دانشگاه فرهنگیان

شرایط ثبت نام دانشگاه فرهنگیان

جدیدترین مطالب سایت

کانال تلگرام ما

شرایط ثبت نام دانشگاه فرهنگیان

همونطور که می‌دونید، متقاضی پذیرش در دانشگاه‌های فرهنگیان خیلی زیاده. به همین خاطر، تصمیم گرفتیم تو این مطلب شرایط دانشگاه فرهنگیان رو کامل براتون عنوان کنیم. اگر شما هم قصد قبولی در دانشگاه فرهنگیان رو دارید، این مطلب حتما به دردتون می‌خوره.
توی این مقاله، شرایط قبولی دانشگاه فرهنگیان، شرایط سنی  دانشگاه فرهنگیان، نحوه‌ی ثبت نام دانشگاه فرهنگیان و اطلاع از زمان ثبت نام و دانلود دفترچه انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان رو کامل براتون نوشتیم.

حقوق و مزایای دانشگاه فرهنگیان

مزایای تحصیل در دانشگاه فرهنگیان:

معایب تحصیل در دانشگاه فرهنگیان:

آیا در دانشگاه فرهنگیان دختر و پسر جدا هستند؟

اگه برای شما هم این سوال مطرح هست که آیا توی دانشگاه‌های فرهنگیان سراسر کشور، تفکیک جنسیتی صورت می‌گیره، باید بگم که بله، همین طوره. در واقع دانشگاه فرهنگیان توی همه‌ی شهرهایی که کد رشته‌های مربوط به فرهنگیان ارائه میشه، به دو دسته پردیس تقسیم میشن با اسامی متفاوت که یکی دانشگاه فرهنگیان دخترونه‌ی اون شهره و دیگری دانشگاه فرهنگیان پسرونه‌ی همون شهر.

هیچ دلیل منطقی برای این کار وجود نداره و هیچ نوع سود و فایده‌ای هم توی روند نداره و حتی این جداسازی توی موارد و شرایط مختلف، می‌تونه تاثیر منفی هم بذاره چرا که هرچقدر افراد بتونن با آدمای مختلف از اقشار و حتی جنسیت‌های مختلف در ارتباط باشن، خصوصا در طول تحصیل، قطعا تاثیر زیادی روی پویایی و رشد و پیشرفت شخصیتیشون داره.

تفکیک جنسیتی در دانشگاه فرهنگیان

شرایط دانشگاه فرهنگیان

شرایط عمومی:

1-  معدل دیپلم: معدل دیپلمتون باید بالای ۱۴ باشه. منظور از معدل دیپلم مجموع معدل‌های سه سال پایانی، که شامل تمام دروسه نه فقط درس‌های نهایی. 

شرط معدل تا سال گذشته مدنظر بود و برای کنکور 1403 از شرایط پذیرش فرهنگیان حذف شد.

2- نمره‌ی آزمون سراسری: دارا بودن حداقل نمره علمی كل 6500 و بالاتر هم یکی دیگر از شرایط دانشگاه فرهنگیان است.

3- تابعیت ایران

4- معتقد به اسلام یا یکی از ادیان مورد قبول در قانون جمهوری اسلامی ایران

5- التزام به قانون اساسی

6- نداشتن سوء سابقه کیفری

7- سلامت کامل روانی 

8- عدم اعتیاد به مواد مخدر

9- حسن شهرت و رفتار شایسته شان معلمی

شرایط دانشگاه فرهنگیان

شرایط جسمانی:

1- قد و وزن: با توجه به شرایط هر استان و همین‌طور شرایط شغل معلمی، اداره‌ی آموزش و پرورش هر استان توی مرحله‌ی مصاحبه تخصصی، یه سری معانات پزشکی هم از افراد مدنظر قرار میده. حداقل قد لازم برای داوطلبای رشته‌ی تربیت بدنی و علوم ورزشی طبق ضوابط مربوط به داوطلبای ورود به رشته تربیت بدنی و علوم ورزشی دانشگاه‌هاست.

2- توانایی و مهارت گفتاری: توانایی رعایت مخارج تمام حروف و ادای کلمات و عبارات، به طور کامل و صحیح و نداشتن لکنت زبان به هر میزان.

