سایت در حال بارگذاری است ...

زیر گروه ها و ضرایب کنکور هنر ۱۴۰۱

سلام کنکوری جان! امروز قراره درمورد زیر گروه ها و ضرایب کنکور هنر  حرف بزنیم. پس باهامون تا انتها همراه شو تا نکات کلیدی و مهمی رو در مورد زیرگروه ها و ضرایب کنکور هنر واست بگیم.

همونطور که میدونی، کنکور هنر شامل دو بخش عمومی و تخصصی هست که برای بخش عمومی، چهار درس عربی، فارسی، انگلیسی و دین و زندگی، در دفترچه ای جداگانه طرح میشه. در بخش تخصصی، با هفت ماده امتحانی شامل عناوین درک عمومی هنر، درک عمومی ریاضی فیزیک، ترسیم فنی، خلاقیت تصویری و تجسمی، خلایت نمایشی، خلاقیت موسیقی و خواص مواد مواجه هستیم. برای اطلاعات بیشتر، مقاله منابع کنکور هنر ۱۴۰۱ رو مطالعه کن. 

 

زیر گروه های کنکور هنر

در ابتدا باید بدونی که کنکور هنر، ۵ زیرگروه داره که هر کدوم از این زیرگروه ها در مقطع کاردانی و کارشناسی، از طریق کنکور سراسری، دانشجو پذیرش میکنن. در اصل زیر گروه ها، شامل رشته های متنوعی هستن که در دانشگاه امکان مطالعه اش رو داری و میتونی توی اون رشته تحصیل کنی. پس هر یک از این زیر گروه ها، شامل رشته های مختلفیه که میتونی با توجه به علایقت، رشته مورد نظرت رو انتخاب کنی؛ از قسمت ضرایب کنکور هنر، ضرایب بالای هر ماده امتحانی رو بررسی کنی و بعد متناسب با بودجه بندی هر ماده امتحانی، برای کنکور هنر اماده بشی. پس برای مطالعه بیشتر، مقاله بودجه بندی کنکور هنر ۱۴۰۱، رو بخون تا بتونی با توجه به بودجه بندی، دروس مهم و کاربردی رو مطالعه کنی.

در ابتدا برات زیر گروه ها و رشته های مرتبط با هر زیرگروه رو میگذاریم و بعد در قسمت بعدی مقاله، ضرایب مواد امتحانی کنکور هنر رو بررسی میکنیم.

 

زیرگروه های کنکور هنر، زیر گروه ۱: هنر های تجسمی

هنرهای تجسمی، همونطور که از اسمش مشخصه، شامل رشته هایی میشه که در حوزه به تصویر در آوردن اجسام یا اشیا و یا حتی افکار، فعالیت میکنه. رشته هایی مثل چاپ، نقاشی، عکاسی و حتی کتابت، شامل این حوزه میشن. درواقع این رشته ها به صورت تخصصی تر و در بخش های جزئی تر، به دسته های مختلفی تقسیم میشن که در ادامه ازشون نام بردیم.

 

مقطع کارشناسی

برای زیرگروه های کنکور هنر، زیرگروه ۱ کارشناسی، رشته هایی که قرار دارند، به این صورته:

آموزش ارتباط تصویری، ارتباط تصویری، تلویزیون و هنرهای دیجیتالی، چاپ، صنایع دستی، طراحی پارچه، طراحی و ساخت طلا و جواهر، طراحی صحنه، طراحی لباس، عکاسی، فرش، کتابت و نگارگری، مجسمه سازی، نقاشی، نقاشی ایرانی،هنرهای تجسمی، هنرهای صناعی، گرافیک، آموزش هنر، طراحی و چاپ پارچه.

 

مقطع کاردانی

کاردانی عکاسی خبری، کاردانی فرش دستباف، کاردانی گرافیک، کاردانی گرافیک رایانه، کاردانی هنر سفالگری، کاردانی هنرهای تجسمی، کاردانی هنرهای سنتی، طراحی پوشاک

 

زیرگروه های کنکور هنر، زیرگروه ۲: طراحی صنعتی

طراحی صنعتی، شامل فعالیت هایی میشه که در حوزه های تاریخی و هنری رخ میده؛ یعنی فعالیت هایی که به بررسی هنرهای باستانی و حتی مرمت برخی هنرها میپردازن. پس اگر به این فعالیت ها علاقه مندی، رشته های این زیر گروه رو با دقت بررسی کن.

 

مقطع کارشناسی

باستان شناسی، طراحی صنعتی، مرمت بناهای تاریخی، مرمت و احیای بناهای تاریخی، هنر اسلامی.

 

مقطع کاردانی

کاردانی باستان شناسی، کاردانی طراحی صنعتی.

