معرفی رشته ها و دانشگاه ها

شرایط ثبت نام دانشگاه فرهنگیان

جدیدترین مطالب سایت

شرایط ثبت نام دانشگاه فرهنگیان

همونطور که می‌دونید، متقاضی پذیرش در دانشگاه‌های فرهنگیان خیلی زیاده. به همین خاطر، تصمیم گرفتیم در این مطلب شرایط دانشگاه فرهنگیان رو کامل براتون عنوان کنیم. اگر شما هم قصد قبولی در دانشگاه فرهنگیان رو دارید، این مطلب حتما به دردتون می‌خوره.
توی این مقاله، شرایط قبولی در دانشگاه فرهنگیان، شرایط سنی در دانشگاه فرهنگیان، نحوه‌ی ثبت نام دانشگاه فرهنگیان و اطلاع از زمان ثبت نام و دانلود دفترچه انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان رو کامل براتون نوشتیم.

تحصیل در دانشگاه فرهنگیان

مزایای تحصیل در دانشگاه فرهنگیان:

معایب تحصیل در دانشگاه فرهنگیان:

شرایط دانشگاه فرهنگیان

شرایط عمومی:

1-  معدل دیپلم: معدل دیپلمتون باید بالای ۱۴ باشه. منظور از معدل دیپلم مجموع معدل‌های سه سال پایانی، که شامل تمام دروسه نه فقط درس‌های نهایی. 

2- نمره‌ی آزمون سراسری: دارا بودن حداقل نمره علمی كل 6500 و بالاتر هم یکی دیگر از شرایط دانشگاه فرهنگیان است.

3- تابعیت ایران

4- معتقد به اسلام یا یکی از ادیان مورد قبول در قانون جمهوری اسلامی ایران

5- التزام به قانون اساسی

6- نداشتن سوء سابقه کیفری

7- سلامت کامل روانی 

8- عدم اعتیاد به مواد مخدر

9- حسن شهرت و رفتار شایسته شان معلمی

شرایط دانشگاه فرهنگیان

شرایط جسمانی:

1- قد و وزن: با توجه به مقتضیات هر استان و متناسب با وظایف شغل معلمی، به تشخیص اداره کل آموزش و پرورش استان مربوط، طبق ضوابط و مقررات که در مرحله مصاحبه تخصصی و انجام معاینات پزشکی مورد سنجش قرار می‌گیرد. حداقل قد لازم برای داوطلبان رشته تربیت بدنی و علوم ورزشی مطابق ضوابط مربوط به داوطلبان ورود به رشته تربیت بدنی و علوم ورزشی دانشگاه‌ها است.

2- توانایی و مهارت گفتاری: توانایی رعایت مخارج تمام حروف و ادای کلمات و عبارات، به طور کامل و صحیح و نداشتن لکنت زبان به هر میزان.

3- قدرت بینایی: قدرت دید هر چشم حداقل پنج دهم یا هر دو چشم بدون عینک و لنز حداقل ده بیستم. نداشتن کوررنگی و انحراف چشم. هر نوع نقص میدان بینایی در یک یا هر دو چشم. دوربینی غیرقابل درمان ونیستاگموس شدید هر دو چشم. ضایعات وسیع شدید و غیرقابل درمان در هر دو قرنیه. کوررنگی برای رشته‌های آموزش ابتدایی، رشته‌های گروه هنر و رشته‌هایی که شناخت رنگ و طیف نوری در آن‌ها ضروری است ممنوع بوده و در بقیه رشته‌ها بلامانع است، نابینایی در یک چشم.

4- قدرت شنوایی: توانایی شنیدن صداها و اطلاعات معمولی. نداشتن نقص شنوایی. کم‌شنوایی داوطلب نباید بیش از 30 دسیبل باشد.

5- تغییر شکل مادرزادی و اکتسابی اندام‌ها و نداشتن کراهت منظر در اثر سوختگی، سوانح یا دیگر عوامل در صورت یا قسمت‌های ظاهری و نمایان بدن.

6- نداشتن نقص عضو مشهود و موثر در انجام وظایف حرفه‌ای معلمی بر اساس تشخیص پزشک معتمد واجد شرایط.

