سایت در حال بارگذاری است ...

معرفی رشته حقوق

معرفی رشته حقوق

معرفی رشته حقوق

تمام روابط اجتماعی که آثار حقوقی از آن ایجاد می شود، موضوع علم حقوق قرار می گیرد.

این روابط می تواند مربوطه به روابط دولت و مردم باشد که به حقوق عمومی معروف است و یا شامل روابط خصوصی مردم گردد که حقوق خصوصی نامیده می شود. به عبارت دیگر حقوق عمومی شامل حقوق قوای سه گانه کشور، حاکمیت و آنچه مربوط به اداره کشور است، می شود و حقوق خصوصی به روابط بین خود مردم می پردازد که مهمترین آنها روابط تجاری است که عامل ایجاد رشته حقوق تجارت شده است و یا مسائل مربوط به حقوق مدنی است که از آن جمله می توان به اموال، مالکیت، قراردادها، مسوولیت هایی که اشخاص در خطاهایی که مرتکب می شوند برایشان به وجود می آید مثل مسوولیت ناشی از حوادث، قواعد مربوط به ارث، وصیت، ولادت، اقامتگاه اشخاص و دهها مورد دیگر اشاره کرد.

همچنین شاخه ای از حقوق به روابط بین المللی می پردازد که خود به دو بخش حقوق روابط بین الملل عمومی و خصوصی تقسیم می شود که حقوق روابط بین الملل عمومی به روابط بین دولتها و سازمانهای بین المللی می پردازد.

رشته حقوق یکی از محبوب ترین رشته‏ های داوطلبان گروه علوم انسانی است . دامنه گرایش‏های رشته حقوق گسترده و در کلیه روابط زندگی امروز قابل ملاحظه است . این روابط می‏تواند مربوط به روابط دولت و مردم باشدکه به حقوق عمومی معروف است و یا روابط خصوصی مردم را در برمی‏گیرد که حقوق خصوصی نامیده می‏شود .

حقوق عمومی شامل حقوق قوای سه‏گانه کشور، حاکمیت و آنچه که مربوط به اداه کشور است ، می‏شود و حقوق خصوصی به روابط بین خود مردم می‏پردازد که مهمترین آنها روابط تجاری است که عامل ایجاد رشته حقوق تجارت شده است و یا مسائل مربوط به حقوق مدنی است که از آن جمله می‏توان به اموال ، مالکیت ، قراردادها، مسؤولیت‏هایی که اشخاص در خطاهایی که مرتکب می‏شوند برایشان به وجود می‏آید مثل مسؤولیت ناشی از حوادث ، قواعد مربوط به ارث ، وصیت ، ولادت ، اقامتگاه اشخاص و دهها مورد دیگر اشاره کرد .

همچنین شاخه ای از حقوق به روابط بین المللی می‏پردازد که خود به دو بخش حقوق روابط بین الملل عمومی و خصوصی تقسیم می‏شود که حقوق روابط بین الملل عمومی به روابط بین دولتها و سازمانهای بین‏المللی می‏پردازد.

دانش آموختگان این رشته باید از جسارت ، قدرت استدلال ، خلاقیت ذهنی و فن بیان خوب کافی برخوردار باشند. علم حقوق با جامعه شناسی ، روانشنانسی و علوم فلسفی آمیخته است و یک حقوقدان مطلع باید از این علوم آگاهی‏کافی داشته باشد . همچنین یک دانشجوی حقوق برای این که در رشته خود موفق گردد لازم است که به زبان و ادبیات فارسی مسلط باشد ، چون منطق حقوق در ضمن این که شباهت‏های زیادی به منطق ریاضی دارد ، یک منطق اقناعی و خطایی است .

یعنی یک حقوقدان باید بتواند کسانی را که مورد خطاب اوقرار می‏گیرند و یا دادگاهی را که مأمور رسیدگی به دعوا است ، با زبان سلیس و بلیغ قانع کند ، در نتیجه باید به زبان و ادبیات مسلط باشد . در ضمن باید اطلاعاتی از ریاضیات داشته باشد، همچنین دانشجویان حقوق با مفاهیم اساسی فقه و اصول در اسلام ، جامعه‏شناسی ، روان‏شناسی ، امور مالی و پزشکی قانونی و … آشنا می‏شوند.

دانشجویان این رشته دروس مقدمه علم حقوق ، حقوق جزای عمومی، حقوق اساسی ، حقوق مدنی ، مبانی علم اقتصاد ، عربی ، مالیه عمومی ، مبانی جامعه شناسی را در قالب دروس پایه می‏گذارند.

