بیشتر اسیر بودن، تعلق میگیره.

سهمیه مناطق سیل زده و زلزله زده

سازمان سنجش برای افرادی که در زمان این اتفاقات توی شهرستان یا بخش، به تایید فرمانداری منطقه اقامت داشتن و خسارت‌های مالی و جانی این اتفاقات باعث وقفه و خلل توی شرایط تحصیلی شون شده، سهمیه مناطق سیل زده و یا زلزله زده درنظر میگیره. این سهمیه هم به این صورته که کدرشته‌های جدا برای این سهمیه توی دفترچه انتخاب رشته درنظر گرفته شده. افراد دارای این سهمیه باید حداقل 85 درصد نمره و تراز آخرین قبولی تو کدرشته مدنظرش رو برای رشته‌های پزشکی و دندون پزشکی و داروسازی و حداقل 80 درصد نمره و تراز آخرین قبولی رو برای بقیه کدرشته‌ها باید به دست آورده باشه.

سهمیه مناطق محروم

استان‌های ایلام، بوشهر، سیستان و بلوچستان، کرمانشاه، کردستان، کهکلویه و بویراحمد، لرستان و هرمزگان، از مناطق محروم کشور به حساب میان. حداقل 40 درصد ظرفیت همه‌ی رشته‌ها، غیر از رشته‌های دکترای عمومی (پزشکی، دندون و دارو)، توی این استان‌ها و به افراد بومی این استان‌‌ها تعلق می‌گیره. مثلا اگه یه کدرشته‌ی غیرپزشکی تو هر کدوم از این استان‌ها، 100 نفر ظرفیت داشته باشه، 40 نفر سهمیه مناطق محروم هست و 60 نفر باقیمونده به ترتیب براساس سهمیه‌های موجود، پر میشه.
برای رشته‌های مقطع دکترای عمومی (پزشکی، دندون و داروسازی)، 30 درصد ظرفیت کدرشته‌های این سه رشته سهمیه مناطق محروم هست. یعنی اگه همون 100 نفر ظرفیت رو برای یکی از کدرشته‌های گفته شده داشته باشیم، 30 نفر سهمیه مناطق محروم هست و بعد 70 نفر باقیمونده به ترتیب بقیه سهمیه‌ها پر میشه.

سهمیه خانواده شهدا

خانواده شهدا شامل پدر، مادر، خواهر و برادر شهید می‌شه. برای این سهمیه حدنصاب درنظر گرفته نمیشه. ظرفیت هر کدرشته به نسبت تعداد شرکت کننده‌های این سهمیه تو هر گروه آزمایشی تعیین میشه. یعنی برای هر کدرشته به نسبت تعداد شرکت کننده‌ها این سهمیه ظرفیت جداگانه‌ای درنظر گرفته میشه.

سهمیه بهیاران

استان محل خدمت (برای شغل بهیاری)، استان بومی داوطلب درنظر گرفته میشه. میزان تعهد خدمت پذیرفته شده‌ها، دو برابر طول تحصیل هست. داوطلبایی که از سهمیه بهیاری استفاده کردن، نمی‌تونن کدرشته‌های استان‌های همجوار رو انتخاب کنن و در صورت انتخاب، قبولی این افراد تعلیق میشه. درس‌هایی که دانشجو تو دوره بهیاری گذرونده تطبیق داده نمیشه و باید همه واحدای کارشناسی رو پاس کنن.
این سهمیه فقط برای رشته پرستاری درنظر گرفته میشه. یکی از اصلی ترین شرایط استفاده از این سهمیه داشتن 3 سال سابقه کار در زمینه بهیاری هست. حدنصاب استفاده از سهمیه بهیاری، کسب حداقل 70 درصد نمره آخرین نفر پذیرفته شده توی سهمیه عادی، درنظر گرفته شده.

سهمیه کارمندان

سهمیه کارمندی چند سالی هست حذف شده اما توضیحاتی دربارش بهتون میدیم که اگه احیانا برگشت یا به هردلیلی براتون سوال شد که چی هست، اطلاعات لازم رو داشته باشید. این سهمیه 10 درصد ظرفیت کدرشته‌های نوبت دوم یا شبانه رو شامل میشد. شرط سنی استفاده از این سهمیه، حداقل 35 سال تمام هست. فردی که از این سهمیه استفاده می‌کنه باید یا بومی باشه یا حداقل 3 سال سابقه تو همون استان داشته باشه.

سهمیه هیئت علمی

این سهمیه برای فرزندان هیئت علمی درنظر گرفته میشه. برخلاف بقیه سهمیه‌ها، بعد از قبولی اعمال میشه. اگه فرد 90 درصد آخرین قبولی رشته خودش رو به دست بیاره، می‌تونه دانشگاهش رو عوض کنه. اگه داوطلب بتونه 92.5 درصد نمره آخرین قبولی رو به دست بیاره، می‌تونه رشته‌ش رو تغییر بده.  با این سهمیه امکان انتقال از مقطع تحصیلی بالاتر به پایین‌تر وجود نداره. همچنین نمیشه از دوره نوبت دوم یا شبانه، به دوره روزانه انتقالی گرفت. امکان انتقال تو یه شهر وجود نداره.