7- عدم ابتلا به بیماری‌های مزمن و صعب‌العلاج از قبیل دیابت، سیروز کبدی، آسم، نارسایی کلیه، بیماری‌های قلبی، اسکروز آن پلاک، پارکینسون و بیماری‌های خونی نظیر لوسمی، کم‌خونی شدید مقاوم به درمان، تالاسمی ماژور و هر نوع بیماری شناخته شده موثر در انجام وظایف معلمی به تشخیص پزشک معتمد واجد شرایط.

مصاحبه دانشگاه فرهنگیان:

یکی از چالش‌های ثبت نام در دانشگاه فرهنگیان، مصاحبه‌ی جنجالی این دانشگاهه که خیلی‌ها رو برای انتخاب این دانشگاه به تردید میندازه. مصاحبه‌ی دانشگاه فرهنگیان تعیین کننده‌ی قبولی شما در اون دانشگاست و اگر این مصاحبه رو رد بشید، باید دور فرهنگیان رو هم خط بکشید. این مصاحبه، شامل قسمت‌های مختلف مصاحبه‌ی پزشکی، علمی، عقیدتی و عمومیه. بهتره قبل از اینکه در مصاحبه دانشگاه فرهنگیان شرکت کنید، مطلبی که براتون گذاشتیم رو کامل بخونید و با سوالاتی که قراره ازتون پرسیده بشه، آشنا بشید. 

شرایط سنی دانشگاه فرهنگیان

یکی از مهم‌ترین شرایط دانشگاه فرهنگیان، سنه. سن شما هنگام ورود به دانشگاه، باید کمتر از 24 سال باشه. یعنی اگه 24 سال و یک روزتون هم باشه نمیشه کاریش کرد. شرط سنی قبلا 22 سال بود که اخیرا اصلاحش کردن و 24 سال شده.

ابزار آنلاین محاسبه سن مجاز فرهنگیان

اینجا براتون یه باکس قرار دادیم که با کمک اون می‌تونید بفهمید شما شرایط سنی پذیرش در دانشگاه فرهنگیان رو دارا هستید یا نه. فقط کافیه تاریخ دقیق تولدتون رو در این باکس وارد کنید.

 

ثبت نام دانشگاه فرهنگیان 1402

نحوه ثبت نام دانشگاه فرهنگیان دقیقا همون ثبت نام کنکور سراسریه و فرایندی جداگانه از کنکور سراسری نداره. یعنی شما همون بهمن ماه واسه کنکور ثبت نام می‌کنید. دیگه نیازی نیست که برای ورود به دانشگاه فرهنگیان ثبت نام جداگانه‌ای انجام بدید.
فرایند ثبت نام کنکور سراسری  رو در این مقاله بخونید.

دانلود دفترچه انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان

بچه‌های عزیز برای دانلود دفترچه انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان میتونید وارد سایت سازمان سنجش بشید.

لیست رشته‌های دانشگاه فرهنگیان 1402

 • آموزش فیزیک
 •  دبیری ریاضی
 • تربیت‌‌بدنی
 • آموزش‌ و پرورش کودکان استثنایی
 • آموزش ابتدایی
 • دبیری زبان و ادبیات فارسی
 • دبیری زبان و ادبیات عربی
 • راهنمایی و مشاوره 
 • دبیری تاریخ
 • آموزش ابتدایی
 • دبیری علوم اجتماعی
 • دبیری جغرافیا
 • آموزش‌ و پرورش کودکان استثنایی
 • دبیری الهیات و معارف اسلامی
 • دبیری تربیت‌ بدنی
 • امور تربیتی (جدید)
 • دبیری زبان و ادبیات فارسی
 • دبیری زبان و ادبیات عربی
 • راهنمایی و مشاوره 
 • دبیری تاریخ
 • آموزش ابتدایی
 • دبیری علوم اجتماعی
 • دبیری جغرافیا
 • آموزش‌ و پرورش کودکان استثنایی
 • دبیری الهیات و معارف اسلامی
 • دبیری تربیت‌ بدنی
 • امور تربیتی (جدید)
 •  تربیت دبیر زبان انگلیسی
 • رشته آموزش ارتباط تصویری
 • آموزش هنر (جدید)

زمان ثبت نام دانشگاه فرهنگیان

بچه‌ها توجه داشته باشید زمان ثبت نام فرهنگیان هم جدا از کنکور نیست. درواقع ثبت نام فرهنگیان همزمان با انتخاب رشته کنکور برگزار میشه. موقع انتخاب رشته هم فقط باید وارد دانشگاه فرهنگیان بشین وانتخاب رشته اونو هم انجام بدید.

