برنامه ریزی درسی

در امتحانات دی ماه تستی بخونیم یا تشریحی

جدیدترین مطالب سایت

کانال تلگرام ما

در امتحانات دی ماه تستی بخونیم یا تشریحی

سلام دوستان، توی این مقاله می‌خوایم یه سری نکته مشاوره‌ای مفید براتون بگیم در مورد اینکه برای امتحانات دی ماه دوازدهم، چجوری درس بخونید، تستی یا تشریحی؟

چگونه از دی ماه بیشترین استفاده را برای کنکور ببریم

با توجه به اینکه توی دی ماه فقط تایم امتحان مدرسه‌ها بازه، می‌تونید از دی ماه نهایت استفاده رو ببرید و ساعت مطالعه بالایی رو برای مطالعه کنکوری و رسوندن مباحث نیمسال اول دوازدهم بذارید. همون‌طور که می‌دونید مطالعه تستی و تشریحی کاملا از هم جدا نیستن و میشه گفت مکم هم هستن.

پس توی بازه امتحانات دی می‌تونید با استفاده صحیح از زمان، با توجه به مطالعه‌ای که تا دی ماه داشتید و سطح‌تون تو هر درس، به شیوه‌های مختلف از این زمان استفاده کنید. مثلا اگه نیمسال اول دوازدهم رو کامل کار نکردید، بهترین فرصت هست که به طور کامل نیمیال اول دوازدهم رو مطالعه کنید و حداقل تست‌های آموزشی مباحث نیمسال اول رو به طور کامل کار کنید تا در ادامه‌ی مسیر کارتون راحت‌تر بشه و بتونید قبل از شروع دروس نیمسال دوم، تست‌های مباحث نیمسال اول رو هم تکمیل کنید و با خیال راحت مطالعه و تست زنی نیمسال دوم رو همراه با تدریس مدرسه پیش ببرید.

نحوه مطالعه در امتحانات دی ماه

درسته که امتحانات دی ماه تشریحی هست، اما تست کار کردن تو این بازه نه تنها به کنکورتون کمک می‌کنه، بلکه باعث میشه مطالب کتاب درسی رو عمیق و مفهومی متوجه بشید که این موضوع توی موفقیت تو امتحانای مدرسه هم تاثیرگذاره. از طرفی اگه به خوبی نیمسال اول دوازدهم‌تون رو قبلا تکمیل کردن و از نظر تست زنی و مطالعه کاملا اوکی هستین، می‌تونین نیمسال اول رو کامل مرور کنید و تستای بیشتر و سطح بالاتری بزنید که هم روی مباحث مسلط‌ تر بشید برای کنکور و هم امتحانات دی رو با موفقیت پشت سر بذارید.

شیوه تمرین همزمان تستی و تشریحی برای کنکور

خب بچه‌ها در واقع بین تستی یا تشریحی خوندن تفاوتی وجود نداره؛ یعنی تفاوت اونقدری نیست که به چشم بیاد و دانش آموزایی که دارن خوب مطالعه می‌کنن این نکته رو متوجه میشن. در واقع حتی اگه شما به شکل تستی هم بخونید، برای امتحانات تشریحی هم مشکلی نخواهید داشت و اصولا نباید نمره‌تون خیلی پایین بشه. بنابراین شما محور مطالعه‌تون رو کنکورتون قرار بدید و به روش قبلی که داشتید می‌خوندید ادامه بدید و اصلا زدن تست رو تو ایام امتحانات کنار نذارید چون مهم‌ترین چیز تو افزایش درصدها و ترازتون، پیوستگی و تمرین برای یادگیری مطالبه.

اینکه تو ایام امتحانات دی، مدرسه نمیرید می‌تونه فرصت بسیار خوبی باشه که از تایمتون بیشترین استفاده رو ببرید. اگر میخوای در رابطه با برنامه ریزی کنکور 1403 بیشتر بدونی کلیک کن.