3- قدرت بینایی: قدرت دید هر چشم حداقل پنج دهم یا هر دو چشم بدون عینک و لنز حداقل ده بیستم. نداشتن کوررنگی و انحراف چشم. هر نوع نقص میدان بینایی در یک یا هر دو چشم. دوربینی غیرقابل درمان ونیستاگموس شدید هر دو چشم. ضایعات وسیع شدید و غیرقابل درمان در هر دو قرنیه. برای رشته‌های آموزش ابتدایی، رشته‌های گروه هنر و بقیه رشته‌هایی که شناخت رنگ و طیف نوری برای اونا ضروریه، قبولی با کوررنگی امکانش نیست و برای بقیه‌ی رشته‌ها مانعی نداره. نابینایی در یک چشم.

4- قدرت شنوایی: توانایی شنیدن صداها و اطلاعات معمولی. نداشتن نقص شنوایی. کم‌شنوایی داوطلب نباید بیشتر از 30 دسیبل باشه.

5- تغییر شکل مادرزادی و اکتسابی اندام‌ها و نداشتن کراهت منظر در اثر سوختگی، سوانح یا دیگر عوامل در صورت یا قسمت‌های ظاهری و نمایان بدن.

6- نداشتن نقص عضو مشهود و موثر در انجام وظایف حرفه‌ای معلمی بر اساس تشخیص پزشک معتمد واجد شرایط.

7- عدم ابتلا به بیماری‌های مزمن و صعب‌العلاج از قبیل دیابت، سیروز کبدی، آسم، نارسایی کلیه، بیماری‌های قلبی، اسکروز آن پلاک، پارکینسون و بیماری‌های خونی نظیر لوسمی، کم‌خونی شدید مقاوم به درمان، تالاسمی ماژور و هر نوع بیماری شناخته شده موثر در انجام وظایف معلمی به تشخیص پزشک معتمد واجد شرایط.

شرایط ورود به دانشگاه فرهنگیان با مدرک لیسانس

اگه شما کارشناسی یه رشته‌ی مرتبط با آموزگاری یا دبیری رو داشته باشی، می‌تونی از طریق آزمون استخدامی آموزش و پرورش وارد حیطه‌ی تدریس بشی. روالش هم مشابه ورود به دانشگاه فرهنگیان از طریق کنکور سراسریه و به این صورته که در صورت کسب حداقل نمره قبولی تو آزمون کتبی، وارد مرحله مصاحبه علمی و بعد مصاحبه عقیدتی سیاسی میشید.

در صورت با موفقیت سپری شدن این مراحل، وارد مرحله معاینات پزشکی و تکمیل پرونده خواهید شد و اگه همه‌ی این مراحل درست و اصولی پیش برن، به مدت 3 ترم دانشجوی دانشگاه فرهنگیان خواهید بود و بعد از تکمیل غول مرحله آخر(!)، استخدام پیمانی آموزش پرورش میشین.

اما بین افرادی که کارشناسی‌شون رو از دانشگاه فرهنگیان گرفتن با افرادی که از طریق دانشگاه‌های دیگه مدرک گرفتن و از طریق آزمون وارد آموزش پرورش شدن، یه سری تفاوت‌هایی وجود داره. مثلا دوره دانشجویی دانشگاه فرهنگیان سابقه کار محسوب میشه و تو دوره دانشجویی بهشون حداقل حقوقی داده میشه و به محض اتمام درسشون، شروع به کار می‌کنن و استخدام رسمی آموزش پرورش میشن. این مزایا برای افرادی که لیسانس رو از دانشگاه‌هایی غیر از فرهنگیان گرفتن، وجود نداره.

شرایط دانشگاه فرهنگیان برای متاهلین

شرایط ویژه‌ای برای افراد متاهل توی دانشگاه فرهنگیان تصویب یا عنوان نشده. فقط بسته به شرایط و امکانات دانشگاه، بعضی دانشگاه‌ها امکان دادن خوابگاه متاهلی رو دارن. از طرفی توی آزمون استخدامی آموزش پرورش که تو همین مقاله درباره‌ش توضیح دادیم، برای افراد متاهل سهمیه درنظر گرفته میشه و به عبارتی با درصدهای پایین‌تر از معمول، امکان قبولی براشون هست.

مصاحبه دانشگاه فرهنگیان

یکی از چالش‌های ثبت نام در دانشگاه فرهنگیان، مصاحبه‌ی جنجالی این دانشگاهه که خیلی‌ها رو برای انتخاب این دانشگاه به تردید میندازه. مصاحبه‌ی دانشگاه فرهنگیان تعیین کننده‌ی قبولی شما در اون دانشگاست و اگر این مصاحبه رو رد بشید، باید دور فرهنگیان رو هم خط بکشید. این مصاحبه، شامل قسمت‌های مختلف مصاحبه‌ی پزشکی، علمی، عقیدتی و عمومیه. بهتره قبل از اینکه در مصاحبه فرهنگیان شرکت کنید، مطلبی که براتون گذاشتیم رو کامل بخونید و با سوالاتی که قراره ازتون پرسیده بشه، آشنا بشید. 

