سایت در حال بارگذاری است ...

کنکور دوم

سلام همراه عزیز. به مقاله امروز در مورد کنکور دوم یعنی کنکور تیرماه، خوش اومدی. اینجا قراره هر اطلاعات جدیدی که درمورد آزمون دوم یعنی تیرماه که به دستمون میرسه، آگاهت کنیم. پس حتما گاهی به این مقاله سر بزن تا از اتفاقات جدید و به روز آگاه بشی. اگر درمورد کنکور نیاز به اطلاعات داری، میتونی مقاله نحوه برگزاری کنکور ۱۴۰۲ رو بخونی.

 

کنکور دو مرحله ای

طبق برنامه‌ای که برای نحوه برگزاری کنکور هست، قراره که از کنکور ۱۴۰۲، این آزمون در دو نوبت برگزار بشه. این دو نوبت مکمل هم نیستن و هر دو دقیقا مشابه با هم برگزار میشن و تنها تفاوتشون در زمان برگزاریشونه. یکی از این آزمون‌ها، در دی ماه و دیگری در تیر ماه برگزار میشه. اما تمام سطوح سوالات و شرایط برگزاری در هر دو یکسانه و فقط در زمان برگزاری این دو آزمون، تفاوت وجود داره.

از مزیت‌های این دو نوبت برگزاری آزمون، میشه به این نکته اشاره کرد که امکان جبران برای داوطلب فراهم میشه. یعنی اگر یه داوطلب بنا بر دلایلی نتونست در آزمون تیر ماه شرکت کنه یا در آزمون شرکت کرد اما از نتیجه‌ای که به دست آورد راضی نبود، به جای این که یکسال منتظر آزمون سال بعد بمونه، میتونه با فاصله چند ماه، دوباره در آزمون شرکت کنه. نکته مهم اینجاست که زمان ورود به دانشگاه برای هر دو نوبت این آزمون فقط مهر ماهه.

نکته مهم در رابطه با دومین کنکور وجود داره اینه که نتیجه آزمون هر چه که باشه، تا دو سال اعتبار داره و میتونی تا دو سال با اون نتیجه انتخاب رشته کنی. همینطور میتونی در صورتی که از نتیجه آزمونی که به دست آوردی راضی نبودی، دوباره در نوبت دی ماه آزمون بدی و برای سال بعد با هر کدوم از نتایجی که ایده‌آل‌تر بود، انتخاب رشته کنی.

ما در این مقاله قراره درمورد نحوه برگزاری کنکور تیر، شرایط برگزاریش، ضوابط و قواعدی که داره و همینطور نحوه سوالات، باهات صحبت کنیم. پس همراهیمون کن.

 

شرایط و ضوابط

تمام شرایط و ضوابط جدیدی که از طرف سازمان سنجش برای برگزاری کنکور اعلام شد، در هر دو این آزمون‌ها برقراره. یعنی عمومی‌ها حذف هستن و تاثیر معدل همچنان ۴۰ درصد قطعیه. البته این قوانین فقط برای داوطلب‌های کنکور ۱۴۰۲ به بعد صادقه و کنکوری‌های ماقبل اون و نظام قدیم، طبق شرایط زمان خودشون در آزمون شرکت میکنن.

کنکور تیرماه، در هفته دوم مطابق با قواعد جدید برگزار میشه و داوطلب‌ها میتونن برای ثبت نام، به محض اعلام اطلاعیه‌های جدید در سازمان سنجش، اقدام کنن.

توجه کن که بین نتیجه آزمون تیر و دی ماه (در صورتی که در هر دو شرکت کنی) اونی رو انتخاب میکنن که بهتره و میتونی با اون بعد از ازمون تیرماه انتخاب رشته کنی. اگر هم از نتیجه راضی نبودی میتونی برای دی و شهریور سال بعد مجدد اقدام کنی. همچنین لازمه بدونی که اعتبار نتیجه آزمونت تا دوساله. یعنی میتونی در صورتی که به هر دلیلی نتونستی انتخاب رشته کنی، با همین نتیجه برای سال بعد اقدام کنی و دیگه نیازی به کنکور مجدد نداشته باشی.

 

زمان ثبت نام و برگزاری کنکور تیر

طبق اطلاعیه سازمان سنجش، زمان برگزاری آزمون تیرماه، از ۱۵ تا ۲۱ فروردین سال ۱۴۰۲ هست. در طی این زمان میتونی با مراجعه به سایت سازمان سنجش، برای ثبت نام اقدام کنی.

زمان برگزاری این آزمون صبح روز چهارشنبه ۱۴ تیرماه در گروه آزمایشی ریاضی و فنی، بعد از ظهر در گروه آزمایشی هنر، صبح روز پنجشنبه ۱۵ تیرماه در گروه آژمایشی تجربی و بعد از ظهر همان روز در گروه آزمایشی زبانه.

 

نکته پایانی

تمام اطلاعیه‌های جدیدی که از سازمان سنجش به دستمون برسه رو به‌روز و سریع در این مقاله قرار میدیم. حتما این مقاله رو هر بار مطالعه کن.

5/5 - (1 امتیاز)

محمدرضا سلیمی

64 مطلب منتشر شده

درباره این مطلب نظر دهید !

مطالب زیرا حتما بخوانید ...