شروع از دی برای کنکور

اگه تا دی ماه مطالعه کنکوری نداشتین و از دی ماه می‌خواین شروع به مطالعه کنکوری کنید، بهتره توی دی ماه مطالعه تشریحی و درسنامه نیمسال اول دوازدهم به طور کامل انجام بشه. اما مطالعه درسنامه رو از تست زنی جدا ندونید و از هم جداشون نکنید. موقع شروع مطالعه برای خودتون بازه تعیین کنید. مثلا توی بازه زمانی 2 3 ساعته، یه دانش آموز تجربی می‌تونه برای خودش تعیین کنه که یک گفتار زیست شناسی رو کامل مطالعه کنه و بین 20 تا 30 تست آموزشی از همون مبحث هم بلافاصله کار کنه. یعنی مثلا ده تست اول رو بزنه، بررسی کنه پاسخنامه رو، نکاتی که قراره یادداشت یا هایلایت بشه رو مشخص کنهف بعد بره سراغ ده تست بعدی و ….

پس حتی عزیزانی که می‌خواین از دی مطالعه برای کنکور رو شروع کنین، مطلبی رو بدون تست مطالعه نکنین که بتونید به راحتی حجم قابل توجهی از مطالبی که توی کنکورتون میاد رو هم، جمع کنید و بتونید نیمسال دوم دوازدهم رو پربارتر و با خیال راحت‌تری شروع کنید.

برنامه ریزی برای ایام امتحانات دی

مهم‌ترین چیزی که شما باید روش تمرکز کنید اینه که مطالب رو خوب یاد بگیرید و روش‌های تستی‌تون رو ارتقا بدید و ضمنا سعی کنید خودتون رو تو دروس مختلف به درصدهای بالای 60 برسونید که در این صورت حتما می‌تونید تو امتحانات تشریحی‌تون هم نمره مناسب رو کسب کنید.

در رابطه با تاثیر معدل در کنکور باید بگم که اصلا نگران نباشید نمره 17 به بالا خیلی مناسبه و این نکته رو هم در نظر بگیرید که نمره ترم اولتون حتی تاثیر مثبت هم در کنکورتون نداره پس همون پاس کردن درساتون هم کفایت می‌کنه. اما نمره‌های امتحان نهایی اهمیت بسیار زیادی دارن چون تاثیر قطعی روی رتبه و تراز شما تو کنکور دارن وتاثیر معدل هم هرسال داره افزایش پیدا می‌کنه. از طرفی امتحان نهایی یه سری وجه اشتراک با کنکور داره از جمله اینکه هم تو کنکور و هم تو امتحان نهایی سوالات عمیق و مفهومی هستن و باید مطالب درسی رو به درستی درک کرده باشید و عمیقا فهمیده باشید که بتونید به سوالات پاسخ بدید. از طرفی برای آشنایی بهتر با نمونه سوالات و شرایط امتحان نهایی، بهتره حتما سوالات امتحان نهایی چندسال اخیر رو، خصوصا از 1402 به بعد رو بارها تمرین کنید.

البته با توجه به اینکه در حال حاضر تو چه شرایط و چه مرحله‌ای قرار دارید، می‌تونید از بازه امتحانات دی، برای بهتر کردن شرایط خودتون استفاده کنید:

1- اگه از اون دسته دانش آموزایی هستید که تا دی ماه هیچ کاری نکردید، تو بازه امتحانات می‌تونید تا حد نسبتا خوبی نیمسال اول دوازدهمتون رو بخونید و هم برای امتحانات دی آماده بشید، هم اینکه با یه برنامه ریزی منسجم و هدف گذاری منطقی، برای همه‌ی دروسا یک تعداد تست معقولی کار کنید.