شرایط سنی دانشگاه فرهنگیان 1403

یکی از مهم‌ترین شرایط دانشگاه فرهنگیان، سنه. می‌خوایم اینجا شرایط سنی معلم شدن رو برات توضیح بدیم.

شرایط سنی دانشگاه فرهنگیان باطل شد؟

 توی دفترچه انتخاب رشته کنکور 1403، حداکثر سن پذیرش فرهنگیان 22 سال تمام هست. برای 1402 هم توی دفترچه اولیه حداکثر سن همون 22 سال تمم اعلام شده بود، اما بعدا اصلاح شد و 24 سال اعلام شد.

توی اصلاحیه کنکور 1403 هم، حداکثر سن برای ورود به دانشگاه فرهنگیان، از 22 به 24 سال تمام تغییر کرد.

شرایط سنی دانشگاه فرهنگیان برای ایثارگران

شرط سنی دانشگاه فرهنگیان برای افرادی که سهمیه ایثارگری و جانبازی دارن هم مشابه افراد عادی درنظر گرفته میشه.

ابزار آنلاین محاسبه سن مجاز فرهنگیان

اینجا براتون یه باکس قرار دادیم که با کمک اون می‌تونید بفهمید شما شرایط سنی پذیرش در دانشگاه فرهنگیان رو دارا هستید یا نه. فقط کافیه تاریخ دقیق تولدتون رو در این باکس وارد کنید.

 

ثبت نام دانشگاه فرهنگیان 1403

تا کنکور 1402 نحوه ثبت نام دانشگاه فرهنگیان دقیقا همون ثبت نام کنکور سراسری بود و فرایندی جداگانه از کنکور سراسری نداشت. یعنی شما همون بهمن ماه واسه کنکور ثبت نام می‌کردین. نیازی نبود که برای ورود به دانشگاه فرهنگیان ثبت نام جداگانه‌ای انجام بدید.
فرایند ثبت نام کنکور رو در این مقاله بخونید.

اما طبق آخرین اخبار موثق، کنکور فرهنگیان برای 1403 جدا از کنکور سراسری برگزار میشه که اطلاعات دقیق مربوط به شرایط و نحوه برگزاری و پذیرش فرهنگیان، توی مقاله‌ی مرتبطی که لینکش اینجا براتون گذاشته میشه، به طور کامل توضیح داده میشه.

سایت ثبت نام دانشگاه فرهنگیان

برای ثبت نام دانشگاه فرهنگیان، باید به سایت sanjesh.org مراجعه کنید و روال کار رو از این طریق پیگیری کنید.

دانلود دفترچه انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان

بچه‌های عزیز برای دانلود دفترچه انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان میتونید وارد سایت سازمان سنجش بشید.

لیست رشته‌های دانشگاه فرهنگیان 1402

 • آموزش فیزیک
 •  دبیری ریاضی
 • تربیت‌‌بدنی
 • آموزش‌ و پرورش کودکان استثنایی
 • آموزش ابتدایی
 • دبیری زبان و ادبیات فارسی
 • دبیری زبان و ادبیات عربی
 • راهنمایی و مشاوره 
 • دبیری تاریخ
 • آموزش ابتدایی
 • دبیری علوم اجتماعی
 • دبیری جغرافیا
 • آموزش‌ و پرورش کودکان استثنایی
 • دبیری الهیات و معارف اسلامی
 • دبیری تربیت‌ بدنی
 • امور تربیتی (جدید)
 • دبیری زبان و ادبیات فارسی
 • دبیری زبان و ادبیات عربی
 • راهنمایی و مشاوره 
 • دبیری تاریخ
 • آموزش ابتدایی
 • دبیری علوم اجتماعی
 • دبیری جغرافیا
 • آموزش‌ و پرورش کودکان استثنایی
 • دبیری الهیات و معارف اسلامی
 • دبیری تربیت‌ بدنی
 • امور تربیتی (جدید)
 •  تربیت دبیر زبان انگلیسی
 • رشته آموزش ارتباط تصویری
 • آموزش هنر (جدید)
لوگوی دانشگاه فرهنگیان

زمان ثبت نام دانشگاه فرهنگیان

بچه‌ها توجه داشته باشید زمان ثبت نام فرهنگیان هم جدا از کنکور نیست. درواقع ثبت نام فرهنگیان همزمان با انتخاب رشته کنکور برگزار میشه. موقع انتخاب رشته هم فقط باید وارد دانشگاه فرهنگیان بشین وانتخاب رشته اونو هم انجام بدید.