سهمیه بهزیستی

افرادی شامل سهمیه معلولین هستن که معلولیت‌شون به تایید سازمان بهزیستی کشور رسیده باشه. این سهمیه برای افرادی هست که یکی از معلولیت‌های جسمی حرکتی، نابینایی، ناشنوایی، نیمه بینایی، نیمه شنوایی و یا اتیسم رو داشته باشن. معلولیت و شدت اون، از سازمان بهزیستی استعلام میشه و براساس نتیجه استعلام تاثیر داده میشه.

سهمیه بسیج دانش آموزی در کنکور

سهمیه بسیج دانش آموزی تو کنکور، در صورتی که فرد بسیج فعال داشته باشه، با انواع دیگه بسیج فعال فرقی نداره و تا سال 1397 توی کدرشته‌های دانشگاه آزاد تاثیر میذاشت که شرایطش رو بالاتر توی تیتر “سهمیه‌های کنکور بسیج” براتون توضیح دادم.

سهمیه های کنکور بسیج

سهمیه بسیج فعال فقط برای کدرشته‌های دانشگاه آزاد تاثیر داره و برای بقیه‌ی دانشگاه‌ها و دوره‌ها تاثیری نداره. افرادی که سهمیه بسیج فعال دارن، برای قبولی تو مقطع کاردانی و کارشناسی باید حداقل 90 درصد و برای رشته‌های پزشکی، داروسازی، دندانپزشکی و دامپزشکی، 95 درصد رتبه و تراز آخرین قبولی سهمیه عادی اون کدرشته رو به دست آورده باشن. این سهمیه برای دانشگاه آزاد هم، آخرین بار سال 1397 تاثیرگذار بوده و خبری درباره تاثیرگذاری این سهمیه توی کنکور سالای اخیر شنیده نشده.

سهمیه دوقلوها در کنکور

سهمیه‌ی دوقلوها بعد از قبولی اعمال میشه، به این صورت که هرکدوم دانشگاه بهتری قبول شد، اون یکی هم میتونه بره همون دانشگاه.

سهمیه روستایی در کنکور چند درصد است

سهمیه روستایی برای قبولی کنکور سراسری نداریم، اما توی آزمون‌های ورودی مدارس نمونه دولتی برای افرادی که ساکن روستا هستن، 20 درصد سهمیه درنظر گرفته میشه و به این صورت هست که در صورتی که داوطلب 50 درصد از سوالات آزمون رو درست جواب داده باشه، 20 درصد هم از طریق سهمیه روستایی براش درنظر گرفته میشه.

بهترین سهمیه در کنکور

در بین سهمیه مناطق، با توجه به اینکه به نسبت جامعه آماری و امکانات و شرایط منطقه درنظر گرفته میشن، هیچکدوم برتری خاصی نسبت به هم ندارن. اما به طور کلی رتبه‌های سهمیه منطقه 3، در مقایسه با رتبه‌های مشابه تو منطقه 1 و 2، یه مقدار رتبه‌های بهتری هستن. اما از بین همه‌ی انواع سهمیه‌ها، سهمیه خانواده شهدا و بعد از اون سهمیه 25 درصدی جانبازی و ایثارگری بیشترین و بهترین تاثیر رو توی بهتر شدن رتبه و قبولی داوطلب موقع انتخاب رشته دارن.

مجازات خرید صندلی پزشکی

مجازات خرید صندلی پزشکی، اخراج از دانشگاه و هدر رفتن زمان و هزینه‌ای هست که برای خرید صندلی صرف شده. چون خود خرید صندلی پزشکی جرم هست، معمولا کسی به علت عملی نشدن وعده فروش صندلی پزشکی، نمیره شکایت کنه و اگر این کار رو انجام بده خودش هم مجرم شناخته میشه.
از طرفی با فرض اینکه این اتفاق بیفته و فرد بره شکایت کنه بابت این موضوع، بازم گیر افتادن اون فرد یا افراد و رسیدن یا نرسیدن به اون پول، صرف نظر از هزینه و وقتی که صرف میشه، قطعیتی نداره. از طرف دیگه حتی اگه پول برگرده که خیلی بعیده، فرد حداقل یک سال از زندگی عقب میفته.

4.6/5 - (5 امتیاز)
اشتراک گذاری این مقاله:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − چهارده =

1 دیدگاه در “انواع سهمیه کنکور

  1. ای گفت:

    گور به گور شود پدر اونایی که سهمیه ها را درست کردن برای این بی سواد ها

اسلایدرهای محبوب
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.

کاربر عزیز لطفا پروکسی یا فی.لت.ر شک.ن خود را روشن کنید و روی لینک زیر بزنید.

اگر در عضویت کانال مشکل دارید به آیدی darsban1@ داخل تلگرام پیام بدید تا شما را عضو کنند.