کنکور دوم

سلام همراه عزیز. به مقاله امروز در مورد کنکور دوم یعنی کنکور تیرماه، خوش اومدی. اینجا قراره هر اطلاعات جدیدی که درمورد آزمون دوم یعنی تیرماه که به دستمون میرسه، آگاهت کنیم. پس حتما گاهی به این مقاله سر بزن تا از اتفاقات جدید و به روز آگاه بشی. اگر درمورد کنکور نیاز به اطلاعات داری، میتونی مقاله نحوه برگزاری کنکور ۱۴۰۲ رو بخونی.

 

کنکور دو مرحله ای

طبق برنامه‌ای که برای نحوه برگزاری کنکور هست، قراره که از کنکور ۱۴۰۲، این آزمون در دو نوبت برگزار بشه. این دو نوبت مکمل هم نیستن و هر دو دقیقا مشابه با هم برگزار میشن و تنها تفاوتشون در زمان برگزاریشونه. یکی از این آزمون‌ها، در دی ماه و دیگری در تیر ماه برگزار میشه. اما تمام سطوح سوالات و شرایط برگزاری در هر دو یکسانه و فقط در زمان برگزاری این دو آزمون، تفاوت وجود داره.

از مزیت‌های این دو نوبت برگزاری آزمون، میشه به این نکته اشاره کرد که امکان جبران برای داوطلب فراهم میشه. یعنی اگر یه داوطلب بنا بر دلایلی نتونست در آزمون تیر ماه شرکت کنه یا در آزمون شرکت کرد اما از نتیجه‌ای که به دست آورد راضی نبود، به جای این که یکسال منتظر آزمون سال بعد بمونه، میتونه با فاصله چند ماه، دوباره در آزمون شرکت کنه. نکته مهم اینجاست که زمان ورود به دانشگاه برای هر دو نوبت این آزمون فقط مهر ماهه.

نکته مهم در رابطه با دومین کنکور وجود داره اینه که نتیجه آزمون هر چه که باشه، تا دو سال اعتبار داره و میتونی تا دو سال با اون نتیجه انتخاب رشته کنی. همینطور میتونی در صورتی که از نتیجه آزمونی که به دست آوردی راضی نبودی، دوباره در نوبت دی ماه آزمون بدی و برای سال بعد با هر کدوم از نتایجی که ایده‌آل‌تر بود، انتخاب رشته کنی.

ما در این مقاله قراره درمورد نحوه برگزاری کنکور تیر، شرایط برگزاریش، ضوابط و قواعدی که داره و همینطور نحوه سوالات، باهات صحبت کنیم. پس همراهیمون کن.

 

شرایط و ضوابط

تمام شرایط و ضوابط جدیدی که از طرف سازمان سنجش برای برگزاری کنکور اعلام شد، در هر دو این آزمون‌ها برقراره. یعنی عمومی‌ها حذف هستن و تاثیر معدل همچنان ۴۰ درصد قطعیه. کنکور تیرماه، در هفته دوم مطابق با قواعد جدید برگزار میشه و داوطلب‌ها میتونن برای ثبت نام، به محض اعلام اطلاعیه‌های جدید در سازمان سنجش، اقدام کنن.

توجه کن که بین نتیجه آزمون تیر و دی ماه (در صورتی که در هر دو شرکت کنی) اونی رو انتخاب میکنن که بهتره و میتونی با اون بعد از ازمون تیرماه انتخاب رشته کنی. اگر هم از نتیجه راضی نبودی میتونی برای دی و شهریور سال بعد مجدد اقدام کنی. همچنین لازمه بدونی که اعتبار نتیجه آزمونت تا دوساله. یعنی میتونی در صورتی که به هر دلیلی نتونستی انتخاب رشته کنی، با همین نتیجه برای سال بعد اقدام کنی و دیگه نیازی به کنکور مجدد نداشته باشی.

نکته مهم اینجاست که میتونی در صورتی که در کنکور دی ماه در یک رشته نظری و یک رشته شناور ثبت نام کردی، برای کنکور تیرماه، در یک رشته نظری دیگه ثبت نام کنی. مثلا اگر در دی ماه آزمون ریاضی و هنر رو دادی میتونی برای تیرماه هم کنکور انسانی و زبان شرکت کنی و در نهایت بعد از اعلام نتایج، تصمیم بگیری که در کدوم رشته شرکت کنی.

 

شرایط ثبت نام در کنکور

در این آزمون، تنها فارغ التحصیلان و دانش آموزان پایه دوازدهم که در خرداد همون سال فارغ التحصیل شدن، میتونن شرکت کنن. در غیر این صورت امکان ثبت نام و شرکت در این آزمون رو نداری. یعنی حتی اگر دانش آموز سال یازدهم باشی هم امکان این رو ندرای مه به صورت آزمایشی در این کنکور شرکت کنی. 

نکته مهم دیگه اینه که حداقل مدرک لازم برای ثبت نام و شرکت در این کنکور، دیپلمه. دیپلم نظام جدید  در رشته های فنی یا رشته های نظری برابره اما دیپلم فنی نظام قدیم، مطابق با نظام جدید نیست. در نتیجه حداقل مدرک مورد قبول برای شرکت در این کنکور، فوق دیپلم رشته فنی نظام قدیمه که با نظام جدید مطابقه. 