یاتون نره که قبولی در مصاحبه به معنای قبولی قطعی در رشته‌ی مورد نظر نیست. نتایج نهایی قبولی‌ها اواخر شهریور مشخص میشه.

در واقع بعد از انتخاب رشته به شما اطلاع داده میشه که دعوت به مصاحبه شدید یا نه. حالا اگه دعوت به مصاحبه شده باشید، باید طبق زمان مصاحبه‌تون برید برای مصاحبه. بعد از مصاحبه، نتایج نهایی فرهنگیان اواخر شهریورماه اعلام میشه .

اگر رشته فرهنگیان قبول نشدید، قبولیتون براساس انتخاب‌های بعدی توی دفترچه انتخاب رشته شما انجام میشه.

همون‌طور که بالاتر توضیح داده شد، تا کنکور 1402 روال به این شکل بوده و قراره برای 1403 شاهد تغییراتی باشیم که هنوز به طور دقیق چگونگی و شرایطش مشخص نیست! به محض اعلام رسمی و قطعی شرایط جدید فرهنگیان، حتما همین جا براتون مطلب رو آپدیت می‌کنیم.

بومی گزینی دانشگاه فرهنگیان

 باید توجه داشته باشید که پذیرش دانشگاه فرهنگیان به صورت بومی‌گزینیه و برای هر بوم، ظرفیت مشخصی در نظر گرفته شده.

منظور از پذیرش بومی چیه؟ یعنی شما فقط مجاز به انتخاب کد رشته‌هایی هستین که محل خدمتشون، در استان خودتونه. مثلا فردی که در استان اصفهان زندگی می‌کنه، صرفا می‌تونه کد رشته‌هایی رو انتخاب کنه که محل خدمتشون در استان اصفهانه. 

در بعضی از مواقع پیش میاد که محل تحصیل بعضی از دانشجوها در استان دیگه‌ست. اما محل خدمت فقط می‌تونه استان خودتون باشه. 

محل خدمت: جایی هست که شما سال‌های خدمتتون رو اونجا تدریس می‌کنین. 

محل تحصیل: دوره‌ی چهارساله‌ای هست که شما در اونجا تحصیل می‌کنین و مدرک لیسانس می‌گیرین. 

توجه داشته باشین که کلمه پردیس فرهنگیان به این معنا نیست که فرهنگیان هزینه داره. در اینجا منظور از پردیس، مجموعه است و پردیسی که هزینه داره اسمش پردیس خودگردانه. تمام دانشگاه‌های فرهنگیان روزانه و رایگانن.

حقوق دانشجویان فرهنگیان

یکی از انگیزه‌های کسانی که دانشگاه فرهنگیان رو انتخاب می‌کنن، حقوق اونه. حالا سوال اینه که حقوق دانشجویان فرهنگیان چقدره؟

حقوق دانشجویان دانشگاه فرهنگیان، با توجه به حقوق کارکنان آموزش و پرورش تعیین میشه. به همین خاطر هر سال رقمش متفاوت میشه.

اما حقوق دانشجو معلم‌ها، بر اساس میزان خدمات رفاهی‌ای که تو دانشگاه استفاده می‌کنن، کسری می‌خوره. به این صورت که دانشجوهایی که از همه‌ی امکانات رفاهی دانشگاه مثل غذا و خوابگاه توی همه‌ی روزهای هفته استفاده می‌کنن، کسری ۴۵ درصدی می‌خورن.

دانشجوهایی که فقط نیمی از روزهای هفته از سلف و خوابگاه استفاده می‌کنن، کسری ۳۵ درصدی می‌خورن. اگر فقط دو وعده یا سه وعده در هفته از غذا استفاده کنن، کسری ۲۰ درصدی می‌خورن. در آخر هم اگر فقط از خوابگاه فرهنگیان استفاده کنند، ۱۰ درصد کسری می‌خورن.