معرفی رشته حقوق

توانایی­های لازم

جسارت، قدرت استدلال، خلاقیت ذهنی و فن بیان خوب لازمه موفقیت در این رشته است. ممکن است که به دست آوردن لیسانس حقوق کار دشواری نباشد اما حقوقدان شدن بسیار مشکل است. چرا که علم حقوق امروزه با جامعه شناسی، روانشناسی و علوم فلسفی آمیخته شده است و یک حقوقدان باید از این علوم اطلاعات کافی داشته باشد.

همچنین یک دانشجوی حقوق برای این که در رشته خود موفق گردد لازم است به زبان و ادبیات فارسی مسلط باشد چون منطق حقوق در ضمن این که شباهت های زیادی به منطق ریاضی دارد، یک منطق اقناعی و خطابی است.

یعنی یک حقوقدان باید بتواند کسانی را که مورد خطاب او قرار می گیرند و یا دادگاهی که مامور رسیدگی به دعوا است، با زبان سلیس و بلیغ قانع کند، در نتیجه باید به زبان و ادبیات مسلط باشد. در ضمن باید اطلاعاتی از ریاضیات داشته باشد.

درصد ها و رتبه لازم برای قبولی در رشته حقوق

درصد قبولی رشته حقوق دانشگاه آزاد سراسری رتبه لازم
درصد قبولی رشته حقوق دانشگاه آزاد سراسری رتبه لازم

آخرین قبولی رشته حقوق در شهر تهران

رتبه کشوری: ۳۶۰
رتبه در سهمیه منطقه یک:۱۷۰

درصدهای دروس در منطقه یک👇👇
ادبيات فارسي:۶۰
عربي:۷۰
معارف: ۸۰
زبان:۲۰
رياضي: ۷۰
اقتصاد: ۹۰
ادبيات تخصصي:۷۰
عربي تخصصي: ۹۰
تاريخ وجغرافيا: ۱۰
علوم اجتماعي: ۹۰
فلسفه ومنطق: ۴۰
روانشناسي: ۹۰

رتبه منطقه دو:۱۱۰
رتبه کشوری: ۳۶۰
درصدهای دروس در منطقه دو 👇👇
ادبيات فارسي:۶۰
عربي:۷۰
معارف: ۸۰
زبان:۳۰
رياضي: ۴۰
اقتصاد: ۱۰۰
ادبيات تخصصي:۷۰
عربي تخصصي: ۷۰
تاريخ وجغرافيا: ۴۰
علوم اجتماعي: ۹۰
فلسفه ومنطق: ۵۰
روانشناسي: ۸۰
.
.

رتبه منطقه سه:۵۰
رتبه کشوری: ۳۶۰
درصدهای دروس در منطقه سه 👇👇
ادبيات فارسي:۷۰
عربي:۷۰
معارف: ۷۰
زبان:۲۰
رياضي: ۱۰۰
اقتصاد: ۷۰
ادبيات تخصصي:۷۰
عربي تخصصي: ۷۰
تاريخ وجغرافيا: ۷۰
علوم اجتماعي: ۷۰
فلسفه ومنطق: ۵۰
روانشناسي: ۷۰

معرفی رشته حقوق

بازار کار و درآمد رشته حقوق

بازار کار رشته حقوق درآمد شغل هزینه موققعیت شغلی انسانی
بازار کار رشته حقوق درآمد شغل هزینه موققعیت شغلی انسانی

موقعیت‌ شغلی‌ در ایران

در حال حاضر به دلیل توسعه این رشته و تعداد زیاد فارغ التحصیلان آن، که از دانشگاههای دولتی و غیر دولتی وارد بازار کار می شوند، یافتن کار مناسب برای فارغ التحصیل لیسانس با دشواری هایی توام است و بخصوص متقاضیانی که علاقه مند به کار خاصی در این رشته هستند، مثل متقاضیان وکالت، با محدودیت هایی مواجه می شوند.اما در کل یک دانشجوی خوب و علاقه مند می تواند پس از گواهی لیسانس به شغل های متنوعی مثل وکالت دعاوی دادگستری، مشاور حقوقی بانک ها، شهرداری ها، شرکت ها و وزارتخانه ها و سردفتری دفاتر اسناد رسمی جذب گردد و درآمد مناسبی کسب کند.

درآمد رشته حقوق

رشته ی حقوق جزو رشته های اصلی شاخه ی انسانی هستش اما بچه های تجربی و‌ریاضی هم‌میتونن به صورت میان رشته ای حقوق بخونن.
فردی که رشته ی حقوق میخونه، میتونه سه حوزه ی شغلی رو پیگیری کنه :
۱_ قضاوت
۲_ وکالت
۳_ سردفتری
.
.