 

تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور

تاثیر سوابق تحصیلی برای کنکوری های نظام جدید، ۴۰ درصد قطعیه. یعنی دروس تخصصی کنکوری های نظام جدید به صورت ۴۰ درصد تاثیر قطعی داره. برای کنکوری های نظام قدیم هم ۳۰ درصد تاثیر قطعی معدل سال سوم و ۱۰ درصد تاثیر قطعی معدل پیش دانشگاهی شامل حالشون میشه. داوطلبان هنر و زبان، تنها تاثیر قطعی ۲۶ درصد دروس عمومی رو دارن و از دروس تخصصی، فقط تست های کنکوره که بر روی رتبه تاثیر میگذره نه معدل سال دوازدهم. 

شرایطی که بیان کردیم برای کنکور ۱۴۰۲ بود. این شرایط در آزمون سال ۱۴۰۳ متفاوت میشه. یعنی سهم سوابق تحصیلی شامل ۲۸ درصد دروس عمومی و ۲۲ درس=صد دروس تخصصیه که در مجموع ۵۰ درصد تاثیر سوابق تحصیلی رو شامل میشه. این تاثیر معدل در سال ۱۴۰۴ به ۶۰ درصد تاثیر قطعی میرسه. 

نمره ای که به عنوان سوابق تحصیلی در کنکور در نظر گرفته میشه، برای دانش آموزان سال دوازدهم، نمره خرداد ماهشونه. یعنی اگر حتی در امتحان ترمیمی شهریور ماه هم شرکت کنن، همچنان نمره خرداد ماه برای کنکورشون لحاظ میشه. در نتیجه خیلی مهمه که در امتحانات نهایت دقت رو به خرج بدن. اما برای فارغ التحصیلا یا پشت کنکوری ها این شرایط متفاوت میشه. یعنی اگر در امتحان ترمیمی شرکت کرده باشن، نمره ای که بهتر بوده برای تاثیر در کنکورشون در نظر گرفته میشه. اگر فردی به هر دلیلی سوابق تحصیلی نداشته باشه، باید حتما برای شرکت در کنکور، حداقل سوابق تحصیلی برای دروس عمومی رو دارا باشه.

نکته بعدی این که افرادی که در تیرماه، در کنکور دیگه ای متفاوت با دیپلمشون شرکت میکنن، تنها شامل ۲۶ درصد سوابق تحصیلی دروس عمومی میشن و سابقه تحصیلی دروس تخصصی براشون در نظر گرفته نمیشه. 

 

اهمیت دروس در کنکور تیرماه

از اونجایی که دروس عمومی از کنکور سراسری حذف شدن، در نتیجه یکسری از دروس در کنکور و یکسری در امتحان نهایی، اهمیت زیادتری پیدا کردن. در نتیجه توجه به این دروس خاص به اندازه سایر دروس از اهمیت بالایی برخورداره. در رشته انسانی، دروس تاریخ و جغرافیا و در رشته تجربی، درس زمین شناسی، در کنکور سراسری اهمیت بالاتری پیدا کردن. پس مطالعه این دروس بسیار مهمه. همچنین دروس سلامت بهداشت و علوم اجتماعی برای امتحان نهایی ضریب بالایی پیدا کرده و مستلزم مطالعه بیشتره. 

رشته های زبان انگلیسی، آلمانی، روسی، فرانسه و ایتالیایی، مستقل شدن و باید برای تحصیل در هر کدوم از این رشته ها در دانشگاه، کنکور مرتبط به خودش رو شرکت کنی. تنها برای رشته مترجمی زبان چینی و زبان انگلیسیه که میتونی از طریق کنکور زبان انگلیسی اقدام کنی.

رشته هایی که آزمون عملی دارن، خود آزمون به عنوان یه درس تخصصی براشون محسوب میشه که ضریب ۱۲ داره. در نتیجه نباید از اهمیت این آزمون های عملی غافل بشی. 

 

زمان ثبت نام و برگزاری کنکور تیر

طبق اطلاعیه سازمان سنجش، زمان برگزاری آزمون تیرماه، از ۱۵ تا ۲۱ فروردین سال ۱۴۰۲ هست. در طی این زمان میتونی با مراجعه به سایت سازمان سنجش، برای ثبت نام اقدام کنی.

زمان برگزاری این آزمون صبح روز چهارشنبه ۱۴ تیرماه در گروه آزمایشی ریاضی و فنی، بعد از ظهر در گروه آزمایشی هنر، صبح روز پنجشنبه ۱۵ تیرماه در گروه آژمایشی تجربی و بعد از ظهر همان روز در گروه آزمایشی زبانه.

 

نکته پایانی

تمام اطلاعیه‌های جدیدی که از سازمان سنجش به دستمون برسه رو به‌روز و سریع در این مقاله قرار میدیم. حتما این مقاله رو هر بار مطالعه کن.

5/5 - (2 امتیاز)

محمدرضا سلیمی

207 مطلب منتشر شده

درباره این مطلب نظر دهید !

مطالب زیرا حتما بخوانید ...