 

زیرگروه های کنکور هنر، زیر گروه ۳: میراث فرهنگی و باستان شناسی

مجموعه رشته هایی که در این زیر گروه قرار میگیرن، شامل فعالیت هایی هستند که در حوزه تاریخ رخ میده؛ به عنوان مثال، مرمت آثاری تاریخی که در طول زمان دچار آسیب شدن یا حتی فعالیت هایی در حوزه موزه. پس این رشته مختص کسانی هست که به تاریخ و آثارش علاقه مند هستن و احساس مسئولیت خاصی نسبت بهش دارن.

 

مقطع کارشناسی

مرمت آثار تاریخی، موزه.

 

مقطع کاردانی

کاردانی حفاظت و مرمت آثار تاریخی، کاردانی موزه.

 

زیرگروه های کنکور هنر، زیر گروه ۴: هنر های نمایشی

زیر گروه های هنرهای نمایشی، معروف ترین زیر گروه در حوزه هنر هستن که شامل سینما و تئاتر و تمامی ارکان اون میشه. اگر علاقه مند به کار تئاتر یا سینما و فعالیت های جانبی اون نظیر بازیگری یا حتی کارگردانی هستی، حتما رشته های این زیر گروه رو بررسی کن.

 

مقطع کارشناسی

ادبیات نمایشی، بازیگری، سینما، کارگردانی تلویزیون، نمایش عروسکی.

 

مقطع کاردانی

کاردانی انیمیشن، کاردانی هنرهای نمایشی.

 

زیرگروه های کنکور هنر، زیر گروه ۵: هنر های موسیقی

همونطور که از اسم این مجموعه زیرگروه مشخصه، اینجا با رشته هایی مواجه هستیم که در حوزه موسیقی فعالیت میکنن. کارهایی نظیر آهنگسازی و حتی نوازندگی موسیقی که توی دو بخش ایرانی و جهانی به فعالیت میپردازه. اگر توی حوزه موسیقی، استعداد یا دانش خوبی داری یا حتی به این حوزه علاقه مند هستی، حتما رشته های این زیر گروه رو مورد بررسی قرار بده.

 

مقطع کارشناسی

آهنگ سازی، موسیقی نظامی، نوازندگی موسیقی ایرانی، نوازندگی موسیقی جهانی.

 

ضرایب کنکور هنر

در ابتدا باید بدونی که هر زیرگروه در هر یک از مواد امتحانی، ضریب خاص خودش رو داره. نکته مهم اینجاست که این ضرایب میزان اهمیت هر ماده امتحانی در هر زیرگروه رو نشون میده. پس توجه کن که ضرایب دروس عمومی از دروس تخصصی جداست و برای هر ۵ زیرگروه، مقدار ضریب دروس عمومی، یکسانه. اما در بخش دروس تخصصی، هفت ماده امتحانی وجود داره که این هفت ماده در هر زیرگروه، ضریب اهمیت خاص خودشون رو دارن و باید مطابق با اون ضرایب، برای کنکور هنر برنامه ریزی و مطالعه کنی. در نهایت با یه برنامه ریزی منسجم میتونی مطابق با رشته مورد نظرت، دروسی که مهم هستن رو مطالعه کنی.

با توجه به نکته ای که درمورد زیر گروه ها و ضرایب کنکور هنر گفتیم، به این مثال توجه کن: اگر بخوای برای انتخاب رشته، در کارشناسی سینما در زیرگروه ۴ شرکت کنی، باید توجه داشته باشی که مواد امتحانی درک عمومی هنر، خلاقیت نمایشی و خلاقیت تصویری، بالاترین ضرایب رو در کنکور به خودشون اختصاص میدن؛ پس باید بودجه بندی این سه ماده امتحانی رو بررسی کنی و بر اساس دروس هر ماده امتحانی، بیشترین میزان مطالعه کنکورت رو به این سه مبحث اختصاص بدی تا بتونی درصد خوبی رو از کنکور دریافت کنی.

در ادامه ضرایب تمامی زیر گروه ها در دروس عمومی و در هر هفت ماده امتحانی تخصصی رو برات شرح میدیم.

 

مقدار ضرایب دروس عمومی

همونطور که در بالاتر گفتیم، دروس عمومی که شامل فارسی، عربی و زبان انگلیسی و دین و زندگی هستن، برای هر ۵زیرگروه، ضرایب یکسانی دارن که این ضرایب همگی بالا هستن و اهمیت زیادی دارن. پس به این نکته توجه کن که از اهمیت دروس عمومی غافل نشی و حسابی برنامه مطالعه و مرور براشون در نظر بگیری.