با توجه به اینکه دانشگاه آزاد و‌پیام‌نور ظرفیت زیادی برای حقوق قائل شدن، قبولی در رشته ی حقوق کار سختی نیست و‌ هر کسی میتونه با یه ذره تلاش قبول بشه. اما نکته اینجاست که صرفا قبول شدن در رشته ی حقوق برای کسب درآمد کافیست یا خیر؟ خب پاسخ این سوال منفی است، یعنی صرفا هرکسی که حقوق قبول بشه و فارغ التحصیل بشه به درآمد نمیرسه.
علت وجود تحصیلکرده های بیکار در این رشته همینه.
خب چی میشه که یه نفر لیسانس حقوق میگیره و بیکار میمونه؟
این فرد احتمالا در آزمونهای بعد از فارغ التحصیلی موفقیتی کسب نکرده یا اصلا آزمون نداده.
افرادی که لیسانس حقوق دارن میتونن آزمون وکالت بدن که آزمون سختی تو مایه های کنکوره و در صورت داشتن رتبه ی خوب در این آزمون، تازه میتونن مجوز وکالت و تاسیس دفتر رو دریافت میکنن. همچنین آزمونهای مشابهی برای قضاوت وجود داره.
بنابر این صرفا با گرفتن لیسانس حقوق نمیشه شغل مناسبی پیدا کرد.
حقوق خوندن برای کسیه که عشق وکالت یا قضاوت داره و بی وقفه براش تلاش میکنه. نه عشق لیسانس گرفتن و بیکار گشتن😉👌


همچنین توجه داشته باشید که قبولی حقوق در دانشگاههای سراسری به خصوص تهران کار راحتی نیست و باید تلاش زیادی داشت.
شاید با خودتون بگید چرا باید زحمت بکشیم و دانشگاهای سراسری قبول شیم؟
خب مهمترین نکته ی این دانشگاهها، نشست و برخاست با افراد و اساتیدی هست که سطح علمی بالاتری دارند و‌ مطمئنا بهتر میتونن دانشجو رو راهنمایی کنن و به راههای موفقیت و‌کسب درآمد واقف تر هستند.
شخصی که رشته ی حقوق خونده ، میتونه قاضی بشه، که معذورات دینی مخصوص به خودش رو داره و آزمونهای قضاوت هم باید بگذرونه.
معمولا کم‌پیش میاد که شخص یه دنبال قضاوت بره، چون‌یه مقداری مسیرش دشواره، اما در صورت قاضی شدن و استخدام شدن ، حقوق و درآمد خوبی به شخص تعلق میگیره.
طبق آخرین اطلاعی که ما داریم، حقوق قضات، زیر هشت میلیون تومن نیست.

همچنین وکالت شاخه ی دیگری از مشاغل رشته ی حقوق میباشد که کمتر حالت استخدامی داره، یک وکیل برای کسب درآمد باید بعد از گذروندن آزمون وکالت و اخذ مجوزِ تاسیس دفتر، خودش تبلیغات و فعالیت رو شروع کنه و سعیددر شناسوندن خودش به مردم کنه.
وکیلی که مجوزهای لازم رو کسب کرده، اگه یه مقدار فعال باشه درآمد ماهیانه سه میلیون رو به راحتی کسب میکنه.


هرچه فعالیت و‌ تبلیغات یک‌وکیل بیشتر باشه و در کارش حرفه ای تر باشه، درآمد رشد بیشتری خواهد داشت و این رشد ممکنه نا محدود باشه.
بسیارند پرونده های میلیاردی ای که یک‌وکیل حرفه ای، با بر عهده گرفتن اون پرونده، درصد مناسبی از ارزش پرونده رو به عنوان حق الزحمه ی وکالتش برمیداره.
به صورت کلی اگر به اوضاع وکلای کشور نگاه کنید، میبینید که اونایی که اهل کار و فعالیت هستن اکثرا زندگی مرفهی دارن‌.


شاخه ی شغلی دیگر مربوط به رشته ی حقوق، تاسیس دفترخانه‌ میباشد که به علت اشباع این شاخه، معمولا مجوز برای تاسیس دفترخانه به راحتی صادر نمیشه‌. مگر‌اینکه در (شهرهایِ حومه تازه تاسیس) بشه مجوز گرفت.
اطلاعات پایه ی این توضیحات، طی مصاحبه با یکی از وکلای خوب کشور آقای( مرتضی ابراهیم دوست ) تهیه شده ، که به تازگی آزمون وکالتشون رو با رتبه ی ۴۰ کشور قبول شدن و‌ مجوز وکالت و تاسیس دفتر در تهران رو‌کسب کردن.
.

معرفی رشته حقوق

با امتیاز دهی ما را در کیفیت مطالب یاری کنید

مهندس جمالی

235 مطلب منتشر شده

درباره این مطلب نظر دهید !

مطالب زیرا حتما بخوانید ...

معرفی رشته پزشکی بازار کار و درآمد و آخرین قبولی های آزاد و سراسری

معرفی رشته پزشکی

6
دقیـقه مطالعه
مشاهده