2- اگه مطالعه جسته گریخته داشتید و نصفه  نیمه و ناقص نیمسال اول دوازدهم رو خوندید، بهتره تو این بازه زمانی برای نیمسال اول دوازدهمتون حسابی وقت بذارید و تستی و تشریحی عالی پیش ببرید که هم برای امتحان نهایی نیمسال دوم، نیمسال اولتون رو عالی بسته باشید هم تو یه زمان نسبتا کم، درصد خوبی از کنکور رو به حد عالی رسونده باشید و با شروع نیمسال دوم، با برنامه و منظم هم نیمسال دوم رو منظم شروع کنید و هم ایرادات پایه رو اوکی کنید.

3- اگه نیمسال اول دوازدهمتون رو خیلی عالی بستید و نیازی به کار کردن بیشتر رو مطالبش ندارید، اما تو پایه مطالب جامونده دارید یا مطلبی هست که توش ضعیفید، می‌تونید تایم خوبی بذارید برای به تسلط رسوندن مطالبی که از نظر تعداد سوالات تو کنکور و سایر موارد تو اولویت مطالعاتی هستن و نیمسال اول دوازدهم رو هم برای امتحانات دی مرور کنید و هم تستای تکمیلی برای تسلط بیشتر رو مطالبش بزنید که خیالتون از نیمسال اول دوازدهم کاملا راحت بشه.

مطالعه شب امتحان برای کنکور دی

اگه از قبل عالی مطالعه کردین برای امتحان که توی شب امتحان کار سختی ندارین. یک روز مونده به امتحان رو خلاصه نویسی و هایلایت‌هایی که دارین رو بخونین و تستایی که نکته داشتن و مارکدار کردین و نکاتی که از تستا یادداشت کردین رو، همراه یه سری نمونه سوال تشریحی کار کنین و ترجیحا شب امتحان خواب کامل داشته باشین تا روز امتحان سرحال و پرانرژی باشید.

اما اگر احیانا شب امتحان به هردلیلی برای امتحان اون درس آماده نیستین، سعی کنین از تایم باقیمونده نهایت استفاده رو ببرید. اولین نکته‌ای که باید بهش توجه کنید، بارم بندی مباحث هست. مباحث و فصل‌هایی که بیشترین بارم بندی رو دارن ابتدا مطالعه کنید، سوال و مثال و … کتاب رو کامل برای این مطالب کار کنید، نمونه سوال از این مباحث کار کنید. اگر معلمتون نمونه سوالی دادن یا تاکید خاصی رو مبحث یا مطلبی داشتن، حتما اونا رو هم تو اولویت مطالعه قرار بدید که بتونید بهترین نتیجه رو با توجه به شرایط، به دست بیارین.

در سال دوازدهم تستی یا تشریحی مطالعه کنیم؟

در رابطه با این نکته که آیا در زمان امتحانات پایه دوازدهم، مطالب پایه یازدهم و یا دهم رو هم بخونید یا نه؟ باید بگم که درسته ارزش مطالب پایه خیلی زیاده اما تو ایام امتحانات دوازدهم وقت پایه خوندن نیست و باید تمرکزتون رو بذارید رو مطالب نیمه اول دوازدهم و فرصت فوق العاده‌ای واسه بچه‌هایی هست که مطالب نیمه اول دوازدهم رو تو طول ترم خوب مطالعه کردن و خیلی راحت میتونن تو این ایام، برای یادگیری امتحانات و در نهایت تست زنی نیمه اول دوازدهم وقت بذارن.

بعد از ایام امتحانات فرصت مناسبی دارید که پایه دهم رو اگه خوندید دوره کنید و اگه نخوندید استارتش رو بزنید و همزمان با شروع نیم سال دوم پایه دوازدهم پایه یازدهم رو هم مطالعه کنید. اگه تا الان نتونستید یه برنامه ریزی مناسب و منسجمی داشته باشید میتونید از برنامه‌های جامع درسی ما استفاده کنید.

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک گذاری این مقاله:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسلایدرهای محبوب
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.

کاربر عزیز لطفا پروکسی یا فی.لت.ر شک.ن خود را روشن کنید و روی لینک زیر بزنید.

اگر در عضویت کانال مشکل دارید به آیدی darsban1@ داخل تلگرام پیام بدید تا شما را عضو کنند.