یاتون نره که قبولی در مصاحبه به معنای قبولی قطعی در رشته‌ی مورد نظر نیست. نتایج نهایی قبولی‌ها اواخر شهریور مشخص میشه.

در واقع بعد از انتخاب رشته به شما اطلاع داده میشه که دعوت به مصاحبه شدید یا نه. حالا اگه دعوت به مصاحبه شده باشید، باید طبق زمان مصاحبه‌تون برید برای مصاحبه. بعد از مصاحبه، نتایج نهایی فرهنگیان اواخر شهریورماه اعلام میشه .

اگر رشته فرهنگیان قبول نشدید، قبولیتون براساس انتخاب‌های بعدی توی دفترچه انتخاب رشته شما انجام میشه.

بومی گزینی دانشگاه فرهنگیان

 باید توجه داشته باشید که پذیرش دانشگاه فرهنگیان به صورت بومی‌گزینیه و برای هر بوم، ظرفیت مشخصی در نظر گرفته شده.

منظور از پذیرش بومی چیه؟ یعنی شما فقط مجاز به انتخاب کد رشته‌هایی هستین که محل خدمتشون، در استان خودتونه. مثلا فردی که در استان اصفهان زندگی می‌کنه، صرفا می‌تونه کد رشته‌هایی رو انتخاب کنه که محل خدمتشون در استان اصفهانه. 

در بعضی از مواقع پیش میاد که محل تحصیل بعضی از دانشجوها در استان دیگه‌ست. اما محل خدمت فقط می‌تونه استان خودتون باشه. 

محل خدمت: جایی هست که شما سال‌های خدمتتون رو اونجا تدریس می‌کنین. 

محل تحصیل: دوره‌ی چهارساله‌ای هست که شما در اونجا تحصیل می‌کنین و مدرک لیسانس می‌گیرین. 

توجه داشته باشین که کلمه پردیس فرهنگیان به این معنا نیست که فرهنگیان هزینه داره. در اینجا منظور از پردیس، مجموعه است و پردیسی که هزینه داره اسمش پردیس خودگردانه. تمام دانشگاه‌های فرهنگیان روزانه و رایگانن.

حقوق دانشجویان فرهنگیان

یکی از انگیزه‌های کسانی که دانشگاه فرهنگیان رو انتخاب می‌کنن، حقوق اونه. حالا سوال اینه که حقوق دانشجویان فرهنگیان چقدره؟

حقوق دانشجویان دانشگاه فرهنگیان، با توجه به حقوق کارکنان آموزش و پرورش تعیین میشه. به همین خاطر هر سال رقمش متفاوت میشه. حقوق فرهنگیان 1400 سه میلیون و پانصد تعیین شده. اما این رقم در سال جدید به احتمال زیاد افزایش پیدا میکنه. 

اما حقوق دانشجو معلم‌ها، بر اساس میزان خدمات رفاهی‌ای که در دانشگاه استفاده می‌کنن، کسری می‌خوره. بدین صورت که دانشجویانی که از همه‌ی امکانات رفاهی دانشگاه مثل غذا و خوابگاه در تمام روزهای هفته استفاده می‌کنن، کسری ۴۵ درصدی می‌خورن.

دانشجویانی که فقط نیمی از روزهای هفته از سلف و خوابگاه استفاده می‌کنن، کسری ۳۵ درصدی می‌خورن. اگر فقط دو وعده یا سه وعده در هفته از غذا استفاده کنن، کسری ۲۰ درصدی می‌خورن. در آخر هم اگر فقط از خوابگاه فرهنگیان استفاده کنند، ۱۰ درصد کسری می‌خورن.

امیدوارم به همه‌ی سوالاتون در این باره رسیده باشید. یادتون نره هر مشاوره‌ای در این زمینه احتیاج داشتید، با ما تماس بگیرید.

موفق باشید…

مطلب پیشنهادی: معرفی دانشگاه خوارزمی

4.9/5 - (20 امتیاز)
برای دیدن نوشته هایی که دنبال آن هستید تایپ کنید.