 

نام درس ضریب
ادبیات فارسی ۴
عربی ۲
دین و زندگی ۳
زبان خارجی ۲

 

 

مقدار ضرایب دروس تخصصی

 

ضرایب دروس زیر گروه ۱

نام درس ضرایب
درک عمومی هنر ۴
درک عمومی ریاضی – فیزیک ۱
ترسیم فنی ۱ 
خلاقیت تصویری و تجسمی ۴
خلاقیت نمایشی ۱
خلاقیت موسیقی ۱
خواص مواد ۱


ضرایب دروس زیر گروه ۲

نام درس ضرایب
درک عمومی هنر ۳
درک عمومی ریاضی – فیزیک ۳
ترسیم فنی ۲
خلاقیت تصویری و تجسمی ۴
خلاقیت نمایشی ۱
خلاقیت موسیقی ۱
خواص مواد ۱

 

ضرایب دروس زیر گروه ۳

نام درس ضرایب
درک عمومی هنر ۳
درک عمومی ریاضی – فیزیک ۱
ترسیم فنی ۲
خلاقیت تصویری و تجسمی ۲
خلاقیت نمایشی ۱
خلاقیت موسیقی ۱
خواص مواد ۱

 

ضرایب دروس زیر گروه ۴

نام درس ضرایب
درک عمومی هنر ۳
درک عمومی ریاضی – فیزیک ۱
ترسیم فنی ۱
خلاقیت تصویری و تجسمی ۲
خلاقیت نمایشی ۴
خلاقیت موسیقی ۱
خواص مواد ۱

 

ضرایب دروس زیر گروه ۵

نام درس ضرایب
درک عمومی هنر ۳
درک عمومی ریاضی – فیزیک ۱
ترسیم فنی ۱ 
خلاقیت تصویری و تجسمی ۱
خلاقیت نمایشی ۱
خلاقیت موسیقی ۴
خواص مواد ۱

 

 

ضرایب آزمون عملی

حتما تا حالا مطالعه کردی که کنکور هنر، در برخی از رشته های زیر گروه ها، دارای دو مرحله آزمونه. یکی بخش کنکور سراسری که به صورت تستیه و بخش دوم، آزمون عملیه. در کنکور هنر، چیزی که بسیار اهمیت داره، آزمون عملیه. توی این بخش، برای شرکت کننده ها، ضریب بالایی رو در بخش عملی در نظر میگیرن که باید مورد اهمیت قرار بگیره. پس حواست باشه بعد از نتایج کنکور اصلی، با فاصله چند هفته، آزمون عملی برگزار میشه که باید براش آماده باشی. در ادامه، درس هایی که آزمون عملی دارن همراه با ضرایبشون، قرار داده میشه. فقط به این نکته توجه کن که توی هر زیر گروه، فقط تعدادی از رشته ها دارای آزمون عملی هستند. پس حواست باشه که حتما مقاله بودجه بندی کنکور هنر رو مطالعه کنی تا بدونی آیا رشته مورد نظر تو هم شامل آزمون عملی میشه یا نه.

زیر گروه یک تا چهار، آزمون عملی با ضریب ۴ و زیر گروه پنج، آزمون عملی با ضریب ۶ داره. در واقع برای آزمون عملی زیر گروه های یک تا چهار، ضریب ۴ در نظر گرفته شده و برای آزمون عملی زیر گروه پنج، ضریب ۶ قرار داده شده. پس حتما به این نکته توجه کن که همون اندازه که آزمون سراسری کنکور هنر قابل اهمیته، آزمون عملی هم از اهمیت زیادی برخورداره و باید براش فرصت کافی بذاری اما این نکته رو در نظر بگیر که لازم نیست تا قبل از آزمون سراسری، برای آزمون عملی، مطالعه یا تمرین کنی.

 

نکته پایانی

در پایان باید این نکته رو در نظر بگیری که زیر گروه ها و ضرایب کنکور هنر، نقش مهمی در مطالعه و روند پیشرفت درسی تو دارن. پس حتما متناسب با رشته ای که مد نظر داری، زیر گروهت رو پیدا کن و برای هر ماده امتحانی متناسب با ضریبش، مطالعه کن. البته توجه کن که این مسیله به این معنا نیست که مواد امتحانی دارای ضریب یک رو با درصد پایین رها کنی یا براش مطالعه کافی نداشته باشی؛ در واقع به این مفهومه که تو باید برای دروسی که ضریب بالاتری نسبت به سایر دروس دارن، منابع بیشتری مطالعه کنی و تمرکز و زمان بیشتری رو بهش اختصاص بدی و از دروسی که ضریب یک دارن غافل نشی. پس یادت باشه که این مسئله میتونه باعث بشه درصد های خوبی از کنکور بگیری.

امیدواریم که این مقاله کمک بزرگی بهت بکنه. ممنون که تا آخر باهامون همراه بودی. به امید موفقیتت!

با امتیاز دهی ما را در کیفیت مطالب یاری کنید

مهندس جمالی

235 مطلب منتشر شده

درباره این مطلب نظر دهید !

مطالب زیرا حتما بخوانید ...