خسارت اخراج از دانشگاه فرهنگیان

دانشجوهایی که می خوان از دانشگاه فرهنگیان انصراف بدن، باید علاوه بر طی مراحل انصراف از دانشگاه دولتی، هزینه‌ی انصراف از دانشگاه فرهنگیان رو هم پرداخت کنن. این هزینه بستگی داره به میزان حقوقی که توی مدت زمانی که دانشجو بوده دریافت کرده. مثلا توی مقطع لیسانس، دانشجوی انصرافی 2 برابر حقوقی که از دانشگاه فرهنگیان، توی مدت 4 ساله‌ی دانشجویی دریافت می‌کنه رو باید پرداخت کنه. برای ارشد هم همینطور. در حال حاضر امکان ادامه تحصیل تو مقطع دکترا برای رشته‌ی فرهنگیان وجود نداره.

این نکته رو هم درنظر داشته باشید که در صورت انصراف از دانشگاه فرهنگیان، تا یک سال امکان پذیرش مجدد تو دانشگاه فرهنگیان رو نخواهید داشت.

همون طور که متوجه شدید، حتی در صورت انصراف از دانشگاه فرهنگیان، خسارت و هزینه‌ی قابل توجهی بهتون تحمیل خواهد شد. در صورت اخراج شدن، حداقل خسارتی که متحمل میشید، مواردی هست که تو این قسمت از مقاله گفته شد.

دانشگاه فرهنگیان بدون کنکور 1403

همون طور که تو متن بالا توضیح داده شد، دانشگاه فرهنگیان بدون کنکور نداریم.

زمان ثبت نام دانشگاه فرهنگیان بدون کنکور

چیزی تحت عنوان دانشگاه فرهنگیان بدون کنکور نداریم. همون طور که بالاتر توضیح داده شد، یک روش، ورود به آموزش و پرورش از طریق کنکور سراسری و قبولی دانشگاه فرهنگیانه و روش دیگه، گرفتن مدرک کارشناسی از یکی از دانشگاه‌های کشور و بعد دادن آزمون استخدامی.

 

شرایط ورود به دانشگاه فرهنگیان بدون کنکور

همون طور که تو متن بالا توضیح داده شد، دانشگاه فرهنگیان بدون کنکور نداریم.

رتبه لازم برای دانشگاه فرهنگیان

حداقل رتبه لازم برای قبولی فرهنگیان تا حد زیادی بستگی داره به اینکه توی سالی که شما کنکور دادی ظرفیت‌های موجود برای پذیرش دانشگاه فرهنگیان به چه میزان باشه. اما حداقل تراز در حال حاضر 6500 هست. یعنی اگه ترازت از 6500 کمتر باشه، مجاز به انتخاب رشته فرهنگیان نیستی. اما به این معنی نیست که اگه تراز 6500 به دست آوردی حتما قبول میشی.

سخت‌ترین گروه آزمایشی برای قبولی فرهنگیان، علوم انسانیه، چون فرهنگیان یه جورایی از پرطرفدارترین و تاپ‌ترین رشته‌های زیرمجموعه‌ی انسانی حساب میشه و معمولا تا رتبه 5000 پذیرش داره اما برای رشته‌های تجربی و ریاضی در این حد نیست و با رتبه‌های بدتر هم امکان دعوت به مصاحبه وجود داره.

آخرین رتبه قبولی دانشگاه فرهنگیان

اینجا به تفکیک رشته براتون نوشتیم که آخرین رتبه قبولی و تراز در سال 1402 در هر منطقه چند بوده.

آخرین رتبه قبولی رشته تجربی در دانشگاه فرهنگیان

استان جنسیت رتبه منطقه 1 رتبه منطقه 2 رتبه منطقه 3 تراز
تهران خانم 26000 45000 45000 6500
تهران آقا 26000 43000 43000 6500

 

آخرین رتبه قبولی رشته ریاضی در دانشگاه فرهنگیان

استان جنسیت رتبه منطقه 1 رتبه منطقه 2 رتبه منطقه 3 تراز
تهران خانم 8500 6000 4400 7000
تهران آقا 10500 8000 4000 6600

 

آخرین رتبه قبولی رشته انسانی در دانشگاه فرهنگیان

استان جنسیت رتبه منطقه 1 رتبه منطقه 2 رتبه منطقه 3 تراز
تهران خانم 7500 10000 19000 8400
تهران آقا 9000 13000 25000 8100

 

کارنامه قبولی دانشگاه فرهنگیان

4.9/5 - (25 امتیاز)
اشتراک گذاری این مقاله:
اسلایدرهای محبوب
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.

کاربر عزیز لطفا پروکسی یا فی.لت.ر شک.ن خود را روشن کنید و روی لینک زیر بزنید.

اگر در عضویت کانال مشکل دارید به آیدی darsban1@ داخل تلگرام پیام بدید تا شما را عضو کنند.